Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Pyelon-tágulat

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    Pyelon-tágulat

    Akció
    Sziasztok,

    ez egy állítólag gyakran előforduló születési rendellenesség, magyarul: vesemedence tágulat. A lényege, hogy a vese és a húgycső találkozásánál van egy szűkület, ami miatt a pisi nem tud rendesen kifolyni a veséből, így kitágul a vesemedence és a kelyhek. Ahol pang a pisi, ott elszaporodhatnak a baktériumok.
    Ultrahanggal tudják megállapítani a betegség fennállását, olykor még a terhesség alatt.
    A javasolt kezelés: nefrológus szakorvos, izotópos vizsgálat.

    Van még itt a mamamin olyan mami, aki rajtam kívül találkozott ezzel a problémával?
    Ági {Andris (2007. január), Anna (2009. július) és Barnabás (2012. március) mamája}

    #2
    Nálunk úgy kezdődött, hogy a 36. héten vették észre, hogy nincs minden rendben a baba bal veséjével. Három orvos tanácskozott fölöttem, hogy ez ciszta vagy pyelon-tágulat. Végül a cisztánál maradtak. Megnézettem újra, 10ezer kemény magyar valutáért, ahol megerősítették a cisztát.
    6 hetesen vittük a lányomat újra, ahol a doktornő pyelon-tágulatot diagnosztizált és izotópos vizsgálatot javasolt, no meg rendszeres uh és orvosi kontrollt. Ha nem javul vagy nem múlik el, akkor műtét vár ránk.
    Tünete nincs, csak akkor szokták észrevenni, amikor a pangó pisi vesegyulladást és lázat okoz.

    Olyan alternatív gyógymódokat keresek, amik esetleg másnál beváltak (reflexológia, kineziológia, fitoterápia, homeopátia, stb.) és segítettek.

    Ági {Andris (2007. január), Anna (2009. július) és Barnabás (2012. március) mamája}

    Comment


      #3
      Remélem, hogy elmúlik nektek minden gond nélkül
      Nagyfiamnál volt magzatkorban, állítólag fiúknál nagyon gyakori, a 6hetes uh-n már nem volt meg neki.
      Ábel (2005 tél), Áron (2009 nyár), Jakab (2013 tavasz)


      ÁLOMJÁRÓ CD
      születésnaptár
      babahordozási tanácsadó vagyok

      Comment


        #4


        köszi, én is remélem...
        Ági {Andris (2007. január), Anna (2009. július) és Barnabás (2012. március) mamája}

        Comment


          #5
          szigagi eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
          Sziasztok,

          ez egy állítólag gyakran előforduló születési rendellenesség, magyarul: vesemedence tágulat. A lényege, hogy a vese és a húgycső találkozásánál van egy szűkület, ami miatt a pisi nem tud rendesen kifolyni a veséből, így kitágul a vesemedence és a kelyhek. Ahol pang a pisi, ott elszaporodhatnak a baktériumok.
          Ultrahanggal tudják megállapítani a betegség fennállását, olykor még a terhesség alatt.
          A javasolt kezelés: nefrológus szakorvos, izotópos vizsgálat.

          Van még itt a mamamin olyan mami, aki rajtam kívül találkozott ezzel a problémával?
          A kisfiamnak is volt. Neki is a terhesség alatt vették észre. Pici korában még megvolt, jártunk egy ideig uh-kra, aztán elmúlt, elbocsátották. Jó eséllyel visszafejlődik. Nekünk viszont izotópos vizsgálat nem volt.
          Andris, 2007. ápr.

          Comment


            #6
            Gergőnek is volt, terhesség alatt nem vették észre, csak az egy hónapos (vagy 3? már nem is emlékszem) ultrahangon. Semmit nem csináltak vele, nem volt izotópos vizsgálat. Egy éves korban volt kontroll, ahol már nem látszódott.
            Hajnalka vagyok, fiaim:Gergő 2006. május és Várkony 2008. február. Zoltán társam az úton.Ide írj, ne privit: sheavaj@gmail.com

            Comment


              #7
              az én fiamnak is volt/van. most 11 éves, nekünk 3 hósan vették észre először (asszem picit véreset pisilt, amiatt vittem orvoshoz, ott derült ki a tágulat, de azt mondták, h semmi köze a véres pisihez.) kb. 3 hónapig vas-kúrán volt + vizeletfertőtlenítés (napi 1 ampulla c-vit, 3x10 csepp vas, 3x1/4 tabl. folsav + fertőtlenítő por), aztán kontroll, ahol azt mondták, h minden oké.
              3 évesen még mindig bepisilt éjszaka, a doki elküldött nephrológushoz, aki megint megtalálta a tágulatot, de szerinte a bepisiléshez ennek semmi köze. Soha semmilyen húgyúti gyulladása-fertőzése nem volt, mindig negatív volt a vizelet-teszt. Volt katéteres vizsgálat is, meg izotópos is, mindkettő negatív lett (mármint hogy a tágulat ellenére nincs visszaáramlás vagy pangás). Évente járunk kontrollra, mert ha túlzott mértékben megnő a tágulat, észrevétlenül tönkreteheti a vesét (mert amikor már érezhető lenne, már nem lehet megmenteni a vesét). Minket is évekig készenlétben tartottak a műtéttel (éveken keresztül - a gyerekkel együtt - mindig nőtt a tágulat is), de most úgy néz ki, hogy nem lesz rá szükség (hozzánőtt a tágulathoz )
              valószínűleg fejlődési rendellenesség, sok esetben ki sem derül az ilyesmi, hiszen panaszt ugye sosem okozott (más panasz miatt vették észre).
              Hát, dióhéjban ennyi. Kérdezz, ha van konkrét kérdésed!
              mostanában újra vagyok

              Comment


                #8
                kicsit OFF

                egyik lányunknak sincs ugyan ilyenje, de Launak nemrég volt vesemedence-gyulladása, de akkor is néztek pisi-pangást, gondolom talán ilyet kereshettek hogy ilyen tágulat okozhatta-e? nem részletezték.
                És neten olvastam hogy a vesemedence-gyulladás azért veszélyes, mert károsíthatja a vesét, ugyanakkor ezt sem könnyű gyorsan észrevenni -ugyanakkor nekünk semmit sem mondtak arról, mi lesz a további "kezelés" vagy akármi, pedig szintén neten olvastam, hogy elvileg az újboli vesemedgyull esélye elég nagy ilyenkor (persze netes forrás tévedhet). Gondolom, akinek pyelon-tágulata van azt megelőzésért nézik rendszeresen uh-val, mert nehéz máshogy időben észrevenni a gyulladást, igaz?
                Szóval elnézést a kicsit OFFért, hiszen ez csak a vesmedgyull résznél kapcsolódik az eredeti témához
                Viki
                Lányaim L(9), J(7) és D(4)

                Comment


                  #9
                  én azt gondolom, hogy a vesemedence-gyulladás mindenképp lázzal jár (de javítsanak ki az okosok). a pyelont azért kell évente figyelni, mert nő(het), és mindenféle gyulladás nélkül is károsíthatja a vesét.
                  mostanában újra vagyok

                  Comment


                    #10
                    ó, az más, köszi Ooola, hogy írtad, a gyulladásra én is úgy tudom, mindig lázzal jár,
                    bár lehet, már indítanom kéne külön topikot, de még két kérdés és abbahgayom az offolást, bocsi , hogy ha láz jelentkezik akkor attól kezdve van gyulladás vagy előtte is van vmi ami nem jó a vesének? és ha lázas lesz egy vesegondra hajlamos gyerek (mármint volt már baja vmi) akkor honnan lehet tudni nem egyszerű megfázás okozza-e a lázat? vagy akkor azonnal vizeletvizsgálat kell?
                    bocsi, hogy itt kérdezem
                    Viki
                    Lányaim L(9), J(7) és D(4)

                    Comment


                      #11
                      ennyire azért nem vagyok képben (mint írtam, sem húgyúti fertőzésünk, sem vesemedence-gyull-unk nem volt sosem, hálistennek).. egy nephrológust kéne megkérdezni.. de szem ha lázas és a torka fáj, nem kell feltétlen a vese miatt is aggódni, csak ha túl sokat/keveset kell pisilni, vagy ha fáj/érez vmit pisilés közben.
                      mostanában újra vagyok

                      Comment


                        #12
                        Hello, nálunk is volt vesetágulat a nagyobb fiamnál. 21 hetesen uh-n vették észre, szülés után is megvolt még.

                        Jártunk kontroll uh-kra, és az volt a legjobb, hogy minden orvos mást mondott, annak ellenére, hogy a tágulatok fokozatosan lettek kisebbek, soha nem látszott visszafolyás vagy pangásra utaló egyéb jel, sugárban pisilt és szóval éreztük-láttuk meg háziorvos is mondta, hogy 3 éves korára tuti kinövi.

                        Kalandjaink a nefrológián úgy nagyjából:
                        Először, hogy jajj, biztos kell majd mindeféle vizsgálat (katéter, izotóp), aztán később azt mondták, csak akkor kell, ha lesznek vesegyulladásos panaszok. Aztán legközelebb szinte biztosra mondták a műtétet (friss uh nélkül, régebbi leletek alapján, mert ilyenkor szinte biztos van visszafolyás).

                        Aztán egyszer találtak is rutin pisi-vizsgálaton fertőzést (láz nélkül! ) ekkor nagy antibio kúra, minden egyéb vizsgálat nélkül, nehogy bámri károsodást szenvedjen a vese. Hiába mondtam, hogy nehogy már semmi tünete nincs a gyereknek. De Anyuka, ugye nem akar vesebeteg gyereket? És hogy azért van olyan sok vesebeteg, mert a szülők elbagatellizálják. Ja kösz. Eszerint kb hetente kellne pisi-szűrésre menni, ha a(z amúgy) tök egészséges gyereken nem látszik semmi tünet? Utána nem mentünk vissza az antibio kúra végén, hanem csak fél év múlva a következő rendes kontrollra.

                        Utána egy marha rendes uh dokit fogtunk ki, aki tényeg alapos volt, és megállapíttta, hogy olyan picik már a tágulatok, hogy oké, ő látja még, és egy év múlva menjünk vissza a bizti kedvéért, de ő most pisi-tesztre se küld el minket, mert rendben van, nincs értelme macerálni. Juhéééé!!!

                        Így utoljára 3 évesen mentünk vissza, ugyanezen drnőhöz, aki mondta, hogy éljünk soká, és habár valószínűleg a gyermekklinikára fogunk még menni párszor a gyermekévek alatt, de nem őhozzá a nefrológiára

                        Szóval igen, a gyerekek többsége kinövi simán, és persze jó, hogy szűrik, mert így azért akinél komoly baj van, kiderülhet.

                        Comment


                          #13
                          Rolandnál nem volt 6 hetes UH...

                          Elvileg nekem volt/van ilyenem, 12 éves koromban fedezték fel, ellőtte se, utána se okozott még csak panaszt se. Konkrétan akkor se, csak fennakadtam vmi vizeletszűrésen

                          Gondolom, függ a szűkület mértékétől is, hogy okoz-e gondot, iletve mekkorát.
                          Varda

                          Roland (2007. december); Niké Boglárka (2013. április) anyuja

                          Az igazságnak sok arca van

                          Comment


                            #14
                            Sziasztok Lányok,

                            nagyon-nagyon köszönöm a sok infot, így már annyira nem leszek elveszve az eü dzsungelében...
                            Mi 2 hét múlva megyünk talpmasszázsra Szigfridhez, remélem, segíteni fog Annán.
                            A kérdéseket gyűjtöm, most sajnos nincs időm kérdezni, csak bekukkantottam.

                            Ági {Andris (2007. január), Anna (2009. július) és Barnabás (2012. március) mamája}

                            Comment


                              #15
                              Sziasztok!

                              A lányomnak is vesemedence tágulata van. Egészen egy hónappal ezelőttig biztos volt a veseműtét. Szerencsére az újabb izotópos vizsgálat eredménye alapján nem lesz rá szükség egyelőre.
                              Azért féltünk a műtéttől nagyon, mert az orvosunk szerint ez a fajta műtét a legnagyobb veseplasztika. Nagyobb műtétnek számít mint egy vesekivétel. Persze ez csak a mi esetünkre vonatkozik. Eléggé otthon vagyok sajnos a témában kérdezzetek bátran.
                              Nekünk kéthetente van vizeletvizsgálat, mert az elszaporodott bacilusok nagyon súlyos vesemedencegyulladást okozhatnak, akkor pedig ugye károsodik az amúgy sem tökéletes veséje. Azt hiszem az 5. antibiotikumkúrán vagyunk most túl. Nem könnyű, de még mindig inkább ez mint későbbi veseproblémák.
                              Homeopátiás orvos sajnos a közelünkben nincsen, a legközelebbi 80 km. Az a baj, hogy semmi infót nem találtam róla, így meg azért nem utaznék feleslegesen annyit.

                              Bocsánat hogy ilyen összevissza vagyok, de késő van már.

                              Comment

                              Mamami portál footer

                              Összecsuk

                              Friss bejegyzések

                              Összecsuk

                              Cikk a mamami portálról

                              Összecsuk

                              szivárvány
                              Betöltés...
                              X