Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Paleolit táplálkozás

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    hellot eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Nekem fogalmam nincs, kinek van igaza. Szendi egy csomo tanulmanyt meg kiserletet beidez, hogy a sajat igazat alatamassza. Masok meg masokat. En egyiket sem olvastam, valoszinuleg nem is ertenem oket. Szerintem egyik felnek sincs 100%-ban igaza. Hogy kinek van jobban igaza??? Hat...
    Szoval nehez kerdes. Es ugyis mindenki ugy csinalja, ahogy o akarja. Fuggetlenul attol, hogy az pont a jobb vagy a rosszabb megoldas-e.

    Na, ez filozofia volt...
    Timka &Tsai :Sza-Ba-Do-n szárnyalok

    Comment


      Sziasztok, én még csak nemrég kezdtem el így kajázni. Nekem nagyon meggyőző volt Szendi könyve. Kicsi vagyok ahhoz, hogy minden részletében értsem, de azért döntöttem úgy, hogy belevágok, mert végülis semmit nem veszítek.
      Mivel nem régóta kezdtem, ezért csak kicsi változásokat észleltem: elmúlt a reggeli gyomorégésem (az utóbbi fél évben, nem tudom, miért, de volt ilyen ), nem dagadtak fel reggelre az ujjaim, kevesebbszer vagyok éhes, és mintha több erőm is lenne.
      Egyénként eztán sem fogom tudni, hogy igaz-e az, amit a könyvben leírtak, lévén nem vagyok sem tudós sem orvos, mindemellett szerintem minden szervezet máshogy reagál a dolgokra. De ha további javulásokat is észlelek magamon, akkor meg miért ne? Szóval, lehet szkeptikusnak lenni és nem elhinni dolgokat, de én adok egy esélyt neki inkább (ha nem ártok ezzel senkinek) és kipróbálom magamon, működik-e.

      HÉDI
      Liza (2007), Gréta (2009) és Vince (2016)

      Comment


        Hédi.
        Sajnos én lusta vagyok és egészségtelen Nem hír. Sokmindenért messze kell menni, mikor kifogy, vagy a közelben aranyárért megvenni És mivel csak pénz és időgondjaim vannak, hát nehézkes d olog...márpedig a kókusztejporos kávé és a napközbeni nasi nekem nagyon kell
        Majdcsk összeszedem magam....

        Többiek, mi a helyzet? Hellot? Közérzeted? Mainstream?:P
        Eladó kendő! (Didy, kék-fehér)

        Varrás, kötés, horgolás - ötletek, tapasztalatok, linkek

        Comment


          Ja, hát én a szokásos. Semmivel nem vagyok jobban, mint amikor elkezdtem, de rosszabbul sem. Mainstream, ja A közérzetem ezer mástól is függ. Tegnap a munkahelyemen nagy örvendezés volt, és benyomtam két szelet tortát (nem bírtam volna csak bámulni, hogy a többiek tömik magukat), de nem lettem rosszul tőle. Helyette ma majdnem egy kilóval mutatott többet a mérleg, mint szokott. Lehet, hogy ettől? Egyébként mostanában a csokik jobban csúsznak (persze tipikusan min. 70%-os, szóval nem a leggázabb kategória), de most kell is nekem ennyi lazítás. Mert amúgy meg elég szigorúan tartom magam.
          Holnap lesz egy jó kis paleo torta sütés. Hát, jobban örülnék, ha nem magamnak kéne megsütnöm, de hát ez van... (Terv: tészta - darált dió és kókuszreszelék, kakaópor, tojás, xilit, szódabika; krém - gesztenye, kókusztej. Nem valami változatos, az összes sütim hasonló összetételű, csak esetleg mákkal, aszalt gyümölcsökkel, de legalább édes és finom.)

          Egyébként kezdek félni a téltől. Igaz, hogy az egészet télen kezdtem, és akkor is megoldottam valahogy, de nyáron annyira hozzászoktam, hogy tömöm magamba a zöldségeket (kell valami a hús mellé), és zöldséget meg gyümölcsöt is sokkal többet ettem, mint korábban, hogy most nem tudom, mi lesz velem, ha ezek egyszer csak elfogynak, és marad a semmi vagy a Paraguayból importált áru...
          Timi Csabi(2007.08.) Hangi(2012.08.) Kincső(2017.04.)
          Költözés előtti kiárusítás, mindenfélék, keresd a topikjaimat https://mamami.hu/forum/images/smilies/smile.png

          Comment


            Hellot, én csináltam magunknak zöldséges chutney-t, most, mikor nagyon olcsó volt a zöldség még. Alma-, vagy borcettel kell tartósítani, semmi egyéb nem kell bele. Összefőzni a zöldségeket, fűszerezni és pár napig dunsztban tartani. Egészséges és házi. És minden tekintetben megfelel a paleolit táplálkozásnak is. Kb azt teszel bele, amit akarsz. Gúgl is biztos kidob csomó ilyen szuper receptet.

            HÉDI
            Liza (2007), Gréta (2009) és Vince (2016)

            Comment


              Amennyire emlékszem, az ecetes dolgok csak szőrmentén paleosak kb mint a sajt, meg a zab....csak a magyarok fogadják el, mert kompromisszumot kötünk a konyhával
              Eladó kendő! (Didy, kék-fehér)

              Varrás, kötés, horgolás - ötletek, tapasztalatok, linkek

              Comment


                Hát, hallod, ha pár kanál ecet van benne és semmi tartósítószer, akkor én boldogan elfogadom ezt a kompromisszumot.

                HÉDI
                Liza (2007), Gréta (2009) és Vince (2016)

                Comment


                  Nálam az ecet nagyüzemben fogy. Azt használom mosáskor öblítő helyett Egyébként tényleg leszoktam róla, nem emlékszem, mikor raktam utoljára kajába. (Esetleg ha nem itthon eszem, akkor a salátában, savanyúságban van, de itthon nem.)
                  Timi Csabi(2007.08.) Hangi(2012.08.) Kincső(2017.04.)
                  Költözés előtti kiárusítás, mindenfélék, keresd a topikjaimat https://mamami.hu/forum/images/smilies/smile.png

                  Comment


                    Én sem használok egyébként. Csak salihoz egy minimál ecetet, meg 2 naponta a mosáshoz és a mosogatógépbe.

                    HÉDI
                    Liza (2007), Gréta (2009) és Vince (2016)

                    Comment


                      hasonlóképpen
                      Eladó kendő! (Didy, kék-fehér)

                      Varrás, kötés, horgolás - ötletek, tapasztalatok, linkek

                      Comment


                        Sziasztok!

                        Szeretnék csatlakozni hozzátok, a fórum nagyját (a topikét...) visszaolvastam és nagyon tetszik a nyitottságotok és a hozzáállásotok (még a szkeptikusoké is)!
                        Mi, a férjemmel 1 hete kezdtünk bele a diétába... Bennem 1 éve ért a gondolat már, de végül a rokonaim beszéltek rá, akik régóta csinálják (több orvos is van köztük). Magamról annyit, hogy 1-es típusú cukros vagyok már 22 éve, ami talán a legkisebb problémám, ugyanis a paleolitot azért kezdtem el, mert a második terhességem óta folyamatos derékproblémáim voltak és nyár óta visszatérő keresztcsont ízületi gyulladásom van, ami egy ideje állandósult és tulajdonképpen a gyógytornán kívül nem tudnak vele mit kezdeni. Ezen kívül mindent elkapok, minden náthát, köhögést, most is elég beteg vagyok (amióta a nagy elkezdte az ovit, azóta ez így van, előtte náthás sem voltam soha). És még enyhe refluxom is van.
                        Én tökéletesen egyetértek a paleos felfogással, de csak azzal a részével, ami a tudományosabb oldala, azaz azzal, hogy miért nem lehet tejet, glutént és hüvelyeseket enni (a bélfal áteresztő képessége miatt). Azt marketing fogásnak tartom, hogy "mert az ősember is így evett". Lehet, hogy sokaknak ez jön be, mert nem értik (nem is érdeklik) a tudományosabb magyarázatokat, ezen mi a férjemmel inkább nevetni szoktunk. Valaki linkelt be a napokban ide is egy "ellen" cikket és abban is ilyesmiről volt szó, hogy azzal támadta a paleolitot, hogy az ősember mennyire más volt. A cikk önmagában szerintem igaz, csak a cikk azzal egyáltalán nem foglalkozott, hogy valójában mit okoz a tejtermék, a glutén, a cukor és a lektin a ma élő embernél (nekem annyira irreleváns, hogy mi volt az ősemberrel...). Ezeket a cikkeket érdemes úgy olvasni, hogy inkább a paleo tudományos érvei kikezdését célszerű keresni bennük (ebben nem sok volt) és ha azzal jön valaki, hogy dehát az ősember sem így evett, akkor azzal nem szabad foglalkozni. Szerintem

                        Én a gyerekeknek nem tudom tartani ezt a diétát. Mindkettő ovis idéntől, ott esznek egész nap (én már dolgozom), este pedig nem marad annyi, hogy mind a négyen ilyesmit együnk, mert ennyi időm sajnos nincsen De (koppkoppkopp), nekik egyelőre nincs olyan bajuk, amire kéne (persze jobb lenne megelőzésnek, de talán majd ha nagyon belejöttünk...). Annyi van, hogy kicsit tejallergiások (a kicsinek több tejterméktől hasmenése lesz, a nagynak pedig ekcémája, így az oviban tejmentes étrenden vannak), így tejtermék eleve nagyon kevés van (a kicsinek van reggel valami pehelyhez tej, de csak a pelyhet eszi ki belőle, kb ennyi... és néha süti vagy fagyi). De szénhidrátot esznek rendesen...

                        Érdekelne, hogy egészségileg ki milyen változásokat tapasztalt? Van itt olyan, akinek esetleg negatív irányba ment valami? Vagy először romlott, aztán javult?
                        Köszi előre is
                        Monibu: Nimród (2006.09.19) és Brúnó (2008.07.06) anyukája

                        Comment


                          Szia Monibu!

                          Ha olvastál minket, akkor látod, h én erősen visszaestem. És érzem is. Első ballépések után volt hasfájás, hányinger. Aztán visszacsúsztam, viszon azóta kicsit még rosszab az emésztésem. Azzal eddig nem volt baj. Az egészségem elég jó, hálisten. Drága uram az elmúlt hónapokban 4szer volt beteg, én 1szer. Viszont ahogy írtam is, a sok szénhidrát lehet az oka, ill. sztem főleg a búza, h a székelés nemhogy nehézség számomra, sőt, sietnem kell ha kell Azelőtt ez nem volt.

                          Szóval jobb volt mikor csináltam, de nem vagyok elég összeszedett hozzá. Sajnos a hétköznepi gondok győztek...de még nem adtam fel!

                          Nagyon örülök, h írod, orvos barátaid, rokonaid is csinálják és szorgalmazzák! Ez ösztönzően hat rám is

                          Azt viszont sajnálom, h ilyen egészségügyi problémákkal küzdesz. Remélem javul majd a helyzet.

                          Hogy az ősember is így evett....nem tudom. Lehet, h ez csak pul duma, engem inkább a velünk egy idősíkban élő természeti népek egészségügyi állapota és annak romlása a nyugati étrend hatására győzött meg. Meg az az egy-másfél hatékony hónap, amit végigcsináltam lelkesen

                          JA! Még annyi, h mikor elkezdtem, első nap végig fájt a fejem. Azóta is meggyőződésem, h cukor és liszt-elvonási tünetem volt Illetve állati fáradt volta. De ez 1-2 napig tartott. Te ezen már túl vagy
                          Eladó kendő! (Didy, kék-fehér)

                          Varrás, kötés, horgolás - ötletek, tapasztalatok, linkek

                          Comment


                            Nekem az "ellenzokben" az nem tetszik, hogy az orrom ala nyomnak egy 1-2 oldalas cikket, amiben le van irva, miert is hulyeseg a paleo. A cikk vegen jo esetben oda van rakva hivatkozasnak 2 tanulmany. Ezzel szemben en a paleorol tobb konyvet olvastam, koztuk olyat, aminek a vegen 30 oldalas volt az irodalomjegyzek. Jo, persze, tobb konyv Szenditol, es o elegge ismetli onmagat, de akkor is, rengeteg info! Nem 1-2 oldalnyi osszeszedett valami. (A legjobban az a cikk duhitett fel, amibol nyilvanvaloan kiderult, hogy a cikk iroja a Szendi konyvnek meg csak a tartalomjegyzeket sem olvasta, nemhogy magat a konyvet, es igy mondott rola velemenyt.) Szoval lehet, hogy a konyviras pl. Szendi reszerol eroteljesen a penzrol is szol, de akkor is komoly kutatomunka van mogotte.

                            Az osember mit evett? A fene sem tudja. De a mai termeszeti nepek valoban mervadoak lehetnek.

                            Amugy fenntartom, hogy nem tudom, melyik kutatasnak van igaza, mi egeszseges, mi nem. Es magamon tovabbra sem erzek javulast - bar ez lehet, hogy annak tudhato be, hogy bar en nagyon szigoruan igyekszem tartani, amennyire csak lehet, de az eletembe nem fer be, hogy naponta fozzek meg munka utan, igy aztan hetkoznap menzakajat eszem (igaz, tipikusan husit sok-sok zoldseggel), es abban a fene tudja, milyen anyagok vannak, amik nincsenek kiirva az allergia info tablara. (Azt mindig kiirjak, melyik kajakban van liszt vagy tej, igy altalaban tudom, mit igyekezzek nem valasztani.) Szoval lehet, hogy az ilyen munkahelyi kajak pont elegek ahhoz, hogy fenntartsak azokat a panaszaimat, amiket a paleotol varnek, hogy rendbehozza. De ezt nem tudom.
                            Timi Csabi(2007.08.) Hangi(2012.08.) Kincső(2017.04.)
                            Költözés előtti kiárusítás, mindenfélék, keresd a topikjaimat https://mamami.hu/forum/images/smilies/smile.png

                            Comment


                              Köszi a válaszokat!
                              Anikó, én megértem, hogy egy 1.5 éves mellett ez még nem olyan egyszerű! 1 évvel ezelőtt, vagy 1.5 évvel ezelőtt nekem sem ment volna... Az egyik rokonom, aki szintén orvos, ő azt mondja, hogy évek óta úgy paleozik, hogy kb 60-70%-ban, hiszen sokszor képtelenség otthoni kaját enni, venni meg nem mindig lehet paleosat. És így is használ neki, rengeteg baja múlt el. Szóval ne érezd kudarcnak, így is van értelme! Majd, ha nagyobb lesz a kislányod, könnyebb lesz!

                              Timi, jól rémlik, hogy ti a férjeddel matematikusok vagytok? Mi progmatosok voltunk a férjemmel. Azt biztosan látom, hogy nem hoz mindig, minden esetben megoldást a paleo, szokták mondani, hogy attól függ, mekkora a probléma. Milyen régóta áll fenn, mennyire lehet könnyen változtatni rajta. Pl az én cukorbetegségemen már semmi nem javít és ezt Szendi is elismeri a könyvében - ez nagyon szimpatikus volt. Ugyanis megszámolni nem tudom, hányan akartak meggyőzni, hogy ebből meg lehet gyógyulni, csak kellően lúgosnak kéne lennem, meg kineziológiával és vitaminokkal nem leszek cukros. Ezek az emberek nem értették meg, hogy akinek már leálltak az inzulintermelő sejtjei, elsorvadtak, nincsenek, annak nem fog új nőni (ahogyan a karja sem nő ki senkinek, akinek levágták). Az ilyen misztikus diétáktól menekültem mindig. Arra gondolok, ha nem is gyógyulok meg a mostani problémáimból a paleoval, legalább nem rontom tovább más bajokkal a helyzetet... amik a rossz étkezés következményeképp alakulhatnának még ki.

                              Számomra még az volt meggyőző, hogy amit a paleo enged, az általában minden nézet szerint egészséges (a zsírt és a húst kivéve). A megengedett zöldségek, nulla finomított alapanyag, kevés CH, változatos magvak - ezek minden irányzat szerint rendben vannak. Megpróbáltam kiszűrni, amit sokan (sok irányzat) megtámadott. És kb a paleohoz jutottam. A hús és a zsír a kérdéses még számomra, mármint értem, hogy a paleo szerint ezek miért jók, de ez az egy ugye, amit támadnak más irányzatok. Egyelőre kipróbálom, úgyis megyek vérvételre 3 havonta, ha nőne a koleszterinem, akkor elgondolkodom. De ahogy látom, másnál ez még nemhogy gondot okozott volna, hanem még megoldás is volt ilyen problémákra.
                              Az igazsághoz hozzátartozik, hogy mivel az egyik gondunk a sok vírus, amit elkapunk, ezért mi vettünk olyan vitamincsomagot, amit Szendi javasolt (azaz ő az összetételét javasolta és kerestem ilyen összetételű vitamint) és elég nagy dózisban esszük most a vitaminokat. Elolvastam egy eu-s oldalon a hivatalos kutatásokat a vitaminokról, megnéztem mindegyiknek a UL-jét (Upper Limit - mennyi a maximum bevehető vitamin adott vitaminból) és olyan vettem, amiben minden vitamin a megfelelő UL alatt van (amúgy nagyon nagyon érdekes, de a hivatalos, minden kutatást és kísérletet tartalmazó doksikban csak egyetlen egy vitamin van, aminek tényleg komolyan kell venni az UL-jét, az a B6 vitamin, a D vitaminnál ez az UL olyan magas, hogy normál ember nem fog annyit megenni belőle, de a többi vitaminnak lényegében nincs UL-je, azaz csak irányadó, mert ezeknél oda volt írva a doksi végén, hogy nem találtak olyan károsító tényezőt, amit a vitamin túladagolása okozna - csak azért érdekes ez, mert az orvosok riogatják az embereket a vitamin túladagolással és hát nem értem, ezeket a kísérleteket, kutatásokat mind mind orvosok végezték 10 éven belül, minden hivatkozást szerepelt a doksiban, kettős vak kísérletek is voltak bőven, szóval nem értem, mi ez a riogatás?? Nyilván nem tanulják ők az orvosi egyetemen ezt, mert ugye nincs bizonyítva, azaz az ellenkezője van egyelőre bizonyítva...) Ez az az oldal különben, bárki elolvashatja: http://ec.europa.eu/food/fs/sc/scf/out80_en.html
                              Monibu: Nimród (2006.09.19) és Brúnó (2008.07.06) anyukája

                              Comment


                                Igen, alkmatot vegeztunk mindketten
                                Timi Csabi(2007.08.) Hangi(2012.08.) Kincső(2017.04.)
                                Költözés előtti kiárusítás, mindenfélék, keresd a topikjaimat https://mamami.hu/forum/images/smilies/smile.png

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X