Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Tradicionális hordozók

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    kiállítás

    Volt már valaki a budaörsi kiállításon? A honlapon leírtak alapján megérné elmenni

    http://www.heimatmuseum.hu/index.php...mid=33&lang=hu

    Babits dala Halász Judit előadásában az egyik kedvencük! ))))
    Csilla és lánya, a nem evős Liló (2011. 09. 08.)

    Comment


      A mi falunk tót falu, itt az asszonyok még nem is olyan régen odevacskában, vagy popelkában hordoztak. Az odevacska egy erszényszerűség, fehér vászonból készült, hímzéssel díszítették. Azt, hogy a popelka (popelusként is emlegetik) egy másfajta hordozó, vagy csak ugyanannak a hordozónak egy másik megnevezése, még nem sikerült kiderítenem.
      Sweet children o' mine (2011.06.23. & 2014.02.16.)

      Comment


        Lányok, köszönöm, hogy írtok, linkeltek! Be is teszem majd az első hsz.be! Már csak a képek hiányoznak!

        Beteszem IDE a kiállítás leporellóját is!

        Azt mondjuk kicsit sérelmezem, hogy nálunk nem rendezték meg ezt a kiállítást! Legalább is biztosan hallottam volna róla.. Mindenesetre lehet, hogy próbálok intézkedni ez ügyben a mozival, vagy a múzeummal. Azért ez mégsem járja! Pl. a férjem mamája is véméndi - akitől a Manteltuchot várom - talán még ismeri is a családot akiktől a bölcső származik..

        Csillavirag eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Babits dala Halász Judit előadásában az egyik kedvencük! ))))
        Ez nekünk is a kedvencük, Kata imándja, rögtön táncizni kezd, ha meghallja!
        Rencsa, Kata cinke és Dorka a picinke
        Tuti Bazár, Babás-mamás holmik

        Comment


          Az jutott eszembe még ahogy olvastam a leporellót, hogy komatálat vinni a gyermekágyas asszonynak itt-ott még ma is szokás nálunk. Mi is a sokac neve.. elfeljtettem. Na mindegy. Hozzám is akartak hozni, de hiába szeretem ezeket a szép-rituális hagyományokat, mégsem volt kedvem a nagy rokonlátogatáshoz, szóval lebeszéltük őket..

          Az egyik barátnőm viszont kórógyi (Horvátország) és hozzá jött is a fél falu!
          Rencsa, Kata cinke és Dorka a picinke
          Tuti Bazár, Babás-mamás holmik

          Comment


            Na lebeszéltem apával, felmegyünk megnézni a kiállítást Ezt muszáj lesz. Szépek ezek a szokások, kár hogy nem tartjuk már, mert uygebár magyaroknál is szokás volt a komatál.

            Comment


              Igen, néha én is úgy vágyom ilyen tiszta, ősi rítusokra.. De ma már nem nagyon működnek sajnos. Majd mesélj, milyen volt a kiállítás!
              Rencsa, Kata cinke és Dorka a picinke
              Tuti Bazár, Babás-mamás holmik

              Comment


                celesztina eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                és régen kint is volt a honlapjukon, most nem találom, de Vera kutatja is a régi magyar(országi) hordozókat, hordozást, ő sokat tudna mesélni ezekről, keresd meg, biztos nagyon örülne neki!
                Na már megint átugrottam egy hsz-t és csak most vettem észre! Bocs, köszi a tippet, írok Verának!
                Rencsa, Kata cinke és Dorka a picinke
                Tuti Bazár, Babás-mamás holmik

                Comment


                  Kolibrikének (és a szegedi klubnak!) szeretettel

                  Mother and Child, 600-900, Mexico, Southern Veracruz, Nopiloa, Gift of the Art Museum Council in honor of the museum's twenty-fifth anniversary, M.90.168.44, LACMA.
                  innen
                  Mellékletek
                  Panka & Nimród (2010.10.14.)+Regő (2012.03.30.)+Eszterke(2017.03.12)...c3...
                  I II III II III II III II III II III II III II III

                  Comment


                    Köszi!!! Jó volt megismerkedni!!

                    Hihetetlen érdekesek ezek nekem, ilyenkor mindig belegondolok, nagyon régen volt.. és annyira hozzá tartozott az életükhöz, hogy megörökítették!

                    /nagyon cukik a gyerekeid!!!, kicsi, és nagyon kicsi /
                    Ági

                    Comment


                      A komatál nálunk (dunaszekcsői svábosan) paszit. Nem tudom, hogy ugyanez a kiállítás-e, de az ősszel volt Véménden is tradicionális hordozós. És szerintem a magyarok is hodoztak, legalábbis itt Mohácson, mert amikor a magyar olvasókörös nénik és bácsik megláttak minket a kendővel, rögtön mind mondták, hogy nahát, mint a nagyanyáink. Pécsi Klári néni főleg sokszor felhozta Nepomukikor a szomszédünnepen, hogy náluk is hordoztak a családban, na és a Pécsiék annyira magyarok, amennyire Mohácson csak lehet az ember. Klári néninek egyébként is hatalmas magángyűjteménye van viseletekből, majd kikérdezem, pontosan hogy csinálták. De nem volt rá külön cuccuk, az biztos. Anyukám mondta, hogy neki egyszer említette a dédi, hogy magukra kötötték a gyereket az esőabrosszal. Ami szintén egy sima erős vászonabrosz volt, amit magukra terítettek esőben.
                      Zselyke Borbála ('12. tavasz), Édua Magdolna (`13. tél), Réta Piroska ('15. ősz)
                      és az Asszonyszövet

                      Comment


                        De jó, hogy írtad Verus, nem akartam hülyeséget mondani, de én úgy emlékeztem, hogy ez a komatál a pasita (én sokactól hallottam) - akkor tényleg az! Közben jártam Véménden, de mamika nem kereste még elő a kendőt Nem tudod nálunk volt -e ez a kiállítás? Klári nénit mindenképp kérdezd ki! És ha tudsz, tegyél képet!
                        Rencsa, Kata cinke és Dorka a picinke
                        Tuti Bazár, Babás-mamás holmik

                        Comment


                          Ma végre láttam a Manteltuchot és tettem képeket az 1. h.sz-be!
                          Rencsa, Kata cinke és Dorka a picinke
                          Tuti Bazár, Babás-mamás holmik

                          Comment


                            rég volt már új kép
                            Mellékletek
                            Panka & Nimród (2010.10.14.)+Regő (2012.03.30.)+Eszterke(2017.03.12)...c3...
                            I II III II III II III II III II III II III II III

                            Comment


                              nézelődésre
                              ez is
                              Mellékletek
                              Panka & Nimród (2010.10.14.)+Regő (2012.03.30.)+Eszterke(2017.03.12)...c3...
                              I II III II III II III II III II III II III II III

                              Comment


                                most olvastam, hogy Pálfán régen "hoppá" volt a neve a hordozókendőnek, és hogy manapság is már újra menő a kendő, és kevesebb a kenguru

                                http://bookline.hu/product/home.acti...ai_falufaggato
                                Coffie

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X