Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Befőzés, aszalás,fagyasztás tartósítás

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    Befőzés, aszalás,fagyasztás tartósítás

    Akció
    Arra gondoltam lehetne egy ilyen fórumot is nyitni .A kertben meg ha megteremnek(tömbházban lakunk) a zöldségek, gyümölcsök valahogy elkéne tenni őket.Szóval a gyerekeim megszületése előtt igen nagy hiányosságom volt a befőzés, de rákellett jönnöm, hogy gazdaságos, olcsó, finom és egészséges megoldás.Megoszthatnánk egymással a bevált lekvár, savanyúság szörp, stb... reciket!

    Kedvenc receptek

    Lekvárok, dzsemek, befőttek

    Alapok lekvár készítéséhez

    Birsalma

    Szilvalekvár sütőben

    Sárgabarack tippek

    Natúr befőttek


    Savanyúk és társaik

    Vumenke-féle uborka

    Melus-féle uborka

    Uborka vajas kenyérhez

    Beledobálós savanyúság

    Hordós savanyú

    Felöntőlé céklához


    Aszalványok

    Aszalás és itt is

    Bonyi aszalt paradicsoma


    Minden más

    Házi vegeta

    Ketchup

    Ketchup sült paradicsomból

    Zakuszka
    és még egy
    Utoljára szerkesztette bodzaboris; 2014.07.08., 21:29.
    Lackó ,Ilus és Benedek mamija

    #2
    Engem az aszalás nagyon érdekelne, idén neki akarok futni, úgyhogy figyelek! (A többire is, idén sokat szeretnék eltenni)
    Vera

    Comment


      #3
      ma én is csekkoltam, hogy 7 ropi alatt volt az intersparban az aszalógép.
      megtámadom majd a kolléganőmet, aki hosszan ecsetelte ősszel a paradicsom-aszalási módszerét. márpedig a szárított pari olajban nyammmm!
      Bonyolult (Bence 04.10.24.)
      HipnoSzülés a tévében

      Comment


        #4
        Nekem van aszaló gépem, Ezidri nagy,5 tálcás nagyon szeretem, a tavaly ősszel szereztük be, pl. vegeta, mazsola, pirospaprika nyammm.... fini nagyon. A pirospaprika őrleménye, hát.... össze sem lehet hasonlítani a boltival!
        De az ananász finom még nagyon, meg a kiwi, alma , banán chips.... soroljam?
        Lackó ,Ilus és Benedek mamija

        Comment


          #5
          Hűűű, imádok aszalni! Sima, 5 tálcás aszalógépem van, minden éveben aszalok pl. 40 kg. paradicsomot, aztán elteszem üvegekbe olívaolajjal, csilipaprikával, kapribogyóval, sóval, friss bazsalikommal és kakukkfűvel. Nagyon finom, kb. 35 apró üveg lesz a 40 kg-ból és egy év alatt esszük meg halakhoz, salátához, tésztákhoz vagy csak simán kenyérhez.
          Ábel (2008.06.02.)

          Comment


            #6
            Bonyi meg persze bárki, akit érint, technika, módszer, bármi kérdés jöhet, sőt kóstoló is tudok vinni klubba, talán még van egy bontott üveggel.
            Utoljára szerkesztette juliabel; 2009.05.06., 07:58.
            Ábel (2008.06.02.)

            Comment


              #7
              juliabel eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
              Hűűű, imádok aszalni! Sima, 5 tálcás aszalógépem van, minden éveben aszalok pl. 40 kg. paradicsomot, aztán elteszem üvegekbe olívaolajjal, csilipaprikával, kapribogyóval, sóval, friss bazsalikommal és kakukkfűvel. Nagyon finom, kb. 35 apró üveg lesz a 40 kg-ból és egy év alatt esszük meg halakhoz, salátához, tésztákhoz vagy csak simán kenyérhez.
              Húúúú ez nagyon jól hangzik. Én is szeretem az aszalt paradicsoot, de csak ritkán eszem kb. ha valahol étteremben olyan salit rendelek.

              Mennyi idő alatt aszalódik meg egy adag mondjuk? Nem túl sok áram?
              Kriszta, kétgyerekes Mami Cseni (2007.12.04) és Olivér (2009.07.03)

              Comment


                #8
                Nem nagy az energiaigénye az aszalógépnek, de tény, hogy sokáig tart megaszalni. Én egyben szoktam 40 kg-ot, az kb. 3 nap, de akkor éjjel-nappal megy az aszalógép. A villanyszámlán nem látom, hogy megdobná.

                Egy adag kb 20 óra, de azért nem tudom megmondani pontosan, mert az alsó tácákon és minden tálca belső felén, ahol közelebb van a meleg levegőhöz, gyorsabban aszalódik, ezért állandóan cserélgetem a tálcák sorrendjét, illetve a kész paradicsomokat leszedem és újat teszek fel helyette. Így sokkal gyorsabb és kevesebb idő, energia alatt megvan, de nagyon munkás, mert 3 napig éjjel-nappal fogalalkozni kell vele legalább 3 óránként. Ki lehet éjszakára kapcsolni, de szerintem nem lesz jót a paradicsomnak, ha csak úgy áll órákig.
                Utoljára szerkesztette juliabel; 2009.05.06., 08:14.
                Ábel (2008.06.02.)

                Comment


                  #9
                  Juli, ez nagyon jól hangzikmár régóta kokettálok a gondolattal, h aszalt paradicsomot csinálok...lécci hozzál mutatóba a klubba!!!kösziii
                  K hátán S+J+G

                  Comment


                    #10
                    Nagyon szívesen viszek, megnézem, hogy van-e még!

                    Ha ekkora az érdeklődés, leírom rendesen a receptet.

                    Szóval felvágom a paradicsomokat legalább egy cm vastag szeletekre, de annál finomabb, minél több anyag van benne. Lehet nagyobb és kisebb paradicsomból is csinálni, a kicsiket elég félbe vagy háromba vágni. A vágott felükkel felfelé kell az aszalógépbe tenni. Nagyon fontos, hogy melegen, amikor megnézzük aszalás közben, akkor puhábbnak tűnik, mint amikor kihűl, mert akkor megszárad, elpárolog belőle a nedvesség, tehát érdemes kicsit hűlni hagyni a határeset darabokat, nehogy kőkeményre aszaljuk. Akkor finom, amikor kicsit ragacsos, de nem nedves.

                    A kész darabokat hűtőben gyűjtögetem. Üvegekbe való eltevés előtt megsózom, majd beleteszem őket jó szorosan az üvegekbe úgy, hogy egy réteg paradicsoim, rá a kapribogyó, a kakukkfű és bazsalikom és az apróravágott chilipaprikaából egy-két darabka, majd megint paradicsom, megint a többi cucc és így rétegezem, amíg meg nem telik az üveg. Jó szorosan meg szoktam tömni. Amikor megtelt az üveg, felöntöm olívaolajjal és lezárom. Bármeddig eláll tartósítószer nélkül, ha a paradicsomokat teljesen ellepi az olaj, tehát érdemes nem a tetejéig tömni paradicommal, hanem egy-két cm-rel alatta abbahagyni.
                    Utoljára szerkesztette juliabel; 2009.05.06., 08:25.
                    Ábel (2008.06.02.)

                    Comment


                      #11
                      köszi a receptet!!!!
                      K hátán S+J+G

                      Comment


                        #12
                        nagyon szívesen!
                        Ábel (2008.06.02.)

                        Comment


                          #13
                          sütőben is lehet aszalni, ha valakinek van olyan fokozat a sütőn, hogy csak épp melegen tartja a tálcát. itt is kell figyelgetni, anyukám így aszalt nekem tavaly sárgabarackot és szilvát. viszont érdekes, keményebb lett, mint a bolti (a bio kezeletlennél is). nem tudom, ennek mi lehetett az oka. de ez az aszalógép érdekel engem is, mert az én sütőm ősrégi, aszalásra nem alkamas (örülök, hogy egyáltalán süt még).

                          Eszter
                          B1 (2004) és B2 (2007)


                          Új termékek érkeztek! http://dejavuvilag.hu/
                          Facebook, naponta frissül: https://www.facebook.com/dejavuvilag
                          Mamami topik: http://www.mamami.hu/forum/showthrea...t=deja+vil%E1g[/SIZE]

                          Comment


                            #14
                            Viszont ide is bemásolom a tartósítószermentes lekvárok, szörpök eltevésének titkait, szerintem hasznos lehet mindenkinek:

                            dr. Tóth Ferenc növényvédelmi agrármérnök, a Szent István Egyetem tanárának a Biokultúra 2004. évi 3. számában megjelent „Befőzés férfi módra…” c. cikkében megfogalmazottakból idézünk:

                            „…évről évre egyre több befőttet és lekvárt teszünk el. Részben a tapasztalataim gyarapodásának, részben a tartósítóipari szakirodalom tanulmányozásának köszönhetően az évi 4-500 üveg befőttből vagy lekvárból egyetlen egy sem romlik meg, pedig nem teszünk a befőttbe se cukrot, se tartósító anyagokat! Ugyanis befőtt vagy lekvár esetében az eltarthatósághoz csak két dolog kell: olyan hőhatás, ami az üvegbe zárt baktériumokat, élesztőgombákat és penészgombákat elpusztítja, és olyan lezárás, ami az utólagos bejutásukat megakadályozza. Mivel otthon nem tudjuk utánozni a konzervgyárakban alkalmazott rövid, százegynehány fokos felhevítést, ezért marad a kevésbé forró, de a lassú hűlés jóvoltából több napon át tartó csírátlanítás. A végeredmény ugyanaz: évekig eltartható befőtt.

                            Az én aranyszabályaim tehát a következők:

                            • Felejtsük el a tartósító szereket és a cukrot! Ha nem elég édes a gyümölcs, 20 liter befőtthöz elég 1 kg méz is.

                            • Csak ép szájú üveget és ép fémtetőt, csatos üvegnél pedig ép gumitömítést használjunk!

                            • Vagy csak fémtetőt vagy csak celofánt használjunk, a kettőt együtt ne! A tető alá ne tegyünk se celofánt, se zsugorfóliát, se alufóliát, mert ezek begyűrődve megakadályozzák a légmentes zárást, ráadásul az alumínium káros is az egészségre!

                            • Mindig forrón szedjük üvegbe az anyagot!

                            • Lezárás előtt töröljük le az üveg száját, mert a tető és az üveg szája közé került növényi rostok megakadályozzák a légmentes záródást.

                            • A lezárt üvegeket azonnal tegyük a „szárazdunsztba”! Minél kisebb mennyiséget teszünk el, annál vastagabb legyen a párnákból, takarókból álló hőszigetelés!

                            • Csak akkor szedjük szét a dunsztot, ha szobahőmérsék-letűre hűltek az üvegek!

                            • Kibontás után kopogtassuk végig a tetőket! Amelyik befőtt teteje nincs beszívódva, azt tegyük hűtőbe, és pár napon belül fogyasszuk el! Csak a feszesre beszívódott tetejű befőttek tarthatók el évekig.

                            Ha ezeket betartjuk, nem romolhat meg a befőtt. Ha nem tartjuk be, akkor pedig minden tisztasági elővigyázatosság ellenére fel fognak szaporodni a mikro-organizmusok, hacsak nem főzzük a lekvárt olyan sűrűre, mint amilyen a hagyományos szilvalekvár, vagy a befőttet nem cukrozzuk vagy tartósítózzuk meg az általánosan elterjedt módon, ami pedig az egészségünkre is veszélyes.”

                            Eszter
                            B1 (2004) és B2 (2007)


                            Új termékek érkeztek! http://dejavuvilag.hu/
                            Facebook, naponta frissül: https://www.facebook.com/dejavuvilag
                            Mamami topik: http://www.mamami.hu/forum/showthrea...t=deja+vil%E1g[/SIZE]

                            Comment


                              #15
                              Ikra, több oka lehet, egyrészt, ha mégis nagyobb a hőfok, mivel az aszalógép nem melegít, hanem csak meleg levegőt fúj, másrészt ha túl sokáig benne maradt (írtam, hogy csalóka, mert melegen nedvesebbnek tűnik, mint amikor kihűlt, harmadrészt vannak olyan gyümölcsök (a szolva, barack pont ilyen), amelyeket érdemes aszalás előtt beledobni pár másodpercre forrásban lévő vízbe ahhoz, hogy ne keményedjenek meg aszalás során.

                              A sütőben az én tapasztalatom szerint nem lehet elérni olyan eredményeket, mint az aszalógéppel.
                              Ábel (2008.06.02.)

                              Comment

                              Mamami portál footer

                              Összecsuk

                              Friss bejegyzések

                              Összecsuk

                              Cikk a mamami portálról

                              Összecsuk

                              szivárvány
                              Betöltés...
                              X