Rendkívül izgalmas, lélekhez szóló könyv, nem közvetlenül kapcsolódik témáinkhoz, de közvetve mégis jobban, mint gondolnánk. A konfliktusok kezelésének mélyebb megértése és azok valódi okainak feltárása a mindennapjainkat segíti, s egy új család mindennapjaiban bizony újfajta konfliktushelyzetekkel találkozunk.
A Stanford Egyetem 2013-ban megjelent, Executive Coaching Survey című kiadványában felmérés igazolja, hogy a cégek ügyvezető igazgatói, elnökei leginkább konfliktusmegoldó képességüket szeretnék fejleszteni. Ha szülőkkel végeznének ilyen felmérést, valószínűleg hasonló eredmény születne.
Tehát nehézségek, viták, konfliktushelyzetek vannak és lesznek. A családban, a környezetünkben, a világban, mindenhol. Így pedig nagyon is kapcsolódik ide a könyv. De, ahogy a mamamitól megszokhattátok, azokat a témákat hozzuk, amik minket megérintenek, könyveket, amik nekünk is segítenek nap mint nap.
Ez viszont nem egy szokványos önfejlesztő könyv: a történetmesélés és a filozófiai gondolatok elegye egy új szemléletmódot kínál, amely az emberi kapcsolatok és a belső béke közötti kapcsolatot helyezi a középpontba.
A könyv egy látszólag egyszerű történeten keresztül mutatja be, hogyan keletkeznek a konfliktusok, és miként lehet feloldani azokat. A két főszereplő, Yusuf és Avi, akik egy háború sújtotta térségből származnak, közösen vezetnek egy rehabilitációs programot, amely segítséget nyújt a szülőknek és gyermekeiknek, akik különféle problémákkal, például drogfüggőséggel küzdenek. A feszültséggel teli személyes történetekből bontakozik ki: a háború és a béke nem csupán a külső világban zajlik, hanem bennünk, a szívünkben is.
Hibáztatás
Amikor valakivel konfliktusba kerülünk, gyakran azt érezzük, hogy a másik fél a probléma forrása, és ő a felelős a nehézségekért. (Hibáztatás témájában: ha még nem ismeritek ezt a videót a zseniális Brené Brown munkája alapján, melegen ajánljuk). Valójában saját belső hozzáállásunk és szemléletünk az, amely meghatározza, miként éljük meg ezeket a helyzeteket. Ha „béke van a szívünkben”, akkor képesek vagyunk másokat emberként látni, megérteni, empátiával fordulni feléjük, és a konfliktusok is sokkal könnyebben oldódnak meg. Ezzel szemben, ha „háború dúl a szívünkben”, akkor a másikat tárgyként kezeljük, akadálynak vagy eszköznek tekintjük saját céljaink elérésének folyamatában, és ez a hozzáállás csak további feszültségeket és konfliktusokat szül.
Storytelling
A történetek nagyon emberiek, és a bennük megjelenő szituációk gyakran felidézik a saját élethelyzeteinket. Úgy éreztem, hogy a könyv nemcsak elméletben mutat utat, hanem konkrétan gyakorlati tanácsokkal is ellát arra vonatkozóan, hogyan tegyük békésebbé kapcsolatainkat. A fő tanulság számomra (újra) az, hogy minden változás belőlünk indul, és nem várhatjuk, hogy a másik fél kezdeményezzen vagy változzon meg először.
Ezt természtesen a mindennapok során nem egyszerű megvalósítani. De amikor ilyen könyveket olvasok, megerősítést kapok, újabb lendületet, és akár egy-egy trükköt is ahhoz, hogy egyre gyakrabban sikerüljön is.
Kinek ajánljuk
A könyv nem ad egyszerű, mindent megoldó receptet, hanem egy mélyebb, folyamatos önreflexiót igénylő folyamatot mutat be. Ráébreszt arra, hogy ha konfliktusainkat valóban meg akarjuk oldani, akkor először saját magunkban meg kell vizsgálnunk, milyen érzelmek, előítéletek és félelmek vezérelnek bennünket. Első lépésben észre kell vennünk, amikor például hibáztatóan viselkedünk. A felismerés fél siker. Lehet, hogy még nem tudunk másképp reagálni, egyszerűen kiszalad a szánkon valami, aminek nem kellene, de a mintázat felismerése jó kiindulópont lehet. A belső béke megtalálása az első lépés a külső béke felé.
Nem könnyű olvasmány, hiszen mélyen magunkba kell néznünk ahhoz, hogy a benne megfogalmazott elvek valóban működni tudjanak az életünkben. Ugyanakkor ez a könyv nem csupán gondolkodásra késztet, hanem változtatni is segít – ha készek vagyunk megtenni az első lépést. Azt is mondanám, nem egy egyhuzamban való olvasásra ajánlanám, hanem morzsákban. Nekem az ilyen megerősítő könyvekkel az a tapasztalatom, hogy ameddig olvasom, jobban eszemben van, jobban figyelek, segít ébernek maradnom a témában. Így esténként olvastam néhány oldalt, nem egy egy szuszra, mint egy jó regényt.
Ha készen állsz arra, hogy ne csak másokban, hanem önmagadban is keresd a konfliktusok forrását, és hajlandó vagy mélyebb önismeretre, akkor a A béke anatómiája valóban hatással lehet az életedre.
A béke anatómiája rendkívül fontos eszköz, amellyel vállalatok régóta fennálló konfliktusait sikerült megoldani, törvényalkalmazási gyakorlatot alakított át eredményesen, felsőfokú oktatási intézményekben a konfliktusmegoldással foglalkozó kurzusok tananyaga lett, munkavállalók és cégvezetők közti szakadékokat hidalt át, házasságokat és kapcsolatokat mentett meg. A mamamiboltban ITT rendelhető meg.