Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Matematikai ismeretek megalapozása (kis)gyermekkorban

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    #16
    Erősen matematikai beállítottságú csepp gyermekem érdeklődéséből és tudásából bárkinek szívesen adnék egy jó nagy adaggal cserében pl. némi kommunikációs és szociális készségért.
    Utoljára szerkesztette Nyúlanyóca; 2013.08.30., 23:44.
    Évamama és Bálint, a kis csillagász (2008. október 2.)

    Comment


      #17
      Caldesia: ha ennyire szeretnéd megszerettetni a matekot, akkor nézz szét a www.gyereketeto.hu oldalon (korábbi blogbejegyzések itt: http://gyereketeto.blogspot.hu/). Ők otthon oktatnak és elég sok játékos ötletük, ami a matekhoz kapcsolódik. Különben miért lenne olyan fontos neked? Tartasz tőle, hogy a suliban sz@harul fogják majd tanítani?
      Utoljára szerkesztette Nyúlanyóca; 2013.08.30., 23:52.
      Évamama és Bálint, a kis csillagász (2008. október 2.)

      Comment


        #18
        Caldesia eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        - én úgy hallottam, hogy a kiindulópont, hogy a gyere megrtanulja a számok nevét 1-10 között
        - majd 2. lépésként a név megtelik tartalommal
        - a "bökdösésről" meg azt olvastam, hogy az is nagyon fontos, a "1 to 1 correspondence"- egy az egynek való megfeleltetés (nem biztos, h jól fordítom) szintén egy lényeges dolog (pl. minden babának 1 tányért 1 kanalat 1 poharat ossz ki)
        a versként megtanult számok nevei a matematikai alapozást nem segítik. a biztos alapok nem is a számokon múlnak, pont ezért nem értem azt ahogy magyarázták a matekoktatást.
        a matematika megértéséhez sokal messzebb kell menni.
        ahogy a lányok is írták. mérni, kisebb nagyobb, messze közel, kicsi nagy alatta felette

        a térbeli tájékozódás, az igazi alapja a számolásnak, nem a számok nevei. a számokat névvel és értelemmel megtanulni egyszerre kevesebb félreértési lehetőséget ad a aszülőnmak.

        véleményem szerint a feladatlapozás (én ismerem a lexit is) már a fejlesztés és a atűzoltás kategória

        az angol sulik azért nem olyanok kiskorban, mint itthon
        lesz egy hét amikor pl a kék színnel foglalkoznak, vinni kell kék dolgokat.
        vagy a hét témája a kettő, és azzal kapcsolatos dolgokkal foglalkoznak, például visznek be olyan dolgokat, amin kettes szám van, vagy kettő egyforma van belőle, vagy van rajta két pötty.

        nem az az iskola amit mi megszoktunk. (nevelőnő voltam kint, és már akkor is tanárként csináltuk együtt a házi feladatot a gyerekekkel, mert tévhit, hogy kint nincs lecke, csak sokkal kevesebb, de van)

        szóval én inkább tényleg konyhamatekkal alapoznék, ahogy írtad, pl az egy az egyhez megfeleléssel, amiről nem azt írtam, hogy hibás, hanem azt, hogyha számol és bökdös egy az egyben, könnyű azt hinni, hogy érti is, hogy mi a mennyiség, de egyáltalán nem biztos, hogy így is van. Például, ha a gyerekkel megszámoltok valamit, akkor érdemes visszakérdezni, hogy akkor hány cukorka van? Van olyan korszaka a gyerekeknek, hogy megszámolni tudja, de ha utána visszakérdezel, hány darab van, nem tudja megmondani, hanem újra megszámolja. Mert tudja azt, hogy számolni kell, de a valós számfogalma nem alakult még ki.
        (ne azt kérdezd, mennyit számoltál, hanem hogy hány darab van).

        A számfogalom kialakulására vannak jó tesztek pl, hogy a gyerek sokáig nem tudja, hogy a keskeny magas pohárban ugyanannyi a szörp, mnt az alacsony de szélesben, akkor se ha előtte töltöd át. a Mérei-Binét Gyermeklélektan tankönyvben pl vannak erre szuperül leírt kísérletek, amikkel fel lehet mérni, a gyerek érti-e a mennyiségeket.
        Niké és Hanna (2006,04,07),Gitta (2008,03,14), Zsuzska (2010,09,15)
        Egri hordozóklub csütörtökön és Mezőköves minden szerdán
        Beli Buba babahordozo-tanfolyamvezető vagyok
        írj a gmailemre az is cyanus

        Comment


          #19
          a számfogalom maga egyébként kb 5 éves korban kezd kialakulni. Ekkortól érti azt, hogy mi az a aszám. Mert valójában ez egy elvont fogalom. Lehet pl ilyenekkel segíteni, hogy a boltban vesztek néhány gyűmölcsöt, és megkérdezed, többet vegyünk akkor tegyél hozzá, stb... Így fognak ezek az elvont fogalmak valójában kialakulni.


          itthon néha kapni pl a gyerekkorunkban ismert szinesrúdkészletet (nekem is van) jókat lehet vele játszani (száok neve nélkül, nem kell tudniuk még, hogy melyik mennyit ér), de lehet egymásssal összehasonlítani, vagy egymás alá pakolni, két kicsit, hogy ugyanakkora legyen mint a nagy, stb. A logikai készlet is kínál jó játékokra lehetőséget, filléres dolgok, nem véletlenül kéne használni a suliban.
          Niké és Hanna (2006,04,07),Gitta (2008,03,14), Zsuzska (2010,09,15)
          Egri hordozóklub csütörtökön és Mezőköves minden szerdán
          Beli Buba babahordozo-tanfolyamvezető vagyok
          írj a gmailemre az is cyanus

          Comment


            #20
            Nike, azzal vitatkoznek, hogy a 4-5 evesen elkezdett iskola csupan arrol szol, amit irtal. Sajnos sokkal tobb: rendes betu, szam, iras es olvasas tanulas tortenik mar Reception Class-ban is, aminek en semmi ertelmet nem latom (mi tobb, karosnak tartom). M innen menekitettuk ki a fiamat 5.5 eves kora elott. Nem azert, mert nem boldogult, sajnos nagyon is boldogult csupa fej emberke leven, o volt a tobbiek ele peldanak allitott kis minta-tanulo, de en nem birtam nezni, ami folyik, meg az o kis elrabolt gyerekkorat. (Bent voltam hetekig a gyerekekkel, ill. utana elvegeztem egy Basic Literacy and Numeracy tanfolyamot, ami a korosztaly tanitasarol szolt, azert is erdekelt -pedagoguskent es modszertani szakemberkent-, hogy tenyleg olyan kaosz van-e, es tenyleg az folyik-e, amitol egnek meredezik a hajam, hat sajnos tenyleg az folyt...)
            Nem kerdojelezem meg a tapasztalatodat kint, de az elmult 5-10 evben abszolut rossz iranyban mozdultak el a dolgok, egyre korabbra visznek le tanulasi terheket, mar az ovonok is agyon vannak terhelve a fejlodesmerfoldkovi box-ticking-gel. A gyalazatos mutatokat a 3R's teruleten (alapszamtan, iras es olvasas) ugy akarjak ellensulyozni, hogy mar az oviban nekiestek ezek tanitasanak... Hajmereszto tenyleg.

            Comment


              #21
              Nyúlanyóca - köszönöm a linkeket, majd feltétlenül belenézek. hogy miért is fontos a matematika - mert szeretném, ha nem egy matematikától szorongó, abban nagyon bizonytalan felső tagozatos gyerekem legyen (persze, hogy én mit szeretnék, attól még az nem feltétlenül lesz úgy, de próbálkoznék), másrészt pedig úgy gondolom, hogy a matekra nagy szükség van az élet minden területén.

              Tehát akkor próbálom letisztultabban megfogalmazni, hogy miért is akartam a témába beleásni magam. Ahogy Sterral Rose írta, én úgy tapasztaltam már az óvodában inkább csak a szimbólumokat taníttatják a gyerekkel, akik le tudják írni (nemcsak, hogy felismerni és megnevezni) már a nagyobb számokat is, és élek a gyanúperrel, hogy nem értik a jelentését. Ez, illetve (talán valaki még emlékszik) nekem van egy nagyon szorongós lányom, aki feltehetően a szorongással fogja ideje nagyobb részét tölteni az iskolában, így nem tud majd érdemben odafigyelni, szóval szerintem nekem otthon kell magyarázgatnom neki. Tehát meglátásom szerint olyasmit fognak ott csinálni, amire még életkorilag nem alkalmas, és akkor én szertnék olyasmit csinálni, ami életkorának megfelelő. Én is szeretnék egy kis módszertant olvasgatni, hogy mit és hogyan csináljak, és mit ne.

              Cyanus - köszönöm a megjegyzéseket. Én, mivel nem értek hozzá, ezért szoktam itt-ott utánaolvasni (és nem feltétlenül kellő kritikával olvasom, csak inkább úgy ráérzéssel döntöm el, hogy most ez így van vagy sem) ill. a vendég a háznál-ban hallgatózom, de ott meg talán nem minden van kellő rlszletességgel kifejtve.

              A térbeli tájékozódásról már úgy szőrmentén hallottam, és aztán a Lexi-ben olvastam el a dolgokat (tehát magamnak is vettem az a Lexit, nem csak a gyereknek). Ez nekem is egy kapaszkodó, logopédus írta (és szerintem ezen babrálgatni mégiscsak jobb, mint angolul mindenféle magyarázat nélkül automatikusan számok szimbólumait felismergetni.) Pl. Lexi irányította rá a figyelmemet a jobb-baloldalra, ill. arra, hogy lányom nem tudja nagy bizonyossággal megmondani (alu-fölül az megy neki), ill Lexi témákat vet fel, amiket én álmatlan éjszakáimon átgondolok, hogy lehetne azokat jobban megértetni. (Feladatlapokról pedig - lányom nagyon szereti színezgetni, karikázgatni etc azokat, és ez valkószínűleg az iskola "sara", mert azokat a dolgokat utánozza, amiket ott lát, míg az én gombozós dolgaimat nem szereti.)

              Pl. mindjárt itt vannnak az útvesztők kérdése - pl. nyúl hogy jut el a répáig - a gyerek nem érti, hogy merre lehet/kell a kacskaringóban menni, merre nem (nem látja benne az alul-felült).

              Köszönem a színesrúd-készletért. Most ugrott be, hogy még én is használtam, árulnak még ilyesmit itthon? Logikai készletet bezsereztem.

              És igen, én is megtapasztaltam, hogy noha a gyerek el tud számolgatni, de nem tudja bizonyossággal megmondani, hogy melyik több, az 5 vagy a 8 mondjuk.

              Stellar rose - ha van kedved, írhatnál egy kicist erről az angol módszertanról. hogyan próbálják ott tartalmommal feltölteni mondjuk a számokat.

              Comment


                #22
                Ha vagy FB-on, ott is vannak ötletek, amik a blogon nincsenek. Színesrúdakat lehet kapni, de helyettesítheted legóval is.

                És egy cikk, ami a témába vág: http://hvg.hu/itthon/20130901_Mateko...urce=hovercard
                Évamama és Bálint, a kis csillagász (2008. október 2.)

                Comment


                  #23
                  Most vált tisztává a helyzet, ebben az esetben ezt a könyvet ajánlom nagyon jó szívvel:
                  http://bookline.hu/product/home.acti...ka_Szamolas_1_ ebben minden olyan szempontot összeszedtek, ami kell a matematikai gondokodás megalapozásához, és cselekedtetéssel zajlanak a műveletek, mennyiségállandóság kialakítása is. A számolás 2 és számolás 3, követik ezt a kötetet és viszik tovább a gondolkodásmódját.
                  Györgyi vagyok, Lőrinc és Abigél mamája
                  mert a szív visszavezet oda, amit szeretek csinálni:
                  www.szomatologopedia.hu

                  Comment


                    #24
                    A Numiconról mi a véleményetek? Szirka blogján láttam először, nekem tetszett, de egyáltalán nem értek hozzá.
                    http://erinto.postr.hu/numicon-a-kez...ato-matematika
                    http://szirkababa.blogspot.hu/2011/07/numicon.html
                    Kriszta, Laci és a fiúk
                    Értékeléseim
                    fkriszta.privi kukac gmail.com

                    Comment


                      #25
                      így azért nekem is tisztább a dolog

                      https://www.barat.hu/papir-termekeks...250180000.html
                      itt pl lehet kapni, nekem is ez a zacskós van, simán papír írószerben vettem.
                      Amit írtam a visszakérdezésről, az sokat segíthet abban, hogy tudd, hol tart, illetve, hogy megértse, mi a számolás értelme. Tehát, érdemes akár minden alkalommal amikor megszámoltok valamit, ezt is visszakérdezni. A több kevesebb, nemcsak számok viszonylatában érdekes. lehet egy oszlopban az összehasonlítandó, stb. azt még talán fontos lehet, 5+-2 az amit itthon iskolaérettem számolás nélkül fel kell tudni ismerni bármiből. vagyis pl 3 gomb, és tudja megmondani mennyi, ránézésre, hogy mennyi. Ez is lehet egy játék. A mennyiségek ismeretéhez esetleg jó lehet, ha kiskacsásat játszotok. a kacsa szereti a hasát, és ezért arra tátog, ahol több az étel. Ezzel bevezetheted a relációjel használatát (lehet, hogy erre emlékeztek gyerekkorotokból).
                      http://modszertar.blogspot.hu/2010/1...-relacios.html

                      én a relációjel köré szoktam kis fejecskét rajzolni első időben, hogy jobban látható legyen a kiskacsa
                      Niké és Hanna (2006,04,07),Gitta (2008,03,14), Zsuzska (2010,09,15)
                      Egri hordozóklub csütörtökön és Mezőköves minden szerdán
                      Beli Buba babahordozo-tanfolyamvezető vagyok
                      írj a gmailemre az is cyanus

                      Comment


                        #26
                        itt viszont kissé részletesebben leírja, mi lehet a hátránya a kacsacsőrnek (és ahogy látszik az ilyen jellegű feladatlapoknak, mert a mennyiségi feladatlapok szinte kivétel nélkül ezt csinálják):
                        http://diszcalkulia-lexia.blogspot.h...asznalata.html
                        Niké és Hanna (2006,04,07),Gitta (2008,03,14), Zsuzska (2010,09,15)
                        Egri hordozóklub csütörtökön és Mezőköves minden szerdán
                        Beli Buba babahordozo-tanfolyamvezető vagyok
                        írj a gmailemre az is cyanus

                        Comment


                          #27
                          Caldesia, nem erzem magam annyira kompetensnek, hogy leirjam amit kerdeztel. Azert sem, mert amit en lattam a gyakorlatban es az alaptanfolyamon nagyon ad hoc jellegunek es rendszer nelkulinek tunt. Olyasmi, mint nalunk elsoben egyebkent, csak mintha nem egymasra epulnenek az anyagok. Ezt mashol is ereztem az itteni kurrikulum kapcsan, a projekt kozpontusagot, ami nem rossz, de ha semmi rendszert es keretet nem adunk neki, akkor sajna nagyon a levegoben logva maradnak a dolgok.
                          (Off: akkor megis Anglia?)

                          Comment


                            #28
                            A másodikos lányom ma leült matekházit írni, és kb. percenként hívott, hogy segítsek, mert ő nem érti, hogy mit akarnak tőle. Nem tudom, hogy máshol milyen módszerrel tanítják az összeadást, de nálunk azt hiszem, ez nem válik be. Tippelget, látszik, hogy nem érti. Ebben csak az a szomorú, hogy ovis korában simán tudott összeadni
                            Mellékletek

                            Comment


                              #29
                              Érdekes topik ez, nekem van egy három éves fiam, aki számfetisiszta, miközben én látens diszkalkuliás vagyok őneki számokból áll a világ, elszámol százig, tízig összead, megveszik a számolós versekért-mondókákért, satöbbi. Nagyon izgalmasnak tűnik ez a numicon, biztos érdekelné, hol lehet ilyet beszerezni?
                              családun xerete talapu

                              Eladó Varró Dani-könyvek

                              Comment


                                #30
                                Sofie: az én csepp gyermekem is ilyen, tegnap elmondta, hogy egymiliárdnégyszázhuszonhatmilliószáznyolcvankézez erháromszáztnegyvenháromszorosan nagyon szeret.

                                ****

                                Nagyjából két éve hallottam egy riportot, amiből az derült ki, hogy a korai érdeklődés a számok, a matematikai művelet iránt egyáltalán nem jelenti azt, hogy a későbbiekben is a matekra leszenek rákattanva ezek a gyerekek, hanem ez egy olyan készséget jelent, ami a mintázatok felismerésében, a logikai képességekben mutat jó érzéket. És fordítva is igaz, hogy simán lehet sikeres matematikus, aki gyerekként a háta közepére kívánja az egészet. Mondjuk a matek is annyira összetett tudomány, hogy sokminden belefér.
                                Nekem egy picit furcsa egyébként, hogy a természettudományos gondolkodás mostanában kicsit lenézett terület pl. a kommunikációhoz, a nyelvi készségekhez képest, holott gyerekenél érdeklődésben még nincs ekkora ellenérzés (pl. mennyire imádják megfigyelni az állatokat, növényeket, időjárást stb.). Szerintem ez olyan, mint a spenót, sokszor divat utálni a matekot, fizikát, biológiát. De ebben az is benne van, hogy nagyon szarul tudják tanítani. Engem alsóban elvitt a tanárunk módszertani bemutatóra matekból (szóval, volt valami érzékem a dologhoz), miközben hetedikban - felsőben kaptunk egy idegbeteg rettenetet tanárnak - meg majdnem megbuktam, aztán egyetemen csak megtudtam tanulni azt a fránya statisztikát jelesre.
                                Szóval nagyon sok múlik azon, hogyan tanítják, alsóban tök játékosan, ezer oldalról is megtámogatva, a tanárnéni is imádta, aztán felsőben meg jötta banya, akinél meg definíciókat kellett memorizálnunk, és ebből magunktól rájönni, hogyan kell megoldani a feladatot. Váááá. Akkoriban én is utáltam a matekot. De a biosszal is íg voltam, eszméletlen módon vártam, hogy szaktárgyként bejöjjön. Addigra már kiolvastam az unokatesóm felsős tankönyveit és akkora csalódás volt,hogy annyira unalmasan tanították. Az irodalomnál meg ott van az "olvasmány", amit általában elég jól megírtak a szerzők, legfeljebb a téma vagy a stílus nem az enyém, így egy béna tanárnál is lehet szeretni az irodalmat. Bár egy életrajzi adatokon lovagló tanerő azért elég gáz tud lenni.
                                Évamama és Bálint, a kis csillagász (2008. október 2.)

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X