Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Babajelek - jelelés halló babákkal

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    Babajelek - jelelés halló babákkal

    Akció
    http://babajelek.lap.hu/

    Arrol jutott eszembe a topik inditasa, hogy ugy orulok, hogy Noemie (13 honapos) mar tok jol hasznalja bologatassal az "igent" (lefekveshez, eveshez, pelenkacserehez, furdeshez stb.), es olyan jo erzes erteni vegre igazan, hogy mit akar (vagyis, h akarja-e azt, amit kerdezek).

    Valaki hasznalja ezt a modszert? Erdekelnenek a tapasztalataitok.

    Nekem nagyon tetszik, par napig mutogattam neha-neha, aztan sajnos elmaradt. Fel kene elevenitenem, es megtanulni par jelet, mert meg egy kis idobe beletelik, mire beszelni fog (ketnyelvu, meg meg mama-papat sem mond nekunk.)
    Utoljára szerkesztette missbl; 2014.11.06., 11:46.
    Judit, Noémie (2007), Ábel (2010) és Sacha (2014) mamája

    #2
    Én gondolkodtam ezen, mikor kisebb volt a fiam, mert én anno tanultam jelelni is, és csak azt nem értem, miért nem az "igazi" jelelést tanítják a gyerekeknek, amin a siketek is kommunikálnak. Annak lenne konkrét haszna a későbbiekben is.
    De simán lehet, h rém amatőr, buta, ostoba kérdés, és ha rendesen utánanéztem volna, nem is kérdeznék ilyet. :P
    PRIVIT CSAK IDE: madelka(pont)mamami(kukac)gmail(pont)com
    Anna, Marci, 8 és Lencsi, 5 majommamája

    Comment


      #3
      Szerintem az IGAZI jelek nem is annyira bonyolultak, hogy egy egyéves mondjuk ne tudná megtanulni. És mivel csak pár szót tud még csak az elején, igazán van ideje az összeset szép lassan elsajátitani.

      Különben nekem is tetszik a módszer, szivesen elkezdeném a kisebbik fiammal, majd féléve korában. Végülis tökegyszerű dolgokra már akkor nem árt, ha van jele, pl. mama, papa, baba, autó, étel, pisi-kaki stb.

      Szóval ha odaérünk, majd irok, ti meg addig is adjatok hirt,hogy álltok!

      Gyermekeim: Tomi 2005, Dani 2008, Boróka 2012, Keve 2015

      Comment


        #4
        Mi használunk párat. Sári ezeket mutatja: kérek, még, köszi, szeretlek, (persze pápá, nem, igen...) most nem jut több eszembe. Nóri többet tudott, mert többet tanítottam neki, de aztán rájöttem, hogy nekünk elég, ha olyan dolgokat tud, amivel megelőzhető, hogy befrusztrálódjon, nem sok értelmét látom ,hogy el tudja mutogatni az állatokat vagy a játékokat. Az ismeretségi körünkben többen is babajelelnek, és a csajokra is átragadt egy-két jel, amit nem én tanítottam.
        Livi

        Comment


          #5
          én a tévében láttam erről egy 5 perces műsort, akkor úgy gondoltam, hogy nem fontos. most viszont valahogy tetszik a dolog
          aki próbálta már, jöhetne pár gyakorlati tipp, hogy hogy kezdjen hozzá az ember? a "nem" az egyértelmű, de arra hogyan tanítsam meg hogy mutassa hogy fáj például?
          Kockapaci (F 2007.tél, A 2013.tél és L 2015. tavasz)

          Comment


            #6
            én baba előtt halmozottan sérült gyerekekkel foglalkoztam, és kb fél éve voltam egy alap jelnyelvi tanfolyamon. ott pont erről beszélgettünk az oktatóval.

            világszerte sokféle jelnyelv van, nem csak egyfajta jelelést használnak a siketek. mi egy ún. MAKATON-t tanultunk, és azt tanítjuk a gyerekeknek a suliban. sokuk soha nem tanul meg beszélni, viszont nagyon szépen kommunikálnak jelekkel.
            magdi

            Márk (2008) Erik (2011) Alex (2015)

            Comment


              #7
              Ez milyen egy jó dolog. Én még évekkel ezelőtt hallottam erről, és (mivel nem igazán "akartam" gyereket soha) nemis nagyon foglalkoztam ezzel, de megmaradt bennem, mert már akkor nagyon tetszett. Hol lehet ezt tanulni? Mármint pár alapvető jelet?

              HÉDI
              Liza (2007), Gréta (2009) és Vince (2016)

              Comment


                #8
                Sziasztok!

                Mi is jelelünk George-dzsal, bár inkább én jelelek, mint ő. Egy darabig mutatta a kacsa, a tej (anyatej) jelét, aztán az ivás jelét, de ezeket a jeleket mindenre használta. Újabban nem jelel, bár érti, de inkább babanyelven beszél.

                Mi angol babajelelést használunk, egyrészt mivel nem is ismertem itthon senkit, aki babajeleket használ, továbbá angol sógornőm tud jelelni, és a szintén 1 éves kislányát ő is tanítja és arra gondoltam, hogy rokonlátogatásokkor George tud majd legalább 2 személlyel kommunikálni rajtunk kívül - mert azt mondják a 2 nyelvű gyerekek később kezdenek el beszélni.

                Én könyvből és dvd-ről tanulom e jeleket, de persze én sem vagyok túl következetes, sokszor elfelejtem használni.

                A köny szerzője szerint a jelelés fejleszti a kommunikációs képességet, kisegít kellemetlen helyzetekben, véleménye szerint segít a dackorszakban is.

                Ezek a jelek igen érthetőek és logikusak, ez volt a másik indok, hogy miért ezt választottam, bár bevallom őszintén, hogy a magyar baba jelnyelvet nem ismerem.

                http://www.babysigners.co.uk/i2.php

                Sok sikert
                Zita

                George (2,5 év), Noelle (2,5 hónap)

                Comment


                  #9
                  sziasztok!

                  engem is érdekelt ez már amikor az első kicsi volt, de nem jött össze,

                  itthon csak az a könyv van erről vagy tanítják is vhol? videót én is láttam jelelő babáról és annyira aranyos volt!

                  lehet hüle kérdés, de talán könnyebb a jelelés a kicsinek akkor amikor pl zavarban van a "idegenek" előtt, nem? talán azt bátrabban használja mint a szavak kimondását
                  Viki
                  Lányaim L(9), J(7) és D(4)

                  Comment


                    #10
                    én makaton-t tanultam (makaton.org), az nem kifejezetten babajelelés, de nem nehéz, és használható egészséges gyerekeknél (persze mindegyik, nem csak ez).

                    a babysigner-t nem ismerem, de át fogom böngészni az oldalt!
                    magdi

                    Márk (2008) Erik (2011) Alex (2015)

                    Comment


                      #11
                      Mi Benedekkel elég sok jelet használtunk, a könyv olvasása után, sok jelet magunk találtunk ki. Az "inni" jele nála pl az orr megnyomása volt, ezt nagyon aranyosan csinálta (barátaink azóta is emlegetik, hogy vendégségben próbált mástól is inni kérni, aki persze nem tudta, hogy mit akar ...). Főleg állatokra (pl hal tátogás, tigris nyelvnyújtás, madár integetés, oroszlán ordítás, víziló tátott száj, kutya lihegés, maci pocakmutatás stb) fejlesztettünk ki ill. vettünk a könyvből jeleket, és sokat segített, hogy tudjunk kommunikálni. Pl ha látott egy macis ruhát, akkor mutatta a maci jelét, és így tudtunk "beszélgetni", míg nem tudott beszélni is. Aztán, hogy ennek köszönhető-e, Benedek nagyon hamar és választékosan kezdett beszélni.
                      Babája válogatja, Barnabással is jelezünk, de ő közel nem olyan lelkes, mint Benedek volt annak idején, azt hiszem, ő kicsit később érő típus, most kezd ráérezni, hogy könnyebb velem kommunikálni, ha mutat jeleket, viszont ő sokszor teljesen ötletszerűen és összevissza jelez .
                      Szerintem érdemes vele kísérletezni, nagy kaland, hogy még nem tud beszélni, mégis megérteti veled, hogy mire gondol.

                      Eszter
                      B1 (2004) és B2 (2007)


                      Új termékek érkeztek! http://dejavuvilag.hu/
                      Facebook, naponta frissül: https://www.facebook.com/dejavuvilag
                      Mamami topik: http://www.mamami.hu/forum/showthrea...t=deja+vil%E1g[/SIZE]

                      Comment


                        #12
                        És igen, egyetértek Livvel, szerintem is inkább a "buli" részét érdemes megfogni, nem a mennyiség számít, hanem hogy tudjatok kommunikálni. Igazán élvezetes, pl imádom, hogy Benedek mindenre megkérdezi most, hogy mi volt a jele (persze rengeteg mindennek nem volt), ésha nem volt, akkor megpróbál kitalálni újat és megtanítani Barnussal (aki persze beint erre, mármint nem szó szerint, de mégis )

                        Eszter
                        B1 (2004) és B2 (2007)


                        Új termékek érkeztek! http://dejavuvilag.hu/
                        Facebook, naponta frissül: https://www.facebook.com/dejavuvilag
                        Mamami topik: http://www.mamami.hu/forum/showthrea...t=deja+vil%E1g[/SIZE]

                        Comment


                          #13
                          Eszter: a könyv amiről írsz a Babajelek? (sajnos azt még nem láttam közelről csak neten így nem tudom, abban vannak-e jelek és így elége azt megvenni vagy más is kell, ha kipróbálná az ember)
                          Viki
                          Lányaim L(9), J(7) és D(4)

                          Comment


                            #14
                            Aztán, hogy ennek köszönhető-e, Benedek nagyon hamar és választékosan kezdett beszélni.
                            Én úgy gondolom igen. Az általam említett könyv szerzője leírja, hogy megfigyelték azt, hogy hallássérültek halló gyermekei, akikkel szüleik jelbeszéddel kommunikáltak, nemhogy rosszabbul, sőt jobban kommunikáltak a későbbiek során.

                            A könyvében sok példát említ arról, hogyan segít a jelelés a dackorszakban. Persze azzal is tisztában vagyok, hogy mindenki a maga módszerét propagálja, de ez nekem jónak tűnik.

                            Most a nyáron, nagymelegben bizony sokszor láttuk, hogy George jeleli azt, hogy inni szeretne. Nem sírt érte, de jó volt látni, hogy ezt tudja.

                            Oda kell figyelni rá nagyon, hisz ez nem úgy történik, hogy odajön és mutatja, hanem pl. játszik, ránézek, és látom, hogy jeleli, hogy inni kér, adok neki vizet, iszik sokat, tehát tényleg szomjas volt, majd játszik tovább.

                            Vagy pl. szintén nyáron hordozóval megyünk, melegünk van, egyszer csak látom, hogy mutatja, hogy inni kér.

                            Jó, hogy elindult e topic, újra kedvet kaptam a jeleléshez, és George is újra elkezdett jelelni
                            Zita

                            George (2,5 év), Noelle (2,5 hónap)

                            Comment


                              #15
                              Viki, igen, a könyv címe Babajelek.

                              Eszter
                              B1 (2004) és B2 (2007)


                              Új termékek érkeztek! http://dejavuvilag.hu/
                              Facebook, naponta frissül: https://www.facebook.com/dejavuvilag
                              Mamami topik: http://www.mamami.hu/forum/showthrea...t=deja+vil%E1g[/SIZE]

                              Comment

                              Mamami portál footer

                              Összecsuk

                              Friss bejegyzések

                              Összecsuk

                              Cikk a mamami portálról

                              Összecsuk

                              szivárvány
                              Betöltés...
                              X