Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Szoptatási kérdések, tanácsok

Összecsuk
Kiemelt topik
X
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    hetvari eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Sziasztok!

    Tanácsot kérek tőletek.
    Mátyás 4 és fél hónapos. Az ünnepi vendégeskedésben kezdte, hogy idegen helyen elhajolt cicitől, fejét, lábait, törzsét hártafeszítette, bámészkodott és néha nyafogott, kiabált. Ha függőlegesbe emeltem, általában abbahagyta a nyafogást, sírást. Már azt is megpróbáltam, hogy szembeültettem a cicimmel, hadd legyen függőlegesen, és kicsit bámészkodhasson. Ha letakartam a vállamtól kezdve textilpelussal, hogy ne lásson, kiabált és hátrafeszített. Most már itthon vagyunk, és még csinálja, ha nem is mindig.
    Ja, ilyenkor eszik is, kb. fele annyi ideig, gondolom fele annyi adagot. Ő magától 3 óránként eszik + 1 szopi éjjel. Ezzel a kiabálós feszengéssel szopi után 1 órával ma 2x is kért (és kapott ) pluszba. Este hál'Istennek jól eszik.
    Tegnap estére belázasodott - életében először. A védőnőt hívtam, szerinte sztrájk és fogzás (10 hetesen nyílt ki nála a nyálcsap). Ma a régivágású doktornő vírusos torok és orr fertőzést gyanított, pedig nem taknyos. Ma még nem volt láza.

    Kédéseim:
    1. mit tegyek mást vagy még?
    Annyiszor szopik, ahányszor kér, akkor alszik, amikor akar, vigasztalom, ha szopi miatt vagy más miatt sír, hordom, ha világfájdalma a hőmérséklete, szellőztetek, kint is vagyunk a friss levegőn.
    2. ha ez sztrájk, mitől van, és meddig tart?

    Köszönöm. Réka
    Réka,
    bár most nyilván aggódsz, de amit elmondtál, olyasminek hangzik, ami pár napon belül spontán elmúlik. (a nagy vendégeskedésnek is vége, ha a lázból betegség lesz, az is lezajlik szépen, hamar.)
    a sztrájk is kezdődhet hasonlóan az általad leírthoz - de ha jól értlek, nem rosszabbodik már a helyzet, s a hétköznapi rutinokhoz visszatéréssel várhatóan még jobb lesz.

    a babád nődögél, és temperamentumától függően reagál a körülötte levő dolgokra.
    ha épp nincs türelme valamihez (legyen az akár a szopás), akkor nem érdemes erőltetni, mert ez kevés babánál a nyerő stratégia.
    szeretgesd meg, míg megnyugszik, s akkor próbálkozz ismét. esetleg nem direkt a mellbimbódat kínálva, hanem csak félpucéran a lecsupaszított mellkasodra vonva őt, a nyakad és melleid közé (de nem odanyomva a fejét, ha ellenállna!), dünnyögni neki, és várni türelmesen.
    akár kezdődő sztrájk, akár nem - türelem és kitartás van bennetek, azt tudom.
    Utoljára szerkesztette bonyolult; 2010.01.05., 02:02.
    Bonyolult (Bence 04.10.24.)
    HipnoSzülés a tévében

    Comment


      Az ünnepek alatt a szüleimnél tartózkodtunk és ott kezembe akadt egy könyv: Feketéné Bokor Katalin "Egészség minden napra". Ebben a következőt olvastam:
      " Több anyuka mondja nekem, hogy mivel van teje, babáját csak szoptatja, semmi folyadékot, vizet, teát nem ad neki, mert így tanácsolták. Szeretnék itt minden anyukát gondolkodásra késztetni. Folyadék nélkül sokkal kevesebb ideig tudunk élni, mint táplálék nélkül. A kisbabájuknak is megvan a folyadék vesztesége, sírás, izzadás, vizeletürítésen keresztül, mennyire fontos, hogy a két szptatás ideje között kapjon egy kis finom, langyon -régen is kapható- "gyerekteát", ami gyógynövényekből van összekeverve."

      Én mit ne mondjak egy kicsit meglepődtem, megtorpantam. Én eddig azt gondoltam, hogy a babáknak tényleg nincs szükségük folyadékra hisz az anyatej úgy a táplálék mint folyadékigényt is kielégíti. Sőt most a felméréseim során látom, hgy mindenki teáztatni fog. Rossz tanácsot adtam azzal, hogy azt mondtam az anyáknak, hogy nincs szüksége a babának plusz folyadékra? Honnan lehet erről olvasni, hogy most tényleg kell vagy nem kell? Szeretném a szakdolgozatomba is belefoglalni, ha találok olyan forrást. Amúgy ezt a könyvet Papp Zoltán lektorálta. Ok, hogy nőgyógyász és nem kell értenie annyira a szopis dolgokhoz, de akkor is meglepett, sőt legjobban az, hogy ezt a tanácsot egy természetgyógyász adja.
      Csege (2011.03.04)
      " A legmélyebb folyó hömpölyög a legkissebb zajjal." C.R.

      Ritkán járok erre, mert nem tudok kellő időt szakítani a fórumozásra. A leveleimhez azért benézek emtesz14@yahoo.com .

      Comment


        az anyatej 87%a víz
        teljesen jól teszed, h azt javaslod, nem kell teáztatni. melegben, ha szomjasabbak a babák, többször rövidet szopiznak, h a vizesebb elsőtejhez jussanak. az anyatej védőrétegét lemossa a bélfalról minden más. a teában vízben nincs más anyag, semmi hasznos, de legalább eltelíti a pocakot és kevesebbet kerül mellre a baba.
        szoptatasportal, szoptatasert, lll, oldalán biztos van teázós írás. másban nem bíznék
        rakosi.dora@gmail.comD, aki L, S, B, R mamája

        Comment


          Juli, kézben-ölben függőlegesben alszik a pici? Ha kipárnázod magad, nem tudsz így pihenni?
          tudom, h ez marha fárasztó, Bojtának is volt egy időszak az elején, én arr afogtam, h visszajön a tejcsi. Először függőlegesben aludt pár napot, aztán elég volt az ölben kicsit feljebb fejjel.
          rakosi.dora@gmail.comD, aki L, S, B, R mamája

          Comment


            Az anyatej teljes mértékben alkalmas a baba szomjúságának az oltására is, hiszen az eleje vizesebb, hígabb. A babák tudják, mikor akarnak a tejből csak folyadékot nyerni, vagy mikor akarnak enni is, szerintem ezt rájuk lehet bízni. Honnan tudod egyébként, hogy most éppen két szopi között van és akkor csak szomjas? De ha csak szomjas is, arra is jó az anyatej.[/QUOTE]

            Vera, igazad van, de most már azért körvonalazódik a napi ritmus, harmadára csökkent a szopik száma, és a főétkezéseket nagyjából felismerem, bár még most sincs napirendünk, és elég kaotikus minden nap.
            Azt gondoltam, ugyanolyan fontos itallal kínálni, mint étellel.
            De azért elgondolkodtam, hogy milyen hatással van rám a környezetem véleménye, és hogy sokkal nehezebb lesz most már megküzdeni azokkal a véleményekkel, akik nem értik, hogy egy hét hónapos, 10 kilós, négy fogas, állni-ülni-mászni tudó baba mért nem akar enni, csak szopizni, mint amikor az első hat hónapban csak azon értetlenkedtek, hogy egy nap mért szoptatok 25ször.
            bebe vagyok L.J. mamája

            Comment


              Bonyi, köszi a tanácsot!
              bebe vagyok L.J. mamája

              Comment


                Köszönöm Dóra a választ . Az ajánlott netes oldalakat már ismerem, de nem eléggé , korulnezek teatemaban ott is.
                Csege (2011.03.04)
                " A legmélyebb folyó hömpölyög a legkissebb zajjal." C.R.

                Ritkán járok erre, mert nem tudok kellő időt szakítani a fórumozásra. A leveleimhez azért benézek emtesz14@yahoo.com .

                Comment


                  Sundae, Kriszta!

                  Köszi az okos szavakat. Én is így gondolom és így érzem a szívem mélyén, de nagyon el tudják bizonytalanítani az embert az ellenkező vélemények.

                  Ma épp megint elkapott a para, miután fiacskám tegnap este és már ma délelőtt is cicinyúzósat játszott. Nem is tudom, hogyan írjam le nektek, a kis mancsával üti a cicimet, nyög és morog, a végén pedig jól megrántva a mellbimbót leakad róla. Ilyenkor meg szoktam nyomkodni a mellemet és tényleg nincs benne annyi tej, mint máskor.
                  Viszont mindennek ellentmond, hogy szépen fejlődik, 9 hetes korára kis híján megkétszerezte a súlyát (mondjuk pici volt, 2500 g-mal hoztuk haza), ma épp egy csomó kisruhát szanáltam, amiket kinőtt, szép a bőre, fényes a szeme, a kutacsa sincs besüppedve, nem is nyugtalan. Ezért azt gondoltam, nem adok neki pótlást, mert az csak belepiszkálna az egészbe.
                  Szerintetek kellene ilyenkor neki valamit adnom?
                  Gabi & Kolos (09.11.03.) Minka (12.07.23.)

                  Comment


                    ne adj pótlást, szoptass gyakrabban! ha úgy érzed nincs már tej a cicidben (szoptattál már fél órája belőle nminimum) tedd át a másikra. ha azt is kiszopizta, tedd vissza nyugodtan ez elsőre. ameddig csak kér. de legyen minimum fél órát vagy többet egy cici, és szopizzon hatékonyan.
                    ZSUZSI és a gyerkők: MISI 7, ANNA 5

                    Comment


                      kókamóka eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      Az ünnepek alatt a szüleimnél tartózkodtunk és ott kezembe akadt egy könyv: Feketéné Bokor Katalin "Egészség minden napra". Ebben a következőt olvastam:
                      " Több anyuka mondja nekem, hogy mivel van teje, babáját csak szoptatja, semmi folyadékot, vizet, teát nem ad neki, mert így tanácsolták. Szeretnék itt minden anyukát gondolkodásra késztetni. Folyadék nélkül sokkal kevesebb ideig tudunk élni, mint táplálék nélkül. A kisbabájuknak is megvan a folyadék vesztesége, sírás, izzadás, vizeletürítésen keresztül, mennyire fontos, hogy a két szptatás ideje között kapjon egy kis finom, langyon -régen is kapható- "gyerekteát", ami gyógynövényekből van összekeverve."

                      Én mit ne mondjak egy kicsit meglepődtem, megtorpantam. Én eddig azt gondoltam, hogy a babáknak tényleg nincs szükségük folyadékra hisz az anyatej úgy a táplálék mint folyadékigényt is kielégíti. Sőt most a felméréseim során látom, hgy mindenki teáztatni fog. Rossz tanácsot adtam azzal, hogy azt mondtam az anyáknak, hogy nincs szüksége a babának plusz folyadékra? Honnan lehet erről olvasni, hogy most tényleg kell vagy nem kell? Szeretném a szakdolgozatomba is belefoglalni, ha találok olyan forrást. Amúgy ezt a könyvet Papp Zoltán lektorálta. Ok, hogy nőgyógyász és nem kell értenie annyira a szopis dolgokhoz, de akkor is meglepett, sőt legjobban az, hogy ezt a tanácsot egy természetgyógyász adja.
                      Nem ismerem ezt a könyvet, mikori kiadás? Csak mert az is furcsa, h. azt írja:...két szoptatás ideje között...Azt mondjuk el tudom képzelni, h. az időre, 3-4 óránként szoptatott babáknak szükségük lehet két szopi között, plusz folyadékra. Akiket igény szerint szoptatnak, nekik két szoptatás ideje között is szopi van folyadékpótlás gyanánt /is/.
                      [I]"Elolvadt a világ, de a közepén anya/Karolina/ ül és ott ülök az ölében én /Nancy, Norbi, Zara/ "

                      Comment


                        ha leírod az anyatej összetevőit, kcal-t, másik oszlopba a teát, azért az látványos sztem.
                        a bélflóra alakulását, anyatej bélfalvédő szerepét, kontra teáztatás lehetséges következményei ( cumizavart is belevéve, korábbi elválasztódást, immunr...)
                        rakosi.dora@gmail.comD, aki L, S, B, R mamája

                        Comment


                          Köszönöm a hozzászólásaitokat, tanácsaitokat, véleményeteket.
                          Valóban ritkul az elhajolós, kiabálós szopik esete, ma csak egyszer volt.

                          + érdekesség: Mátyás dec. 23. óta 40 dkg-t gyarapodott. Határozottan úgy tűnik, hogy ha az apja is vele van a nap 24 órájában több napon át, akkor egyszerűen jobban gyarapszik. Márpedig karácsonytól jan. 4-ig így volt.
                          2 hónaposan is megcsinálta ezt Mátyás, akkor az apja 2 hetes szabadsága alatt 85 dkg-t gyarapodott.
                          Szóval érdekes, máskor nem nő ilyen nagyon vagy hirtelen sokat, csak ha mindkét szülője vele van.
                          Réka , Mátyás (2009.08.18.), Zsombor (2011.07.02.) és Vince (2016.05.25.) édesanyja

                          Comment


                            Karolina, ez a könyv 2009-ben jelent meg, de már a többedik kiadás, lehet, hogy már az ötödik, nem tudom pontosan.
                            Csege (2011.03.04)
                            " A legmélyebb folyó hömpölyög a legkissebb zajjal." C.R.

                            Ritkán járok erre, mert nem tudok kellő időt szakítani a fórumozásra. A leveleimhez azért benézek emtesz14@yahoo.com .

                            Comment


                              Dóra, tuti jó tipped van, csakhogy még mindig nincs ezzel kapcsolatban jól használható forrásom. A konzulensem nem igazán szereti az internetes forrásanyagokat. Tényleg nem tudom, hogy honnan szedjek össze komoly anyagot ezzel kapcsolatban. A cumizavar eleve belekerülne a dolgozatomban, a tesztkérdések közt is ott van, meg a teáztatás is.
                              Csege (2011.03.04)
                              " A legmélyebb folyó hömpölyög a legkissebb zajjal." C.R.

                              Ritkán járok erre, mert nem tudok kellő időt szakítani a fórumozásra. A leveleimhez azért benézek emtesz14@yahoo.com .

                              Comment


                                Kolozsváron van IBCLC.esetleg tudna segíteni kézzelfogható könyvvel.Nagyváradon pedig LLLl .LLL könyvben ?nem mondom, h elküldöm, mert nálam is csak kölcsönben van, de ha kimásolva jó,-angol- esetleg azt lehet.szkennelve?írd meg priviben mi kéne,-határidőt is megnézem
                                rakosi.dora@gmail.comD, aki L, S, B, R mamája

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X