Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Laktációs szaktanácsadó hallgatók válaszolnak

Összecsuk
Kiemelt topik
X
X

•    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

esőcsepp eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Próbáltam megálljt parancsolni az éjszakai szopiknak. 5 éjjel szenvedtem Julikával, végül feladtam.
    A premenstruációs tüneteim miatt ajánlotta a szert a nőgyógyász. Most a homeopata orvosom rávilágított, hogy lehet a tüneteim csökkent pajzsmirigy működésre utalnak. Ez irányban indulok tovább.
    Köszönöm, hogy megnézted a gyógyszert!
    Esőcsepp, van kedved kicsit írni az éjszakákról bővebben, az érzéseidről ezzel kapcsolatban?
    Jó ötlet kivizsgálni, hogy mi áll a tüneteid hátterében, az is lehet egészen más gyógyszer lesz a megoldás.
    Zsuzsi a három lányú
    hordozási tanácsadó, IBCLC hallgató (privi helyett emailt írj: somzsuzs frímél)
    Pécsi Kertvárosi Babahordozó Klub

Comment

Kedves Zsuzsi, ha időd engedi tudnál tanácsot adni a következő helyzetre? 3. babám a héten tölti a 6 hót. Igény szerint szopizik, azonban mostanában gyakran sztrájkol (talán a fogzás miatt). A szül súlyát nem kétszerezi meg, de nem sokkal marad el. Hozzátáplálás felmerült az elmúlt hetekben, de utál mindent (még nem érett rá úgy látom). Meddig húzhatjuk ezt így? Védőnő/gyerekorvos eröltetni fogják a hozzátáplálást. De én nem szeretnék semmit kényszerrel belediktálni.
      Zsozsó, aki AD (2006) és E (2012) valamint AE (2015) lányok anyukája

Comment

Defozso eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Kedves Zsuzsi, ha időd engedi tudnál tanácsot adni a következő helyzetre? 3. babám a héten tölti a 6 hót. Igény szerint szopizik, azonban mostanában gyakran sztrájkol (talán a fogzás miatt). A szül súlyát nem kétszerezi meg, de nem sokkal marad el. Hozzátáplálás felmerült az elmúlt hetekben, de utál mindent (még nem érett rá úgy látom). Meddig húzhatjuk ezt így? Védőnő/gyerekorvos eröltetni fogják a hozzátáplálást. De én nem szeretnék semmit kényszerrel belediktálni.
        Kedves Zsozsó!
        Kérdezhetek pár dolgot először, hogy tisztábban lássam a helyzetet, mielőtt válaszolnék? A sztrájkolás miben nyilvánul meg, és találtatok-e rá okot, megoldást? A babádnak mennyi volt a születési súlya, hogy alakult neki eddig, most mennyi?
        Milyen jelekből látod, hogy még nem érett a hozzátáplálásra? Kapott-e már valamit anyatejen kívül, ha igen, milyen formában, hogyan, és hogy fogadta? Jól értem, hogy még nem beszéltetek a gyerekorvossal/védőnővel a hozzátáplálásról, de már előre tartasz tőle? 3. babával gondolom már ismered a hozzáállásukat.

A babák nagy része fél éves kor körül válik éretté a hozzátáplálásra, ilyenkor kezd szükségük lenni rá, hogy az anyatejen kívül más táplálékból is fedezzék a szükségleteiket. Nem minden baba fogadja még el ebben a korban az egyéb ételeket, de a lehetőséget érdemes megadni nekik. Jól látod, nem kell erőltetni, kényszerrel megetetni egy babát.
        Utoljára szerkesztette som; 2016.03.02., 04:36.
        Zsuzsi a három lányú

Comment

Szia Zsuzsi!
          Köszönöm, h. szántál rám időt. Lássuk sorban:
          sztrájk: havonta 1-2 alkalommal van rosszevő hulláma, ami kb 1 hétig tart. Ilyenkor 4-5 óránként max 50 g körüli mennyiségeket fogad el. (A többit lefejem és megy a fagyasztóba).
          Súly: 3560 g-mal született időre, most megközelítőleg 7 kg.
          Védőnőékkel volt már rossz tapasztalatom.
          Abból gondolom, h. éretlen, mert már kínáltam kb 2-3 hete. Azóta is néha megkínálom, de még mindig ugyanaz a fogadtatás...
          Egyébként még nincs kint foga és ülni sem tud.
          Kihagytam valamit?

Comment

Köszönöm a válaszokat. Még pár kérdéssel kiegészítem, ha nem baj.
            Szia Zsuzsi!
            Köszönöm, h. szántál rám időt. Lássuk sorban:
            sztrájk: havonta 1-2 alkalommal van rosszevő hulláma, ami kb 1 hétig tart. Ilyenkor 4-5 óránként max 50 g körüli mennyiségeket fogad el. (A többit lefejem és megy a fagyasztóba).
            Lehet valamihez kötni ezt a rosszevő hullámot? A rosszabb időszakban hogy zajlik egy szopi, és hogyan, amikor jó korszak van? Ő kéri a cicit, meddig tart egy szopi, milyen sűrűn kerül mellre? Mennyi pisis-kakis pelusa szokott lenni, van-e különbség, a jobb és kevésbé jó étvágyú időszakok között? Mit próbáltatok ki a rossz időszakban, mi vált be, és mi nem? Honnan tudod, hogy mennyit eszik egyszerre?

Súly: 3560 g-mal született időre, most megközelítőleg 7 kg.
            Ez a két adat így együtt normálisnak látszik. (A folyamatosságáról ennyiből nem lehet következtetni.)

Védőnőékkel volt már rossz tapasztalatom.
            Sajnálom

Abból gondolom, h. éretlen, mert már kínáltam kb 2-3 hete. Azóta is néha megkínálom, de még mindig ugyanaz a fogadtatás...
            Mivel kínáltad, milyen módszerrel, és pontosan hogy reagált rá?

Egyébként még nincs kint foga és ülni sem tud.
            Minden baba más, és más ütemben fejlődik. Nem szükséges, hogy minden érettségi jel egyszerre jelen legyen a babánál. Mit csinál, hogy viselkedik, amikor a család étkezik?

Ha a baba nem fogadja jól a hozzátáplálási kísérleteket, érdemes várni pár napot, és újra próbálkozni. Vannak babák, akik inkább a pépes ételeket szeretik, és vannak, akik inkább a darabos ételekkel ismerkednek szívesen. Előfordul, hogy fél éves koruk után hetekkel, vagy hónapokkal fogadják el az anyatejen kívüli táplálékokat. Ha rendszeresen lehetőséget kapnak az evésre, de nem erőltetjük, akkor előbb-utóbbi elkezdenek enni.

Ismered a Meddig elég az anyatej? című füzetet? (Ingyenesen letölthető) Sok értékes információ van benne a hozzátáplálással kapcsolatban. Ha igen, akkor is remélem másnak is hasznos lesz, hogy belinkeltem.
            Zsuzsi a három lányú

Comment

Még egy jó cikk, hogy mit tehet a szülő azért, hogy a gyermekében egészséges evésmagatartás alakuljon ki.
              Zsuzsi a három lányú

Comment

Kedves Zsuzsi!
                Köszönöm a kérdéseidet. Az étvágytalanság okaként leginkább a fogzást tudom gyanítani. Változó intenzitású az elutasítás, volt, h. csak félálomban sikerült valamicskét belecsempésznem, de jelenleg elfogadja a cicit, épp csak nem eszik nagy mennyiséget. Remek technikát fejlesztett ki, h. ha megérzi a tejleadó reflexet, felfüggeszti a szopit. 1-5 oránként kínálom igény szerint (éjszaka is). Rosszabb időszakban gyakrabban kínálom, ill. kis pihenőket többszöri böfiztetést tartunk szopi közben és ismételten kínálom. Jobb időszakban ilyen taktikára nincs szükség, mert percek alatt becuppantja a magáét. A pelusok mennyisége ezzel arányos. Csecsemőmérlegen követem a súlyváltozásait. Eddig kínáltam főtt répával, krumplival, almával és banánnal (pürésítve is). Amint a nyelve hegye és az ajka érintkezett az étellel undorgó arckifejezést mutatott és elfordult, a szájába került ételt pedig a nyelvével kilökte. Amikor eszik a család izgatottan próbál megkaparintani ő is vmit, ezért én szoktam is adni neki a kezébe olyan ételt amit megnyalhat (persze ilyenkor is fintorgott, bezzeg a rágóka). Olvastam a Meddig elég az anyatejet. Jó és hasznos írás.

Comment

Sziasztok! Én kemény döntést hoztam a hétvégén: befejeztem a szoptatást. Érzelmileg is nehéz, bár a fiam egész jól veszi. Viszont testileg is nehéz. Mit tudok tenni, hogy gyorsan elapadjon a tejem? Picit fejtem, fogok is még, de jó lenne, ha nem termelődne ennyi. Köszi
                  A, Momo (2012) és Maci (2014) boldog anyukája

Comment

Momomama eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    Sziasztok! Én kemény döntést hoztam a hétvégén: befejeztem a szoptatást. Érzelmileg is nehéz, bár a fiam egész jól veszi. Viszont testileg is nehéz. Mit tudok tenni, hogy gyorsan elapadjon a tejem? Picit fejtem, fogok is még, de jó lenne, ha nem termelődne ennyi. Köszi
                    Kedves Momomama! Nehéz lehetett meghozni ezt a döntést.
                    A tej elapadását úgy tudod segíteni, hogy ha kellemetlenül feszül a melled, akkor egy kicsit kifejsz belőle, épp csak annyit, hogy megkönnyebbülj. MIlyíen gyakran szopott az elválasztás előtt a gyermeked? A fejésekkel ebből ki lehet indulni, és napról napra növeli az időközöket, és a fejés idejét. Utána hideg borogatással tudod a fájdalmat, ödémát csökkenteni. Érdemes olyan melltartót viselni ebben az időszakban, ami jól támasztja a mellet, de nem szoros. A zuhanyozás is segíthet, a meleg víz anélkül okoz tejcsepegést, hogy stimulálná a mellet.
                    Van a környezetedben, akihez érzelmi támaszért tudsz fordulni? A babának is nehéz időszak ez, sok szeretgetésre van szüksége neki is. Az étkezésére is érdemes odafigyelni.
                    Zsuzsi a három lányú

Comment

Kedves Zsuzsi!
                      Köszönöm a kérdéseidet. Az étvágytalanság okaként leginkább a fogzást tudom gyanítani. Változó intenzitású az elutasítás, volt, h. csak félálomban sikerült valamicskét belecsempésznem, de jelenleg elfogadja a cicit, épp csak nem eszik nagy mennyiséget. Remek technikát fejlesztett ki, h. ha megérzi a tejleadó reflexet, felfüggeszti a szopit. 1-5 oránként kínálom igény szerint (éjszaka is). Rosszabb időszakban gyakrabban kínálom, ill. kis pihenőket többszöri böfiztetést tartunk szopi közben és ismételten kínálom. Jobb időszakban ilyen taktikára nincs szükség, mert percek alatt becuppantja a magáét. A pelusok mennyisége ezzel arányos. Csecsemőmérlegen követem a súlyváltozásait. Eddig kínáltam főtt répával, krumplival, almával és banánnal (pürésítve is). Amint a nyelve hegye és az ajka érintkezett az étellel undorgó arckifejezést mutatott és elfordult, a szájába került ételt pedig a nyelvével kilökte. Amikor eszik a család izgatottan próbál megkaparintani ő is vmit, ezért én szoktam is adni neki a kezébe olyan ételt amit megnyalhat (persze ilyenkor is fintorgott, bezzeg a rágóka). Olvastam a Meddig elég az anyatejet. Jó és hasznos írás.
                      Kedves Zsozsó!
                      Tulajdonképpen megkezdtétek a hozzátáplálást, a baba rendszeresen lehetőséget kap a kóstolgatásra, csak egyelőre nem nagyon rajong érte. Nagyon jó, hogy többféle ételt, többféle módon kínálsz neki, és az is jó jel, hogy érdeklődik a családi értelek iránt. Ami Rajtad múlik, azt megteszed, előbb-utóbb (ez akár még hetek, hónapok kérdése is lehet) a gyermeked el fogja fogadni az anyatejen kívüli táplálékokat is. Ha jól gyarapodik, a kedve jó, akkor ez így rendben van.
                      Amire fokozottan érdemes odafigyelni, hogy a sztrájkos időszakban is elég folyadékhoz és tápanyaghoz jusson. Ha a fogzás miatt van, különféle fájdalomcsillapítási módszereket vagy készítményeket ki lehet próbálni. A lefejt tejet próbáltad ilyenkor más módon kínálni neki, pl. pohárból? Ha igen, hogy fogadta?
                      Zsuzsi a három lányú

Comment

Szia Zsuzsi!

Az elégséges folyadék és tápanyag ellátottság miatt szoktam én is parázni, mert néha ilyesztően kevés a bevitel. Pótlást (lefejt tejet) kínálgattam párszor, érdemi mennyiséget talán egyszer fogadott el. Nurofenes szipkát használtam. Köszönöm a sok segítséget, majd beszámolok, hogy haladunk.

Comment

Szia Zsuzsi!

Az elégséges folyadék és tápanyag ellátottság miatt szoktam én is parázni, mert néha ilyesztően kevés a bevitel. Pótlást (lefejt tejet) kínálgattam párszor, érdemi mennyiséget talán egyszer fogadott el. Nurofenes szipkát használtam. Köszönöm a sok segítséget, majd beszámolok, hogy haladunk.
                          Kedves Zsozsó, látom minden Tőled telhetőt megteszel. Normális, ha egy baba később lesz fogékony az új ételekre, nem pont 6 hónaposan. Finoman kínálgatod, így tudja majd jelezni mikor áll készen, anélkül hogy megutálná az egész evés dolgot. Védőnőt, gyerekorvost határozott kommunikációval le lehet állítani, ha kell. Mivel már volt velük tapasztalatod, így akár előre is tudsz frappáns válaszokkal készülni.
                          Drukkolok Nektek, és várom majd a fejleményeket.
                          Zsuzsi a három lányú

Comment

Kedves Mamamik! Letelt a fórumozási gyakorlatom, így ebből a topikból most visszavonulok. A másik topikot továbbra is figyelemmel kísérem, és igyekszem válaszolni a felmerülő kérdéseitekre.
                            Boldog babázós időszakot kívánok mindenkinek!
                            Zsuzsi a három lányú

Comment

Zsuzsi! Remélem még olvasod!
                              Köszönöm a segítséget! Még jó, hogy elválasztottam a fiút, mert 1 hét se telt el és durva antibigyóra volt szükségem. Így nem egy ilyen kényszeres helyzetben kellett elválasztanom, amikor még szarul is voltam. Egész jól vette a fiú az akadályt, néha megfogja a cicim (főleg alváskor), de ennyi. Viszont most megvolt az első külön éjszakánk is, és az is simán ment, apával mindent megoldottak. Cicim alakul, 1 hete most kellett először picit fejnem, pár kis csomót kisimogatni, de amúgy szépen apad magától.
                              Ez a korszak is véget ért! Felnőnek a csöppek
                              A, Momo (2012) és Maci (2014) boldog anyukája

Comment

Momomama eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                                Zsuzsi! Remélem még olvasod!
                                Köszönöm a segítséget! Még jó, hogy elválasztottam a fiút, mert 1 hét se telt el és durva antibigyóra volt szükségem. Így nem egy ilyen kényszeres helyzetben kellett elválasztanom, amikor még szarul is voltam. Egész jól vette a fiú az akadályt, néha megfogja a cicim (főleg alváskor), de ennyi. Viszont most megvolt az első külön éjszakánk is, és az is simán ment, apával mindent megoldottak. Cicim alakul, 1 hete most kellett először picit fejnem, pár kis csomót kisimogatni, de amúgy szépen apad magától.
                                Ez a korszak is véget ért! Felnőnek a csöppek
                                Igen, olvasok. Remélem már jobban vagy, vagy már teljesen meg is gyógyultál. Tényleg sokkal rosszabb lett volna, ha kényszerből kellett volna megtenni az elválasztást, így kevésbé megterhelő mindkettőtöknek. Nagyon gyorsan megnőnek a gyerekek, nap mint nap szembesülök vele én is.
                                Zsuzsi a három lányú

Comment

Betöltés...
                                X