Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Terhességi epepangás/ kolesztázis

Összecsuk
X
  •  
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

Ja Orsi, a cukrom még jó, nem diétázom különösebben, de odafigyelek azért a ch bevitelre.
    Egyébként én 4 éves korom óta nem eszem semmiféle zsíros kaját, mert már akkor is mindig kihánytam az ilyesmit; és 13 éve vega vagyok.
    Nektek kb. milyen értékeitek voltak (AP,got, gpt...?), mennyire magasak?
    "Szárnyatlan szállj sült kappan"

Comment

Epre majd elő fogom venni a leleteimet és pontosan is megírom, de AP kb:10x ese volt a fölső határnak, a GOT,GPT meg kicsit volt csak emelkedett.

Én terhesen nagyon kívántam a zsíros kajákat, állandóan zsíros kenyeret ettem volna paradicsommal. Amúgy meg elég kevés húst eszünk, viszont elég sok tésztát. MOst böjtöltünk a férjemmel, és nem volt gond hús nélkül lenni 6 hétig. És utána sem nagyon kívántuk, de azért néha nekem nagyon jól esik, főleg a bolognai spagetti és a sült csirke, ja meg a csirkepöri nagy kedvenc. Én amúgy jól bírom a zsírt.
      Orsi, aki 3 gyermek( Zs 13 éves, N 11 éves, és B 7 éves) anyája.

Comment

Lorsoly!
        A májenzimek voltak nekem is magasak!
        És viszkettem, nekem még a takaró érintése is komoly kínokat okozott. A bőrömön semmi nem látszott!
        A nőgyogyimnak nem volt gondja érdekes ezzel, hogy megindíthatja a szülést a kolesztázis, pedig a 34-35. héttől panaszoltam a viszketést! Aszondta száraz a bőröm..... Sosem volt száraz a bőröm, akkor sem! És nem a hasamon a bőr viszketett, nekem a karom és a combom volt a kritikus terület!
        A következőkben majd erre is jobban figyelünk, mármint ha lesz következő erhesség, de ennek a topiknak nagyon örülök, mert a várandósságomat ez a dolog felhőzte be csak.

(Epre!
        Jól vagyunk, Nóri két éves lett. Nagyfranc, tünemény. PCOS aktivista vagyok, a film rendelhető már, önsegítő körök, plusz melóznom is vissza kellett jönnöm. És nagyon remélem, hogy jövőre már komolyan gondolkodhatok a következő gyerkőcön. Szederke is már várandós a másodikkal...... Jut fejembe! NAGY GRATULA!!!!!!!!)
        N.V.A. és Mi, akik egyfelé toljuk a szekeret!
        Monori klub

Comment

Articsóka
          A fészkesvirágzatúak családjába tartozó articsóka (tudományos nevén Cynaria scolymus) levelének kivonatában levő vegyületek (egyebek között a kaffeoilkininsav és a cinarin) elsősorban a májra hatnak.

E szervünknek köztudomásúan a méreg*anyagok hatástalanítása (detoxikálása) és a szervezetből való kiürítése az egyik feladata. Ennek során azonban előfordul, hogy közbülső termékként az eredetinél is mérgezőbb anyag képződik, ezért a máj épsége szempontjából elengedhetetlen, hogy mielőbb megszabaduljon tőle. Erre az általa termelt epe révén van lehetőség, következésképp igen fontos, hogy ez a szervünk mennyi epét választ ki, s az az epehólyagból annak rendje-módja szerint kiürül- e. Az epepangás miatt ugyanis nemcsak hosszabb ideig maradnak a nemkívánatos anyagok a szervezetben, hanem nő az epekőképződés veszélye is. S ez egyáltalán nem ritka dolog, hiszen egy felmérés szerint a 40 évesnél idősebb nők 20, míg a férfiak 8 százaléka szenved epekövességben, amelyet újabban ugyan kőoldással*és zúzással is igyekeznek gyógyítani, ám még mindig sok epehólyagot kell eltávolítani miatta.

Epepangás ellen
          Az epe sűrű, sárgászöld folyadék, amely a májból, előbb az epehólyagba, majd onnan a nyombélbe jut. A java részét víz alkotja, míg a fennmaradó hányadot koleszterin, epefesték és epesavak teszik ki. Az utóbbiaknak nemcsak az epe folyékonyságának megőrzésében (az epekőképződés megakadályozásában) van szerepük, hanem a bélbe jutó zsiradékok emulgeálásában is. E fizikai folyamaton azt értjük, hagy a nagy zsírcseppek sok apró cseppre válnak szét, s minthogy ezáltal jócskán megnő az összfelületük, a zsírbontó ligáz enzim könnyebben, gyorsabban emészti meg őket. Ezzel megteremtődnek a zsíralkotórészek felszívódásának feltételei. Ezenkívül az epe puhítja a székletet, s közreműködik abban, hogy a vékonybélben ne telepedjenek meg mikroszervezetek és élősködők.

Az állatokon és embereken végzett egyik vizsgálatból az derült ki, hogy az articsóka kivonata egyszeri, 2 grammos adagban fél óra múltán 127 százalékkal, egy órával később 151 százalékkal, s újabb egy óra elteltével 94 százalékkal serkenti az epe elfolyását. Ez azért előnyös, mert az epepangás rontja a zsíremésztés hatásfokát, fokozza az étkezés utáni puffadásérzést és bélgázképződést, s növeli a székrekedésre való hajlamot.

Epepangást egyébként nemcsak az epeutakat szűkítő-elzáró epekő idézhet elő, hanem a ter*hesség, bizonyos örökletes betegségek, a pajzs*mirigy túlműködése, a vírusos májgyulladás, a baktériumok termelte méreganyagok (endo*toxinok), az italozás és némely gyógyszer (szteroidhormonok, amino-szalicilsav, kloro*tiazid, fenil-butazon, tiouracil stb.) is. Javasolt még a rendszeresen alkoholt fogyasztók számá*ra is az articsóka fogyasztása, ugyanis a csekély mennyiségű szeszes ital is károsítja a májmű*ködést (az epekiválasztást is beleértve), s elő*segíti a máj elzsírosodását (a zsírmáj kialakulá*sát)

Koleszterinapasztás

Az articsóka kivonata előnyösen hat a test koleszterinforgalmára is. Egyfelől gátolja a máj*ban e szteroid szintézisét, másfelől elősegíti az epesavvá átalakulását. Ezzel nemcsak a kolesz*terin mennyiségét csökkenti, hanem előmoz*dítja a zsíremésztést, s megakadályozza az epe*kőképződést. Az elemzések kimutatták, hogy a koleszterincsökkentő hatás a luteolin nevű ha*tóanyag érdeme, amely visszaszorítja a kolesz*terin anyagcseréjében részt vevő egyik enzim működését, következésképp gátolja a koenzim Q 10 szintézisét. (Ezen a módon hat néhány koleszterinellenesgyógyszer is.)

Néhány évvel ezelőtt V. Fintelmann ötszáz*ötvenhárom személyen ellenőrizte, hogy mi*képp hat az articsóka-kivonat a tápcsatorna működésére és a vér koleszterinszintjére. A mintegy fél éve gyomor-bél rendszeri panaszok*tól szenvedő páciensek átlagos életkora 55 év

volt, s negyvennégy napon át naponta három*szor szedték az articsóka-kivonatot tartalmazó tablettát.

A kezelés hat hét alatt átlagosan a betegek 70,5 százalékának enyhítette a panaszát. A leg*szembeszökőbb (88,3 százalékos) a hányás ab*bamaradása volt, de a hányinger (82,4 száza*lék), a hasfájás (76,2 százalék), az étvágytalan*ság (72,3 százalék), a székrekedés (71 száza*lék) és a fokozott bélgázképződés (68,2 száza*lék) is enyhült. Egyidejűleg a vér koleszterin*tartalma is átlagosan 11,5 százalékkal csökkent. Egy másik vizsgálat során a hasfájástól, székre*kedéstől, fokozott bélgázképződéstől, étvágy*talanságtól és hányingertől szenvedő páciensek 72 százaléka már egyhetes articsóka kúra után jobban érezte magát, míg hat hét múltán a 92 százalékuk számolt be érdemi javulásról.

További előnyei:
          • Kiváló folsav és K vitamin forrás is.

• Vízhajtó a magas sav káliumsó és flavonoid tartalma miatt.

• Található még benne: karotin, B vitamin, C-vitamin, vas, magnézium.

• Használják még számos túlérzékenységgel járó betegség és panasz ellen.

• Gyulladásgátló, antibiotikus.

Végül megemlítjük, hogy az articsóka kivo*natából készült, előírás szerint szedett tabletta semmilyen kellemetlen mellékhatást sem idéz elő, azonban nem javasolt vesekő esetén, to*vábbá szoptatáskor, mert csökkenti a tejelvá*lasztást.

Nem mellesleg a cukrszint ingadoását is normalizálja, szóval több összetevős a gyógyító hatása. És természetes........

http://www.elet-eroo.hu/well-kat.htm#_Toc144628928

http://egesz-seg.unas.hu/spd/unas_83...CSOKA_TABLETTA
          Monori klub

Comment

Húúú köszi a részletes leírást.

Hosszúpuska: Nekem is a 34 héten kezdődött a viszketés és bőröm olyan bársonyos volt, mint a baba popsija. Hiába vakaróztam, pedig állandóan vakaróztam, nekem is mondták, hogy száraz a bőröm, pedig egyáltalán nem volt az. Nekem a tenyér és talp viszketés volt a legdurvább.

Mikor kezdted el szedni ezt a bizonyos gyszert, Ursofalkot (nem tudom jól emlékszem-e a nevére)?
            És az articsókát? Azt hol szerezted be?

Írnál valamit a diétáról? Konkrétumokat. Már az első perctől diétáztál?

Comment

lorsoly eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
              Húúú köszi a részletes leírást.

Hosszúpuska: Nekem is a 34 héten kezdődött a viszketés és bőröm olyan bársonyos volt, mint a baba popsija. Hiába vakaróztam, pedig állandóan vakaróztam, nekem is mondták, hogy száraz a bőröm, pedig egyáltalán nem volt az. Nekem a tenyér és talp viszketés volt a legdurvább.

Mikor kezdted el szedni ezt a bizonyos gyszert, Ursofalkot (nem tudom jól emlékszem-e a nevére)?
              És az articsókát? Azt hol szerezted be?

Írnál valamit a diétáról? Konkrétumokat. Már az első perctől diétáztál?
              Nem szedtem Ursofalkot. Az articsókát a gyogyitárban, bementem, kértem, adták. Lehet a neten is rendelni.

Nekem diétáznom kellett a PCOS miatt az első perctől, tehát azt követtem továbbra is annyi változtatással, hogy semmilyen fűszerest nem ettem.
              És az articsókát estére magasabb dózisban vettem be.
              (Látod, a diéta nem segített a viszketés elkerülésében, utána sem attól eltt jobb. De mindenképpen támogatás volt, legalább tettem én is valamit, hogy jobb legyen..... )
              Monori klub

Comment

Ejud: Most már látom, hogy nem Hpuska írta a gyógyszert hanem te.
                Mikortól szedted? Terhesség hányadik hetétől?

Comment

28. héttől szedtem, akkor jutottam el gasztróshoz. Rögtön felírta, mert annyira rossz volt a viszketés, hogy nem tudtam aludni.
                  Az Ursofalk normalizálta a májenzim-értékeimet!
                  Sajnos magát a problémát ill. súlyosságát az epesav-szint mutatja igazából, a májenzimek már csak a májsejtek károsodását, a következményt. De az epesav szintet nem mérik nálunk. Nagy nehezen elintéztük Transzplantációs Klinikán, hogy megnézzék, vállalták is, de nem jött meg a reagens időben. Vettem volna magánúton is reagenst, de akkor a forgalmazónak se volt... A miénknél gazdagabb országokban sem vizsgálják az epesav-szintet, mondta is a gasztrós, hogy ez komoly probléma.
                  Az epesav-szinttel egyébként a viszketés-tenyérégés mértéke korrelál, vagyis minél magasabb az epesav szintje, annál erősebb a viszketés. Ez a viszketés annyira jellegzetes, hogy nem lehet mással összetéveszteni, nem is tudom, miért rázzák le az embert azzal, hogy száraz a bőre. Engem is azzal próbált lerázni a doki, mondtam neki, hogy ez nem normális viszketés, ilyen nincs, hogy ég a tenyerem, langyos víztől is!
                  Kértem, nézzünk májenzimeket, és persze, hogy magasak voltak! Majd kikeresem, de úgy emlékszem 3-szorosa a normál felső határának. Az előző terhességemben durván elszálltak, de akkor még nem szedtem a gyszert.

Diéta: én eleve nem eszem zsírosat, nem is főzünk így. Sovány tej, sovány sajt, nem ettem kolbászt, stb. Sok gyümölcs. Érezhetően rosszabbul voltam, mikor anyunál ettünk hétvégén, pl. rántott csirkét, pörköltet. A viszketés is rosszabbodott, és többet is keményedett a hasam, szintén az epesavak miatt.
                  Sajnos a gasztrós meg a szülészethez nem értett, csodálkozott, mikor mutattam neki azt a cikket, amiben azt találták, hogy a méhet érzékenyebbé teszik az epesavak az oxitocinra. (Már kezdetben figyelmeztettem, hogy foglalkoztam kutatással, szóval nehéz dolga lesz velem )
                  Évi,
                  Peti (2006), Matyi (2009), Misi (2012) és Juci (2015) mamija

Comment

Köszi Éva! Megírnád nekem priviben, hogy kinél voltál gasztroenterológián és hol? Szerinted már a kezdet kezdetén menjek? Vagy pár hetet várjak? Mondjuk az első 12 hétben biztos, hogy nem szednék be semmit. Viszont Natánál elég hamar nézték az AP-t és májfunkciókat és sokkal hamarabb volt magas az AP , mint ahogy a tünetek jöttek volna.
                    Amúgy milyen szer ez az Ursofalk? Tuti nem árt a babának?

Comment

Megnéztem
                      27. terh. hét
                      GOT/ASAT 3-szorosa a felső határnak
                      GPT/ALAT 6-szorosa a felső határnak
                      ALP a 2-szerese
                      teljes és konjugált bilirubin magas

Kezeléssel
                      GOT, GPT, bilirubin normalizálódott, az ALP nem
                      ALP a felső érték 1,5 és 2,5-szöröse között változott, szülés előtt volt a legmagasabb, akkor hiába emeltük az Ursofalk adagját, már kezdett csökkenni a hatása.

A szülés alatt még mondtam L.-nek, hogy jöhet a következő adag Urso, de aztán kibújt M., és mintha elfújták volna a viszketést.
                      Évi,

Comment

Orsi, most írtam egy tök hosszú privit, de azt hiszem, hogy elszállt. Este újra megírom.
                        Évi,

Comment

Na, én is megnéztem a pontos értékeket:
                          Zsombinál 38 héten: Chol: majdnem duplája (7,9), Triglicerid 2,5 szerese.HDL norm tartomány alatt, LDL nem számolható. GPT épp, hogy a norm tartomány fölött van, GOT norm, Gamma GT:másfészerese a fölső határnak. AP-t nem néztek.

Natánál 28 hetesen:Chol: 8.7 TG: kicsit emelkedett. AP: 2,5 szerese a felső határnak.GOT,GPT, GGT norm
                          38 hetesen: Chol:9,1 TG:4,00,, 2 x a felső értéknek, GGT 42 U/L(32 ig jó) bilirubin, GPT, GOT norm, AP:2528 U/L (297-ig jó) ez majdnem tízszerese. Úgyhogy nekem a zsírok mentek el nagyon és az AP, viszont a GOT, GPT, GGT nem volt vészes.

Comment

Nekem a got kétszerese, gpt és ap háromszorosa volt a felső határnak (Samuval a 37-38. héten). Koleszterin: 9,3... És nekem nagyon furcsa, hogy nem volt semmi viszketés... 4 nappal a szülés után is néztek got-t és gpt-t (nem értem, mást miért nem), akkor kicsit még magasabbak is voltak...
                            "Szárnyatlan szállj sült kappan"

Comment

Igen, fura, hogy nem viszkettél, de lehet, hogy az epesav, amit nem néznek, nem volt annyira emelkedett.

Comment

Orsi, azóta is szoktam az ALP-értékeden gondolkodni, volt valahol egy cikkben, hogy a többi májenzimnél ez jobban jelzi a máj érintettségét, de most nem emlékszem pontosan, megnézem majd.
                                Sztem amiatt jobb még a terhesség előtt konzultálni dokival, mert megnyugtathat. Elvileg, ha kezelik, csökken az epesav-szint, akkor nem csinál bajt.
                                Nekem azt mondta egy gasztrós, hogy egyre korábban kezdődik a későbbi terhességekben, de van aki szerint ez nem igaz. (Nekem mondjuk így volt. )

Elfelejtettem még írni, hogy nekem látszott is a tenyeremen, mikor kezdett viszketni, és nem a vakarás-dörzsölés miatt, hanem még előtte. Vhogy megváltozott a tenyerem színe ill. márványosabb lett.
                                Évi,

Comment

Betöltés...
                                X