Eljön az idő, mikor központi kérdéssé válik, mikor szokik már le a gyermek a pelenkáról, jönnek a rokoni kérdések, a bölcsi, ovi, ami sürgeti a dolgot. De valljuk be, nekünk szülőknek is jobb, ha minél hamarabb szobatiszta a baba, büszkék is vagyunk rá, ha sikerül, irulunk-pirulunk, ha nem. Itt is az arany középút a legcélravezetőbb, erőltetni sem jó, de ha nem is próbálkozunk, akkor jó sokáig pelenkázhatjuk a babánkat.
Az elmúlt évszázadban sok módszer látott napvilágot a szobatisztulás kapcsán megengedőbb passzív változatoktól a büntetéssel fenyegető rendszerekig. Egy biztos, a poroszos módszer ebben sem feltétlenül célravezető, a gyengéd megfigyelés, és reagálás a jelekre sokkal inkább.
Érdemes korán beszerezni egy bilit, hogy lássa, ismerkedjen vele a baba. A már ülő babákat akkor is rá lehet ültetni a bilire mikor még nem jelez, hogy szokja, ne idegenkedjen tőle. A mosható pelenkát használók előnyben vannak, hiszen a babák kezdetektől érzik a nedvességet pisilés után. Nagyon jó könyvek kaphatók a témában, erről ITT írtunk is Nektek.
Néhány évtizede a gyermekek többsége 1,5 – 2 éves kor körül szobatiszta lett. Ma az átlag életkor közel 3 év. Ez a kitolódás több tényezőnek köszönhető:
- eldobható pelenkák – nem érzi benne a nedvességet a baba, a szülők is könnyebben tovább hagyják a babán
- számos (pelenkagyártók által finanszírozott*) tanulmány jelent meg arról, hogy két éves kor alatt nem érnek meg rá a babák
- poroszos módszerektől való elhatárolódás miatt
Pedig saját három gyermekemen tapasztaltam, hogy textil pelenkával, figyelve a gyermekek jelzéseit, lehetőséget adva a szabad popsis létre nyáron a szabadban, vagy akár bent is a megfelelő óvintézkedések mellett, bizony mindhárom két éves kor alatt lett szobatiszta. Ha nyáron kezdjük, nagy előny, hogy sokat szellőzik a popsija, a fűben pisilés érzése felkelti bennük az érdeklődést, mi is történik. Élvezik is, próbálkozhatnak, illetve mi is megfigyelhetjük a ritmusukat, jelzéseiket, amelyeket később pelenkában vagy leszoktató pelusban könnyűszerrel fogunk tudni értelmezni.
A házon belül érdemes leszoktató pelenkát használni, nagyban leegyszerűsíti a szobatisztulást, főleg ha előtte eldobhatót használtunk. 6-8 db leszoktató elegendő, nem nagy befektetés, hiszen újra és újra használható.
A leszoktató pelenka nem igazi pelenka, hanem inkább bugyi, kisgatya kategória, nedvszívó és vízhatlan réteggel ellátva. Ha azonban bemegy a gatyóba, cserélni kell, nem tartja bent sokáig, mint egy pelenka. A baba érzi benne a nedvességet, szuperü tudatosul benne mi is történik.
MIT KELL TUDNI A LESZOKTATÓ PELENKÁRÓL
Több leszoktató pelenka típus is létezik. A legtöbb csak éppen a becsorgást fogja meg, de az elején, amikor még az egész adag bemegy, érdemes nagyobb nedvszívású verziókat választani. Ezekre hoztunk példákat:
Pop-in: jól bevált leszoktató, puha pamut bugyi nedvszívó réteg és vízhatlan belső réteg, legbelül pedig Coolmax anyag a jobb szellőzésért, gyors száradásért. Éjszakai modelljébe plusz betét is tehető.
ImseVimse (mostmár csak Vimse): Nagyon jó fazon, betét is tehető bele, abszolút megbízható svéd márka és aranyos mintákkal kapható termék, így a gyerekek is szívesen felveszik. Jó nedvszívás, biopamut anyag.
Blümchen osztrák leszoktató pelenka
Ennek az előnye, hogy méretállítós 2-5 éves kor között 13-20kg remekül használható. Úszópelenkás változata is van!
Ha épp csak az eleje csorog be….
Ezt is ismerjük ugye, addig addig tartogatja, játszik a gyermekünk, még a végén az eleje bemegy a gatyóba. No ezekre remek megoldás a vékonyabb típusú leszoktató pelusok hada. Néhány márkát itt is mutatunk, amiket ismerünk, merünk ajánlani: Bambinomio, Popolini
Újdonság a Vimse svéd pelenkagyártótól egy olyan kis leszoktató bugyi, alsónemű, ami nagyban hasonlít a női menstruációs bugyira, tehát vékony, kellemes, tényleg bugyi / kisgatya kinézet és érzet, de van az ülepében egy vékony réteg vízhatlan és egy nedvszívó is, a kis balesetekre!
Szobatisztaság topik a Mamami fórumon: ITT
*Forrás: Diaper Free – Ingrid Bauer könyv