Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Pelexikon (wikipelenka)

Összecsuk
Kiemelt topik
X
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    Trix a beavató mosáshoz lenne még pár hasznos ötletem, külön megírom, ha van kedved tedd hozzá a szócikkedhez, ha nincs akkor Joys az útmutatókhoz külön kérlek tedd be.

    Comment


      Beavató mosás gyors szertartása

      Rohammosás:

      Mikor nagyobb mennyiségű kezdőkészletünket összeállítva kézhez kapjuk őket a beavató mosási szertartást érdemes az egész/fél adagot kitevő mennyiséggel egyéb más ruhák nélkül megtenni, ekkor kifejezetten az új textíliák gyártása során a textilbe került szennyeződések, olajok, eltávolítása, valamint a még makulátlan szálak bolyhossá tétele (ha nem bolyhos, kisebb a felülete, nem képes annyi nedvességet felszívni) a cél:
      3 db 40 °C mosási program lefuttatása, mosószer és öblítő nélkül, közepes centrifuga fordulatszámmal, egymás után (tehát nem kell kivenni a gépből a ruhákat, kiteregetni és megszárítani!), majd egy 4. ekkor már 60 °C -os mosást küldjünk rájuk, immár a javasolt mosószerrel, és ecetes öblítővel. Mikor ez lefutott csak ezután teregessük ki, és várjuk míg megszárad. Így a pamut, egyéb viszkóz, 4 mosáson átesik, jelentősen javítva ezzel a vízfelvételi kapacitásukat. Tapasztalatom szerint elegendő ennyi mosás beavatásnak, és így rohamszerűen, egy délelőtt leforgása alatt áteshetünk ezen.
      A 100% műszálas anyagok esetében (többnyire ezek betétek, vagy zsebes pelenkák, vagy műszálas AIO-k, vagy PUL külsők azokat az első 40 °C program után kivehetjük.

      Gyapjú előkezelésénél mindig az adott gyártó által meghatározott beavató műveleteket végezzük el. Ez egészen eltérő lehet az egyes típusoknál. Van olyan pelenkatípus amiben gyári lanolin van, így hosszú hónapokig nincs vele semmi tennivalónk a szellőztetésen kívül (mentes időszakot feltételezve).

      Menet közbeni beavatódás:

      Van, hogy csak 1-1 darab új pelus érkezik a készlethez, ilyenkor miattuk nem érdemes rohammosást rendeznünk, viszont a gyári olajakat egy melegvizes áztatással, hidegvizes öblítéssel érdemes párszor kilötybölni, majd a többi ruhához téve kimosni. Ekkor az adott pelus korántsem mondható beavatottnak, de a gyári szmötyi eltávozott belőle. Ahhoz, hogy segítsük nedvszívásukat egy korábban beavatott betét behelyezésével pótoljuk vízfelszívási hiányosságukat, két heti folyamatos használat során a mosások miatt maguktól beavatódnak és a továbbiakban nincs szükség segédbetétekre.

      A bambusz viszkóz anyagnál részemről kifejezetten ez az eljárás ajánlott a bambusz antibakteriális tulajdonságának minél hosszabb ideig való megőrzése végett.
      Utoljára szerkesztette redy; 2011.05.22., 07:39.

      Comment


        redy eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        ajánlott mennyiségek és pelenkatípusok újszülött babákhoz / csecsemőkhöz / tipegőkhöz

        Csecsemőknél a napszakok nedvesség terhelése differenciált, valamint a méretes pelenkák L-es méretébe-mely gyakran a méretplafon- a csecsemők egy része belenőtt (alkati kérdés, a vaskosabb combú gyerekekre igaz), így jobban megéri a készletet optimalizálni, kiegészíteni és finomítani.
        Esetleg pár anyag allergia is kiderül, így ennek ismeretében érdemes a leendő új pelenkákat megválasztani.
        A baba alkata, hízási tendenciái, ekkora láthatóvá lesznek, különösen az AIO-k esetében gondosan kell kiválasztani a baba alkatának megfelelő pelenkatípust (ne szorítsa, de ne is essen le róla).


        Ritkábban fontos kiegészítők:
        PUL pelenkazsák: utazáshoz ideális ebben gyűjtenünk észrevétlen a szobalányok elől eldugva az estére orrfacsaró bűzös pelusokat. De egyesek otthon is ebben gyűjtik a pelenkákat, majd egy mozdulattal a gépbe dobják belőle.
        Bár az újszülött készlet minden sorával egyetértek, nagyobb babáknál már annyi tényező van, amit fontos figyelembe venni, hogy nem lehet így, alapk nélkül jó kezdőkészletet meghatározni.
        Pl redy hangyájával ellentétben, aki kb két hét alatt belenőtt az L-es pelusokba, az enyém 11 hónaposan még az S-es/1-es méreteket hordja, és jelenleg sem szorítja sehol. Szóval a saját babánk pontos ismerete nélkül csúnyán beleválaszthatunk, akár a kisebb akár a nagyobb spektrumra tervezünk.
        És még testvérek között is jelentős alkati különbségek lehetnek.

        Bár iránymutatást lehet megfogalmazni, de csak nagy vonalakban, és a kezdőkészlet max egy napi legyen, nem egy teljes készlet:

        1. a pelenkázás minimálja, néhány betét és/vagy prefi meg egy-két külső. Gazdaságos, egyszerű, betét ki, betét be, külsőt mosni csak ha koszos.

        2. speedpelenkázás: úgy használod, akár az eldobhatót, AIO vagy hasonló típusból 4-5, akár keverve is.

        3. éjszakai pelenkázás: akár napközbenre is ha nem tudjuk, mikor lesz esélyünk a gyereket tisztába csomagolni, egy masszív nedvszívású nadrágpelenka belső és egy-két külső. Tapasztalatom szerint az éjszakai mennyiségre elég pelenka: mosásig eltelt napok száma plusz 1, így a mosott belsőknek van kb 2 napjuk száradni. Persze több lehet, kevesebbel nem fog menni .

        Pelus-zsák: nálunk az egyik leggyakrabban használt kiegészítő, ha dokihoz megyünk, ha felugrunk a nagymamához, bármikor, még ha rövid időre mozdulunk is ki, ha esélyes lehet egy peluscsere, a zsák jön velünk.

        Comment


          Nos, akkor nekiesek az utóbbi pár bejegyzésemnek javítgatni, mert Trix priv. is jelezte konstruktív javaslatait, amivel nem minden ponton sikerült azonosulnom, DE rávilágított valóban pár hülyeségre is, amit én a hosszú éjszakázásaimnak tudok be.

          Comment


            Trix, az ecettel kapcsolatban priv. írtad, hogy egyes helyeken a kemény víz olyan ásványi anyagmaradványokat tartalmaz ami a vizelettel szennyezett pelenkákat MÉÉÉG csípősen büdösebbé teszi, erre mi a megoldás? addig nem javítom míg erre nem tudjuk mit írjunk vigaszként.

            Comment


              semmi, ecet stop, nem használni.
              Ennyi!

              Comment


                Hmmm... ahány ház, annyi szokás. Nálunk: ecet öblíteni, úgy használni. Ennyi!

                Univerzális útmutatókat valóban nehéz lesz megfogalmazni, mert még a gyártók sem értenek egyet sok kezelési kérdésben, akkor mi, felhasználók hogyan jutnánk konszenzusra?

                (Tudom, tudom, ne károgjak, hanem fogalmazzak... )

                Comment


                  én a privire írtam itt redynek a választ, ha már itt kérdezte

                  bizonyos helyeken olyan a vízösszetétel, hogy az ecet ront a szagokon. Sok helyen nem.
                  Szóval ha valaki ecettel öblít, büdik a pelusok pedig mindent megpróbált, akkor lehet hogy el kell hagyni az ecetet ahhoz hogy megoldódjon a gond. Erre kérdezett redy megoldást, és erre ennyi megoldás van csak, hogy nem javasolt ecetet használni

                  Comment


                    szerintem Bori alle zusammen hülyeségnek gondolja általános tanácsokat osztogatni, fosztogatni, uerre Trix Te is már tettél korábban utalást (éppen ezért külön megtisztelés hogy kételkedésetekkel mégis jótanácsokkal és észrevételekkel teszitek gazdagabbá az összefoglalókat!), de aztán Babolával felhergeltük magunkat egy újabb nincs időm visszaolvasni, hogyan mossam a bambuszom jellegű kérdés kapcsán a zöldfülüből

                    Comment


                      redy eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      szerintem Bori alle zusammen hülyeségnek gondolja általános tanácsokat osztogatni, fosztogatni, uerre Trix Te is már tettél korábban utalást (éppen ezért külön megtisztelés hogy kételkedésetekkel mégis jótanácsokkal és észrevételekkel teszitek gazdagabbá az összefoglalókat!), de aztán Babolával felhergeltük magunkat egy újabb nincs időm visszaolvasni, hogyan mossam a bambuszom jellegű kérdés kapcsán a zöldfülüből
                      Nem fogalmaznék ilyen durván... Csak tényleg sok varázslás is zajlik pelenkakezelés terén, és mindenkinél az működik, amiben hisz!

                      Amúgy meg folyamatos kötözködésemmel titkon csak pörgetem a topikot, hogy elől maradjon, amíg kiemelt nem lesz!

                      A zöldfülű nincsidőmegyoldallalsemvisszaolvasni-gyorsanhogyankelleseknek viszont VALÓBAN muszáj lenne egy támpontot adni... akkor leírhatnánk úgy, hogy egyesek forrón szeretik, mások hidegen, de amiben mindenki megegyezik az az, hogy el a cellulázzal a természetes szálaktól... hmmm?

                      Comment


                        és akkor megkérdezhetik hogy mi az a celluááááz?
                        Bori néha élesebben fogalmazok, de ezt nem udvariatlanságból, csak fáradtságból. Különben is önirónikus lehetek, nem?
                        Kösz a pörgetést!
                        Tudod van aki nem tudja hogy miben higgyen, nekik segítség amit csinálunk

                        Comment


                          redy eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                          és akkor megkérdezhetik hogy mi az a celluááááz?
                          Bori néha élesebben fogalmazok, de ezt nem udvariatlanságból, csak fáradtságból. Különben is önirónikus lehetek, nem?
                          Kösz a pörgetést!
                          Tudod van aki nem tudja hogy miben higgyen, nekik segítség amit csinálunk
                          Na, most belőlem beszél a fáradtság:

                          "Tudod van aki nem tudja hogy miben higgyen, nekik segítség amit csinálunk"

                          Rávesszük, hogy abban higgyen, amiben mi. (nem tudom, milyen szmájlit tegyek ide, ironikusat)

                          Comment


                            azt hiszem így vasárnap este már tényleg padlót fogtam.
                            Zsuzs most fejeztem be miattad a műszálbetét visszapakolást, ez a hála érte? megforgatod a szavaimat egy kis keserűmandulába?!
                            Borinak igaza van, hogy néha bűvös problémák jönnek, mágikus végkifejlettel. Sejtelmes dolog a pelenkázás. Itt hinni kell, nem egy-egy dologban, hogy mit hogy csináljunk, hanem az egészben. Mi csak azt írjuk meg, hogy mi (ez is fontos, sokan véleményezzék meg és a végkifejlet legyen több ember tapasztalata) hogyan csináljuk, ha szerencsés az iromány, sikeresen általános megoldást ad, ami sokaknak nagy segítség, és ez nem egy-egy ember műve, hanem akik hozzászólnak és nem utolsó sorban, legalábbis én így gondolok minden soromra a témában, hogy azoknak a több éve fórumozóknak a tapasztalatából táplálkozik a tartalom, akik évek óta fogalmazzák meg problémáikat, és az ezekre adható ésszerű megoldásokat. Vagyok annyira maximalista, hogy rengeteg fórumrészt végigolvastam elejétől a végéig...ezért is bátorkodtam beindítani a pelexikont.
                            Az én célom nem az hogy ezekkel az irományokkal megoldjunk problémákat, hanem hogy megelőzzük őket.

                            Comment


                              na, én azért ecettel öblítem a bambuszokat is. csak hogy fokozzam a zűrzavart.
                              L (07.03), L (10.08), G (13.02) és egy meglepetés (17.0?) anyája

                              Comment


                                én is

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X