Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Babajelek - jelelés halló babákkal

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    Egy kis helyzetjelentés V. nemrég múlt 10 hónapos és a következő jeleket mutatta már magától: lámpa, labda, baba, fürdés, enni, cumi, gyere, szia (integet), telefon, még, és mintha próbálgatná a könyvet. És van egy jel, ami olyasmi, mint a labda, csak szélesebbre tárja a kezét, ez mintha azt jelentené, hogy anya, vagy szopizni szeretnék, vagy vegyél fel, vagy mindhárom, még nem jöttem rá pontosan Mostanában kezdett rámutatni dolgokra és utána mutatja a jelét, ezt már mondatnak értékelem Pl. ott a lámpa.
    D. a feminista, L. (2010.05.25.) az énekes-táncos mérnökpalánta , V. (2012.08.21.) az utánozóművész kiskirálylány és egy szülinapi kisfiú (2017.05.16.)
    http://szelidszavakkal.blogspot.hu/

    Comment


      fairy eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
      Egy kis helyzetjelentés V. nemrég múlt 10 hónapos és a következő jeleket mutatta már magától: lámpa, labda, baba, fürdés, enni, cumi, gyere, szia (integet), telefon, még, és mintha próbálgatná a könyvet. És van egy jel, ami olyasmi, mint a labda, csak szélesebbre tárja a kezét, ez mintha azt jelentené, hogy anya, vagy szopizni szeretnék, vagy vegyél fel, vagy mindhárom, még nem jöttem rá pontosan Mostanában kezdett rámutatni dolgokra és utána mutatja a jelét, ezt már mondatnak értékelem Pl. ott a lámpa.
      Csak irigykedem...persze jószándékúan. Nálunk még csak az integetés, tapsolás, puszidobás, nemet intés megy, de az enni, inni, aludni jelét egyszerűen nem tudom megtanítani...pedig jóideje mutatom következetesen.
      Judit -Nóra (2012.07.29.) és Anna (2016.07.24.)

      Comment


        Hát ugye nem mindig azt tanulják meg, amit mi szeretnénk, nálunk is van, amit csak mutatok hónapok óta, de semmi, a telefont viszont nem én tanítottam magától "jött rá", és most egész nap ez megy
        D. a feminista, L. (2010.05.25.) az énekes-táncos mérnökpalánta , V. (2012.08.21.) az utánozóművész kiskirálylány és egy szülinapi kisfiú (2017.05.16.)
        http://szelidszavakkal.blogspot.hu/

        Comment


          Judit! Ne csüggedj! Mi januárban kezdtük igazán, addig csak a lámpát mutattam N-nak. Sokáig nem érdekelték a fontos jelek, aztán elkezdte az evést, ivást jelelni. De pl. a kakit csak pár napja mutatja következetesen. Befogja az orrát, hogy büdi! Ez a mi jelünk a barna -ra!
          Szilvi - N. (2012. jan.) és Á. (2015. ápr.)

          ht

          Comment


            poszáta eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
            Judit! Ne csüggedj! Mi januárban kezdtük igazán, addig csak a lámpát mutattam N-nak. Sokáig nem érdekelték a fontos jelek, aztán elkezdte az evést, ivást jelelni. De pl. a kakit csak pár napja mutatja következetesen. Befogja az orrát, hogy büdi! Ez a mi jelünk a barna -ra!
            Köszi a biztatást!
            Judit -Nóra (2012.07.29.) és Anna (2016.07.24.)

            Comment


              Lányok, szerintem ne görcsöljetek rá a "fontos" jelekre, legyen ez inkább egy játék. Többen írták, hogy először nem a szükséglet kifejezésére használják a babák a jeleket, hanem hogy megmutassanak valami számukra érdekeset. Nálunk most már van mindkettő, de nem az elemi szükségleteit fejezi ki főleg, pl. nem nagyon használta még az enni jelét abban az értelemben, hogy kér enni, hanem inkább tárgyakat szokott kérni pl. adjam oda a babát.
              D. a feminista, L. (2010.05.25.) az énekes-táncos mérnökpalánta , V. (2012.08.21.) az utánozóművész kiskirálylány és egy szülinapi kisfiú (2017.05.16.)
              http://szelidszavakkal.blogspot.hu/

              Comment


                fairy eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Lányok, szerintem ne görcsöljetek rá a "fontos" jelekre, legyen ez inkább egy játék. Többen írták, hogy először nem a szükséglet kifejezésére használják a babák a jeleket, hanem hogy megmutassanak valami számukra érdekeset. Nálunk most már van mindkettő, de nem az elemi szükségleteit fejezi ki főleg, pl. nem nagyon használta még az enni jelét abban az értelemben, hogy kér enni, hanem inkább tárgyakat szokott kérni pl. adjam oda a babát.
                Köszi, hogy megosztottad, nem lesz elvárásom, de örülök neki, ha használni kezd valamit. neki is olyan nagy boldogság, amikor látja, hogy örülünk bármilyen jelzésének, és dicsérjük érte.
                Judit -Nóra (2012.07.29.) és Anna (2016.07.24.)

                Comment


                  Sziasztok!

                  Már annyi aranyos állatkertes vagy állatos jelelős élményt hallottam. Itt az alkalom, hogy megosszátok másokkal is. Természetesen a fórumon is, de akár egy cikkbe is bekerülhet, ráadásul babajelbeszédes lapozót is kaphattok ajándékba.
                  https://www.facebook.com/babakezek

                  Itt a 2013. 07. 27-ei posztot olvassátok.
                  Akit érdekel, a könyv megjelenése szeptemberre várható.

                  Comment


                    Irénke eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    Sziasztok! Kisfiam a fáj "hivatalos" jelét használja arra, hogy még. De akkor hogyan jeleljük, hogy fáj? Van ötletetek? Fontos jelnek tartom, de bármi ujjösszeütögetést csinálok, Ádi ezt a még jeleként érti, és teljes jószándékból tovább húzgálja a hajam, stb, vagyis csinálja még, ami fáj...

                    Amúgy Ádi nagyon belelendült, úgy 30 jelnél járunk
                    Babakezek eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    Szerintem ne találj ki más jelet a „FÁJ”-ra, ha már hosszabb ideje használod, mert az megzavarhatja a kisfiad. Én inkább arra állnék rá, hogy erőteljesebben láttatnám a két jel közti különbséget. Vagyis megerősíteném a MÉG-et főként játék során, és úgy, hogy nagyon jól lássa a jelet. Nekem a kedvencem, amikor hanyatt fekve a lábamon hintáztatom a gyereket, mert ilyenkor kénytelen nagyon rád és a jelre figyelni. Emellett többször "beverném a lábam" és látványosan szenvednék és jelelném a FÁJ jelét. Az is jó, (ha engedi), hogy irányítod kicsit a kezét. Végül, ha huzigálja a hajam, akkor mondanám és jelelném neki, hogy „Nem azt mondom, hogy MÉG, hanem azt, hogy FÁJ.” De ezt úgy, hogy látványosan különböző mimikával teszed. Vagyis a MÉG-nél mosolyogsz, a FÁJ-nál szomorú arcot vágsz, valamint – ezt sokszor mondom a tanfolyamon is – a két jelnél jobbra és balra dőlsz, ami szintén azért fontos, hogy jól láttasd a két fogalom közti különbséget. A BESZÉLŐ BABAKEZEK játszótanfolyamokon az ilyen elvont fogalmakat főként a játékok segítségével értetjük meg a kicsikkel.
                    Egyébként az is lehet, hogy érti a kicsi fiad a jelet, de csak azért is csinálja, huzigálja a hajad.
                    N. nagyon sokáig a FÁJ jelével mutatta, hogy MÉG.
                    A tavasszal próbáltam neki mást tanítani a FÁJra, de aztán itt olvastam, hogy csak összezavarom vele, szóval maradtam az eredeti jeleknél. Aztán most 1-2 hete elkezdte "szabályosan" mutatni a FÁJt. Én arra jutottam, hogy még nem volt elég fejlett a finommotorikája, hogy pontosan jelelje. Az látszott, hogy érti, hogy mit jelent a FÁJ és a MÉG, csak nem tudja másképp mutatni.
                    Szilvi - N. (2012. jan.) és Á. (2015. ápr.)

                    ht

                    Comment


                      Sziasztok!

                      Szeretném én is megtanulni Mátéval a jelelést, lassan 7 hónapos, talán már nem túl kicsi hozzá (mármint, nem ahhoz, hogy visszajeleljen, csak hogy elkezdje megtanulni)
                      Néha mutatok neki jeleket (apa, anya, fürdés, még, elég) de még nem következetesen, csak ha eszembe jut.

                      Mivel ilyen jó idő van, szoktunk lavórban fürdetni Mátét, azon dilemmáztam, van-e értelme külön jelet kitalálni az ilyen pancsolásra és külön egyet az esti fürdésre? Összezavarná vajon?

                      Ha lesz időm, visszaolvasom a topikot, aztán lehet jövök még kérdésekkel...
                      Klári és Máté (2013) + Milán (2015)

                      Comment


                        bogyesz eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                        Sziasztok!

                        Mivel ilyen jó idő van, szoktunk lavórban fürdetni Mátét, azon dilemmáztam, van-e értelme külön jelet kitalálni az ilyen pancsolásra és külön egyet az esti fürdésre? Összezavarná vajon?
                        :
                        Szia,
                        szerintem nincs értelme megkülönböztetni a fürdetéseket. Most még annyira pici a babád, hogy bőven elég a "fürödni" és nem differenciálnám. Azonban a fürödni jelére nyugodtan mondhatsz szinonimákat, mint a pancsolás.

                        Később fordulhat elő (akár egy év múlva) az, hogy egy-egy jelelő gyermek valamilyen téma iránt nagyon intenzíven érdeklődik. Pl. valaki csak az "autót" jeleli, valaki még a traktort, homlokrakodót, markolót, kotrót, darut is. Feltéve, ha a jelelő anyuka képben van, hogy mi is a különbség közöttük. Bevallom én a fiammal egy időben tanultam meg a férjemtől ezeket a gépeket, de fiús anyukaként ez elengedhetetlen. Az én fiam nem jelelte ezeket külön még a beszéd megindulása előtt, de volt olyan tanítványom (Mamamis :-), aki igen.
                        Evvel azt akarom mondani, hogy a fürödni jele az összes fürdéses tevékenységre bőven elég, kivéve, ha már nagyobb a babád és kiderül, hogy igénye lenne arra, hogy differenciáltabban fejezze ki magát a fürdés-ügyben.

                        Comment


                          Nálunk a nagy 1 éves bőven elmúlt, amikor külön jel lett a fürdésre, mint tisztálkodásra, és a pancsolásra, mint játékra a vízben.

                          Amúgy annyira érdekes ez az egész, hogy hogyan alakulnak a fogalmaik, hogy mire használják a jeleket. Pl. V. amikor először látott legyet, mutatta, hogy madár. Akkor megtanítottam neki a légy jelét, aztán még aznap, vagy pár nap múlva madarakra mutatta, hogy légy. Lehet, hogy azért, mert messze voltak és kicsinek látta őket, lehet, hogy neki még nem válik szét annyira ez a két fogalom, vagy ő repülést ért alatta, nem tudom, mindenesetre érdekes. Ma pedig játszóházban voltunk, mutatta, hogy légy, de nem láttam sehol, és akkor rájöttem, hogy valószínű az összevissza futkározó gyerekekre gondol, akik úgy cikáztak, mint a legyek
                          D. a feminista, L. (2010.05.25.) az énekes-táncos mérnökpalánta , V. (2012.08.21.) az utánozóművész kiskirálylány és egy szülinapi kisfiú (2017.05.16.)
                          http://szelidszavakkal.blogspot.hu/

                          Comment


                            Annyira igaz, amir írsz, Kata, nálunk a fiúk külön jelelik az autót, a traktort (markoló is traktor nekem) , a tűzoltóautót, szóval tényleg hihetetlen, miket nem képesek megtanulni. És ha tudnám külön a kukásautó, locsolóautó, stb., atb., jelét, azt is mutatnák pontosan. Le is vagyok maradva, a mentőautó, rendőrautó jelét külön nem tudom, ill. nem találtam ki rá semmir, így azokat is tűzoltónak jelelik, hiszen ugyanúgy szirénáznak, mint a tűzoltóautó. Félelmetes nem, milyen összefüggéseket lehet következtetni a jelekből
                            A pancsolásra ugyanazt mutatják a fiúk a fürdésnél, mint ma a strandon pancsolókra De ezt mi is ugyanúgy haszná,juk szerintem; megyünk pancsizni este a kádba, és megyünk pancsizni a strandra.
                            Csongorral- Gergővel (2012.01.30) és Samuval (2015.03.08.) a boldogság átölel by Enci

                            Comment


                              Köszi a választ, akkor nem zavarom össze

                              Babakezek eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                              Szia,
                              szerintem nincs értelme megkülönböztetni a fürdetéseket. Most még annyira pici a babád, hogy bőven elég a "fürödni" és nem differenciálnám. Azonban a fürödni jelére nyugodtan mondhatsz szinonimákat, mint a pancsolás.
                              Nagyon érdekes, mik lehetnek a babagondolatok, és milyen logikus!

                              Pl. V. amikor először látott legyet, mutatta, hogy madár. Akkor megtanítottam neki a légy jelét, aztán még aznap, vagy pár nap múlva madarakra mutatta, hogy légy. Lehet, hogy azért, mert messze voltak és kicsinek látta őket, lehet, hogy neki még nem válik szét annyira ez a két fogalom, vagy ő repülést ért alatta, nem tudom, mindenesetre érdekes. Ma pedig játszóházban voltunk, mutatta, hogy légy, de nem láttam sehol, és akkor rájöttem, hogy valószínű az összevissza futkározó gyerekekre gondol, akik úgy cikáztak, mint a legyek
                              Jaj alig várom, hogy jeleljünk! Az angol jelnyelvet használjátok hozzá?
                              Klári és Máté (2013) + Milán (2015)

                              Comment


                                Vegyes, meg vannak saját jelek is. Pl. az autót hiába mutattam, azt valahogy nem utánozta, csak a hangot, gondoltam mindegy, az is egy jel, aztán egyszercsak elkezdte úgy mutatni, mintha tologatna egy autót a kezével, azóta én is így mutatom Nekem csak az a célom, hogy egymás között tudjunk így kommunikálni, de van, aki mondjuk korai nyelvtanuláshoz is akarja használni, és akkor nem mindegy, hogy milyen konkrét jeleket használsz.
                                D. a feminista, L. (2010.05.25.) az énekes-táncos mérnökpalánta , V. (2012.08.21.) az utánozóművész kiskirálylány és egy szülinapi kisfiú (2017.05.16.)
                                http://szelidszavakkal.blogspot.hu/

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X