Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Terhességi epepangás/ kolesztázis

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    Terhességi epepangás/ kolesztázis

    Milyen is az ideális szülés?
    Van-e, volt-e valakinek ez a jelenség a várandósága alatt?

    Nálam mindkét terhességem alatt jelentkezett, már korai terhességi hétnél (tizenvalahány) felment a vérben az AP (alkalikus foszfatáz), mint kezdő jel.
    És kb 34-35 héttől kezdődött a viszketés, ami nem egy sima viszketés volt, ami általában jellemző, hanem a nyomásnak kitett helyeken éreztem nagyon erős és kinzó viszketést, pl a tenyeremen, ha megfogtam valamit, vagy a talpam, ha ráléptem valamire ami nem egyenletes (küszöb), de simán a cipőtől is. Melltartó pántjától, derékgumitól, mindentől, ha ültem, akkor a fenekem, ha feküdtem, akkor ott ami nyomódott, hátam.
    Ez együtt járt emelkedett májfunkciós értékekkel. És a vérzsírok(TG, Chol) is nagyon magasak voltak.

    Végül nem volt semmi gond a szülésnél, és ahogy megszültem rögtön elmúlt a viszketés is és nagyon gyorsan rendeződtek a laboreredmények is.

    Most, hogy erősen gondolkodunk a 3. gyermeken , félek ettől a kórságtól, mert amit találtam a neten róla, az nem túl bíztató. (magasabb anyai és szülés körüli halálozás)
    Az orvosok viszont nem nagyon foglalkoztak vele, mert szerintem nem is fogták fel, hogy nekem nem simán viszkedett a bőröm, hanem egész másról volt szó.

    Ha valaki tud nekem segíteni, hogy honnan tudnék infókat gyűjteni ehhez, vagy van-e olyan akinek ugyanez volt, az jelentkezzen.
    Orsi, aki 3 gyermek( Zs 18 éves, N 16 éves, és B 11 éves) anyája.

    #2
    Hahó, nekem is ezt diagnosztizálták Samuval, de érdekes, egész máshogy nézett ki a dolog. Csak a 36. heti labornál lettek magasak a májfunkciós értékek, az AP, és semmiféle viszketés nem volt. Befektettek 3 napra a kórházba, mert féltek, hogy hellp szindróma lesz belőle, ami szintén rossz májfunkcióval jár, csak ott még a trombocitaszám is magas. De szerencsére az rendben volt. Akkor azt mondta a dokim, hogy a méhlepény miatt van, ha kikerül, akkor minden ok lesz. Most is mindig nézzük a májfunkciót laboron, de eddig rendben van minden.
    Azt olvastam, hogy okozhatja epekő, korábbi epehólyaggyulladás, neked nem volt valamikor valami az epéddel?
    Utoljára szerkesztette epre; 2010.05.22., 08:03.
    "Szárnyatlan szállj sült kappan"

    Comment


      #3
      Köszi Epre, hogy válaszoltál!

      Nem volt semmi az epémmel, de lehet, hogy elmegyek hasi uh-ra. Hátha mégis van valami, mert elég puffadós vagyok. Azért abban lehet valami, hogy a lepény okozza a gondot, az legalábbis tuti, hogy hormonális, mert még annyira kicsi volt a baba, alacsonyan a méhem, hogy tuti nem nyomhatott semmit. Ugyanis a dokik azt mondták, hogy biztos a méhem nyomja az epeutakat, de hát akkor még sehol sem volt a baba.
      Orsi, aki 3 gyermek( Zs 18 éves, N 16 éves, és B 11 éves) anyája.

      Comment


        #4
        Ja, és amúgy nem is izgatna a dolog, ha tudnám, hogy nem veszélyes a babára vagy rám.
        Orsi, aki 3 gyermek( Zs 18 éves, N 16 éves, és B 11 éves) anyája.

        Comment


          #5
          Epre, amúgy hogy vagy, hány hetes vagy?
          Orsi, aki 3 gyermek( Zs 18 éves, N 16 éves, és B 11 éves) anyája.

          Comment


            #6
            tesómnak volt, de a nőgyógyásza nem nagyon foglalkozott a dologgal
            Ábel (2005 tél), Áron (2009 nyár), Jakab (2013 tavasz)


            ÁLOMJÁRÓ CD
            születésnaptár
            babahordozási tanácsadó vagyok

            Comment


              #7
              Mondjuk nekem - mivel csak a végén jött elő - lehet, hogy tényleg csak elnyomta a méhem és Samu az epevezetéket...
              Hasi uh nem árt. Képzeld, tesómnak az uh szerint már egy éve gyulladásban van az epjénél valami, de semmi tünete nincs, csak látszik. Nem is kezelik, mert tünet nélkül nem kell, de mégis, azért gondolom bekavarhat ha van valami más is...
              Kösz, jól vagyunk, 28-29. hétben.
              Amúgy mik a veszélyek a babára és az anyára?
              "Szárnyatlan szállj sült kappan"

              Comment


                #8
                Sziasztok!

                Nálam is volt!
                Én homeoval próbálkoztam anno, de csak időlegesen vált be!
                Aztán vettem májfunkicót segítő kapcsulát, teát és articsóka tablettát!

                Az articsóka tabletta volt a megváltás!
                És a diéta.....






                (Epre! Hosszuhajú vagyok az nlc-ről! Jó téged látni)
                N.V.A. és Mi, akik egyfelé toljuk a szekeret!
                Monori klub

                Comment


                  #9
                  És igen, a elgborzasztóbb az volt, hogy a bábám adta a homeós tippet, a domi nem foglalkozott vele, azt mondta, majd elmúlik...

                  De aki nemt udja mi ez, az nem tudja elképzelni, hogy egyszerűen észveszejtő!
                  Véresre vakartam magam néha, szó szerint sírtam és vergődtem!

                  Borzalom volt!!!!
                  N.V.A. és Mi, akik egyfelé toljuk a szekeret!
                  Monori klub

                  Comment


                    #10
                    Epre: Emeli az anyai és a szülés körüli magzati halálozást. ennél többet nem tudok, de amikor Natánál ezt olvastam akkor estem kétségbe. Epre tesódnak terhesség alatt nem volt ezzel gondja?

                    Hosszúpuska, részleteznéd a tüneteidet, főleg labor, csak hogy tényleg párhuzamot tudjak vonni.
                    Articsóka tablettáról nem hallottam.
                    Orsi, aki 3 gyermek( Zs 18 éves, N 16 éves, és B 11 éves) anyája.

                    Comment


                      #11
                      Hello HH, dejó ! Mi van veletek?
                      Orsi, nem tudom, hogy tesómnak terhesség alatt is volt-e már ez az epeizé, nem biztos, mert utoljára 7 éve volt terhes . Mindenesetre neki nem volt semmi baja terhesség alatt.
                      Én sem hallottam az articsókatabiról, de jól hangzik. Meg a diéta. Nekem a 36. hét után derült ki a gdm meg ez is, felvettek a kórházba, és kérdezték ugye, hogy van-e valami, amire vigyázni kell a kajánál; hja: cukor-, só- és zsírmentes legyen. Aztán pont sz.rtak rá, de mindegy...
                      "Szárnyatlan szállj sült kappan"

                      Comment


                        #12
                        Nekem volt, mind a kettőnél, csak az elsőnél nem törődtek vele. A 26. héttől kezdődött a viszketés. Nem tudtam aludni, úgy égett a tenyerem. (Erre pl. bevált a hűtőakku szorongatása , ill. az ecetes, jéghideg vizes kézmosás.) Májenzimek magasak voltak.
                        A lényeg:
                        gasztroenterológus belgyógyászhoz kell menni, mert kezelhető Ursofalk nevű gyszerrel, ami ráadásul ebben az esetben 90%-os támogatással jár, kb. 900 Ft 100 db, ami kb. egy havi adag. De csak gaszroenterológus írhatja fel így. Nekem majdnem elmúlt a viszketés a hatására. A kezelés azért is fontos, mert a felhalmozódó epesavak
                        1. károsíthatják a magzatot, de általában csak a 37. hét után
                        2. a méhet érzékennyé teszik az oxitocinnal szemben, koraszülést indíthatnak

                        Nekem 2 belgyógyász is szülésmegíndítást javasolt a 37-38. héten az 1. pont miatt. Meg is indították. De volt olyan nőgyógyász, aki ellenezte.
                        Személyes tapasztalatom, hogy a zsírszegény epediéta segít valamennyit viszketés ellen.
                        Mi is tervezünk harmadikat.

                        A terhességi kolesztázis egyébként egy enzimhiba miatt van, ami alapesetben a belgyógyász szerint csak szépséghiba, terhességben jön ki a "lusta" enzim miatti probléma. A probléma öröklődhet, ill. epeköves családokban gyakrabban előfordul, de az epekövesség nem egyenlő a kolesztázissal.
                        Nekem pl. epekő miatt eltávolították az epehólyagom a 2. terhesség előtt, mégis volt kolesztázisom a 2. terhesség alatt is.
                        Utoljára szerkesztette ejud; 2010.05.23., 09:26.

                        Comment


                          #13
                          Évi: De jó, hogy írtál, nagyon örülök annak hogy más is ezzel szenved, nem azért, mert más is szenved, hanem , mert több a tapasztalat. És nekem nagyon segítettél ezzel, el is fogok menni gasztroenterológushoz, egyébként egyetlen szülész vetette ezt fel nekem amikor már a másodikat vártam és a 37. hétben voltam és nagyon kétségbe voltam esve és felhívtam, (nem azt akihez jártam, mert ő nem törődött vele), szóval ő mondta, hogyha szeretném, akkor ő megbeszél egy gasztroe-s konzíliumot. De aztán megszültem.

                          Hát a diétával, meg úgy voltam, hogy nem éreztem semmi javulást, viszont nagyon kívántam a jó kis fűszeres, zsíros kajákat. Amiket amúgy nem nagyon szoktam. De ha előírná nekem a doki a kezdetektől, akkor biztos, hogy tartanám.

                          Éva szerinted már a terhesség előtt beszéljek GE orvossal, vagy csak, ha már kismama leszek? Te mikor kezdted szedni ezt a gyógyszert?
                          Orsi, aki 3 gyermek( Zs 18 éves, N 16 éves, és B 11 éves) anyája.

                          Comment


                            #14
                            Ja, és egyébként mindkét gyermekemmel kb a 16. héttől keményedtem, elég erősen, de hálisten a méhszáj tartott, mint a beton. És Nata kb 37. Zsombi 39. hétre született.

                            Epre: Cukrod milyen most? És diétázol?
                            Orsi, aki 3 gyermek( Zs 18 éves, N 16 éves, és B 11 éves) anyája.

                            Comment


                              #15
                              Évi, köszi, ezek az infók jól jöttek!
                              ÉAzért elég durva, hogy a nőgyógyászok többsége ezzel sem törődik. Abból, amit Évi leírt, az lenne az alap, hogy akinek terhességi kolesztázisa van, illetve akinél felmerül a gyanú, azt elküldik gasztroenterológushoz. Úgy, ahogy egy gdm-est a diabra.
                              Nekem pont van egy biz. enzimhibám, a Gilbert-kór, ami alapesetben azt jelenti, hogy mindig magas a bilirubinszintem. Ami érdekes, hogy terhesen meg nem magasabb, illetve Samuval csak a végén ment fel, amikor a többi májfunkciós érték is (amikor a kolesztázisra gyanakodtak)...Na de nem tudom, lehet-e összefüggés, csakúgy eszembe jutott.
                              "Szárnyatlan szállj sült kappan"

                              Comment

                              Mamami portál footer

                              Összecsuk

                              Friss bejegyzések

                              Összecsuk

                              Cikk a mamami portálról

                              Összecsuk

                              szivárvány
                              Betöltés...
                              X