Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Paleolit táplálkozás

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    hellot eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Pont a minap lapoztam bele Szendi egyik könyvébe (Paleolit táplálkozásról kezdőknek) a boltban, és találtam benne a zabról. Az első könyvében még azt írta, hogy a zab kompromisszumnak oké, mert nincs benne glutén, de ebben az újabban visszavonja, ugyanis van benne más, szintén ártalmas fehérje. Szóval a zab sem oké.
    Avenin van benne, ami név alapján kb. "zabban lévő fehérje"

    Szerintem nézőpont kérdése ez az egész "mi a kompromisszum" dolog, mert kompromisszum mindig van, és azt hiszem azzal a cikkel értek egyet, amit idéztetek nemrég (csak most olvastam). Bár nem írja, de ennek a betegségnek neve is van, ortorexia (nervosa).

    Nekem sosem sikerült semmilyen diétát 100%-ban tartanom, de vagy jól érzek rá a fontos elemekre, vagy amúgy is könnyű eset vagyok Anno amikor "vegáztam", is becsúszott néha egy kis csirke vagy más hús (másoknál, vagy út közben gyros, ilyesmi). Most, hogy elhagytam a kenyér- és lisztféleségeket, és ellensúlyoztam husival meg zsírral, de maradt pl. a gyümölcsfogyasztás (amiről sosem akarok majd lemondani), mégis lecsusszant 6 kg, és az 52-es nadrág helyett újra jó a 48-as, és jól érzem magam De olykor-olykor becsusszan egy kis barnarizs vagy zabpelyhes süti vagy tönkölyös-almás keksz.
    Andrej + H = T KISCICÁK! 26-os szandál »Hogy elhagyjuk a következményeket, a jutalmazást és más fajta "magatartáskezelési technikákat", hasznos lehet a gyerekek irányítása helyett a gyerekekkel való együttélésben gondolkodni.« - Teresa Pitman

    Comment


      Gyümölcsfogyasztás nekem is van, méghozzá dögivel. 5 percre lakom a piactól, veszem az őstermelőit... Mondjuk én most épp örülök, hogy jön vissza egy picit a súlyom, már majdnem annyi vagyok, mint a várandósság előtt voltam Szóval a gyümölcsben levő szénhidráttal egyáltalán nem spórolok. (Hehe, könnyű az én kb. 18-19-es BMI-mel.) Amit még én eszem, pedig nem teljesen oké, az a paradicsom (abban a szaponin vagy mi a fene a rossz), és a csokik. De pont nemrég találtam az interneten paleolit csokit, úgyhogy majd fogok belőle rendelni.
      Timi Csabi(2007.08.) Hangi(2012.08.) Kincső(2017.04.)
      Költözés előtti kiárusítás, mindenfélék, keresd a topikjaimat https://mamami.hu/forum/images/smilies/smile.png

      Comment


        A tömegcuccok (nem a műpaleo csokikra meg ilyenekre gondolok, amik pl. amerikában előfordulnak, hanem az ilyen szupermarketes/éttermi/ételfutáros „tömegtermékekre”) megjelenése mindig annak a jele, hogy valami nagyon szubkulturálisból az elfogadott, ill. legalábbis ismert kategóriába kezd átmenni, és én örülök ennek nagyon.

        Persze lehet, hogy nem lesznek 100% tiszta cuccok (mondjuk miért ne lehetnének? ha van rá kereslet, ami eltartja a paleo szekciót, akkor nem olyan bonyolult mondjuk külön helyiségben főzni, meg zsírban sütni olaj helyett + alapanyagok adottak, ha valaki galuskát talál a levesében vagy durva ételallergia miatt rendel paleót és rosszul lesz tőle, akkor ki fogja verni a balhét és pár nyilvános eset után _elég_ kényelmetlen lesz nekik ahhoz, hogy erre odafigyeljenek).
        De akinek mondjuk eddig azért okozott nehézséget a paleo, mert nincs ideje folyamatosan főzni, azoknak tök jól jön, ha nem legfeljebb háromfajta (általában a legdrágább) étel közül választhatnak, ha rendelniük kell valahonnan ebédre. Persze aki éppen tisztul vagy kísérletezik vagy valami komoly-speciális betegségből próbálja kihozni magát, az jobban teszi, ha egy ideig otthon főz, teljesen ellenőrzött mindenféléből, de egy már vagy még egészséges embernek ez egy teljesen jó lehetőség (akár pl. arra is, hogy az ember megszokja-megszeresse a paleo ízeket, ételkultúrát és ötleteket szerezzen saját konyhájához ha pl. eddig nem nagyon főzött a sajtos rizsnél bonyolultabb kaját).

        Szóval szerintem ez egy nagyon jó hír, nagyonis elképzelhető, hogy kipróbálom a közeljövőben. Szendit lehet szeretni vagy nem szeretni, de tény, hogy nagyon jó munkát végzett, amikor elindította a magyarországi paleo-boomot.
        Hé hó, gingalló | Nagykendőben ülni jó!
        Ha megnövök, leszállok | Bejárom a világot!

        Comment


          A nemzetközi paleoban a paradicsomról (-félékről) lényegében az a hír járja, hogy egyeseknek nem tesznek jót, de alapvetően elhanyagolható a kockázatuk. (http://paleohacks.com/questions/9624...on-nightshades)
          A legutóbbi könyvében (Paleo kezdőknek) asszem Szendi sem tér rá ki külön, mint komoly veszélyforrásra, ill. a Mezei Elmira-féle paleo szakácskönyv 2-ben is van jó néhány paradicsomos recept, szvsz ez inkább alkati kérdés, van aki nem bírja őket. Plusz gyógyulási céllal szigorított étrendnél érdemes figyelni erre.

          Btw. a legtöbb kinti paleósnak a krumplival sincs koncepcionális baja, bár a legtöbben az édesburgonyát szokták preferálni (Robb Wolf pl. a használható ételek között említi). Persze értelemszerűen nem az ipari sütőolajban tocsogó mekis sültkrumpli formára gondolnak, és nem is a jellemző kelet-európai krumplival-kell-jóllakni-mert-az-az-óccsó-mentalitásra, hanem mint lehetséges változatosság- ill. plusz energiaforrás annak, akinek nincsenek szénhidrátproblémái (tehát aki valamilyen szénhidrátbetegségben szenved ill. most jön le a nyugati táplálkozásról és ingadozik a várcukra, vagy fogynia lenne jó, az jobb, ha nagy ívben kerüli ezt is, de aki már jól van (és nincs valami személyes baja tőle), annak nem kell rettegnie tőle.

          A zab is valószínűleg ilyen sötétszürkelistás paleo, Szendinek amennyire láttam, azzal a jelenséggel volt a gondja, hogy miután az első paleós könyve megjelent, akkor utána boldog-boldogtalan zabos recepteket meg zablisztet kezdett terjeszteni a neten mint paleo cucc, ami nemkívánatos: a zab is koncentrált szénhidrát, tehát akinek ilyen eredetű bajai vannak, annak hátráltathatja a javulását a széhidrátfüggés fenntartásával, plusz a zab csak „félig gluténmentes” (nem ismerem a pontos mechanizmusát, de úgy tudom, lisztérzékenyeknél önmagában nem vált ki immunreakciót, viszont ha kicsit is gluténszennyezett, ami a legtöbb forgalmazott zabterméknél előfordul, akkor ugyanúgy kiváltja, mintha más gabonaféle volna), szóval ha nem kellő tisztaságú zabot zabál az ember, mint addig a kenyeret, akkor az óriási öngól.

          Zephyrus: probiotikumokról mit érdemes tudni? hogyan állítsuk helyre a bélflóránkat egyszerű, lehetőleg nem vészes utánajárást/költekezést igénylő dolgokkal? engem most eléggé izgat a kérdés, mert egy ideje aránylag eléggé stabilan paleózom, viszont a beleim még mindig könnyen kikészülnek (és Nnek is, ami valószínűleg azzal függ össze, hogy anno egy rövid ideig tejalapú tápot kellett ennie, ami nagyon durván kicsinálta a beleit, és azóta elég érzékeny az emésztése, és valószínűleg nem azért, mert annyira szörnyű dolgokat enne).
          Utoljára szerkesztette Metanoia; 2012.10.04., 17:48.
          Hé hó, gingalló | Nagykendőben ülni jó!
          Ha megnövök, leszállok | Bejárom a világot!

          Comment


            Hellot, az már csak a hab a tortán, hogy a szóját (meg a kukorica jó részét), amellyel az öko-bio-elkötelezett Európában etetik az állatokat nem máshol, mint a dél-amerikai esőerdők irtáshelyén termesztik (nem mellesleg az ottlakók meg közben éhen döglenek) ... Meta, ez is része annak, amiért nem hiszek a silányulás- és átverésmentes tömegesedésben. De legyen igazad és szűnjön meg a paleo szubkultúra lenni, illetve legyen kedvcsináló és nem utolsósorban legyen jó a kaja ... az már következő kérdés, hogy vajon tömegek, hogy fognak így enni ... /meg nekem meddig van pofám így enni, miközben azok meg éhen döglenek/.
            Ami a probiotikumokat illeti: nem tudom, miben állnak a bélbajaitok, de a kiindulás az, hogy alapvetően mindenkinek gyakorlatilag patogén a bélflórája. (Gondolom sejted: mert szétcs@sztük az ételeinket és a vizeinket ... hiába na túllőttük magunkat) Ez sokféleképpen megnyilvánulhat, nyilván, de az előttem ismertek alapján nincs ma már civilizált ember, akinek megfelelően kolonizált bélflórája lenne, mert pld. nincs benne elég talajbaktérium (ld. nem kútból iszunk), vagy ún. jótékony székletbaktérium és így tovább. A lényeg a lényeg, hogy ilyenkor minél többféle és irdatlan mennyiségű jótékony baktériumot javasolnak bevinni. Ennek egyik és egyszerűbb módja, ha terápiás probiotikumot szedsz lórúgásnyi adagban min. 6 hóig, majd szinten tartó adagot akár évekig is, egyéne válogatja. Tudomásom szerint annál jobb egy probiotikum, minél többféle baktériumtörzset tartalmaz 1 kapszulája/adagja (értsd: nemcsak lacto, meg bifido, mint a probiok 90 %-a, de streptococcus., E.coli és talajbaktériumok) és minél nagyobb csíraszámban. Alap az, hogy durván rosszul leszel, amíg felépíted a terápiás adagot és beállítod. Ez méregtelenítési reakció. Elvileg bélflórát visszaépíteni akár évekbe is telhet.
            A másik út az, hogy olyan kaját eszel, amivel gyógyítod a beleid, de az olvasottak alapján nekem kilátástalannak látszik így bevinni annyiféle baktériumtörzset és olyan magas csíraszámban (kb. 8 milliárd sejt/gr/, azaz kúraszerűen és terápiás (felnőttnek akár 20 milliárd/nap) mennyiségben. (/Van egy elég jónak látszó probio: bi@kult/ aztán én nem tudom, hogy ez mennyire húzós árban vagy sem.) Visszatérve a másik útra: pld. húslevessel kenegeted a beleid belülről (olyannal, amelybe jó lassan jó sok csontot és jó sok belsőséget belefőztél), irdatlan mennyiségű nyers és mosatlan! zöldséget és gyümölcsöt, (nem kenyérrel vagy tejsavóval) savanyított, erjesztett zöldséget, cikóriát eszel, egy az egybe elfelejted a finomított-feldolgozott cuccokat (ideértve a maglisztből készített akármit), vagy a húsokat lehetőleg főzöd, max. párolod, s nem sütöd, néha földet is majszolgathatsz. Ezek jutnak kábé eszembe.
            Utoljára szerkesztette zephyrus; 2012.10.05., 12:34.

            Comment


              Meg még az jut eszembe a probio kapcsán, hogy 1-2-3-4 éves korban értelemszerűen jóval kisebb a terápiás adag, de már nem emlékszem a pontos adatra, csak az 1-2 éves ugrik be, hogy max. 2-4 milliárd baktériumsejt/nap és azt is hetek, akár hónapok alatt javasolt felépíteni.

              Comment


                a bélbajaink kb. abban állnak, hogy én relatíve gyakran puffadok aránylag sokféle, amúgy teljesen ártalmatlan ételtől, ill. aránylag sokszor van hasmenésünk (nem elsősorban finomított dolgoktól, hanem pl. hústól, kókusztól, rostosabb zöldségektől is, ezért gyanakszom rá, hogy nem a kajákkal van a gond, hanem az emésztésünkkel).

                Biztos vagyok benne, hogy bármilyen életminőség- ill. fenntarthatósági értelemben vett javulás akkor fog működni hosszú távon, ha leállunk az ipari élelmiszertermelésről és más alapokra helyezzük a táplálkozásunkat. Ehhez azonban nem egyenes az út. Ha a paleo (ill. más konstruktív étkezésformák, pl. sztem a WAP-tradicionalizmus is egy értékes és használható irány) elterjedtebbé, könnyebben megvalósíthatóvá, akár fősodorrá válik, és az emberek legalább annyival egészségesebbek lesznek, amennyivel a szénhidrátterhelés szétcsapja az embert, már jobban járunk. A betegségipar még mindig az egyik leggázabb szennyezőanayag/szemétforrás. A gabonafélék és a szója még mindig a mezőgazdaság leginkább monokultúrát igénylő növényei, amelyek pl. alapélelmiszer-nagyságrendben nem termeszthetők permakultúrában, ellentétben a hússal, diófélékkel, gyümölcsökkel.
                Magyarországon pl. amennyire tudom, a nagykereskedői monopólium és túlszabáyozás miatt van megfizethetetlen ára a vadhúsnak (ami a legfenntarthatóbb és paleóbb étel egyben), holott a ragadozók hiánya miatt folyamatosan túlszaporodás van meg vadkár.
                Szóval én nem látom, hogy a paleo önmagában fenntarthatatlan lenne. A mainstreamesedés (szebb szóban hagyományosodás) meg azt jelenti, hogy az embernek nem kell millió könyvön átrágnia magát ahhoz, hogy nagyjából eligazodjon, még akkor is, ha ez persze azzal jár, hogy a legtöbb paleós emberke nem lesz két lábon járó elméletiháttér-forrás (még különösebben gondolkodó ember se feltétlenül) – de nem is ez a lényeg, a legtöbb ember annak sem ismeri a hátterét, hogy miért jó rendszeresen fürdeni, oszt mégis hasznos (egy bizonyos pontig).
                Persze mindig kell az innováció, az alternatívakeresés és a meglevő dolgok kritikus felülvizsgálata, ettől függetlenül ez csak akkor tölti be a funkcióját, ha be tud kerülni a fősodorba. Onnantól kezdve az alternatívakeresőknek (mondjuk itt nekünk) kevés vele a dolgunk és el kell néznünk a tömegesedés következményeit: a tévutakat, a félmegoldásokat, nyerészkedést (az elnézés nem azt jelenti, hogy szemet hunyunk és nem szólunk semmit csak mert a miáltalunk ültetett cucc vadhajtásáról van szó, hanem hogy elfogadjuk, hogy ilyen van, lesz, ez még nem von le a dolog vagy a fősodorba kerülés értékéből, fontosságából). Persze lehet keresni ilyenkor másik terra incognitát, ami jó, de nincs a köztudatban, ha az innovációt létrehozó közösség már nem a kedvünkre való.

                Megnéztem ezt a biokultot, nem tűnik vészes az ára, szóval ha szted megéri a kezdeti felturbózásra az ilyesmi, akkor beleférős, köszönöm a tippet/infót.
                Hé hó, gingalló | Nagykendőben ülni jó!
                Ha megnövök, leszállok | Bejárom a világot!

                Comment


                  Ennél jobbat nem tudok és sztem működik, próbáltam.
                  Arra készülj fel, hogy ami most panasz, az még azabb lesz és tényleg lassan emeld az adagot, illetve mindig akkor, amikor az előző adagot megszokta a szervezeted.
                  Az egyetlen kulcs valóban az ipari élelmiszertermeléstől való ellépés. (Nekem a nevezett ebédszállító tevékenysége is valamilyen szinten ipari, de adott helyzetben előbb enném meg az ő kajájukat, mint ezer másikét.)
                  A WAP-tradicionalizmus miféle szerzet?

                  Comment


                    Volt egy Weston A. Price nevű figura (elképzelhető, hogy belefutottál már a nevébe ha bóklásztál külföldi paleo-blogokon, ill. Minger ír róla mint inspirációs forrásról), egy fogorvos, aki valamikor a század eleje környékén körbeutazta a világot és megvizsgálta mindenféle nemnyugati nép hagyományos táplálkozását, és arra jutott, hogy a fogászati és egyes egyéb problémákat a nyugati étrend bizonyos elemei okozzák (finomított liszt, cukor, olajok). Azoknál a népeknél, akik akkoriban kerültek kapcsolatba a nyugati étkezéssel, akár néhány év eltérés is látványos negatív hatással volt az egészségükre.
                    Vannak, akik az ő munkásságában megfogalmazott következtetések alapján táplálkoznak. (http://www.westonaprice.org/basics/dietary-guidelines)
                    Itt az eredeti könyve a kutatásairól:
                    http://www.journeytoforever.org/farm.../pricetoc.html

                    A gyakorlata sokban hasonlít/kompatibilis a paleóval, de az ételek fajtája helyett inkább a formáján-minőségén van a hangsúly, tehát pl. nincs baja a gabonafélékkel, hüvelyesekkel és a (pasztőrözetlen) tejjel, viszont ezeket csak hagyományos módszerekkel feldolgozott formában ajánlja (kovászolt, fermentált, csíráztatott, áztatott stb.). Sokat foglalkozik azzal, hogy a fogamzás előtti és terhesség alatti kiemelt (ált. állatdúsabb) táplálkozás mennyire fontos a gyerek későbbi egészsége szempontjából illetve a gyerekek közti megfelelő távolsággal (2,6-4 évet ír jellemző távolságnak).
                    Nem ástam bele magam nagyon és a könyvét sem olvastam még végig, viszont szvsz hasznos kiegészítő dolgokat adhat a paleóhoz, különösen, ami a gyakorlatot illeti (pl. a külföldi paleósoknál nagy csontlé-kultuszt figyeltem meg, ami valószínűleg wapos körökből származik).

                    Magyarul ezt az egyetlen embert találtam, aki ezzel foglalkozik:
                    http://taplalohagyomanyok.blogspot.h...gyomanyos.html
                    Utoljára szerkesztette Metanoia; 2012.10.05., 10:21.
                    Hé hó, gingalló | Nagykendőben ülni jó!
                    Ha megnövök, leszállok | Bejárom a világot!

                    Comment


                      Hoppá, olvasom is. MI az a fermentálás egyébként?
                      te jó ég, ez alapján be kéne szereznem tuti csukamájolakat, tuti sót, tuti bio húst. Na, ezek miatt veszek el az egészséges életmódban. A paleolitot szeretem,de ha már belemegyek egy minőségbe, nem hagyhatom ki azt a minmőséget, amit konkrétan magamhoz fogok venni.
                      kőkemény meló az eleje.

                      Van olyan topik, vagy hozzászólás, ami paleolit elgondolásban, de összeszedi a jó minőségű forrásokat?
                      Utoljára szerkesztette huppano; 2012.10.05., 11:56.
                      . o O

                      Comment


                        Meta, magam anno éppen fogbajok miatt is keveredtem végül bele a paleo(-n való gondolkodás)ba/ig és éppen az idézett révén, csak valahogy nem maradt meg ez a wap bennem. Köszi a könyvet, lehet megpróbálok időt szánni rá. (Nem, nem azért, mert terra incognita-ra vágyom.)
                        Mostmár akkor azt is értem, hogy azok, akik mostanság és tegyük hozzá újólag a (gyulladt) belekig mennek vissza nemcsak gyomorbajok, de akár pld. autizmus, vagy akár adhd kapcsán is (gap), azok miért is (eléggé paleo szemléletben) nyúlnak a csontléhez, vagy a fermentáláshoz. Huppano, tudomásom szerint, ami erjesztett, az (a) fermentált, pld. sör vagy savanyú káposzta.

                        Comment


                          zephyrus eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                          Meta, magam anno éppen fogbajok miatt is keveredtem végül bele a paleo(-n való gondolkodás)ba/ig és éppen az idézett révén, csak valahogy nem maradt meg ez a wap bennem. Köszi a könyvet, lehet megpróbálok időt szánni rá. (Nem, nem azért, mert terra incognita-ra vágyom.)
                          Mostmár akkor azt is értem, hogy azok, akik mostanság és tegyük hozzá újólag a (gyulladt) belekig mennek vissza nemcsak gyomorbajok, de akár pld. autizmus, vagy akár adhd kapcsán is (gap), azok miért is (eléggé paleo szemléletben) nyúlnak a csontléhez, vagy a fermentáláshoz. Huppano, tudomásom szerint, ami erjesztett, az (a) fermentált, pld. sör vagy savanyú káposzta.
                          Ezt a csontlét, vagy fermentálást még egyszer kifejtenéd, már paleo kapcsolatilag!?
                          Folyamatot értem (utána is néztem, és igen, tőkehalmájat is lehet fermentálni, tehát valóban utána kell nézni a nem szintetikus táplálékkiegészőknek is, a jó minőségű zöldség/gyümik stb mellett), de a mondatodat nem. A belekben (alias immunrendszer) kialakuló hiányok miatt tovagyűrűző betegségekre gondolsz? Azok elsődlegességére?
                          Ezen összefüggés körül cikázunk most?
                          Utoljára szerkesztette huppano; 2012.10.05., 13:00.
                          . o O

                          Comment


                            jah, a fermentálás tényleg ugyanazt jelenti, mint az erjesztés úgy látom. köszi. így jár aki nem jár utána az összes külföldiülségnek, amit összeolvas...

                            igazából nem konkrétan az erjesztést akartam kiemelni, hanem hanem hogy a számunkra problémás élelmiszerek jó részéről ők úgy tartják, hogy bizonyos körülmények között és feldolgozási módszerek segítségével ehetőek (amelyeket az őket sikeresen használó primitív népek eszköztárából kell ellesni). ami nagyon összecseng a paleóval, az pont a problémás [csak bizonyos formában fogyasztható] ételek a listája (gabona, tej, hüvelyesek) és az abszolúte tiltott formák (feldolgozott élelmiszerek, cukrok, növ.olajok stb.).
                            az erjesztést csak mint gyakori ilyen technikát hoztam föl.
                            pl. a gabonafélék önmagukban nem ehetők, de rendes kovászolás után igen. a tej nyersen működik, illetve nyers tejből készült hagyományos tejtermék formában (lassú érlelésű sajt, joghurt, stb). a hüvelyesek csak sokórás áztatás után, ami semlegesíti a bennük levő nemkívánatos anyagokat, ilyenek.
                            más kérdés, hogy nekem fontos az a fajta tudományos kritikai szemlélet, amivel a paleo áll az ilyenekhez. pl. a modern, számunkra elérhető tejelő marha- és gabonafajták tudtommal jóval problematikusabbak, mint mások ill. a szénhidrát- ill. inzulinkérdés velük szemben is felmerül.


                            Pedig nincs is lelkesítőbb egy jó kis terra incognitánál.... D

                            Huppano:
                            az egyértelmű összefüggés a bélregen. étkezés és a fermentálás/csontlé között (már a kutatásokon kívül, ha vannak) nekem sem világos, zephyrus talán arra gondolhat, hogy ennek az embernek a munkásságára támaszkodnak akik ezt ajánlják, nem tudom. z, kifejted?
                            a csontlé lényege annyi tesz ahogy kivettem a forrásokból, hogy fogsz nagyobb mennyiségű csontot, (bőrt, körmöt stb.), opcionálisan lehet hozzá zöldségeket és nagyon kis lángon nagyon sokáig főzöd (aszzem legalább fél napot szokás). a végeredmény egy nagyon erős húsleves lesz (asszem csontfüggően jó zselés is akár), ami tele van ásványi anyagokkal, kollagénnel és mindenféle jósággal, ami eredetileg a csontban volt és a fogak, csontok és bőr különösen szeretik
                            Angolul bone broth-nak hívják. Itt írnak róla részletesen pl.: http://www.traditional-foods.com/bone-broth/

                            btw. a bio hús nem feltétlenül jelent szabad tartást sajnos... istállóban tartott, gabonával töltött állat is lehet bio, ha nem használnak a szbványnak nem megfelelő szereket a tenyésztésük során.
                            Hé hó, gingalló | Nagykendőben ülni jó!
                            Ha megnövök, leszállok | Bejárom a világot!

                            Comment


                              Azt több mint érdekes látni, hogy a (bélgyógyulást alfának és omegának tartó) gap, hogyan építkezik a paleoból és ezek szerint a wapból. Pld. gabona, tej, növényi olajok, finomított/feldolgozott szénhidrátok, keményítő (tartalmú zöldségek), hüvelyesek nagyon nem oké. Viszont a fruktózra és egyes gyorsan felszívódó cuccokra pld. frissen préselt gyümölcslé nem harap, miközben egyértelműen a kíméletes és egyben hagyományos kezelési eljárások felé mutat, mint fermentálás vagy hosszan, lassú tűzön sütés, főzés.
                              Hogy konkrét legyek: csontlé, vagy csonttal és belsőségekkel (hosszan és kíméletesen) főzött húsleves azért gyógymód tulképp, mert olyan anyagok oldódnak ki egy ilyen eljárás alkalmával és eredményeképp, amelyek sehogy másképp. Pld. kollagén, egyes aminosavak vagy egyes táp- és ásványi anyagokat csak így lehet előhívni. Sőt ezek többsége a húsban önmagában, így elszigetelten nincs jelen, de a csontokban, ízületekben, belsőségekben igen. Az meg tényleg több évszázados (legalább) tudás, hogy éppen a lassan, vízben főzött hús és annak leve a legkönnyebben emészthető. Ez az egész azt is jelenti, hogy a beteg bélrendszeren keresztül a szervezet nem egyszerűen könnyebben jut hozzá alapvető tápanyagokhoz, de ezekből is a legjavához (a beteg bél baja épp az, hogy akármilyen csúcsminőségű kaját eszel, az nem tud felszívódni, hasznosulni megfelelő mértékben, mert abnormálisak a felszívók, a bélhámsejtek). Ez nekem nagyon összejön a paleoval, s nem csak azért, mert a paleotól az emberek döntő többsége gyógyulni vágyik, hanem azért is, mert a paleo meg a kíméletes, egyszerű eljárások sztem egyet jelentenek, illetve, mert a paleo számomra arról is szól, hogy lényeges dolgokat, esszenciális táplálékot eszel, a szó többféle értelmében.
                              A fermentálás meg megint egy többfunkciós, (jó esetben) természetes és egyszerű eljárás: tartósít, jóízű lesz a kaja tőle és hát az erjesztéssel probiotikumok keletkeznek. Meg amúgy nemcsak gabonát, tejterméket, zöldséget, gyümölcset, de húst és hát halat is lehet erjeszteni. A hatás ugyanaz: bélflóratámogatás természetesen. Nekem ez is eléggé összefügg a paleoval, amelynek az is lényeges eleme számomra, hogy hasznosat eszel, ami nem mellesleg finom is lehet.
                              Nem t'om ez így nekem nagyon összeáll. Akkor is, ha a gap gyógyítani akar és ha kissé hosszú átmenetként, kitérőként, de ilyenként tekint az efféle étkezésre. Miközben a paleo élethossziglani megoldásként kalibrálja magát.
                              Egyébként a gap-os kutatók alaptétele az, hogy a nem természetes, nem kíméletesen készített, szétfinomított és - feldolgozott, ipari körülmények között előállított ételek mindenkinek szétszedik a bélflóráját úgy, hogy az elégtelen felszívódáshoz vezet. Ennek pedig több fokozatai vannak következményileg is: lehet, hogy csak puffadsz az elégtelen emésztés (és felszívódás) miatt. Azonban az is opció, hogy az elégtelen emésztés következményeként felszabaduló anyagok (gyakorlatilag toxinok) (egyszerűen szólva) az agy kémiáját változtatják meg, amelynek számos megnyilvánulási formája lehet, a depressziótól kezdve, az adhd-n keresztül az autizmusig ... de a sor itt nem ér véget. (Szerintük a gány bélflóra ráadásul átörökíthető és rácáfolnak arra, hogy az újszülött bélflórája még tökéletes ... nem lehet az, ha az anyáé sem az, meg a nagyanyáé sem az.)
                              Hogy szerintük miért éppen a gabona és a tej a ludas? Úgy tűnik azért, mert (1) ipari mennyiségben és nem megfelelően feldolgozva fogyasztják az emberek és (2) ezeknek az elégtelen emésztésével szabadulnak fel olyan opiátszerű anyagok, amelyek képesek megváltoztatni az agyműködést. Asszem kábé ez a lényeg.
                              Utoljára szerkesztette zephyrus; 2012.10.05., 20:55.

                              Comment


                                Vicces, hogy az atombombát és a fehér lisztet is mi, magyarok találtuk föl… kicsit sok ez a jóból?
                                Hé hó, gingalló | Nagykendőben ülni jó!
                                Ha megnövök, leszállok | Bejárom a világot!

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X