Vissza   Mamami Fórum > Mamami témák > Minden más > Zöldülünk

Zöldülünk Zöld hétköznapok, zöld alternatívák

Hirdetés a mamamin

Válaszol

Topik eszközök Keresés ebben a topikban
Régi 2011-04-23, 08:47   #401
Usztu
Mamami újonc

Összes hozzászólás: 11
Alapbeállítás

Kellemes Húsvétot kívánok Nektek!
Mirr-murr
Igen, a mongolt méreteztem át. A piros aljzat a hó és a sár miatt van. Ha olvad a hó, akkor ponyva felszívja a vizet, a sarat meg le lehet mosni róla. Anyaga PVC "kamionponyva". Van hátránya i, mert a pára lecsapódik alatta, de ezt is ki lehet küszöbölni. Nem kötöm le az alap alá, hanem hagyom, hogy mozogjon a levegő alatt. Az alap alatt is jó ha mozog a levegő. Az alapot már másképpen csinálnám meg, mint most van. Jelenleg fenyő gerendákat tettem a ledöngölt földre és arra csavaroztam az mdf lapot. Ez sima és viszonylag nem szívja be a vizet. Nos: a fenyőgerenda elrohad és az mdf lap se kacérkodik az örökkévalósággal. Mivel az anyagi kereteim meglehetősen szűkek, mindig abból építek, ami van. A fenyőt kiváltom az idén akácra (kidobott szőlő-oszlopok), az mdf lap egyenlőre még bírja. Ami fontos: az alapot inkább kiemelni kell, mintsem körülárkolni!!! Az alap alá kavicságyat építeni jó megoldás. Egyébként Oszi barátom raklapokra állította a jurtáját - a nyulai meg befurták magukat a jurta alá és ott kölykeztek! Mármint a nyulak... Egy másik család egyszerűen kimerte a folyóból a kavicsot, és arra tettek vastagon szőnyegeket. Nem tűnt hidegnek. Amúgy a jurta padlószintjén "hideg" van, mert ott mindig mozog a levegő. Az alapnál arra ügyeljetek, hogy a ponyva lelógjon róla a becsorgó vizek miatt és a kerege lecsúszását is meg kell akadályozni az alapról. Én méterenként felfúrtam vékony kis léceket az alapra kívül és belül is. A karika közepe alatt levertem egy rohadt nagy karót a földbe, kifúrtam és egy erős kötelet húztam ár rajta, amit az alap fölé kihúztam. (remélem érthető) Ehhez kötöm le viharban a karikát. Nem kell becipelni az aksit, meg egyebeket.
A Sattler ponyvát BP-en legolcsóbban a Sarolta Bellon cégnél érdemes megvenni. Áfásan most 2600 Ft/m és 1,2 m széles. (Ez pontos ár, mert egy készülő jurtára most kértem meg az árajánlatukat!) Nem olcsó, mert egy 5-6 m-es jurtára kell legalább 60 m ponyva. Mégis azt tanácsolom, hogy ebből érdemes varratni, mert ez kibír 8-10 évet - ha nem többet. Az Ethnocenternél 18.000 Ft-ért is lehet rendelni eredeti mongol lepedőponyvát, de az alá komoly vízszigetelést kell kitalálni. Bogádi Nikiék az Őrségben most éppen ezt választották: mongol vékony lepedő + alatta ejtőernyő. Várom a tapasztalataikat. Az tuti, hogy évente kétszer cserélni kell a külső ponyvát. Azt is figyelembe kell venni, hogy télen komoly szikraeső hullik vissza a ponyvára begyújtáskor. Diszkrét kis lyukak keletkeznek a ponyván. Ezért a dupla felső takaró nem árt.
Kérdezz bátran! Amiben tudok segítek!
Usztu nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-04-23, 08:49   #402
Usztu
Mamami újonc

Alapbeállítás

Ági!
Mire vagy kíváncsi? Az életmód? Hát... az nem nagy durranás. Naná, hogy vannak kecskéim! Rackák, szamarak... A történet annyi, hogy cirka 12-13 évvel ezelőtt megismertem Oszit. (Szó volt róla ezen a topicon is.) Mint amikor pofánvernek valakit... olyan hatással volt rám az, amiket mondott. Összebarátkoztunk és nagy sokára döntöttem: elég a vállalkozósdiból, meg a taposómalomból. 2006-ban állítottam fel a jurtámat és vettem 3 kecskét és egy hektár földet. A kölcsöneimet kifizettem és "szabadon" akartam élni. Sajna a családom másik fele (feleségem és a leánykám) nem így gondolja és Ők nem jurtáznak - a net is náluk van a "háznál" a városban. Nincsenek "mellette", de "ellene" sem. Mivel nincsen rendszeres bevétel, ezért olyan bizonytalannak ítélik meg ezt az életformát. Pedig úgy vélem egyre stabilabb a dolog... Igaz, hogy nincsen benne "pénz", de saját terményeinket esszük, ami azért bio, mert nincsen lóvé permetre! Amúgy nincs is rá szükség, mert pl a krumplibogarat ráérünk összeszedegetni kézzel is. Az állatoknak a takarmányt magam termelem meg (kukorica, lucerna, stb) Persze kézzel kaszálok és a cséplést is cséphadaróval végzem. Az egereket sem méreg írtja, hanem a kövér macskáim! Rengeteg gyümölcsfánk van és a "tea" csalánból és virágokból készül. Igazából sok dolog van ami változott - de a "drasztikus" változás inkább belül zajlott le, nem pedig a külsőségekben. A jurta sem fontos - lehet a hajlék bármi. A jurta azért bír jelentőséggel számomra, mert szimbólum és kihívás. Pár hét jurtában.... az semmi. Minden évszakot át kell élni. A hideg viharokat és forró nappalokat is. Ha hiszed ha nem: a jurtában hallod, amint a köd lélegzik! Reggel irdatlan madárcsicsergésre ébredsz, este meg nem bírsz elaludni a tücsköktől! Tök rossz...
Most már a gazdaság ott tart - ami a semmiből felfejlődött odáig, hogy ősszel vágni kell a kecskéket, mer nyüzsögnek mindenfelé. Tavaly 32 kecském volt - kecskehúst eszünk kecskehússal. A tejből túrót készít a nejem, az a cserekereskedelem alapja! Tavaly kezdtem a rackákkal. Most a kicsike nyájam 13 juhból áll. Van három csacsi - ezeket málházom és a szénázásnál lesznek nagy segítségemre. Persze a környék ovisainak a kedvencei! Baromfiak még nincsenek, mert nem tudom jól megoldani a róka kérdést... A kis vörös rafkósabb nálam. De nem adom fel és most téglából építem a tyúkólat - ahogy a pénztárca engedi. Cirka...

Utoljára módosítva: Usztu által : 2011-04-23 09:24
Régi 2011-04-23, 18:28   #403
Kecskésági
Dumamami

Kecskésági avatarja

Hely: Jásd, Balinka
Összes hozzászólás: 244
Alapbeállítás

Nagyon köszi, Usztu!Mi is hasonló kérdésköröket járunk.NAGYON vonz minket, engem is az eféle életmód.De a gyerekek iskolába kell járjanak.Én nem vagyok olyan elszánt, hogy pereskedjek a Magyar Állammal, mint Osziék, és nem is alapos meggyőződésem, hogy mindenképp jobb a gyerekeket kivenni az iskolából.
Amin Oszival nem értek egyet (még?), az "ami tönkremegy, azt ne javíttassuk meg..."Értem én, de mégis , szeretem, ha van valami, akkor az jó.Ha az elektromos kemence, vagy akár, csak 1 lámpa is, ha JÓ, MŰKÖDIK, akkor az jó érzés nekem.És próbáltam, próbálgattuk a kézi mosást, de valahogy nem tudok ráhangolódni, hogy hetente pár délelőttöm erről szóljon.Hogy miként valósítható meg az áramtermelés nekünk elérhető szinten, azt még nem ismerjük alaposan.
Én, mi is szeretnénk hasonló életmódot élni, nem ragaszkodok a jurtához, a szalmabála ház talán jobban nekünk való.A NOMÁD ÉLETMÓD az, ami vonzó.
Télen a párom váltóban ménest őrzött egy gyönyörű helyen a Bakonyban, gerenda házban, vezetékes víz, és áram nélkül.Imádtunk ott vele lenni, de az nem saját volt, és a suli, és a hétköznapok kötelességei, realitása miatt nekem a gyerekekkel mindig haza kellett jönni.Most "parkolópályán" érzem magunkat.Annak az idejét éljük, amikor sok információt szeretnénk begyűjteni, ismeretséget, ahhoz, h STABILAN MEGALAPOZVA vágjunk bele abba, amit szeretnénk.
Régi 2011-04-24, 12:36   #404
Fekete Elf
Dumamami

Fekete Elf avatarja

Összes hozzászólás: 148
Alapbeállítás

Idézet:
Usztu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Ági!
Mire vagy kíváncsi? Az életmód? Hát... az nem nagy durranás. Naná, hogy vannak kecskéim! Rackák, szamarak... A történet annyi, hogy cirka 12-13 évvel ezelőtt megismertem Oszit. (Szó volt róla ezen a topicon is.) Mint amikor pofánvernek valakit... olyan hatással volt rám az, amiket mondott. Összebarátkoztunk és nagy sokára döntöttem: elég a vállalkozósdiból, meg a taposómalomból. 2006-ban állítottam fel a jurtámat és vettem 3 kecskét és egy hektár földet. A kölcsöneimet kifizettem és "szabadon" akartam élni. Sajna a családom másik fele (feleségem és a leánykám) nem így gondolja és Ők nem jurtáznak - a net is náluk van a "háznál" a városban. Nincsenek "mellette", de "ellene" sem. Mivel nincsen rendszeres bevétel, ezért olyan bizonytalannak ítélik meg ezt az életformát. Pedig úgy vélem egyre stabilabb a dolog... Igaz, hogy nincsen benne "pénz", de saját terményeinket esszük, ami azért bio, mert nincsen lóvé permetre! Amúgy nincs is rá szükség, mert pl a krumplibogarat ráérünk összeszedegetni kézzel is. Az állatoknak a takarmányt magam termelem meg (kukorica, lucerna, stb) Persze kézzel kaszálok és a cséplést is cséphadaróval végzem. Az egereket sem méreg írtja, hanem a kövér macskáim! Rengeteg gyümölcsfánk van és a "tea" csalánból és virágokból készül. Igazából sok dolog van ami változott - de a "drasztikus" változás inkább belül zajlott le, nem pedig a külsőségekben. A jurta sem fontos - lehet a hajlék bármi. A jurta azért bír jelentőséggel számomra, mert szimbólum és kihívás. Pár hét jurtában.... az semmi. Minden évszakot át kell élni. A hideg viharokat és forró nappalokat is. Ha hiszed ha nem: a jurtában hallod, amint a köd lélegzik! Reggel irdatlan madárcsicsergésre ébredsz, este meg nem bírsz elaludni a tücsköktől! Tök rossz...
Most már a gazdaság ott tart - ami a semmiből felfejlődött odáig, hogy ősszel vágni kell a kecskéket, mer nyüzsögnek mindenfelé. Tavaly 32 kecském volt - kecskehúst eszünk kecskehússal. A tejből túrót készít a nejem, az a cserekereskedelem alapja! Tavaly kezdtem a rackákkal. Most a kicsike nyájam 13 juhból áll. Van három csacsi - ezeket málházom és a szénázásnál lesznek nagy segítségemre. Persze a környék ovisainak a kedvencei! Baromfiak még nincsenek, mert nem tudom jól megoldani a róka kérdést... A kis vörös rafkósabb nálam. De nem adom fel és most téglából építem a tyúkólat - ahogy a pénztárca engedi. Cirka...

építs a tyúkoknak olyat mint a csűr lábakon álljon a talaj felett egy fél méterrel és kösd alá a kutyát éjszakára mikor már beültek a tyúkok biztos nem megy oda semmi hacsak nem tud repülni
Fekete Elf nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-04-24, 16:08   #405
Fekete Elf
Dumamami

Fekete Elf avatarja

Összes hozzászólás: 148
Alapbeállítás

amugy kihoztam multkor a könyvtárból egy magyar néprajz könyvet...Balassa-Ortutay félét a népvándorlás egyetmes baromságátol eltekintve amit a magyar nép életmódjáról ír összefoglalóan használható teljesen a könyv...rengeteg istálló csűr góré különböző ólak karámok kerítések és primitiv lakhelyek ábrázolását leírását valamint alaprajzát tartalmazza jó ötletek ad az állatok tartásához h a környezetben található dolgokból főleg fából h építhetünk nekik menedéket v akár állandó szállást is...érdemes lapozgatni ajánlom mindenkinek
Fekete Elf nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-04-24, 22:10   #406
szilaszilva
Mamamia!

szilaszilva avatarja

Összes hozzászólás: 682
Alapbeállítás

Usztu!
Köszi a fotókat és a leírásokat is!
Én csak álmodozom...innen a téglaházból,de van gerendaház is anyumnál. Jurtát még nem láttam élőben, de ami késik az jön!
szilaszilva nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-04-25, 09:06   #407
Usztu
Mamami újonc

Alapbeállítás

Elf!
Köszi a tippet, ezen filóztam magam is... Azt mondják az "öregek", hogy a lábon álló "tikól" hideg és télen nem fognak tojni a tyúkok. Egy néni földbe ásott tyúkólat javasolt... Mindenesetre gondolkodom a lábon álló megoldáson is. (A kutyám inkább játszana a rókával... )
A vesszőből font falalt próbáltam. Szőlővenyigét fontam akáckarók közé és ezt tapasztottam sárral. Éppen egy néprajzos könyvből lestem el a technológiát. Valami nem volt jó, mert leomlott a vályog, a kecskék kikezdték a vesszőket és vidáman ki-be jártak a lyukon az állatkák. Biztosan nem jól csináltam valamit.
Mindig akad valahol építési hulladék, némi sódermaradék, bontott tégla, maradék tetőléc... Na ilyeneket kaptam, és most egy igazi tégla ólat építek. (Már egy éve, mert cement nem nagyon szokott megmaradni!) Az a tapasztalatom, hogy EGYSZER kell jól megcsinálni valamit, de az legyen örökös! Ha folyton javítgatni kell, akkor az csak viszi az időt. Pl: kecskéknek készítettem akácfából szénázó rácsot - jó erőset. Persze szétverték. Szinte naponta kellett javítgatnom a magam szűkös lehetőségeihez mérten. Rengeteg időbe került. Aztán hegesztettem acélból egy rácsot - évek óta semmi gond vele. Ilyesmire gondolok.
Régi 2011-04-25, 09:12   #408
Usztu
Mamami újonc

Alapbeállítás

Szilvi!
Nincs mit... Örülök, hogy érdekel benneteket a jurta! Szerintem ha kicsit utána érdeklődsz, akkor a környékeden biztosan találsz valakit, aki jurtázik. Egyre többen választják hajlékul. Bár azt gyorsan leírom, hogy a jurta igazi előnye abban rejlik, hogy költöztethető minden macera nélkül. Aki csak ideiglenesen (egy-két évig) lakik egy területen, annak pont ez kell. Lehet benne lakni hosszú éveken keresztül is, de "kísérő épület" előbb-utóbb megépül a jurta mellett. (Konyha, fürdő, fatározó, kamra, stb)
Régi 2011-04-25, 09:27   #409
Mirr-murr
Mamille

Mirr-murr avatarja

Összes hozzászólás: 2.500
Alapbeállítás

Usztu, köszönöm a sok plusz infót. Az alapunkra úgy néz ki kapunk egy kis bontott cserepet, az öerül majd rá. A ponyvánk még bírja, a nemezen lenne mit javítani. Illetve az örx- nek teljesen új anyag kéne. Na azzal most pár héten belül el kell készülnöm, 4hét múlva állítjuk.

Szilvi, nem olyan messze tőletek állítjuk fel a jurtát, Szigligeten. Ha érdekel, gyertek.
Régi 2011-04-25, 09:29   #410
hedikom
Gyakorló mamami

hedikom avatarja

Hely: Székesfehérvár
Összes hozzászólás: 48
Alapbeállítás

Hát ez csodás! Picit irigykedek most! Az én férjemnek ilyent megemlíteni sem lehet. Poénnak venné!

Topik eszközök Keresés ebben a topikban
Keresés ebben a topikban:

Részletes keresés

Hozzászólás szabályai
nem indíthatsz topikot
nem írhatsz hozzászólást
csatolhatsz
hozzászólást nem javíthatsz

A BB code = bekapcsolva
Smileyk bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva

Fórum ugrás

A pontos idő 17:14 , a GMT +2 időzóna szerint.