Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

otthonoktatás

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    Orsko, nehéz árral szemben evezni. Esetleg kérdezd meg, ha ők lennének a helyedben, a lehetőség is megvolna, a gyereknek meg ez tűnne jobbnak, akkor mit választanának? Nyilván szeretik a manókat. Ha mást nem, talán ezen elgondolkodnának és egy értelmesebb párbeszéd alakulhatna ki köztetek az egyoldalú lesajnálás helyett... vagy én vagyok túl optimista?
    Réka vagyok, fehérló.
    Csikóim: Máté, Ákos, ]Liliom és Kamilla
    Spec ht (ClauWi), dúla (DONA) szoptatássegítő (IBCLC hallgató) Segíthetek?

    Comment


      mondd nekik, hogy anno a magyar oktatás a világ élvonalában volt, most meg a pisa felmérések szerint az utolsók közt kullogunk, és a nyolcadikosok sem értik, amit olvasnak
      Niké és Hanna (2006,04,07),Gitta (2008,03,14), Zsuzska (2010,09,15)
      Egri hordozóklub csütörtökön és Mezőköves minden szerdán
      Beli Buba babahordozo-tanfolyamvezető vagyok
      írj a gmailemre az is cyanus

      Comment


        Bocs ez off: Osko tényleg Buksi lesz az új pulya neve?
        Ildikó

        Comment


          off: lesz anyakönyvezhető neve is, csak még nem tudjuk mi addig buksi
          Orsi

          Ölbebaba

          Comment


            Orsko, meg beszélj nekik a funkcionális analfabétizmusról, engem meggyőzne
            Ha meg közlik, hogy jaj kell a közösség, meg csak ott lesz normális a gyerek, akkor el lehet magyarázni, hogy tény az iskolában vannak jó dolgok, meg rosszak is, de ha mérlegre tesszük a két csapatot, akkor sajna a rossz túlsúlyban van.
            Ráadásul a jó dolgok, mint a közösség, máshol is megkapható, sőőt, nem csak olyan közösséget kap máshol a gyerek, ami azért közösség, mert muszáj együtt lenni, hanem igazit is.
            Mostanában arról beszélgettünk a férjemmel, hogy mindenki mennyire nyomja ezt az iskolai közösség dolgot, akkor miért van az, hogy sokan az érettségi után csak a 10 éves érettségi találkozón futnak össze először, meg el sem mennek, meg se szervezik,
            Nálunk olyan remek volt a banda, hogy senki se akarta megcsinálni a 5 éves találkozót, pedig nem voltunk egy kirívóan gáz banda, sőt, a magunk módján még össze is tartottunk.
            Bernát (2008. április 24.)
            http://greyhomechool.blogspot.com/
            http://farkaszsolt.blogspot.com/

            Comment


              Ildikó, mi a véleményed a lexi sorozatról? Ha jól emlékszem a Nemzeti Tanköynvkiadó adta ki.
              Az irányokról jutott az eszembe, csak mert az előkészítő részeiben nagyon nagy hangsúlyt fejtet rá.
              Bernát (2008. április 24.)
              http://greyhomechool.blogspot.com/
              http://farkaszsolt.blogspot.com/

              Comment


                marywolf eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Ildikó, mi a véleményed a lexi sorozatról?
                Nem ismerem. Majd megérdeklődöm.
                Ildikó

                Comment


                  marywolf eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Ildikó, mi a véleményed a lexi sorozatról? Ha jól emlékszem a Nemzeti Tanköynvkiadó adta ki.
                  Beugrott. A Lexi olvas és társai könyvekre gondolsz? Úgy tudom azt direkt diszlexiásoknak készitették. Az irásfüzeteit én is használtam korrepetáláson, de a programnak majd utánanézek.
                  Ildikó

                  Comment


                    Előkészitő szakasz feladatai

                    Mesehallgatás. Ezzel gondolom nem sok újat mondtam.
                    Az hogy egy kisgyermeknek ez mennyire fontos hosszasan irhatnék. Felsorolni is nehéz mennyi képességét fejleszti. Vekerdy legutóbb azt nyilatkozta a Nők Lapjában, hogy az a gyerek, akinek mindennap mesélnek, másfél évvel előzi meg azt a kortársát, akinek csak rendszertelenül. Az elsőseimnél én is ezt tapasztaltam.
                    Persze mese és mese közt is van különbség, de bátran lehet válogatni. Ha a mese megérinti a gyereket, akkor teljesen mindegy, hogy az Thomas a mozdony története, vagy egy Bibliai történet. A lényeg, hogy legyen mondanivalója és a gyerek aktuális fejlődési fokán számára lényeges tartalommal birjon. Ezeken túl én mindig olyan meséket választottam, amelyeket magam is kedvelek, mert ezeket hitelesebben tudtam elmondani nekik, és fontos az is, hogy lehetőleg ne túl hosszú mesét válasszunk. Mesét a legjobb fejből mondani, mert akkor láthajuk a gyermek reakcióit, de ha felolvasunk az sem rosszabb, viszon az előadás módjánál fontos, hogy "igazi mesemondó" stilusban próbáljuk előadni. Gondolom a gyakorló anyukák ezt már mind tudják.
                    Sokan félnek a Grimm és népmeséktől, mert túl durvák, pedig ezek oldják igazán a gyermek félelmeit. Bettelheim, A mese bűvölete és a bontakozó gyermeki lélek c. könyvének előszavában ezt hosszasan ki is fejti. Itt egy részlet ebből:
                    “…a szülők és egyéb gondviselők hatása a legjelentősebb, fontosságban ezután következik a gyermeknek megfelelő modon átadott kulturális örökség.
                    … mélyen csalódtam a gyermek értelmének és egyéniségének fejlesztésére szánt irodalom legnagyobb részében, mert nem ösztönözte és nem táplálta a belső problémák megoldásához leginkább szükséges erőforrásokat. Az első ábécéskönyvek, csak a kivánt készséget tanitják, a jelentéssel nem foglalkoznak. Az úgynevezett “gyermekirodalom” termékeinek túlnyomó többsége pedig vagy szórakoztat, vagy ismereteket közöl, vagy mindkettővel egyszerre próbálkozik, de szinvonaluk olyan alacsony, hogy nem sok fontosat lehet belőlük megtudni. A készségek megszerzése, beleértve az olvasást is, értékét veszti, ha annak, amit olvasunk, nincs jelentősége életünkben.
                    … Az, hogy az olvasás képessége később gazdagitani fogja életét, üres igéretnek hangzik csupán, ha az éppen hallott történet lapos és semmitmondó.
                    … A mondanivalót a gyermek a mesében találja meg….A mese úgy tud beszélni a súlyos belső feszültségekről, hogy a gyermek öntudatlanul is megérti”
                    Ildikó

                    Comment


                      Csak mert nekem megvan két része, és tervezem a többi szerezését is, mert kifejezetten jónak találom, gondoltam azért megkérdezem a véleményed.
                      A mese teljesen ok, én annyit fűznék hozzá, hogy vigyázzunk a fordításokkal, írtad a Thomast, én olvastam gyereknek, akire vigyáztam és háááát, egyes részeit én inkább gyűjtósnak használtam volna, minősíthetetlen volt a fordítás, ezért inkább gyorsan elolvastam, hogy kb mi a történet és fejből meséltem.
                      Annyira remek magyar írótól származó könyv van, annyira gazdagot vagyunk, ne fordításokkal tömjük a gyereket!
                      A másik, amit én fontosnak tartok, a mese jutatta eszembe, a műfaji gazdagság, mese, vers, verses mese. Bárány Boldizsár, Túl a Maszat hegyen, Csókai Csóka, etc, eszméletlen, hogy ebből is mennyi van, használjuk, mert fejleszt.
                      Marék Veronika zsenialitását azt hiszem nem kell ecsetelni.
                      Bernát figyeli a meséit, szoktam fejből is mesélni, képet mutogata, meg "csak" a szöveget olvasva. Ha megkérdem tőle, úgy, hogy nincs nálam könyv, hogy mit éptítettek a kipikopik, akkor mondja, hogy házat, a Kipkopp és Tipptopp épített, arra meg mondja, hogy tutajt. Fantasztikus történetek.
                      Amit én még tudok ajánlani eszméleten szuper, hatékony etc fejlesztőnek az a Böngésző sorozat, öt kötete van, tavasz nyár ősz tél éjszakai, a szereplők mindenhol megjelennek, sokan egy résznek több oldalán, ugyanaz a háttér minden könyvbe, a külvárostól közelít be a városba, majd ki a tóhoz. Látjuk egy részbe, hogy a bácsi elhagyja a kulcsát, egy oldallal később egy kislány megtalálja, majd utána visszaadja neki. Ugyanez a bácsi, aki mindig fut, köv részben elesik, egy néni segít neki, aki az előző részben tél fenyőfát vett, és akkor itt megismerkednek, egy kap a néni virágot etc köv részben már együtt vannak. Téli részben néni kisbabát vár, majd tavasszal megszületik és így tovább. Csodálatos az egész, én magam is nagyon élvezem. Bernát csinált olyat, hogy kinyitott két könyvet az első oldalon és nézte hol az egyiket, hol a másikat és nem én mutattam meg neki és nézte a különbségeket, pl az egyikben a kalitkában van a papagáj, a másikban meg elszökik és a lépcső tetején ül!
                      A szövegértési készség bevezető gyakorlatának tartom ezt a könyvet. Kicsiknél pedig pazar szótanuló.
                      Eddig csináltunk olyat, hogy én mutattam rá és mondtam a szavakat, majd mondtam a szót és Bernát kereste a képen. Most már mondok neki olyat, hogy "meséld le, mit látsz" és akkor rámutat a kutyára, vau vau, az elesett bácsira, hogy jaj, meg hoppá (ezt mondja, ha elesik). És hétről hétre többet foglalkozik egy oldallal.
                      Bernát (2008. április 24.)
                      http://greyhomechool.blogspot.com/
                      http://farkaszsolt.blogspot.com/

                      Comment


                        marywolf eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                        Bernát csinált olyat, hogy kinyitott két könyvet az első oldalon és nézte hol az egyiket, hol a másikat és nem én mutattam meg neki és nézte a különbségeket, pl az egyikben a kalitkában van a papagáj, a másikban meg elszökik és a lépcső tetején ül!
                        A szövegértési készség bevezető gyakorlatának tartom ezt a könyvet. Kicsiknél pedig pazar szótanuló.
                        Eddig csináltunk olyat, hogy én mutattam rá és mondtam a szavakat, majd mondtam a szót és Bernát kereste a képen. Most már mondok neki olyat, hogy "meséld le, mit látsz" és akkor rámutat a kutyára, vau vau, az elesett bácsira, hogy jaj, meg hoppá (ezt mondja, ha elesik). És hétről hétre többet foglalkozik egy oldallal.
                        Ügyes vagy!
                        A Túl a maszat hegyent én is imádom, de az sztem inkább 2. 3. osztály. Marék Vera zseniális. Kányádit Virágon vett vitézét is szoktam ajánlani, de az igazi kedvencem Lázár Ervin.
                        Az viszont fontos, hogy legyen sok népmese, a lelki fejlődés miatt. Mert a népmesék a világot magyarázzák el a gyereknek, számára érthető módon.
                        A gyerekirodalomnál még az is gondom, hogy például a Kincskereső kisködmön egy igazán jó mű, de olyan régies a szövegezése, hogy csak kévés gyerek képes élvezettel olvasni.
                        Én elolvastam az összes Harry Pottert is, mert kiváncsi voltam, szerintem az ilyenek is mehetnek, de csak hamár mindenevő a gyerkőc (kb. 4. oszt)
                        Ildikó

                        Comment


                          Egy rész megragadott abban, amit írtál,
                          "kevés gyerek képes élvezettel olvasni"
                          Ez egy olyan terület, ahol az oo-s ok jobbak. Ugyanis csak oo-s körökben találkoztam azzal a nézettel, hogy attól, hogy egy gyerek "megtanult olvasni" nem azt jelenti, hogy tud könyvet, nagyobb művet olvasni, elolvasni, élvezettel olvasni.
                          Nekem még negyedikben is felolvasta az anyukám a kötelezőket, mert ha én olvastam, az olyan volt, mint a kínzás, pedig érdekelt a könyv, ahogy anyu felolvasta, na az volt az igazi. Szóval miért kellene a Kincskeresőt egyedül olvasnia, ugyanis a régies nyelvezettel, de felolvasott mese átmegy, nah meg ott van anyu, akitől lehet kérdezni, egyből interaktív a régi szöveg.

                          Harry P-vel csak annyit vigyázz, hogy az oo-s ok túlnyomó többségben keresztények, nem fognak HP-t adni a gyerek kezébe!
                          Én magam olvastam, van ami nagyon jó benne van, ami nagyon nem. A fordítás jelen esetben viszont néha jobb, mint az eredeti, normálisabb szavakat használ etc.

                          Ha már lelki fejlődés, akkor a népmese helyett én a bibliai történeteknél maradnék, mert az képezi le a valóságot! És véleményem szerint abból kell sok sok sok, a többi pedig lehet akár népmese is.
                          Bernát (2008. április 24.)
                          http://greyhomechool.blogspot.com/
                          http://farkaszsolt.blogspot.com/

                          Comment


                            marywolf eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                            Harry P-vel csak annyit vigyázz, hogy az oo-s ok túlnyomó többségben keresztények, nem fognak HP-t adni a gyerek kezébe!
                            Én magam olvastam, van ami nagyon jó benne van, ami nagyon nem. A fordítás jelen esetben viszont néha jobb, mint az eredeti, normálisabb szavakat használ etc.
                            Igen tudom, egy ideig katolikus suliban tanitottam. Ott nagyon a Harry p. ellen voltak, azért olvastam el. Mert amig nem ismerem, addig miért ellenezném. Valahogy az oo-nál is erre jutittam végül.
                            Ildikó

                            Comment


                              Mivel annyira dicsértétek, én is megvettem a Maszat-hegyet, a múltkorjában volt akciós. Csatalkoznék Ildkóhoz, a fiam öt éves, és nagyon szereti a népmeséket, a Grimm-meséket, a hosszabb történeteket is szívesen hallgatja, de ahogy eddig beleolvastam, ez még nem neki való, de később mindenképpen.
                              Marywolf, milyen könyvet ajánlanál bibliai történetekkel? Mi most a Kossuth kiadónak újonnan megjelent képes bibliáját olvassuk, egy este egy történetet, ez nagyon jó, de hátha van jobb is.
                              Viszont pl Bálint Ágnestől Az elvarázsolt egérkisasszonyt esti mesének fejezetenként elolvastuk a nyáron, így szerintem hosszabb történetek is emészthetőek lesznek.

                              Eszter
                              B1 (2004) és B2 (2007)


                              Új termékek érkeztek! http://dejavuvilag.hu/
                              Facebook, naponta frissül: https://www.facebook.com/dejavuvilag
                              Mamami topik: http://www.mamami.hu/forum/showthrea...t=deja+vil%E1g[/SIZE]

                              Comment


                                Az egérkisasszony nagy kedvencem volt anno, anyukám gyerekkori példánya van meg, abból olvasta fel nekünk.
                                A Kossuth is nagyon jó gyerek Biblia.
                                Legkisebbekhez: Biblia lapozó, 5része jelent meg eddig. Harmat kiadó.
                                Szintén Harmat még a Mesélő Biblia, ez nem "szószerinti", de nem sántítanak benne a történetek (én meséltem gyerekeknek és volt olyan rész, amit innen értettem meg, majd teológusként utána néztem és tényleg jól volt átdolgozva egyszerűsítve).
                                Harmatnak szintén jó a "sima" Gyermek Biblia.
                                Van még egy régi fajta, nem tudom, hogy ki adta ki, piros volt, arany votl rajta és nagy fekete betűkkel volt ráírva 3 sorba, kettesével a betűk, hogy Biblia. Általában nagymamáknál kutatható fel, de utána nézhetek, hogy kiadták-e újra.

                                Gyerek Bibliákhoz én azt ajánlom, hogy a szülő nézze meg a helyeket a felnőttbe, mert akkor látja, hogy hol rövidít a szöveg, írja esetleg máshogy és talán az eredeti szebb, van ám, hogy jobban értik a gyerekek az eredetit, főleg az evangélimuoknál van ez, mert nagyon jó kulcsomndatok vannak és ne feledjük a szövegeket felnőttek dolgozzák át, pontosítok, butítják le.

                                Ha kell még, utána tudok nézni több gyerek Bibliának.
                                Bernát (2008. április 24.)
                                http://greyhomechool.blogspot.com/
                                http://farkaszsolt.blogspot.com/

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X