Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Jurtában élni...Valós alternatíva?

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    MsLizi eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Usztu, és mi van azzal, ha pl sok hó borít egy ilyen építményt? Mert láttam konkrétan ilyen képet. Az ugyan nem olyan víz, másmilyen, mégis nyirkosságot okozhat.

    A "nejlonzsák" dolog nekem fura volt, most is az. Viszont azt írják, lélegzik és idővel lebomlik (mint a tejes zacskó? mert akkor várhatjuk...)
    Azért szívesen megnézném közelebbről ezt a dolgot.
    a párommal beszéltünk ma reggel erről... milyen gyorsan bomlik le? akkor szétesik a fal?
    A havas képeket én is láttam. Mindenképpen valami speckós zsák kell hozzá sztem. Mindegy, apa is benne van, ki fogjuk próbálni. (nem megyünk el a tanfolyamra, magunktól próbáljuk majd megcsinálni)
    Csupa szeretet G
    Csupa mosoly E

    Comment


      hát ha szerves anyag van a falban akkor könnyen meglehet h. szétesik, amúgy elvileg összedolgozódik (cementálódik), csak nem tudom minek bonyolítják túl a zsákokkal??talán h. haladósabb legyen az építkezés???jó vicc, fizess a tanfolyamért és építs ingyen egy házatdupla haszon, ügyes!

      Comment


        a legegyszerűbb ami itthon is bevált...vessző fonat jobról balról közte rizs törek a vesszöfonat kivül belül vakolva...egy fal kész...ugyanezen elven tölthető földel is..amugy öreg kőművesekkel kell beszélgetni akik még nem itták el az eszük...én szerencsére találtam ilyet

        Comment


          Sziasztok, kedves mamamik és mások. Én nem vagyok anyuka, de a jurta-témában keresgélve megtaláltam ezt a fórumot, és ha Fekete Elfet is jó szívvel láttátok itt, talán én is elférek köztetek. Annyi érdekes dolgot olvastam itt nagy hirtelenjében nálatok, hogy szeretnék kicsit idejönni közétek és figyelni!

          Nagyon régen kacérkodom azzal, hogy kiköltözzek a természetbe, és bár budapesti panellakó vagyok, amit meg lehet valósítani egy ház 11. emeletén, azt megpróbálom (pl. saját szappant főzök, tojással mosom a hajam, nincs se TV-m, se mosógépem, szép nagy ládikókban paradicsomot, málnát és hasonló földi javakat termesztgetek, forrásról hozom az ivó- és főzővizemet biciklivel, persze magam sütöm a kenyeremet a sütőben, szürkevízzel öntöm le a wc-t meg hasonló nyalánkságok, a következő lépésem a hűtőgép szanálása lesz), és közben egyre jobban érik bennem a gondolat, hogy ideje lenne ennél bátrabbnak lenni, és lépni egy nagyot...
          Ez a jurta-téma izgat nagyon komolyan, de eddigi 36 évemet panellakóként éltem le, egy-egy gyerekkori nomádabb nyaralást leszámítva, így nem tartanám bölcs dolognak, ha csapot-papot itthagynék, belevetném magamat a nagy jurtázósdiba, aztán ahogy bejön a tél és mondjuk még egy influenza is, kiderülne, hogy nem bírom a megpróbáltatásokat, és a minusz 20 fokban nem ízlik a fával fűtés, lavórban mosdás, meg az, hogy ha nem állok neki tyúkot kopasztani, nincs ebéd.
          Mindenféle tanácsnak örülnék, amit tudtok adni, és minden ötletnek. Hol, hogyan lehetne belekóstolni ebbe az egész hagyományosabb életesdibe? Nem nyaralni szeretnék valahol pár napot, hanem megtanulni pl.kaszálni, fejni, jól jönne némi gombaismeret... és még fát sem vágtam soha.
          Korábban írtátok a WWOOF-ot, most velük próbálkozom, de emellett engem is nagyon érdekelne minden gyakorlati tapasztalat ami a jurta-élettel kapcsolatos. Pl. egy jurta mennyi ideig jurta? 5-10 évente teljesen újat kell venni-készíttetni, vagy rendszeresen karbantartva tovább is kitart? Láttam az általatok ajánlott oldalakon olyan jurtát, amin ablak is volt. Ez nagyon meglepett, de a befülledés ellen jó ötletnek tartom - azt leszámítva, hogy persze ez nem épp hagyományos megoldás, szól ellene valami?
          Minden ötletnek és tapasztalatnak örülnék!
          Utoljára szerkesztette Áginc; 2011.06.11., 19:06.

          Comment


            nem hiszem h egy jurta befülledne...télen is kimegy a kémény nyiláson a füst...nyáron meg felhuzod a fal alját...

            Comment


              Én mintha úgy olvastam volna, hogy nyáron bizony jó kis dunszt tud lenni benne Persze ez nyilván elsősorban a műszálas anyaggal is borítottakra jellemző, de ha nem szeretnék a tetőről csepegő vízben zuhanyozni minden egyes zápor után, akkor gondolom a sátorponyva-szerű borítás elengedhetetlen. Vagy nem?
              A másik dolog, amin filozofáltam, hogy ha pl.télen az ember lánya főzőcskézni szeretne, vagy bármi olyan dolgot tenni, amihez nem árt a fény, de nem szeretne nappal is lámpát gyújtani, akkor ha nincs ablak, akkor is átereszt elég világosságot a jurta fala?
              Usztu, kifejezetten érdekel a véleményed ezekkel kapcsolatban, hiszen neked van benne első kézből is tapasztalatod, de persze kedves többiek, örülni fogok, ha ti is elmesélitek, mit gondoltok, mit láttatok!

              Comment


                Ági!
                A jurta nyáron meleg - és ha nem fűtöd - akkor télen hideg. Természetesen vannak "módszerek", amivel lehet hűteni a jurta levegőjét valamelyest. Az északi oldalon fel szoktam gyűrni a nemezt, becsukom a délre néző ajtót és a tetőnyíláson keresztül távozik a meleg levegő. Helyére az északi hűvös levegő tódul be. Érdekes, de a jurtában nincsen huzat. Az alap alól is szoktam hideg levegőt beáramoltatni (van egy kis "csapóajtóm") de ezt nem javaslom, mert a jurta alatt büdös/állott a levegő.
                Dunszthatás? az csak akkor van, ha valahogy a jurta alá szivárog a víz és befelé igyekszik kiszáradni. Egyébként jó, ha valahol mindig szellőzik a jurta. (Ajtó, tető, oldalfal..) Az első évben magam is betakartam mindenféle fóliával, aztán amint tehettem le is szedtem. A jurtát nem fóliával kell vízhatlanná tenni, hanem minél több "réteggel". A kamionponyvás (PVC) jurtákban tényleg olyan érzése van az embernek, mint egy dunsztosüvegben. Viszont az tényleg nem ereszti át a vizet. Törpölök olyan megoldáson, ami vízhatlan, szellőzik és OLCSÓ! A nemezt is lehet vízhatlanná tenni. Évente legalább egyszer (de inkább többször) át kell kenni olvasztott faggyúval. Jó büdös, de legalább vízhatlan. Ha a nemezt nem véded ponyvával, akkor a Nap pikk/pakk tönkre vágja. Oszi nemeze ilyen. Sokáig "natur" használta. (Az övé vastag kazah nemez, nem pedig a vékonyabb mongol cucc.) Már Ő is inkább védi valami ponyvával, nem faggyúzik.
                A jurta fala nem ereszti át a fényt. (A "hagyományőrzős" jurtákat kivéve! Az átereszti a fényt, a hideget és a szelet - talán még a szúnyogokat is.) Az oldalfal olyan sok rétegből áll, hogy az nem ereszt át semmit. Az én jurtám oldalfala: kívül egy UV stabil ponyva, egy selyem ejtőernyő, egy vastag katonai ponyva, nemez, autókárpit és a belső selyemtakaró. Viszont nincsen benne sötét. A tetőkarikán elegendő fény árad be. Télen így is, úgy is világítani kell. Azt a részt világítom csak meg, ahol "dolgozom" vagy éppen olvasok. A főzés közben keletkező gőzt a gáztűzhely fölé helyezett textíliákkal fogom fel. Bevált. Nyáron kint tusolok, télen pedig csak annyira melegítem fel a vizet a fürdéshez, hogy ne legyen benn szauna. (Ha a jurtában fürdök... - de javaslom: jobb egy külön kecó a mosásra és a fürdésre.)
                Remélem tudtam segíteni! Kérdezz bátran!

                Comment


                  csak lamentálok, de ha a gyapjúkülsőknél beválik, a nemezhez nem jó vajon a lanolin?
                  üdv, Dóra és a csacsogó - dacoló . (08.06.01.)

                  Comment


                    megállt a topic gyerekek

                    Comment


                      biztos mindenki jurtát épít, vagy homokvárat a vízpartokon...
                      üdv, Dóra és a csacsogó - dacoló . (08.06.01.)

                      Comment


                        Sziasztok!

                        Az én férjem is rá van kattanva a jurtákra. Megkért, hogy kérdezzelek meg titeket, hogy valaki nyitott lenne-e rá, hogy egyszer megnézhessük a jurtáját. Én nem bírom elképezelni, hogy ez hogyan működhet, de nyitott vagyok.

                        Ha esetleg van köztetek, aki szívesen beszél németül vagy angolul, akkor tudna a férjem kérdezni is, de persze én is tudok fordítani. Remélem nem lesz gondom a szakszavakkal.

                        Nagyon köszönjük előre is!
                        Enikő egy férjjel és négy törpével
                        ClauWi hordozási tanácsadó Értékeléseim
                        Vega hét menü
                        Kihívás (okt.1-14)

                        Comment


                          yvolux eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                          csak lamentálok, de ha a gyapjúkülsőknél beválik, a nemezhez nem jó vajon a lanolin?
                          azért ez kicsit drága lenne. és a nap leolvasztaná...A faggyú is erre van, olcsóbb, natúrabb és büdösebb...de biztos nem véletlen hogy épp a vízhatlanságmegőrzése érdekében árnyékolják a nemezt.

                          Comment


                            2 napig az első magyar szupervályogháznál voltunk háztűznézőben
                            kata

                            Comment


                              http://mindegyszer.wordpress.com/
                              itt épült
                              kata

                              Comment


                                és milyen volt? nagyon érdekelne, hogy milyen a zsák pl. ?
                                Csupa szeretet G
                                Csupa mosoly E

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X