Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Paleolit táplálkozás

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    Sziasztok! Csatlakozhatok?
    Két hete kezdtem el paleózni, mert 8,7-es terheléses cukrot mértek nálam, és a doktornőm rá szeretett volna állítani arra a bizonyos 160 CH-s diétára - aminek az eredményességében én egyáltalán nem hiszek, és ami szerintem igen egészségtelen... Bevallottam neki, h inkább paleózni szeretnék (már azóta ez a terv, h megjelent a könyv, csak lusta voltam belevágni), és mivel - számomra meglepő módon - támogatta az elhatározásomat, belevágtam.
    Ma kaptam meg a második vércukormérés eredményét, és képzeljétek el, 4,9 lett! A háziorvos lehidalt, h miféle mágiát alkalmaztam, h 2 hét alatt ilyen szép lett az eredmény... , én meg teljesen fel vagyok dobódva.
    Szóval: hajrá paleó!
    Kata - Lili (08/03/27) és Panni (11/09/29)

    Comment


      Kata, ez tok jo! Csak igy tovabb! Es jo fej a dokid, hogy tamogat. (Ha en majd azalatt esem teherbe, amig paleozok, akkor tuti folytatni fogom. Es akkor majd a doki sem ellenezheti, hisz lam, paleo-fogant baba, akkor tuti jo neki )

      En mostanaban nem merettem vercukrot (patikaban szokott lenni meres), es annak idejen a terhesseg alatt sem volt gondom a cukorral, de nekem a paleora a legnagyobb motivacio, hogy edesapam sulyos cukorbeteg volt (), lattam a betegseg hatasait, es mivel genetikailag a hajlam megvan, hat inkabb ellensulyozom taplalkozassal. Azert en is kivancsi lennek, hogy most hogy all a cukrom.
      Timi Csabi(2007.08.) Hangi(2012.08.) Kincső(2017.04.)
      Költözés előtti kiárusítás, mindenfélék, keresd a topikjaimat https://mamami.hu/forum/images/smilies/smile.png

      Comment


        hellot eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        nekem a paleora a legnagyobb motivacio, hogy edesapam sulyos cukorbeteg volt (), lattam a betegseg hatasait, es mivel genetikailag a hajlam megvan, hat inkabb ellensulyozom taplalkozassal. Azert en is kivancsi lennek, hogy most hogy all a cukrom.
        Értem, mire gondolsz, Timi, mert az én édesapám is cukros volt, szóval bennem is bennem van a hajlam. De ez az eredmény most igen biztató.
        És szorítok Neked a babához!
        Kata - Lili (08/03/27) és Panni (11/09/29)

        Comment


          Joda jajdeszeretek ilyeneket olvasni!! Ma volt is bátorságom anyósom elé állni, és újra elsorolni neki, h miket nem szeretnék enni, vagyis inkább nem fogok enni. Hogy mért pont most....újra....hát leírom mi volt ma az ebéd náluk: húsleves (ez oké, mert most tett bele elég répát, így nem üresen ettem, mint már számtalanszor) 2. sült KRUMPLI, főtt KRUMPLI, TEJFÖLÖS TÉSZTA, LENCSE és RÁNTOTT csirkemell, ill. patiszon. Ja, és mellesleg ubisali. Ezúttal nem fogtam vissza magam, és rávetődtem az ubisalira, miután szedtek, kérdeztem, kell e még vkinek, enyém lett csmellet, patiszont szintán megszálltam, a többiek meg tobzódtak az egyebekben

          Egyébként relatív sikeres újra-első napot zárhatok. Maradtam a por cappucino éskávé fogyasztásánál, persze csakis mézzel, v anélkül, tisztavízre váltottam az enyhén színezett szörpről, és némi bunda is került belém, lévén, h nem hántogattam a csmellet, meg a patiszont...Viszont az első étrendváltásomhoz hasonlóan megfájdult a fejem, és a székelés is más volt ma. Remélem a holnapi egy még sikeresebb nap lesz, kevesebbcapuccinoval, bunda és fejfájás nélkül.

          Pusz!

          Hellot: nagyon kíváncsi vagyok az összehasonlításra, és h mért gondolod, h híznod kéne? NEm akarok tolakodni, de megkérdezhetem a BMIdet? Nem lehet, h a normál értéken belül vagy ígyis úgyis?
          Eladó kendő! (Didy, kék-fehér)

          Varrás, kötés, horgolás - ötletek, tapasztalatok, linkek

          Comment


            nekem szimpi ez a paleo bizonyos szempontból, de a joghurtért túróért, rendes vajért, sajtért élek-halok, szóval nem hinném, hogy rendesen menne de követlek titeket
            Ábel (2005 tél), Áron (2009 nyár), Jakab (2013 tavasz)


            ÁLOMJÁRÓ CD
            születésnaptár
            babahordozási tanácsadó vagyok

            Comment


              Hajrá, Anikó! Szerintem néha az újrakezdés sokkal nehezebb, mint először belekezdeni vmibe. Mondjuk sokat segítene, ha a családod is támogatna...

              Tegnap ezt csináltam vacsira, és vmi elképesztően finom lett:
              http://paleovital.hu/?p=6304
              Ugyan rengeteg sajtot (sajnos imádom) tettem rá, ami ugyebár kompromisszumos, de úgy éreztem, ez néha belefér. És tényleg mennyei lett.
              Kata - Lili (08/03/27) és Panni (11/09/29)

              Comment


                http://gittarawfood.blogspot.com/ ezt a blogot ismerotek? szuperül passzol a paleohoz

                Comment


                  Jelenleg olyan 19 körüli a BMI-m. Azért szeretnék inkább kicsit 20 fölött lenni, mert a zsírháztartás fontos a hormonháztartásnak. Igaz, tavaly augusztusban még nem találtak problémát a hormonjaimmal, de nem is akarom, hogy baj legyen velük.
                  Most olyan 51-52 kiló vagyok, ha 50-ig még lemegyek, azt nem tartom túl vészesnek. De annak idején 56 kilóval kezdtem Csabival a várandósságot, szóval jócskán nem ott tartok, mint akkor, és nagyon-nagyon szeretnék már megint babát. (Igaz, e téren a reményt már elvesztettem, de ez más topik témája.)
                  Na, hát ezért akarok én hízni.
                  Timi Csabi(2007.08.) Hangi(2012.08.) Kincső(2017.04.)
                  Költözés előtti kiárusítás, mindenfélék, keresd a topikjaimat https://mamami.hu/forum/images/smilies/smile.png

                  Comment


                    Szendi vs. Cordain

                    Előrebocsátom, hogy amit most le akarok írni, az az, ami bennem lecsapódott a könyvek kapcsán, tehát nagyon sok személyes véleményt tartalmaz. Valamint azt is hozzá kell venni, hogy decemberben kezdtem el olvasni a témában, és nemrég fejeztem be a legutóbbi könyv olvasását, így az emlékeim sem egyformán erősek. De azért igyekszem valami normálisat megfogalmazni.

                    A könyvek, amiket olvastam (olvasási sorrendben):
                    Szendi: Paleolit táplálkozás - A nyugati életmód és a civilizációs betegségek
                    Szendi: Paleolit szakácskönyv
                    Szendi: Boldogtalanság és evolúció - Paleolit táplálkozással a depresszió ellen
                    Cordain: Paleolit étrend - Fogyjunk és éljünk a természet rendje szerint

                    Az alapok ugyanazok: ne együnk gabonát, hüvelyeseket, magas keményítő tartalmú zöldségeket (pl. burgonya), tejtermékeket, valamint a növényi olajok magas Omega-6 tartalmuk miatt kerülendőek, viszont szabad minden más zöldség, gyümölcs, hús, halak és tengeri herkentyűk, magok.

                    Azonban sok az eltérés. Azt mondjuk én apróságnak tartom, hogy sajtot meg zabot Szendi szerint kompromisszumként szabad, Cordain viszont egy szót sem ejt ezekről - vagyis ugyanúgy nem eszi, mint a többi gabonát ill. tejterméket.

                    Lényegesebb eltérés, aminek Szendi külön fejezeteket szán: a koleszterin, telített zsírok és a só. Ezekről Szendi úgy tartja, hogy csak téves kutatások miatt lettek bűnösnek kikiáltva, azonban a legújabb kutatások szerint semmi baj nincs velük. Konkrétan semmi közük nincs a szív- és érrendszeri betegségekhez, és a só is csak azokra veszélyes, akik érzékenyek rá, vagyis ez egyéni dolog. Ezzel szemben, úgy tűnik, Cordain még csak nem is hallott ezekről a legújabb kutatásoktól, ezért óva int mindenkit a zsíros húsok és a sós ételek fogyasztásától. Cordain pl. pont a koleszterin miatt úgy véli, napi 1-2 tojásnál nem szabadna többet enni, Szendinél viszont (hisz a koleszterin úgysem ártalmas) eléggé sok tojás fogy. Én nem tudom, melyik kutatásoknak higgyek, de ezzel kapcsolatban amúgy is leírom még a véleményemet.

                    Más jellegű eltérés, hogy melyikük mire helyezi a hangsúlyt. Szendi nagyon erősen rámegy arra, hogy milyen betegségeket okozhat a nyugati táplálkozás, illetve hogyan lehet ezekből kigyógyulni paleóval. Legújabb könyve is erről szól (bár azt én már nem olvasom el). Cordain leginkább azt hangsúlyozza, hogy milyen klaffán le lehet fogyni paleóval. Persze mindketten érintenek minden témát, csak a hangsúlyok mások. Pl. elég jellemző, hogy Szendi külön könyvet írt a pszichés megbetegedésekről, Cordain meg kb. egy oldalon említi, hogy azok is vannak.

                    Szendi minden baj forrásának a nyugati táplálkozást tartja, és szerinte az összes dolog, amit "kockázati tényezőként" szoktunk emlegetni, valójában nem is annyira érdekes. (Pl. környezeti tényezők, szennyezések, genetikai hajlam, pszichoszomatikus tünetek.) Tehát szerinte ha azt esszük, amit kell, akkor nem is leszünk betegek. Cordain a táplálkozást csak az egyik tényezőnek tartja, így a megfelelő táplálkozással csak a kockázatot csökkentjük.

                    Eltérés köztük, hogy az egyik magyar, a másik amerikai. Ez már maguknak a könyveknek a stílusából érezhető. Cordain annyira nagyon amerikaisan ír, hogy ihaj! Bár nem a stílusa miatt nem tetszett mindenütt, amit ír, hanem mert egyértelműen amerikaiaknak írta: olyan ételjavaslatai vannak, amiket valahogy elképzelhetetlennek tartok egy magyar konyhában. (De lehet, hogy csak én nem vagyok elég tájékozott a Magyarországon fellelhető ételek szempontjából?)
                    Az amerikai rózsaszín köddel szemben Szendi egy iszonyú támadó stílusban ír. Nekem túl demagógnak tűnik. Szinte minden szavában érezhető, hogy "Engem le akarnak söpörni az asztalról, de tudom ám, hogy nekem van igazam, és nem azoknak a betyöpösödött, saját hülye igazukhoz ragaszkodó barmoknak!" Bocs, hogy így írom, csak én tényleg így éreztem. Elképzelhetőnek tartom, hogy nem támadnák annyian Szendit, ha ő nem támadna annyit. De ő már elfoglalta a helyét ebben a pozícióban, nem hinném, hogy ki akarna szállni belőle. (Más téma: olvastátok, hogy Geréb Ági hogy fogalmazott nemrégiben egy cikkben? Olyan szelíden, csendesen tudta elmondani, hogy mi az ő igaza...)

                    Még egy dolgot kiemelnék. Cordain elég sok mindent megemlít, de inkább csak ismételgeti önmagát. Szendi viszont iszonyú sok tényt (tényt?) felsorol, beidéz egy csomó kutatást (az irodalomjegyzéke 30 oldal / könyv), nagyon belemegy a részletekbe. Emiatt nagyon nehezen olvashatóak szerintem a könyvei, ember legyen a talpán, aki keresztülrágja magát ekkora infó halmazon! (Én keresztülrágtam magam, de nem vagyok biztos semmiben.)
                    A legelső könyv, amit olvastam, arról győzött meg, hogy 1) ne higgyek a "hagyományos" orvostudománynak, 2) ne higgyek Szendinek. Én nem olvastam el a 30 oldalnyi irodalomjegyzék minden anyagát, hisz úgysem érteném, nem vagyok sem orvos, sem táplálkozási szakértő. Egy dolog viszont vagyok: matematikus. És nagyon érdekelnének azok a konkrét számok, amikből ilyen-olyan statisztikákkal ilyen-olyan következtetéseket levontak, akár a "hagyományos" véleményt támogatók, akár a "paleósok". Komolyan érdekelne. Mert szerintem nagyon sok csavarás és mellébeszélés és számok kijátszása lehet mindkét oldalon. Konkrétan 3 Szendi-könyv elolvasása után nagyon úgy érzem, iszonyú óvatosan kell Szendit olvasni. Ő is matematikusként kezdte, szóval valószínűleg ért hozzá, hogy milyen számokból mit lehet kihozni. Véleményem szerint az írásai tele vannak logikai buktatókkal, amiket egy laikus esetleg észre sem vesz, de azért ha valaki kezébe venne papírt és ceruzát, hogy tényleg kiszámolja a dolgokat, akkor kiderülne, hogy hát nem minden van pont úgy. Én ugyan nem számoltam utána semminek, de azért mindenki figyelmét felhívnám az óvatosságra Szendivel kapcsolatban.

                    Még biztos tudnék írni pár dolgot, de ez is elég hosszú lett... Majd ha még eszembe jut valami, kiegészítem. És ha valaki olvasta ezeket a könyveket (vagy esetleg mást), az is kiegészíthetné.
                    Még egyszer hangsúlyozom: ezek olyan dolgok, amik bennem lecsapódtak, rengeteg személyességgel. Lehet, hogy másnak teljesen más jött át. És az sem biztos, hogy én a lényegre figyeltem. No meg nem is vagyok nagyon jártas abban, hogy hogyan kell többszáz oldalnyi könyvet kielemezni. De mindenképp érdemes átgondolni.

                    Befejezésül: én továbbra sem érzem, hogy bármi javulás történt volna nálam. Igaz, nem is romlott semmi. (Nemrég beszélgettem valakivel, azt mondta, 7 hónap kell, amíg sejtszinten átáll valakinek a szervezete. Én még csak a 6. hónap végén vagyok, és az elején elég sokszor nem voltam szigorú - mostanában már egyre inkább az vagyok -, így nem is akarnék még végkövetkeztetést levonni.) Viszont imádom azt, hogy szembemegyek a main streammel, és emiatt igenis folytatom a paleózást, amíg csak tudom. Nem sok dolog volt eddig az életemben "egészség" témakörben, ami mellett ennyi ideig kitartottam...
                    Timi Csabi(2007.08.) Hangi(2012.08.) Kincső(2017.04.)
                    Költözés előtti kiárusítás, mindenfélék, keresd a topikjaimat https://mamami.hu/forum/images/smilies/smile.png

                    Comment


                      Hűű, Timi, nem vagy semmi, h ilyen klasszul elmélyültél a témában! Köszi, h leírtad ezeket!
                      Nagyon érdekeseket fogalmaztál meg - azt hiszem, később még másra is visszatérek, de most csak arra reagálnék, amit a legkevésbé tartottál fontosnak , a sajt és a zab kérdése.
                      Mielőtt belevágtam volna a paleóba, elmentem egy paleo orvoshoz (azt hiszem, vki már említette őt itt a topikban), és többek között erre is rákérdeztem nála. Azt mondta, ezek tényleg csak azért maradtak meg kompromisszumosnak Szendinél, mert egy "élhetőbb", könnyített megoldást is szeretett volna kínálni lehetőségként. A zab sajnos gluténes, tehát valójában tényleg nem lenne szabad használni. A sajtok pedig azért "megengedettek" alkalmanként, mert nem tartalmaznak tejfehérjét (ami ugye allergizálhat), "csak" tejcukrot (Cordain valószínűleg ezért zárja ki). Ennyit tudok erről. Ha újraírná Szendi a könyvet, lehet, h már ő sem engedné meg ezeket...
                      Kata - Lili (08/03/27) és Panni (11/09/29)

                      Comment


                        Joda: köszi a támogatást meg a linket! Én nem tudom ki az az orvos!?

                        Georgina: én már valamit csináltam erről az oldalról, de feledésbe merült, úgyhogy kösz a linket!!

                        Na és akkor a Szendi vs Cordain témában:

                        Pontosan ezek szúrtak szemet nekem is: zsír, koleszterin, só, és a mögöttük felsorakoztatott, vagy (Cnál) elhagyott érvek, konkrétumok. Lévén, h a koleszterinem értékétől minden orvos szeme elkerekedik, a kérdés nem hagy hidegen. Fel akarom nevelni a lányom. Ez a biorezonancia vizsgálat igazolta, h komolyabban kell igyekeznem. Nem elég, h nem dohányzom és nem iszom

                        Még ugyan nem értem a könyv végére (Cordain), de valóban amerikaias. A fogyás pedig eladhatóbb, mint az egészség, így azt propagálja és kész. Végülis nem meglepő. Viszont nem tudom, h mi az ő eredeti szakmája. Szendi számomra azért hiteles (persze csak amennyire a kétkedésemmel az lehet valaki), mert kiállt az elmélete mellett a szakmai mainstreammel szemben, hogy Hellothoz kapcsolódjak Szóval a karrierjét beáldozta volna egy blöffért? Ennek ellenére valóban kétkedek továbbra is, mert én nem vagyok a számok embere, így nem tudom elemezni amit kellene, és eüs sem vagyok, azaz más oldalról sem tudom igazolni amit ír. Maradt a megtapasztalás

                        Nekem hiteltelen a kócos fodrász, az ápolatlan kozmetikus...és hát fordítónak készültem. Fáj olvasnom a Cordain könyvet Már az első oldalon vissza kellett néznem, h ugyan lektorálta e valaki...és nem. És ez nagyon érződik. A mondatokon, néhol még a címben is ottmaradt a nyers fordításból egy kis toldalék stb. Nem a paleo miatt ugyan, de ha ez lenne az első kv amit a témában akezembe vennék, azt mondanám, h olcsó szemét, még egy lektort se kértek fel, mert sajnálták rá a pénzt. : Egy olyan könyvhöz, amiben szakmai információk hangzanak el....nna ez nagyon rossz PR

                        Egyelőre ennyi, de olvasok tovább
                        Eladó kendő! (Didy, kék-fehér)

                        Varrás, kötés, horgolás - ötletek, tapasztalatok, linkek

                        Comment


                          Qbogizmo eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                          Már az első oldalon vissza kellett néznem, h ugyan lektorálta e valaki...és nem. És ez nagyon érződik. A mondatokon, néhol még a címben is ottmaradt a nyers fordításból egy kis toldalék stb. Nem a paleo miatt ugyan, de ha ez lenne az első kv amit a témában akezembe vennék, azt mondanám, h olcsó szemét, még egy lektort se kértek fel, mert sajnálták rá a pénzt. : Egy olyan könyvhöz, amiben szakmai információk hangzanak el....nna ez nagyon rossz PR
                          Ez itt off, de a fordítás nem a szerzőt minősíti. Ilyen ma a magyar könyvipar, mindent így fordítanak. Egy másik fórumon egy nagyon neves szakácskönyvíró-fordító (Piros Christa, biztos hallottátok már a nevét) mesélt párszor arról, mennyit kap fordításért (nagyon keveset), milyen hibákat hall rendszeresen pl. a TV Paprikán. Nigella egyik szakácskönyvében például a creme fraise-t majonéznek fordította a fordító, egy tortareceptben, ennyire értett hozzá.

                          Ezt a könyvet nem olvastam, de ha lesz a könyvtárban, akkor el fogom.
                          Szendi egyik könyvét olvastam, nekem túl tömény, túl szájbarágós, túlzottan üldözési mániás. Ettől még biztos igaza van jópár dologban, másban meg nem, de ezt nekem, mint laikusnak, nagyon nehéz kiválogatni.
                          Ági és Zsófi ördögfióka 2007.10.04.

                          Comment


                            Uldozesi mania! Hogy nekem nem jutott ez eszembe! De tenyleg, ezt meg tudom erositeni...

                            Zab: Szendi szerint nincs benne gluten, csak esetleg szennyezett lehet vele, mert keveredik kicsit feldolgozas kozben mas gabonakkal.
                            Timi Csabi(2007.08.) Hangi(2012.08.) Kincső(2017.04.)
                            Költözés előtti kiárusítás, mindenfélék, keresd a topikjaimat https://mamami.hu/forum/images/smilies/smile.png

                            Comment


                              en azt hittem hogy a savanyusag a husi melle az paleo... Ma megkerdeztem a piacon hogy van e cukor a vecsesi savanyusagban mert gyanus volt. Az elado valasza..igen,ipari edesitovel csinaljak mindegyiket

                              Comment


                                Ha valaki tudja hogyan lehetne kideriteni hogy van e a zabban gluten szoljon

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X