Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Laktációs szaktanácsadó hallgatók válaszolnak

Összecsuk
Kiemelt topik
X
X

•    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

Szia apple!
    Szeretné kérdezni, hogy mi volt az első szopási sztrájk ok? Használtok-e cumit vagy cumisüveget? Milyen jelekre kerül mellre a baba?Milyenek a körülötetek a szoptatáskor a körülmények?

Comment

Katalin köszönöm válaszod. Abban az esetben, ha a manó mégsem gondolja úgy, hogy heti 5o gr.-nál többet gyarapodik, meddig várhatok? Ráadásul a héten a nagyobbik leányzó nagymamizott csakhogy, nyugodtan tudjak szoptani.Hétfőnként méregettem eddig, ma azért megmértem...de nem úgy néz ki a helyzet, hogy 5o gr.-nál több lesz az e heti gyarapodás. (a pisis pelussal még-még kibékülök, mert napközben összejön a hat, sőt volt széklete is a tegnapelőtt kétszer, azelőtt való nap is, és ma reggel is...bár ma éjjel is száraz maradt)
      Szóval meddig "fér még bele" a lelassult gyarapodás,éppen mostanság kellene a legtöbbet gyarapodnia, fejlődési ugrásról nem is beszélve...(persze tudom nem törvényszerű...de akkor is) Szóval addig nincsen baj amíg nem kezd fogyni?...túlaggódom a helyzetet?
      Anna Tüzinke (2008.12.24) és Jávorka Margit(2011.03.29) anyája

Comment

Írtam hosszasabban a szoptatási tanácsadók topikban, hátha valahonnan hamar jön válasz...esetleg elolvasod azt is? köszönöm
        Anna Tüzinke (2008.12.24) és Jávorka Margit(2011.03.29) anyája

Comment

PKatalinVálaszol eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
          Szia apple!
          Szeretné kérdezni, hogy mi volt az első szopási sztrájk ok? Használtok-e cumit vagy cumisüveget? Milyen jelekre kerül mellre a baba?Milyenek a körülötetek a szoptatáskor a körülmények?
          A testvére többször megijesztette szopi közben. Körülmányek: háát sokszor zajos de azért próbálok vele elvonulni...
          Cumi stb nincs, de az ujját szopizza.
          Mikor teszem mellre: "szövegelni"szokott ha vmit szeretne, ilyenkor megkínálom.
          Eladó 2 db kerepesi telek egymás mellett a HÉV-hez közel, nagyon szép helyen (korábban saját részre vettük) és 1 db kerepesi panorámás telek nagyon olcsón. Érdeklődj priviben!

Comment

Szia apple!
            Amiket írtál abból nekem nem derül egyértelműen, hogy mi a baj . Valóban korainak vélem a fogzást de nem lehet kizárni azt sem, mert előfordulhat. Akkor is gyakrabban mellre kéretszkednek a babák és valóban gyakran elengedik a mellet , tekeregnek néha fel is sírnak. Ezt tehetik akkor is, ha feszesebb az izomtónusuk. Lehet a tejleadó reflexel is összefüggésben. Ezért gondoltam, hogy megpróbálhatnád nyugodt körülményeket teremtve úgy mellre helyezni, hogy mindketten levetkőztök, bőrkontaktusban.Óvatosabban lehet használni dezodort vagy parfümöt.Lehet együtt fürdeni és ott megpróbálni szoptatni. Mind tud egy picit hozzá tenni a nyugodtabb szopihoz.Kíváncsian várom a visszajlzésedet.

Comment

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni az alábbiakban:
              Most lesz 6 hónapos a kisfiam, igény szerint szopizik és még nem kap mást az anyatejen kívül. Az lenne a problémánk, hogy ő napközben sosem tud "rendesen" szopizni, állandóan jár a keze, lába, tekereg, tépi a ruhámat. Amikor egészen pici volt akkor is néha voltak ilyen alkalmak,de akkor főként egyből sírt mihelyt befejezte a cicizést mert sokszor fájt a hasa.
              A hasfájása elmúlt 3 hónapos korában és akkor voltak olyan alkalmak amikor egész "szépen" tudott enni, de legtöbbször sosem nyugszik meg hanem húzza vonja, tépi a cicit, van mikor sírdogál közben, és jár keze, lába. Éjszaka sosem csinálja ezt csak nappal.
              Mi lehet ennek az oka?
              A bátyja sosem csinált ilyeneket ő nála egy-egy szopizás sokáig tartott, Barnus meg max. 5 perc alatt végez vele kivéve az éjszakákat.
              Szeretek szoptatni, de sokszor már nem tölt el örömmel mert állandóan "pörög" közben.
              Tudnátok esetleg ebben segíteni?
              Köszönöm
              Ági
              Bálint 2007.március 17. ,Barnus 2010.december 21. és Gréti baba 2013. január 27. anyukája

Comment

Szia Bálint!

Te gondoltál valamire, hogy ez mitől van így?
                Ebben a korban a babák jobban nyitnak a nagy világ felől érkező ingerek felé. Így a nappali szopizások lerövidülnek és nyugtalanabbak lesznek, míg az éjszakai szopik hosszabbak és nyugodtabbak. Ugyanis nappal több inger éri őket, ami elvonja a figyelmüket, mely egy természetes dolog. Ezzel szemben éjszaka kevesebbek a babát érő ingerek. Ha téged nagyon zavar a nappali nyugtalan szopi, esetleg megpróbálhatsz az esti/éjjeli szopikhoz hasonló körülményeket teremteni (nyugalom, félhomály). De ez a szopási stílus rendben van így is. Valamint jó ha észben tartod, hogy minden gyerek más és más, így a szopási stílusok és szokásaik sem lesznek egyformák, ami természetes. Ha bármiben tudok segíteni még, csak írj nyugodtan!
                KZsófi - Laktációs szaktanácsadó hallgató

Comment

KZsófiVálaszol eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Szia Bálint!

Te gondoltál valamire, hogy ez mitől van így?
                  Ebben a korban a babák jobban nyitnak a nagy világ felől érkező ingerek felé. Így a nappali szopizások lerövidülnek és nyugtalanabbak lesznek, míg az éjszakai szopik hosszabbak és nyugodtabbak. Ugyanis nappal több inger éri őket, ami elvonja a figyelmüket, mely egy természetes dolog. Ezzel szemben éjszaka kevesebbek a babát érő ingerek. Ha téged nagyon zavar a nappali nyugtalan szopi, esetleg megpróbálhatsz az esti/éjjeli szopikhoz hasonló körülményeket teremteni (nyugalom, félhomály). De ez a szopási stílus rendben van így is. Valamint jó ha észben tartod, hogy minden gyerek más és más, így a szopási stílusok és szokásaik sem lesznek egyformák, ami természetes. Ha bármiben tudok segíteni még, csak írj nyugodtan!
                  Ha félhomály van és elvonulok vele akkor is így szopizik! Sajnos nem használt ez sem.
                  Eszembe jutott még olyasmi is, hogy esetleg nem is annyira éhes vagy nem kell neki ezért csinálja ezt. Vagy olyan létezik, hogy már enne mást is az anyatejen kívül és azért csinálja ezt mert ugyan éhes, de nem a tejcire?

Más kérdés: Mi a tapasztalat azzal kapcsolatban, hogy azok a csecsemők akik jó evők és igény szerint szopiznak hamarabb elhagyják a szopikat mint a rossz evő társaik?Vagy nincs ilyen összefüggés?

Megint más: Az én gyerkőcöm nem tud cicin elaludni sem, így tarthatok attól esetleg, hogy ha elkezdünk hozzátáplálni és jól fog enni, akkor leszokik a szopiról mivel már nem lesz éhes, az altatásnál pedig nem igényli most sem csak nagyon ritkán?!

Lehet, hogy egy kicsit bonyolult voltam, bocsánat az összeszedetlenségért!
                  Ági
                  Bálint 2007.március 17. ,Barnus 2010.december 21. és Gréti baba 2013. január 27. anyukája

Comment

Bálint eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    Ha félhomály van és elvonulok vele akkor is így szopizik! Sajnos nem használt ez sem.
                    Eszembe jutott még olyasmi is, hogy esetleg nem is annyira éhes vagy nem kell neki ezért csinálja ezt. Vagy olyan létezik, hogy már enne mást is az anyatejen kívül és azért csinálja ezt mert ugyan éhes, de nem a tejcire?

Más kérdés: Mi a tapasztalat azzal kapcsolatban, hogy azok a csecsemők akik jó evők és igény szerint szopiznak hamarabb elhagyják a szopikat mint a rossz evő társaik?Vagy nincs ilyen összefüggés?

Megint más: Az én gyerkőcöm nem tud cicin elaludni sem, így tarthatok attól esetleg, hogy ha elkezdünk hozzátáplálni és jól fog enni, akkor leszokik a szopiról mivel már nem lesz éhes, az altatásnál pedig nem igényli most sem csak nagyon ritkán?!

Szia, az enyém is pont ezt csinálja, egy időben még a hasamat is rugdosta közben (pont mikor frissen voltam műtét után ). Azt nem mondanám, hogy ritkábban kéri, sőt inkább gyakrabban. Elalvás előtt is kéri, aztán mégse alszik el rajta, de üvölt ha elveszem, viszont nekem egy idő után már nagyon rossz, amit csinál vele. Van, hogy éjjel sem alszik vissza rajta, vagy csak nagyon sokára. Én nem tudom megmondani, hogy ez mitől van, nagyon kellemetlen az tény... azt nem gondolnám, hogy az elválasztódás miatt van, mindig nagyon örül ha odaadom neki, két kézzel gyömöszöli be a szájába... én egyszerűen tudomásul vettem, hogy most így szopizik, nem élvezem de mit csináljak, csinál más kellemetlen dolgokat is, ez van és kész. Passz de tényleg nincs jobb ötletem.
                    Bocs, hogy beleszóltam
                    Apróságok: 2010, 2012, 2013, 2015

Comment

Szia Bálint-anyu!!

én ahhoz a részhez szeretnék hozzászólni, hogy a jó vagy a rossz evők mikor hagyják abba a szopizást: nem tudom van-e erről valamilyen tudományos cikk /bár egész jó kutatási téma is lehetne/ de tapasztalatom szerint ez nem befolyásolja a szopizás hosszát.De mit is jelent a jó és a rossz evés??? A "köznyelv" szerint az a jó evő aki sokat eszik és az a rossz evő aki keveset?? De hiszen vannak / ismét a népi szólásokhoz fordulok/ akik "madárétkűek", azaz, akik nagyon kis mennyiséget esznek, de nagyon jól fejlődnek és vannak, akik nagy mennyiségek elfogyasztása ellenére is vékonyak. Tudom hogy az emberek többsége a dundi gyereket véli egészségesnek, pedig minden gyereket saját fejlődési üteméhez kell viszonyítani. Persze ebbe beleszól még hogy milyen alkatot örököltünk illetve örökítettünk a gyerekeinknek.

De valami igazság mégis van abban amit írtál, mert tapasztalat azt mutatja, hogy a túl korán és túl nagy adagban adott- vagy erőszakolt hozzátáplálás esetén a babák hamarabb "hagyják abba" a szopizást. Ha a baba a szopizás előtt, vagy helyette kapja a hozzátáplálást, akkor valóban kevesebbet szopizik. Ha már elmúlt a babád 6 hónapos, és úgy érzed hogy a babád "megérett" arra hogy mást is kapjon akkor szopizás után- és ez lehet egy nagyobb időtáv is-naponta 1x kínáld meg egy kevés főzelék vagy gyümölcspürével. Ha nem löki ki a nyelvével, és nem okozott hasfájós problémát akkor lassan emelheted az adagot. Persze a nap többi részében továbbra is szopik a babád. 1 éves korban még az anyatej és más táplálék aránya 2/3 anyatej 1/3 "szilárd" . /A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a legtöbb baba evés után még kér egy kis anyatejet, szopizik /
                      Nem tudom a nagyobb gyerekednél, hogy zajlott le ez akkor, de állítom, hogy nincs két egyforma gyerek még családon belül sem!!!

A nyugtalan szopásnak nagyon sok oka lehet: fogzás, késedelmes tejbelövelés, eldugult orr- fülfájás, mellgyulladás utáni állapot stb.- de a babák ha éhesek nem válogatnak és nem is "unják" meg az anyatejet!

Ha valóban nem találsz semmi okot a nyugtalanságra, próbáld meg egy kicsit közelebb vonni magadhoz, és ebben például segíthet egy hordozókendő is.
                      Ha nem "élvezed" a szoptatást és te sem tudsz ellazulni alatta,lehet hogy a tejleadás sem megy olyan jól! Nyugodtan kényeztesd magad is egy kis zenével, fürdővel, sétával vagy csak egy délutáni pihizéssel!!
                      A szopizás persze egy időn túl - és ez inkább 1-2 éves kor után szokott elkövetkezni - már nem csak táplálkozás, néha nyugtató, altató és sok-sok minden más!!

Kellemes szopizásokat kívánok!
                      H-né Marcsi, Laktációs szaktanácsadó hallgató

Comment

Köszönöm a választ!!

Pont ma voltunk a gyerekorvosunknál aki azt mondta, hogy bár Barnus nagyon jól fejlődik (8 kg 6 hónaposan) kezdjük el a hozzátáplálást egy kis gyümölcscsel majd jó lenne ha a zöldségeket is elkezdenénk mert a vas már nem elég neki ilyenkor és abból tudja pótolni. Azt mondta jó lenne h 1 hónap múlva kiváltanám az egyik szoptatást főzelékkel. Én csak bőszen bólogattam mert nem akartam belemenni egy vitába vele, miszerint miért is kellene egy 7 hós babának "kiváltani" a szoptatást főzelékkel. Szerinte 1 évesen már csak reggel-este kellene szopni a kisbabáknak, ezt nekem még a nagyfiam 1 éves korában mondta.

Bálint anno nagyon "rossz" evő volt, vagyis rettentő keveset evett, de én nem bántam ezt mert nagyon jól fejlődött, nem volt beteges és így legalább szopott sokat és sokáig.
                        Szoptatás után adtam neki a gyümit meg a zöldséget anno. Barnusnál is így tervezem.
                        Most viszont Barnus főként elalváskor szopik így akkor mikor adjak neki szilárd ételt? Ha felkelt? Mert ugye az nem szoptatás után lesz egyből hanem kb. 1-2 órával szopi után.

Amúgy a nyugtalan szopizásra visszatérve, ma megfigyeltem, hogy bölcsőtartásban csak alig alig mocorog, míg fekve meg a fent leírtakat csinálja. Lehet, hogy nem tetszik neki a póz?
                        A tejleadással nincs gond, szinte egyből jön neki a tej,régebben amíg kisebb volt még félre is nyelt tőle.

Köszönöm még egyszer!
                        Ági

Comment

Sziasztok! Így a szopi vége felé szeretnék még egyet kérdezni.
                          Kornél január óta fokozatosan kevesebbszer szopizott és most tartunk ott h 2 hete nem szopik. De 2-3 -4 naponta eszébe jut h ő mégis szeretne. Engem nem zavarna de nem tudom eldönteni h mivel teszek neki jót ha engedem vagy ha elterelem a figyelmét(eddig ez a kettő jutott eszembe) Döntse el ő? Hiszen az egész leszokást ő kezdeményezte,irányította.
                          Márti és
                          a csibék: Marci és Kornél

Comment

Köszönöm a választ!!

Pont ma voltunk a gyerekorvosunknál aki azt mondta, hogy bár Barnus nagyon jól fejlődik (8 kg 6 hónaposan) kezdjük el a hozzátáplálást egy kis gyümölcscsel majd jó lenne ha a zöldségeket is elkezdenénk mert a vas már nem elég neki ilyenkor és abból tudja pótolni. Azt mondta jó lenne h 1 hónap múlva kiváltanám az egyik szoptatást főzelékkel. Én csak bőszen bólogattam mert nem akartam belemenni egy vitába vele, miszerint miért is kellene egy 7 hós babának "kiváltani" a szoptatást főzelékkel. Szerinte 1 évesen már csak reggel-este kellene szopni a kisbabáknak, ezt nekem még a nagyfiam 1 éves korában mondta.

Bálint anno nagyon "rossz" evő volt, vagyis rettentő keveset evett, de én nem bántam ezt mert nagyon jól fejlődött, nem volt beteges és így legalább szopott sokat és sokáig.
                            Szoptatás után adtam neki a gyümit meg a zöldséget anno. Barnusnál is így tervezem.
                            Most viszont Barnus főként elalváskor szopik így akkor mikor adjak neki szilárd ételt? Ha felkelt? Mert ugye az nem szoptatás után lesz egyből hanem kb. 1-2 órával szopi után.

Amúgy a nyugtalan szopizásra visszatérve, ma megfigyeltem, hogy bölcsőtartásban csak alig alig mocorog, míg fekve meg a fent leírtakat csinálja. Lehet, hogy nem tetszik neki a póz?
                            A tejleadással nincs gond, szinte egyből jön neki a tej,régebben amíg kisebb volt még félre is nyelt tőle.

Köszönöm még egyszer!
                            Kedves Bálint-anyu! illetve Barna -anyu /?/

Természetesen nem kötelező a szopizás utáni kínálás, főleg ha Barnus a cicin alszik el. A nap folyamán bármikor próbálkozhatsz és ha nem fogadja el nyugodtan szopizhat utána illetve helyette is.Az igény szerinti hozzátáplálásról hallottál már? Azt is kipróbálhatod, hogy nem pürét adsz,hanem puha, jól megfogható gyümölcs vagy zöldségdarabokat. Szerintem is nagyon jól fejlődik a babád!!!
                            A szopis pózzal kapcsolatban, lehet hogy az ágyon fekve ismét át kellene nézned a "helyzeteteket" . Mindketten hassal egymás felé fordulva feküdjetek,és a babádat meg is támaszthatod hátulról a kezeddel, vagy egy párnával is. Mivel valószínűleg már hosszúságra is elég nagy lehet a babád, a lábával rugdoshat téged. Ezért a felhúzott és alátámasztott felső lábad alá próbáld az ő lábát behúzni./ Persze nem összenyomva őt!!- remélem azért érthető amit leírtam!?/
                            Sajnos valóban az az általános orvosi felfogás, hogy a babáknak csak este és reggel kell szopniuk 1 éves korukban. De a tapasztalat és az élet is azt bizonyítja, hogy a babák ebben a korban bizony sokkal többször szopiznak és ez így is van jól, hiszen olyan sok mindenre jó a szopizás!!!!

Jó próbálkozást kívánok!!
                            H-né Marcsi, Laktációs szaktanácsadó hallgató

Comment

Szia Bálint, az előbbi témához még az jutott eszembe, hogy nem lehet, hogy Barnus egyszerűen egy kis sajtkukac, akinek örökösen mozgásban KELL lennie? Én nálunk leginkább ezzel tudom magyarázni a tekergős szopizást. Nálunk már kb. 2 hónapja kezdődött, és bölcsőtartásban sem mindig jó, kiforog, vagy félig hasra fordul és mászik rám, vagy a lábával rugdossa el magát az ágytól, kezével tépi a ruhámat vagy hadonászik... tény, hogy amióta kúszik-mászik-felül, azóta egy pillanatra nem tud nyugton maradni, álmában is sokszor beutazza az egész kiságyat. Azelőtt sem volt egy nyugodt gyerek, meg a szopizós technikája sem volt extra kíméletes soha, de most néha tényleg nagyon rossz. Ma úgy szoptattam bölcsőtartásban, hogy a "felső" kezemmel alányúltam a fenekének, és a talpait égnek meresztve tartottam, így is tekergett, de legalább nem rugdosott. Fekve a "térdemmel lefogom a lábát" póz is segített, amikor nagyon rugdosott. De ha van még valakinek valami jó ötlete, hogy mitől lehet ez, vagy hogyan lehet rajta segíteni, akkor én is szívesen veszek minden tanácsot!!!
                              Apróságok: 2010, 2012, 2013, 2015

Comment

Sziasztok,

valaki megnyugtatna, hogy a súlygyarapodás csökkenése mennyire normális? Úgy értem, Lenke május 1-én volt 8,3 kg, most 8,6... Ugye ez nem gond? Igény szerint szopik, sokat, éjjel is, szilárdat még nem eszik, csak naponta egyszer kóstoltatunk vele gyümölcsöt, de nem csúszik belőle sok (blw-zünk).

A másik, hogy amíg ennyire nem eszik szilárdat, addig is kell kínálgatnom vízzel?
                                Eszter és
                                Lenke 2010 ősz
                                Olívia 2014 ősz

Comment

Betöltés...
                                X