Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Pelexikon (wikipelenka)

Összecsuk
Kiemelt topik
X
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    AIO/All-In-One/”minden-az-egyben-pelenka” (szó szerint, csak rá kell adni a gyerekre és kész)

    Kívül PUL, belül a nedvszívó réteg változó: lehet pamut, bambusz, kender, vagy kevert anyagok. Általában lassabban száradnak, de a száradási idő márkánként eltérő lehet. Pl.: BumGenius Organic - lassan szárad (lásd. 1. kép) , Imse Vimse AIO - viszonylag gyorsan szárad (lásd. 1. kép), stb.

    Én ide beleírnám, hogy az a lényege, hogy a vízzáró és a nedvszívó réteg egybe van varrva/dolgozva. Esetleg ki lehetne térni arra is, hogy az egyes pelusok miért száradnak lassabban/gyorsabban. Esetleg további példák???


    AIO: All-In-One: Minden az egyben pelenka, szó szerint, csak rá kell adni a gyerekre és kész

    Kívül PUL, belül a nedvszívó réteg változó: lehet pamut, bambusz, kender, vagy kevert anyagok. Általában lassabban száradnak, de a száradási idő márkánként eltérő lehet.
    Pl.: BumGenius Organic - lassan szárad (lásd. 1. kép) , Imse Vimse AIO - viszonylag gyorsan szárad (lásd. 1. kép), stb.

    Comment


      Pelenka külső anyagok és rövidítésük:

      PUL (Polyurethane laminate): lélegzőnek mondott műanyag vízzáró réteg, a pelenka külső vízzáró anyaga, melyet különböző textil anyagokra vasalnak. Itt az angol magyarázat.

      TPU (thermoplastic polyurethane): valamivel vastagabb "lélegző" anyag, mint a PUL, de lényegében azonos funkciót lát el. Itt az angol magyarázat.

      Polár (angolban fleece): műanyag hulladék flakonokból ipari eljárással vékony szálból szőtt textília, melyet egy géppel filcesítenek (műgyapjú), így egy víztaszító, és a gyapjúhoz hasonlatos műanyag szövet jön létre (innét az angol elnevezése fleece). Lélegző tulajdonsága korlátozott, de sokkal intenzívebb, mint a TPU/PUL anyagoké! Egyik oldala erősen víztaszító (az, amelyiket felbolyhosítják), másik elszívja a nedvességet. Van olyan polár anyag, amelyik mindkét oldalán "víznyelő", ezeket szárazon tartó rétegnek használják (pl. zsebes pelenkába), és nem alkalmas pelenka külsőnek. Általában csak egy vízpróbával derül ki, melyik milyen.

      Gyapjú: lanolinozva (gyapjúzsírral kenve) víztaszító, illetve igen nagy százalékban elnyeli a belekerülő nedvességet, ezért a természetes lélegzésű külső pelenkának talán ez a legalkalmasabb alapanyaga.

      A gyapjú pelenka külsőknek anyaguk szerint több típusa van:

      A gyapjúfilc homogén, összefüggő felület, ahol a szálak nem szövetbe rendeződtek, hanem össze-vissza ide szerintem kéne valami ige. A legrugalmatlanabb anyag, illetve meglehetősen vastag is. Méretes, tépőzáras külsőt gyártanak belőle, általában gyári impregnálással.

      A gyapjúszövet kevéssé rugalmas, négyzetrácsba??? rendezett / négyzetrácsos szövésű??? szövetanyag, függőleges-vízszintes száliránnyal (olyasmi, mint a vászon, amiből inget varrnak például), ezért nem nyúlik.

      A gyapjú jerseyt, V alakban kötik ipari eljárással. Vékony, puha anyag, ami több rétegben lehet összevarrt pelus külső alapanyag.

      Leggyakrabban gyapjúfonálból kötnek bebújós, vagy „űrsikló formájú” külsőt, ez a legrugalmasabb, és te választod meg a vastagságát is. És ha kinőtte a gyerkőc, lebontható és nagyobb külső köthető belőle.

      Na utánanéztem, mert most már nagyon érdekelt. Az itti bittik is "minky"-k, csak ők minkee-nek mondják, fenn is van a honlapon: "With luxurious, soft and waterproof minkee fabric on the outside for babies comfort, no cover is required.. "ezt találtam máshol a leírásnál: "A minky fabric is defined as a plus, micro-fiber fabric, those “melt in your hands” fabric styles that will fit perfectly for a blanket for your new born baby for example. Minkee fabricIt is quite common that this fabric is also referred by minkee fabric instead of minky fabric, but it does not matter, it is the same product." (forrás: http://minkyfabric.net/) Szóval, ami minky, az tulajdonképpen plüss, lehet rövid- vagy hosszú szőrű. Pl. Bitti Tutto (lásd. kép)

      Ez legyen külön alpont a pelenka külsőkön belül? Illetve nem tudom, mennyire van szükség az angol nyelvű szövegre (lehet, hogy ha olyan olvassa, aki nem tud angolul, kellemetlenül érzi magát, hogy nem érti, ami oda van írva).




      Pelenka külső anyagok és rövidítésük:

      PUL (Polyurethane laminate) lélegzőnek mondott műanyagként vízzáró réteg, a pelenka külső vízzáró anyaga, melyet különböző textil anyagra rávasalnak. Itt az angol magyarázat.

      TPU (thermoplastic polyurethane) valamivel vastagabb "lélegző" anyag, mint a PUL, de lényegében azonos funkciót lát el. Itt az angol magyarázat, de félek ezzel nem leszünk okosabbak.

      Polár (angolban fleece): műanyag hulladék flakonokból ipari eljárással vékony szálból szőtt textília, melyet egy géppel filcesítenek (műgyapjú), így egy víztaszító és a gyapjúhoz hasonlatos műanyag szövet jön létre (innét az angol elnevezése fleece). Lélegző tulajdonsága korlátozott, de sokkal intenzívebb, mint a TPU/PUL anyagoké! Egyik oldala erősen víztaszító (az amelyiket felbolyhosítják), másik elszívja a nedvességet.
      Van olyan poláranyag, amelyik mindkét oldalán "víznyelő", ezeket szárazontartó rétegnek használják (pl. zsebes pelenkába), és nem alkalmas pelenka külsőnek. Általában csak egy vízpróbával derül ki melyik milyen, ami nálam van 2 féle poláranyag, abból az egyiken lepereg a víz, ez bolyhosabb az egyik felén, a másik inkább szőrös polár, az beszívja a vizet. Ez így elég logikus is, már ha értitek .

      Gyapjú: lanolinozva (gyapjúzsírral kenve) impregnált, így víztaszító, illetve igen nagy százalékban elnyeli a belekerülő nedvességet, természetes lélegzésű külső pelenkának (a leg) alkalmas(abb) (alap)anyag(a).
      Többféle típusú anyaga elterjedt pelenka külsőnek:
      A gyapjúfilc homogén, összefüggő felület ahol a szálak nem szövetbe rendeződtek, hanem össze vissza. A legrugalmatlanabb anyag, és vastag is. Méretes, tépőzáras külsőt gyártanak belőle, általában gyári impregnálással. (jó kis haladék lustiknak)
      A gyapjúszövet, kevéssé rugalmas, négyzetrácsba rendezett szövetanyag, olyasmi mint a vászon, amiből inget varrnak pl. Függőleges-vízszintes száliránnyal, ezért nem nyúlik.
      A gyapjú jerseyt, V alakban kötik ipari eljárással, polók, pulcsik, melegítők rugalmas anyaga pl. pamutból is. Vékony, puha anyag, amit több rétegben lehet összevarrt peluskülső alapanyag.
      Végül a leggyakoribb sk alapanyag mikor gyapjúfonálból kötnek bebújós, vagy űrsikló formájú külsőt, ez a legrugalmasabb, és te választod meg a vastagságát is. És ha kinőtte a gyerkő, lebontod és nagyobbat kötsz belőle . ha nagyon környezetbari vagy: S-bee, M-beee, L-beeee.


      Na utánanéztem, mert most már nagyon érdekelt.
      Az itti bittik is "minky"-k, csak ők minkee-nek mondják, fenn is van a honlapon: "With luxurious, soft and waterproof minkee fabric on the outside for babies comfort, no cover is required.. "

      ezt találtam máshol a leírásnál:
      "A minky fabric is defined as a plus, micro-fiber fabric, those “melt in your hands” fabric styles that will fit perfectly for a blanket for your new born baby for example.

      Minkee fabric

      It is quite common that this fabric is also referred by minkee fabric instead of minky fabric, but it does not matter, it is the same product." (forrás: http://minkyfabric.net/)

      Szóval, ami minky, az tulajdonképpen plüss, lehet rövid- vagy hosszú szőrű. Pl. Bitti Tutto (lásd. kép)

      Comment


        Kérek mindenkit, akinek dolgoztam a szövegével, hogy ne haragudjon, ha olyat csináltam vele, amit ő nem szeretett volna.

        És elvesznek másolgatás közben a hivatkozások is.

        Comment


          kassaizsuzs eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
          Megcsináltam az ABC szerinti első három bejegyzés összefésülését... és elbizonytalanodtam. Mert egyrészt tök jó lenne, ha lenne egy szép, egységes szöveg, áttekinthetően rendszerezve, ugyanakkor darázsfészekbe sem szeretnék nyúlni az által, hogy valaki tökéletesnek/elfogadhatónak érzi azt, amivel hozzájárult a lexikonhoz, én meg belebabrálok.
          a kis zugolvasó
          L (07.03), L (10.08), G (13.02) és egy meglepetés (17.0?) anyája

          Comment


            Félreértés volt.
            Utoljára szerkesztette Anais; 2011.05.27., 13:02.

            Comment


              Zsuzsi, csak hogy tudjuk, kinek kell javítania, írd oda kitől van a hsz, amibe beleírsz, vagy a linkjét tedd a szöveg elejére, így könnyebb nekünk javítani (azt se tudjuk már ki mikor írta). Senki nem haragszik, ez a lényeg: sokan csináljuk, egyetértésben a jobb jövő reményében.
              Kincsekre leltem közben, textilipari szakszavakra ha gondoljátok beleszövöm a cikkeimbe, csak hogy tudományosabb legyen.
              Zsuzsi a minkyt miért írjuk be? az csak egy csicsa a PUL-on! semmi jelentősége pelenkaügyileg. Egyébként van ilyen szócikk, azt hiszem Dhora készítette.
              Utoljára szerkesztette redy; 2011.05.27., 16:16.

              Comment


                redy eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Zsuzsi, csak hogy tudjuk, kinek kell javítania, írd oda kitől van a hsz, amibe beleírsz. Senki nem haragszik, ez a lényeg: sokan csináljuk, egyetértésben a jobb jövő reményében.
                Kincsekre leltem közben, textilipari szakszavakra ha gondoljátok beleszövöm a cikkeimbe, csak hogy tudományosabb legyen.
                Zsuzsi a minkyt miért írjuk be? az csak egy csicsa a PUL-on! semmi jelentősége pelenkaügyileg. Egyébként van ilyen szócikk, azt hiszem Dhora készítette.
                Minky: azt pont te írtad, Redy. Döntsd el, kell-e bele vagy sem.

                Most akkor folytassam, avagy sem?

                Comment


                  kassaizsuzs eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Nem is igaz! Korábban felmerült, hogy jó lenne ez az összefésülés (nem én vetettem föl), és én önként jelentkeztem rá. Még le is mazochistáztál. Vagy ha nem te, akkor valaki más. Amúgy persze zugban olvastam a Nagy Elmék megnyilvánulásait.
                  öö, én a kendős topikra gondoltam, csak nem akartam beidézni, ha törölnéd az eredetit
                  L (07.03), L (10.08), G (13.02) és egy meglepetés (17.0?) anyája

                  Comment


                    BG

                    Sziasztok

                    A BG márkát szeretném kiegészíteni (csak a helyére nem tudom betenni):

                    Létezik még a BG AIO méretes változata: tépőzáras, 4 méret:
                    XS 2,5-5,5kg
                    S 3,5-7 kg
                    M 6,5-10 kg
                    L 10-14 kg

                    Teljesen műszál belül, a belső felület szárazontartós, a nedvszívó mag mikroszálas, a külső rész PUL. A belső kialakítása hibrid, vagyis a hátsó derékrésznél plusz zseb van kialakítva az esetleges extra betétek belehelyezése céljából.

                    BG Bamboo Fitted pedig a másik kifutó modellje a BG-nek (én azért bízok benne, hogy jönnek majd egy hasonlóan szuper bambusz belsővel, pl egyméretes kiadásban...). Tépőzáras, méretes bambusz pelenka belső. A méretek ugyanazok, mint a méretes AIO esetében.
                    Anyaga 2 részből áll. Külső felület 80% bambusz viszkóz + 20% polyester. Belső felület: 80% polyester+ 20% polyamide.

                    Megjegyzés: A bambusz pelenkák leírása és ahogyan árulják őket nagyon különböző tud lenni. Az FTC (Federal Trade Comission = Szövetségi Kereskedelmi Bizottság, USA) úgy határozott, hogy amíg a bambusz rostanyagot vizsgálják, hogy hivatalosan is bambusz textilnek nyilvánítsák, addig ezt a típusú textilt bambusz viszkóz vagy bambusz műselyem címkével kell ellátni. A címkétől függetlenül ugyanarról az anyagról van szó, csak másképpen nevezik.
                    Utoljára szerkesztette Tandy; 2011.05.27., 12:17.
                    Dani (1995.08.18), Berci (2001.06.10.), Panna (2008.10.29)

                    Comment


                      joys eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      öö, én a kendős topikra gondoltam, csak nem akartam beidézni, ha törölnéd az eredetit
                      Ja, bocs. Nem akartalak megbántani! Törlök én bármit.

                      Comment


                        Zsuzs, nem bántottál meg
                        L (07.03), L (10.08), G (13.02) és egy meglepetés (17.0?) anyája

                        Comment


                          joys eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                          Zsuzs, nem bántottál meg
                          Akkor jó! De azért mégis, kiengesztelésül meghívlak egy fagyira, ha erre jársz. Zila rulez!

                          Comment


                            Babzsizsi eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                            Kell segítség a prefikkel? Mérek, írok fotózok
                            igen azt megköszönöm, nálunk csak bummis van de abból teljes a széria! Azaz azt a felét meg fogom tudni írni, de a többi típust is tegyük bele, akár táblázatosan, bár nem tudom hogy kell, vagy lehet-e egyáltalán táblázatot betenni...

                            Comment


                              kassaizsuzs eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                              Megcsináltam az ABC szerinti első három bejegyzés összefésülését... és elbizonytalanodtam. Mert egyrészt tök jó lenne, ha lenne egy szép, egységes szöveg, áttekinthetően rendszerezve, ugyanakkor darázsfészekbe sem szeretnék nyúlni az által, hogy valaki tökéletesnek/elfogadhatónak érzi azt, amivel hozzájárult a lexikonhoz, én meg belebabrálok. (Csúnya dolgok folynak a kendőtervezős topikban, és nem szeretném, ha olyasmi lenne itt is. De lehet, ezt kitörlöm. )

                              Viszont nagyon szeretnék hozzájárulni ehhez a munkához, mert szerintem nagyon fontos, ami itt folyik, ugyanakkor jobban szeretem a pöpecre tuningolt dolgokat.

                              Lentebb küldöm, amire jutottam. Fölül van az átvariált verzióm, alatta az érintetlen szöveg. (És nem tudom csatolni, pedig azt kéne, csak nagyon nagy, én meg nem tudom, hogy kell tömöríteni. )
                              Na mostmár hiába is törölnéd, csak rajtam keresztül
                              Szerintem maradjunk úgy hogy mindenki a sajátjában javítja a Zsuzsi által átfogalmazott részt, a javítottakhoz alul jegyezzük meg lektorálta Kassaizsuzs. Ez így korrekt. hmm?

                              Comment


                                kassaizsuzs eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                                Minky: azt pont te írtad, Redy. Döntsd el, kell-e bele vagy sem.

                                Most akkor folytassam, avagy sem?
                                igen látom, nem tudom mit keres pont itt, kicsit szétszórt lehettem hogy nem külön hszben beszéltem erről, ami épp akkor ott téma volt, bocsánat, ilyen kis vicces gyerek vagyok, na. persze hogy folytasd! ez nem az a rovat ahol összeveszünk, hanem ahol a nagy szellemek egymásra találnak és összegyűjtik a pelenkatémában fellelhető okosságokat. Őszintén szólva munkád nélkül fabatkát sem érne az egész!
                                Utoljára szerkesztette redy; 2011.05.27., 16:14.

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X