Főoldal Minden másKönyvajánló Mesehallgatástól a meseolvasásig

Mesehallgatástól a meseolvasásig

Olvasni tanulok - könyvajánló

by maja

A Most én olvasok!-sorozat legújabb kötetei Berg Judit Rumini könyveihez kapcsolódnak. Nem csoda, hogy nem csak a 6 éves olvasni tanuló gyermekünk, hanem a Ruminin felnőtt kamaszok is alig várták, hogy elolvassák a Rumini kincsei (1. szint) és a Rumini és a látóüveg (NAGYBETŰS szint)című meséket, melyekből Rumini családjáról és kisgyerekkoráról tudhatunk meg néhány érdekes részletet. Végre megismerjük Rumini apukáját és nagypapáját is, és az is kiderül, hogy Rumini hogyan vált ilyen bátor, leleményes és talpraesett kisegérré, aki nem riad vissza semmilyen veszélytől és kalandtól.

A Most én olvasok!-sorozat első kötete 2014-ben jelent meg és szintén Berg Judit írta az első meséket (Tökmagok). A Pagony kiadó egy olyan sorozatot tervezett, ami segíti a gyerekek önálló olvasni tanulását. Hazai kortárs írókat kértek fel, hogy négy különböző olvasási szinten írjanak történeteket. A kötetek szövegének kialakításakor együttműködtek pedagógus szakértőkkel, hogy a lehető legjobban épüljön fel a sorozat.

Az önálló olvasás kezdetén is sikerélményt nyújtanak a rövid szavakból álló rövid mondatok. A történet cselekménye és a szókincs is a gyerekek fejlettségi szintjéhez igazodik. Nagy hangsúlyt fektettek a szöveg kidolgozása mellett az illusztrációk szerepére is. Gondosan alakították ki, hogy a szöveghez mennyi és milyen rajzok kapcsolódjanak. A képek nem csak a figyelemfelkeltés, hanem a szövegértés szempontjából is komoly jelentőséggel bírnak.

Az első szinten oldalanként 2-6- sor található, a betűméret is nagyobb, és a könnyen kiolvasható rövidebb szavak mellett arra is ügyeltek, hogy a történet cselekménye ne legyen túl bonyolult. Ezt fokozatosan nehezíti a következő, második szint, ahol még megmaradnak a nagy betűk, a könnyebb kiolvasás érdekében, de már érezhetően több a szöveg, oldalanként 6-8 mondat. Itt már a mondatok és összetettek és nehezebb szavak is előfordulnak. A történetek hossza is nő és a cselekmény is egyre bonyolultabbá válik, ahogy a szintekben tovább haladunk. A négyes szinten már akár 60-70 oldalas könyvvel is találkozhatunk, míg az első szintű könyvek 40 oldal körüliek.

Az eleinte négy szintből hamarosan öt lett, a nagybetűs szinttel egészültek ki a történetek. Ezekben a könyvekben csupa nyomtatott nagybetűvel írták a meséket, ezeket már sokszor az iskola előtt el tudják olvasni a gyerekek. De első osztályban is sokkal könnyebb a nagybetűs szöveggel ismerkedni. Egy-egy szerző meséi egymásra épülnek, bár sokszor a történetek nem függenek szorosan össze, nem feltétlenül egymás folytatásai, szereplőik viszont azonosak.

Az egyes kötetek olvasását azonban nem úgy kell elképzelni, hogy gyermekünk elolvassa például Vadadi Adrienn Matricás Laci, a híres rabló című könyvet (1. szint), majd méltán követeli a történet újabb epizódját (Matricás Laci és a múzeumi rablás). Így hát lelkesen el is olvassa azt, majd ezt követi a hármas (Matricás Laci és a nagy zenebona) és négyes szint (Matricás Laci kerítést lop) ugyanígy. Nyilván a gyerek így gondolja, és mi is beleestünk ebbe a hibába. Ennek az lett a vége, hogy az első kötetet kissé nehézkesen felolvasta nekem, majd a többit hosszas könyörgésre gyakorlatilag én olvastam el. Főleg az első szinteken akár nagyon lassan haladhat az olvasás. Nem baj, ha egy nap csak egy fejezetet vagy akár egy-két oldalt tud elolvasni. Persze kíváncsi a folytatásra, ezért nálunk ilyenkor az volt a jutalom, hogy ha egy fejezetet elolvasott, akkor én olvastam neki a következőt. Másnap pedig ő olvasta a már hallott, ismert szöveget hangosan. Kiváló gyakorlás a nyári szünetre.

Akkor érdemes szintet lépni, ha már igazán stabilan megy az első. Amíg lassan és döcögve, addig érdemes minél több könyvet elolvasni az adott szinten. Szerencsére már sok könyv közül válogathatunk és a sorozatnak ez a másik nagy előnye.

Nem csupán négy különböző szintű könyvet ajánl, hanem a korai olvasási szakaszban lévő gyerekeknek is lehetőséget ad a gyakorlásra azáltal, hogy egyre több ilyen típusú könyv jelenik meg. Ráadásul rengeteg téma és szerző közül válogathatunk.

Érdemes olyannal kezdeni, ami igazán felkelti a gyerek érdeklődését, így az lesz az első önálló olvasás tapasztalata, hogy olvasni öröm. Igaz, hogy az iskolában is olvasnak szövegeket, de hatalmas élmény az első teljes könyvet önállóan elolvasni, akár hangosan, akár magában olvassa a gyerek.

Berg Judit Tökmagok-sorozata a felfedező, kis tudós gyermekek kedvence lesz. A Tökmagok, vagyis Palkó, Benő, Minka és Rézi Tökmag apó segítségével járnak Afrikában, ahol az oroszlánokkal találkoznak (Tökmagok Afrikában). Egészen közelről figyelhetnek meg egy vulkánkitörést és rengeteget tanulnak is róla Bob, a vulkanológus segítségével (Tökmagok a tűzhányón). Ezután felfedezik a tenger élővilágát (Tökmagok a korallzátonyon), végül az ókori Egyiptomba is ellátogatnak (Tökmagok a piramisban). Kertész Erzsi könyveinek főszereplője Fecó, a feltaláló.

A nagybetűs szinttől a negyedik szintig az ő életkori szakaszait követhetjük nyomon. A kötetekben a különböző találmányairól és azok történetéről olvashatunk, a szárnyas cipőről (A feltaláló), Miszter X-ről, a csúfolórobotról (A csúfolórobot) vagy éppen egy kereken guruló tevelányról (Tevefutam). A Milu-sorozat főszereplői Milu és Kamilla és az állataik, Bátor és Buci, akikkel különböző történelmi korokba és helyszínekre jutnak el. Járnak az ókori Egyiptomban (Milu Egyiptomban), részt vesznek az ókori görög olimpián (Milu az olimpián), teljesítenek küldetést az indiánok földjén (Milu az indiánok között) és Artúr király udvarában is (Milu a lovagok között). Finy Petra izgalmas köteteiből rengeteget tanulhatnak a gyerekek.

A legviccesebb rablós történetek Matricás Laci kalandjai, aki nagyon fél a kislányoktól, különösképp Sárikától. A copfos, kócos kislány persze mindig mindenhol felbukkan, ahol épp a híres rabló elcsent vagy épp ellopna valamit. Kiss Judit Ágnes a kalózok tengeri életébe kalauzolja olvasóit. Egy kalózcsalád nem mindennapi élményeit élhetjük át: Gurina a kalózanya hét éves lányával, Pandarával és öt éves fiával, Felderennel élnek a Gyöngyhalászon. Nem is merészkednek sosem a szárazföldre, de mi történik, ha mégis muszáj, mert elfogyott a vajas keksz? (A kalózok és a vajas keksz) A következő kalandjukban a gyerekek tanulás után igazi kincsekre bukkannak a tenger fenéken (Kincs a roncson), micsoda izgalmas kalózélet!

Nehéz volna felsorolni mindegyik kötetet, válogasson mindenki kedvére. Az utoljára olvasott kedvencünket hagytam a végére. Olvasni tanuló fiammal Fekete András Kuty kutyi és a sárkányfa nagybetűs történetén rágjuk át magunkat és kíváncsian várjuk a folytatást. A kétfarkú kutya és barátja, vércirmos minden nap megmentenek valakit a héten, de pénteken sem unatkoznak. Nemtom nénit kell megmenteni, vagyis az ellopott sárkányfáját megtalálni. vagány, izgalmas és a képek is zseniálisak. A nagyméretű rajzok élénk színeivel is kitűnnek, a karakterek kreatív ábrázolása pedig egyből megragadja a kis olvasók figyelmét (Felvidéki Miklós rajzaival).

Minden kötet cselekménye mellett érdemes lenne szót ejteni az illusztrátorok alkotásairól is. Kertész Erzsi könyveihez Bernát Barbara készítette a lendületes rajzokat, melyek jól kifejezik Fecó nyughatatlan természetét. Kiss Judit Ágnes kalóztörténeteit Szimonidesz Hajnalka illusztrálta, aki gyönyörű színárnyalatokkal és részletgazdag képekkel mutatja be a tenger sokféleségét. Mészely Ilka rajzolta meg a Tökmagokat. A képek tökéletesen illeszkednek a szöveghez, nem akarják „túlbeszélni” azt. Mégis egyszerűen és világosan ábrázolják az adott szövegrészlethez tartozó bonyodalmat, olykor a Tökmagok aggodalmát, meghökkenését. Hosszasan lehetne folytatni a sort, Rátkai Kornél, Mayer Tamás, Pásztohy Panka és a többi könyv illusztrátorával.

A sorozat kötetei hiánypótló helyet töltenek be a magyar gyermekirodalomban.  Olyan könyveket kínálnak, melyek biztosan meghozzák a kedvet az önálló olvasásához és el is mélyítik a meglévő tudást. A negyedik szint biztos olvasása után már kisebb regényekkel is könnyedén megbirkózhat az ifjú olvasó. Jó olvasását!

Dezső Kinga (emmama)

További könyvajánlókat itt olvashatsz! 🙂

Kuty Kutyi és a sárkányfa, már a címében is felkelti az érdeklődést. 🙂 Ismerjétek meg történetünk hőseit, Vércirmost és Kuty Kutyit! Bátrak, erősek és okosak. Mindenkit megmentenek! Ebben a történetben például Nemtom nénit, akinek egyik reggel eltűnik a sárkányfája. Pedig a sárkányfa nagyon értékes, és igazi sárkányok teremnek majd rajta! Vajon ki lehetett a tolvaj? A könyvet itt is eléritek.

A kalózok és a vajas keksz, micsoda kezdet az önálló olvasáshoz. 🙂 A kalózanya és a két kalózgyerek mindennél jobban szereti a tengert. Eszükben sincs a partra tenni a lábukat. A szárazföld unalmas, büdös, és hiányzik belőle a hullámzás.
Csakhogy egyszer elfogy a vajas keksz, és nincs más hátra, muszáj boltba menni… A könyvet itt is meg tudjátok rendelni.

Tökmagok a tűzhányón történet izgalmas első olvasmány lehet a gyermekeknek. Benő, Minka, Rézi és Palkó egy kitörni készülő vulkán tetejére pottyannak Tökmag apó varázslatától. Megismerkednek egy VULKANOLÓGUSsal is, majd egész közelről megfigyelhetik a vulkánkitörést! A könyvet itt is eléritek.

Rumini és a látóüveg, minden Rumini rajongó izgalmas első önálló könyve lehet. Vajon mi lehet az a látóüveg? Olyan, mint egy távcső? Vagy egy nagyító? Vagy valami ezeknél is izgalmasabb? Olvasd el önállóan Rumini kalandját, és megtudod! A könyvet itt is eléred.

Kapcsolódó cikkek