Nem tudom, ki hogy van vele, de a takarítás mindig egy kicsit az utolsó a gondolataimban, „muszáj-munka” kicsit terhes, de meg kell csinálni kategória volt. Mindaddig, amíg el nem olvastam ezt a könyvet!
Mikor elkezdtem, eszembe jutott, hogy még a Mamami fórum kezdeti időszakában volt téma az egyszerűbb takarítás, az úgynevezett FlyLady módszer, vissza is kerestem a fórumon, itt találjátok. Azt hittem, hasonló módszertan vár rám ebben a könyvben is, de csalódnom kellett, méghozzá pozitívan. Néha bevillant Kon Mari módszere is, erről is beszélgettünk már a fórumon, jóval később, de ez is csak néhány aspektusa a könyvnek.
Linda Thomas neve egyre ismertebbé vált az utóbbi években a takarítás és az otthonápolás témakörében, különösen a „Szeretni a takarítást?!” című könyve kapcsán. Az írónő eredetileg Dél-Afrikában született, de Svájcban él és dolgozik, és nem csupán egy egyszerű háztartási szakember, hanem spirituális tanító is, aki az otthon rendjének és tisztaságának mélyebb, lelki dimenzióiról is mesél nekünk. Az volt az érzésem, hogy új szemléletet hoz a mindennapi tevékenységekbe, ezzel a könyvével speciel a takarítás témakörébe.
A „Szeretni a takarítást?!” nem egy szokványos takarítási útmutató, hanem inkább a lelki tisztaság és a környezeti rend fontosságát és összefüggéseit mutatja meg. Alaptétele, hogy a fizikai környezetünk tisztasága közvetlen hatással van belső világunkra, és fordítva: a belső béke és harmónia megteremtése érdekében rendet kell teremtenünk környezetünkben is. Arra ösztönöz, hogy a takarítást ne teherként, hanem egyfajta meditációként éljük meg, amely nemcsak a környezetünket tisztítja meg, hanem a lelkünket is.
Mivel mindhárom gyermekem Waldorf iskolába jár, így érdekes aspektus volt az is, hogy maga a takarítás, mint hivatás, számára onnan indult, hogy Waldorf iskolába szerette volna a gyermekeit járatni, és férje szerint jó az állami is, de ha ezt szeretné, teremtse meg rá a feltételeket anyagi szempontból. Ez a történet is ismerős számos magyar család életéből, a környezetemben mindenképp, kerülve az általánosítást. Mindenesetre ebből indult a takarítás, mint hivatás és az első évek tapasztalataiban számos olyan közösségi vonalat találni a könyvben, amivel nagyon tudtam azonosulni.
Csak egy példát hoznék ide, ami annyira szimpatikus volt, hátha Nektek is ad egy gondolatfonalat, amit tovább lehet vinni: a takarítócége első éveiben összefogtak 6-7 anyával, s úgy végezték az intézmények takarítását, hogy egyikük vigyázott az összes gyermekre, míg a többiek takarítottak, s váltották egymást, mindig más volt a gyermekfelügyelő. De az az anya is megkapta természetesen a takarításért járó fizetést. Ez a fajta szociális együttműködés számomra szívet melengető és megvalósítandó is.
Másik megközelítése, ami engem mélyen érintett és amire (lehet szégyenszemre, de így van) soha nem gondoltam, hogy a tisztítás módja, szándéka és a közben jelen lévő érzések mind-mind befolyásolják a terek atmoszféráját és energiáját. Linda Thomas hiszi, hogy a takarítás során létrehozott energia közvetlen hatással van a térre és az ott élő emberekre.
Ha például egy helyen gyakran uralkodik feszültség, stressz vagy negatív érzelmek, akkor ezek az energiák „beragadnak” a térbe, és hosszú távon nyomasztóvá tehetik azt. Ezzel szemben, ha a takarítást szeretetteljes szándékkal, nyugalommal és pozitív érzésekkel végezzük, akkor ezek az energiák beépülnek a térbe, és pozitív hatást gyakorolnak mindenkire, aki ott tartózkodik. Ennek a gondolata a fejemben maradt a másnapi itthoni takarításomban, s megmondom őszintén, más érzettel takarítottam! Nem mondom hogy teljes átalakulást tudtam véghezvinni, de már maga a szándék változása is meglehetősen eltérő tapasztalássá tette az otthoni munkát is.
Linda Thomas tapasztalataiból merítve segít átadni, hogyan érhetjük el ezt a harmonikus állapotot. Kötődése a Waldorf vonalhoz abban is tetten érhető, hogy hosszú évekig a Dornachban található Goetheanum takarítási feladatait irányította. A Goetheanum, amely a világ antroposzofikus mozgalmának központja, egy spirituális hely, ahol a tisztaság és a rend különleges jelentőséggel bír. Itt tapasztalhatta meg mélyebben, hogy a takarítás sokkal több, mint egyszerű házimunka: szellemi és lelki tisztulást is hozhat.
Spiritualitás és takarítás?
A könyv másik különlegessége, hogy az antropozófiából merít, amikor a takarítást spirituális tevékenységként mutatja be. Az antropozófia szerint az emberi cselekedetek és gondolatok közvetlen hatással vannak a környezetre, és viszont. Ennek megfelelően a tisztítás során az emberi lélek is megtisztulhat, és ez a folyamat hozzájárul a belső fejlődésünkhöz. Ez a szemlélet segíthet abban, hogy a mindennapi tevékenységekben is megtalálhatjuk a mélyebb értelem és a lelki fejlődés lehetőségét.
A „Szeretni a takarítást?!” tehát nemcsak egy praktikus útmutató, hanem egy útmutatás arra, hogyan élhetünk harmóniában önmagunkkal és környezetünkkel. Linda Thomas könyve szerint a rend és a tisztaság nem csupán esztétikai kérdés, hanem a lelki béke alapfeltétele is. A gondolat, hogy a takarítás nemcsak egy szükséges rossz, hanem egy olyan tevékenység, amelyen keresztül közelebb kerülhetünk önmagunkhoz és a világban rejlő szépséghez, számomra igen értékessé tette ezt az olvasmányt!
Megrendelhető a Mamamiboltban ITT