Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Tájszólás,babonák,népi bölcsességek...

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    Mifelénk pedig annyit tesz, hogy Mezőtúron, J-N-SZ megyében.
    ky

    Comment


      Ja, és még az is eszembe jutott, hogy a térségben (Túrra és Kétpóra gondolok inkább) nagyon is elterjedt az igen helyett a ja válasz. Szinte minden idős ember így válaszol igennel.

      Barátnőm nagymamája pedig félig német, cimetnek hívja a fahéjat. Én csak ezt hallottam tőle, de biztos van több is.
      ky

      Comment


        Kiddy eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Ja, és még az is eszembe jutott, hogy a térségben (Túrra és Kétpóra gondolok inkább) nagyon is elterjedt az igen helyett a ja válasz. Szinte minden idős ember így válaszol igennel.

        Barátnőm nagymamája pedig félig német, cimetnek hívja a fahéjat. Én csak ezt hallottam tőle, de biztos van több is.
        JA.Nálunk is így mondják.
        Persze mert fahéj=zimmt

        Ha egy kicsit visszaolvasol,a sörgésre találsz egy csomó kifejezést!
        Döme és a lurkók.

        Comment


          Hú, most nincs időm az egész topikot elolvasni, de a sörgés egyből eszembe juttatott valamit! Amikor Pesten koleszos voltam, összeírtuk, hogy ki milyen szóval illeti ezt a "játékot"(???) Nálunk(Debrecen) spormozásnak hívják, a sörgés, sürgés, sergés, susogás, kacsozás jut most hirtelen az eszembe. De majd én is megnézem, miket írtatok össze, érdekes, mert ezt mindenhol más néven ismerik.
          Botond(2006.03.20) Bendegúz(2008.03.26) Nimród(2011.02.20)
          "Az életben minden csata azt a célt szolgálja, hogy tanuljunk belőle valamit, még az is, amelyiket elveszítjük."
          Paulo Coelho

          Comment


            Kiddy eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
            =) Jó topik!

            Egyszer véletlenül megkarmoltam a Párom, rögtön meg is kérdeztem, hogy nem CSIKARTAM-e meg.
            Erre elkezdett értetlenkedni.
            Jól össze is vesztünk.
            Persze kiderült, hogy itt, Pest megyében abszolút ismeretlen ez a szó. Annyit jelent, hogy megkarmolni, megkarcolni, összekaristolni.

            Alsó tagozatban kedvencünk volt a sörgés
            Miltonkapcsot akartam
            Bodag:
            - Hát a SPAJZban.
            - Úgy érted, a SPÁJZban? - kérdeztem.
            - Igen, úgy érti, a SPEJZben - mondta erre a pesti.
            Aztán megegyeztünk, hogy kamra. =D
            Végre jönnek jó kis új szavak

            Nálunk csak a has csikar,de akkor rohanni kell,hogy ne legyen"csokis a bugyi" ha érted...Így elég szépen írtam le(Besenyő Pistásan)
            Mi nagyszünetben pörgésnek hívtuk ezt.
            Miltonkapcsot nem nagyon hallottam még csak 1-2x,de vajon divat-e még a ziherejsztű?(biztostű.Nem nagyon hívják úgy,a nagymamám is biztosítótűnek mondja,szóval nem bizti hogy megyei-amúgy is németből lehet átvéve kb.)
            A sokféle spájz is jó Talán már írtam:kamora és a kamorakúccsal köll bezárni...
            Krilla,a Katasztrófa sújtotta övezetből.Fűszerpaprika.Heppek:hordvisz,texpel,cicinlógás,együttfex+anyahátánisalsz Ált.tele a privim privik helyett ideiglenesen:illaberek-kukacka-pofa-pöttyöcske-be

            Comment


              Cimöt.
              Ja,a bodagot akartam még írni:errefelé a panírozás után maradt zsemlemorzsa-liszt-tojás összegyúrásából áll össze és úgy sütik ki a rántott ez+az után.
              Én speciel mindig utáltam,mert száraz.Viszont ha teszel bele 1 nagy kanál tejfölt,meg egy teáskanál mustárt...netán zöldségzöldet...tessék kipróbálni!
              Én most a lepcsánkával nem vagyok tisztában,miből is áll...
              Krilla,a Katasztrófa sújtotta övezetből.Fűszerpaprika.Heppek:hordvisz,texpel,cicinlógás,együttfex+anyahátánisalsz Ált.tele a privim privik helyett ideiglenesen:illaberek-kukacka-pofa-pöttyöcske-be

              Comment


                illaberek eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                ...a tetejében meg nem is ég a villany,hanem világít az izzó
                Erről jut eszembe a szakállas vicc:

                -Anya, anya, ég a karácsonyfa!
                -Nem, kisfiam, csak világít az izzó.
                -Anya, anya, most már világít a függöny is!

                Orsi, Anna (2011) Marci (2013) Zsófi (2014) és Bori (2017) anyukája
                ...batyut kötött a hátára, csuhajja...

                Comment


                  Ja, és még egy: én nagyon sokáig nem tudtam, hogy a csalánt mondják csóványnak is.
                  Orsi, Anna (2011) Marci (2013) Zsófi (2014) és Bori (2017) anyukája
                  ...batyut kötött a hátára, csuhajja...

                  Comment


                    Kiddy eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése

                    Alsó tagozatban kedvencünk volt a sörgés, ami abból állt, hogy ketten összekapaszkodtunk egymással szemben, hátradőltünk és elkezdtünk úgy forogni, hogy a bal lábunk nyújtva volt (leszorítottuk a földre), a jobbal pedig körbe-körbe hajtottuk magunkat. De rég volt!

                    Gyermekláncfű mifelénk pitypang meg kutyatej, Párom családja csorbókának hívja, aztán szóltam, hogy hasonlít, de nem ugyanaz... =D
                    Sörgés nálunk péromolás volt (na ezt a szót sem láttam még leírva )
                    Pitypang: csarbóka.

                    vinor eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    Ja, és még egy: én nagyon sokáig nem tudtam, hogy a csalánt mondják csóványnak is.
                    Nálunk csinárnak is hívják.
                    Detti
                    Nóra (2007.11.03.) és Marci (2010.08.08.) anyukája

                    Comment


                      illaberek eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      Ja,a bodagot akartam még írni:errefelé a panírozás után maradt zsemlemorzsa-liszt-tojás összegyúrásából áll össze és úgy sütik ki a rántott ez+az után.

                      Én most a lepcsánkával nem vagyok tisztában,miből is áll...
                      Mi ezt a panírozás után megmaradt, összegyúrt valamit prézlinek hívtuk.

                      Lapcsánka: krumpli és fokhagyma lereszelve, hozzá liszt, (tojás), só, bors. Ezt a keveréket kilapítva, serpenyőben sütjük ki.
                      Mi mostanában sajttal, tejföllel is szoktuk enni.
                      Detti
                      Nóra (2007.11.03.) és Marci (2010.08.08.) anyukája

                      Comment


                        Gombák:
                        Csiperke nálunk picirke.
                        Szegfűgomba: harmatgomba.
                        Detti
                        Nóra (2007.11.03.) és Marci (2010.08.08.) anyukája

                        Comment


                          motyi eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                          Sörgés nálunk péromolás volt (na ezt a szót sem láttam még leírva )
                          A sörgés/prémolás nálunk "huszizás" volt! Furcsa, hogy ennyi szinonímája van!

                          Gumizni szoktatok kislány korotokban? Ennek is biztosan van más neve. (Amikor egy gumiszalagot két gyerkőc kifeszít-mármint a bokájuknál fut a gumiszalag- és egy harmadik ugrál a kifeszített gumin. Voltak szabályok, hogy mikor hogyan kell ugrani és ha elrontotta az alany, akkor helyet kellett cserélnie az egyik "gumitartóval")
                          Húú, ez most nagyon hülyén néz ki így leírva!
                          Dóri

                          Comment


                            Húú, mi nagyon sokat gumiztunk. Imádtam. Mindenféle fantázianevű gyakorlatok voltak (pl. Coca cola, de hogy hogyan kellett ezt csinálni, arra már nem emlékszem).
                            Anyukám tanítónő, azt mondja, most is kedvenc játéka még a gyerekeknek
                            Detti
                            Nóra (2007.11.03.) és Marci (2010.08.08.) anyukája

                            Comment


                              Illaberek.Láttad a csillagokat??
                              Döme és a lurkók.

                              Comment


                                Húúúú! Órák óta óvasok, öléggé émaradtam..
                                Férjemék amikor söriztek (mi így hívtuk: Bp, XI.), ők pörcsiztek (Bonyhád, Tolna de nem megye)
                                Gumizni mi is gumiztunk, meg ujjaztunk. Évekkel később már más kifejezésre ismertük ezt a szót... Az első számú az, mikor egyik tartja a hüvelyk- és mutatóujjaira kifeszített madzagot, amit előzőleg egy meghatározott módon tekert föl, a másik meg aztán különbözőképp veheti át, lényeg, h. át tudja venni.

                                Slambucot nővérem sokkal ezelőtti pasija főzött, aki hajdúdorogi.
                                Csujogatások... hát asszem a gyimesiek viszik a prímet! Azok aztán nem pironkodnak, sem a témát, sem a szavak kimondását illetően... Sprite, te hozzájuk képest márialány vagy Csak ízelítőül: "Három kiló nullás liszt, megbaszott egy román tiszt." - a téma mindig uez , a változatok kifogyhatatlanok.
                                Sztem az erdélyi recepttel pl. Irist, Rekubekut, Gyorgyat bombázzátok, más székely lyány nem ugrik be, de vannak páran, tán legtöbben Csíkszeredából (a felsoroltak pont nem).
                                Anna, aki Csenge (05.06.11.) és Soma (07.10.25.) anyuja.

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X