Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Többemberes babák

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    #61
    The Fussy Baby

    Megígértem, hogy megosztom a könyvben olvasottakat Veletek. Élek a gyanúperrel, hogy a netes változat nem teljes, viszont ebből a könyvből származik az alábbi fordítás:

    http://www.lll.hu/node/194

    Igazán nekem túl sok újat nem adott a könyv, inkább rendszerbe foglalta az eddigi tapasztalataimat. Ami érdekes volt, hogy 12 szempontból értékelte a többemberes baba viselkedését:

    1. INTENZITÁS: sokkal intenzívebben sírnak és követelik azt, amire szükségük van, pl. szopás, mama közelsége. Ez már újszülött korukban meglátszik.

    2. MAGAS AKTIVITÁSI SZINT: folyton mozgásban van és folyton igényli a fizikai és szellemi kontaktust.

    3. FÁRASZTÓ: teljesen igénybe veszi az őt gondozó személy minden energiáját: elégedetten tartása végett állandóan cipelni kell és állandóan gondoskodni kell a szórakoztatásáról.

    4. GYAKRAN/ÁLLANDÓAN ENNE: azaz folyamatosan cicin lógás, mert ez neki nem csak evés, hanem a boldogságához elengedhetetlen kellék.

    5. KÖVETELŐZŐ: nemcsak magasak az igényei, de addig követeli, amíg meg nem kapja, amit akar.

    6. FOLYTON FELÉBRED: nos, ezt nem is részletezném .

    7. ELÉGEDETLEN: nagyon nehéz frusztrációmentesen tartani őt.

    8. MEGJÓSOLHATATLAN: nem lehet előre tervezni, mert mindig máskor eszik, alszik. Sose tudod, hogy éppen mi fog nála működni pl.elaltatásnál :éneklés, ringatás, cici.

    9. SZUPERÉRZÉKENY: a környezet minden rezzenésére, könnyen stimulálható, minden érdekli, ettől nem tud lenyugodni. A kicsi fájdalomra is nagy intenzitással reagál, pl. fogzás.

    10. NEM LEHET LETENNI: maximális testkontaktusigény, ennek hangot is ad.

    11. NEM ÖNNYUGTATÓ TÍPUS: tárgyakkal nem lehet becsapni, pl. nem nyugszanak meg a zenélő dobozra, macira, hanem csak és kizárólag mamától/papától várják a megnyugtatásukat.

    12. SZEPARÁCIÓS SZORONGÁS ERŐSEBB, HOSSZABB: csak a mami...
    Ági {Andris (2007. január), Anna (2009. július) és Barnabás (2012. március) mamája}

    Comment


      #62
      The Fussy Baby 2.

      Mit tehetünk???

      1. Erősítsd meg az önmagadba vetett hitet: jól csinálod!
      2. Ne óvd a frusztrációtól, inkább azt tanítsd meg neki, hogyan lépjen túl rajta.
      3. Ha van egy kis időd, használd alvásra, ne házimunkára!
      4. Terápiás naplóírás, hogy tisztába jöjj magaddal.
      5. Légy pozitív!
      6. Légy türelmes!
      7. Csak a nagy dolgokra fókuszálj, piszlicsáré ügyek miatt ne izgasd magad.
      8. Ismerd fel, hogy a gyereked egyedi, megismételhetetlen (unikum).
      9. Ne hasonlítsd össze más, "jó" gyerekekkel.
      10. Vidd ki a lakásból!
      11. Ha eleged van valamiből, változtass! Hozzáállásodban, napi rutinban, stb. csak kreatívan és próbálkozz.
      12. Kérj segítséget, akár házimunkában, akár gyerekfelvigyázásban.
      13. Indíts vagy keress olyan embereket, akik hasonló cipőben járnak, mint te (nahát, mire nem jó ez a fórum, )!
      14. Munkamegosztás a papával.
      15. Tervezz előre: ha délután előreláthatólag nyűgösebb lesz, ne akkor akard kisuvickolni a házat.
      16. A hosszútávú előnyöket, hátrányokat nézd, mivel ez egy gyerek és nem gép.
      17. Próbáld a gyerek szemével nézni a dolgokat pl. nagyon akar egyedül inni és dühössé teszi, hogy nem engeded, engedd hát! leönti magát, reagálj nyugodtan és töröld le.
      Ági {Andris (2007. január), Anna (2009. július) és Barnabás (2012. március) mamája}

      Comment


        #63
        18. Nagyobb változásokat fokozatosan vezess be.
        19. Nagyigényű szülő vagy: megértésre, segítségre szorulsz, ne törődj a kritikával.
        20. Senkinek sem a hibája, hogy ilyen a gyerek.
        21. Ismerd meg minél jobban a gyermekedet.

        Ezek voltak a túlélési tippek, lássuk, hogy milyen a fejlődés:

        1. BABA: riasztóan intenzív, fárasztó, követelőző, sírós, hangos, hiperérzékeny, magas testkontaktusigény.

        2. TOTYOGÓ/GYEREK: elfoglalt, lelkes, makacs, türelmetlen, erős akaratú, expresszív, magas ölelésigény.

        3. TINI/FELNŐTT: mély, szenvedélyes, domináns, fair, eltökélt, szociális, empatikus, féltő, stabil.


        Kb. ennyi, bocs a fordítási/egyéb hiányosságokért, sose voltam nagy nyelvzseni.
        Remélem, segítettem Nektek is! Szép napot!
        Ági {Andris (2007. január), Anna (2009. július) és Barnabás (2012. március) mamája}

        Comment


          #64
          Ági! Le a kalappal. Nagyon jó ez az összefoglaló. Remélem sokan olvassák, mert nagy segítség.
          Gondolkodtam, hogy a "mit tehetünk??" részből mit emelnék ki személy szerint, de MINDENT!!!
          Köszönjük!
          Timi ( Máté 2003.02.03, Peti 2007.08.09 és BazsaBaba,akit nem a nyuszi tojt 2009.04.12)

          Comment


            #65
            Ági, nagyon-nagyon köszönjük!

            Nálatok is minden egyes pont stimmel?

            Szóval, amit eddig is tudtam, még 15-20 év és fellélegezhetünk.
            Angéla
            Huba Márton (2004), Keve László (2007),Hanga Piroska (2010) és Ilka Mária (2013)

            Eladó vagy zsámbéki, töki ingatlanra cserélhető dobai (Veszprém m.) házunk.

            Comment


              #66
              Nagyon szívesen! Remélem, sokat segít/segített olyanoknak, akik még tanácstalanul állnak a kérdés előtt!

              Igen, tökéletesen megfelelünk minden pontnak mi is...talán most már kezd alábbhagyni a szeparációs szorongás szintje, egy órát is elvan a papával és a kutyával a kertben, de az első potty után "maaaaamiiiii!!!!"
              Egyébként a férjemet kértem meg, hogy segítsen átértékelni a dolgokat pontról pontra, mivel úgy gondoltam, én elfogult lehetek ezügyben - de az ő tárgyilagosságával is ugyanaz lett a végeredmény

              Amit kérdezni szerettem volna Tőletek az az, hogy az akciódús nap mennyire hat ki az éjszakákra? Attól gyakrabb az ébredés és álmodósabb, nyugtalanabb az éjszaka, ugye? Ha meg elmarad az akció (program), akkor meg sokkal nyűgösebb a nap, ugye?
              Ági {Andris (2007. január), Anna (2009. július) és Barnabás (2012. március) mamája}

              Comment


                #67
                Ági!
                Leírom az én megoldásomat, hátha segít.
                A délutáni programot közvetlenül a délutáni alvás után tettem, és igyekeztem fokozatosan lassítani a gyereket estefelé. Délután 6 után már nem fogadtam látogatókat (lehetőleg anyósomékat sem, mert ők nagyon túlpörgették), és mikor már nézhetett mesét, akkor sem este, hanem kora délutánnal bezárólag. Így kicsit könnyebb volt, de még így is voltak zűrös esték. Kb 2 éves korra már nem volt ennyire fontos a késő délután "csendesítése", viszont most már 4 évesen a másnapi program miatt is úgy felspanolja magát, hogy alig tud elaludni....
                Cicamica (2004) Macimanó (2006) és Csibe (2009.10.17)anyukája

                Comment


                  #68
                  Másnapi programot én még az 5 évesemnek sem árulok el előre .
                  Mikor még beleestem abba a hibába, hogy előző nap elmondtam a másnapi "menetrendet", akkor hajnali 5-kor arra ébredtem, hogy "Anyaaaaaa, mikor indulunk?".
                  (Akkor legalább jó korán el tudtunk indulni .)

                  Jó a topik, ha tudok jövök.
                  Kinek erőt adni, kitől erőt meríteni .
                  Állítólag nekünk két darab többemberes gyerekünk van.
                  Én általában elhessegetem ezt a "gyanúsítást", de mikor Ági 12+21 pontját kimásoltam és elküldtem a férjemnek, akkor úgy jött haza, hogy ezek biza hivatalosan is többemberesek, nincs mese...
                  Marcsi
                  gyerekek: Ákos(7 éves), Peti(4 éves) és Eszter (1 éves)

                  Comment


                    #69
                    Sajnos nálunk is stimmel minden egyes pont,és én borzasztóan nehezen viselem!

                    Nem azért mert így van,hanem azért mert Matyi miatt nem tudok eleget Emmussal foglalkozni!Nagyon sokszor vagyok ingerült,és ezért állandóan lelkiismeretfurdalásom van és rossz anyának érzem magam!
                    Mindig megfogadom,hogy higgadt maradok,de amikor nem tudom egész nap egy pillanatra sem letenni Matyit,és még amikor a kezemben vagy hátamon van akkor is sír,az már egy kicsit lemeríti az energia háztartásomat!
                    Nagyon el vagyok keseredve,és nem tudom,hogy mit csináljak!Úgy érzem,hogy ha ez így marad akkor teljesen lemerülök!
                    Nem szeretném,hogy emiatt sérüljön a lelke a gyerekeimnek!
                    Anna

                    Comment


                      #70
                      Annna, sajnos én is úgy vettem észre, hogy a többemberes babával könnyű belekerülni a nyűgös baba-nyűgös mama spirálba, és ez őket még inkább nyűgösségre készteti. Hihetetlen érzékenységgel rendelkeznek és a hisztis mama őket is még hisztisebbé teszi, még jobban bömbölnek. Nekem ilyenkor kell nagy levegőt vennem és lenyugtatnom magam azzal a felkiáltással, hogy én vagyok a felnőtt...
                      Én hiszek abban, hogy a veszekedések az energiáért vívott harcok. Ha sikerül kilépni a körből és energiát venni fel a természetből/Istentől (kinek hogy), azt szeretettel átadhatod a babának(ha sikerül ölbe venni, hogy érezd, hogy elönt a szeretet irányában) és attól is megnyugodhat. Érdekesség, h amikor vitáztam a szomszédasszonyommal, az addig békésen homokozó kisfiam rögtön felkéredzkedett az ölembe + a barátnőm többemberese is odajött és megfogta a kezem. Szerintem ők ezeket az energiaáramlásokat különösen érzékenyen reagálják le.
                      Nekem ilyenkor az is segít, h mindent lerakok, gyerek repül a hátamra vagy jön velem és elmegyünk sétálni, így nyugi van, aztán utána könnyebb (vagy a papa kezébe nyomom és kiküldöm őket a kertbe, de hát ez nem mindig elérhető megoldás).
                      Ja, meg a titokban nassolt 86%-os étcsoki is segíthet - azért titokban, mert különben azért ordít, mert ő is akar.
                      Ági {Andris (2007. január), Anna (2009. július) és Barnabás (2012. március) mamája}

                      Comment


                        #71
                        Igen, engem is gyakran lemerít a nagy (a kicsi szerencsére más típus, vele mások a gondjaim), többször vagyok türelmetlen, jó idejönni olvasgatni, így látom, hogy nem csak én vagyok "béna", hanem tényleg nehéz ezekkel a gyerkőcökkel.
                        Nekünk egyébként egy pont az ami nem stimmel a leírásból: a gyermekem nem csak rajtam lóg, az apja mindig jobban meg tudta vigasztalni mint én, és elvan a nagyszülőkkel is, apósoméknál körülötte forog a világ (szokta is mondani, mikor dühös: a mamát akarom, mert náluk én vagyok a főnök)
                        Nem tudom, hogy az, hogy az apja tudja jobban megnyugtatni, azért van-e, mert születése előtt és utána 3 hónapig depressziós voltam, és csak lassan másztam ki belőle (gyógyszerrel). Néha van lelkiismeret-furdalásom, hogy talán emiatt rosszabb a kapcsolatom vele, de az az igazság, hogy annira más mint én, úgyhogy valószínűleg depresszió nélkül sem lenne sokkal jobb a helyzet...
                        Cicamica (2004) Macimanó (2006) és Csibe (2009.10.17)anyukája

                        Comment


                          #72
                          Kicsit felhozom ezt a topikot...Kíváncsi lennék hogy telnek a mindennapok egy többemberes babát nevelgető családokban.sejtem,hogy kislányom is hatalmas igényekkel rendelkező nőci,de vajon később milyen lesz?Bevallom jó lenne erőt meríteni mások írásaiból,és beszélgetni is jó lenne...Betegek lettünk, most először és nehezen viseli-hát még én,de még kitartok türelemmel,csak én is kezdek belemászni...
                          Anna nagyigényű Izabella (2008. 02.28.) , sebes Sebestyén (2010. 07. 14.) és Julianna (2012.12.29.) boldog anyukája

                          Comment


                            #73
                            Úgy látom, az én babám is többemberes. Már igen korán megmutatkozott ez, mert pl. ő volt a legordítósabb baba már a kórházban is. A legnagyobb hangú, a legelégedetlenebb. Alvása felszínes, éjjel többször riad, nappal keveseket alszik, mindig ölben lenne, vagy a cicin „lógna”. Komfortszopi-királynőnek neveztem régen, nem is tudom hányszor evett, különösen 2-3 hónapos koráig, még éjjel is több időt töltött cicin, mint alvással. Most is mindene a szopás, 10-14 x biztos szopik 24 óra alatt! A hasfájós időszak alatt nagyon sokat sírt, szopi közben is, de én tudtam, hogy nem azért, mert kevés a tej (sokszor ömlött, miközben ő elfordult, nem bírta nyelni).
                            Érdekes, mert a fogzás nem viselte meg különösebben, vagyis ugyan olyan, mint volt: ölbebaba. Nincs el egyedül, ha leteszem, hogy próbálgassa a mászást, akkor is vele kell lennem, mindig rám-rámnéz, hogy ott vagyok-e…

                            Kíváncsi vagyok mások többemberes babájára, ill. hogy a szülők hogyan oldják meg az ilyen típusú gyermek nevelése során felmerülő problémákat. Továbbá hogy lehet mellettük pihenni, mert nekem még nem nagyon sikerült.
                            Ibolya, Boglárka Ibolya (2008) és Gyula Hunor (2011) anyukája
                            Nyíri Arborétum gyógymasszázst, svédmasszázst vállalok

                            Comment


                              #74
                              A kétévesemmel így telnek a napjaink:

                              Reggel 1/2 5 körül mocorogni kezd, és amint meghall akárcsak egy aprócska zörejt, ami a "Papám" ébrenlétére utal, FELKELÉS!!! Közben ásítozik, mert ugye aludna még, de jobban retteg attól, hogy valamiről lemarad. Papi elmegy dolgozni, én levezényelem a reggeli kakaót, majd a reggelizést kb. 9-ig, több részletben, aztán aktív tevékenységgel kell tölteni a napot: házimunka, szomszédolás, zenebölcsi, kutya, kint futkározás, mese, stb. Ha nagyon kialvatlan, elájul még ebéd előtt cicivel, ha még lehet, besuszterolom az ebédet előtte. 20 perc cicizés (néha 40) ha szerencsém van, meg tudok lépni, s legkésőbb elalvás + 50/60 perc és ébred. Persze kialvatlanul. Hintaszék, ringatás, hátha visszaalszik. Ha nem, nyűglődés estig. Délután séta vagy takarítás, aztán jön Papi, vacsora, 7-8 körül alvás. Olykor óránként ébred...
                              Ági {Andris (2007. január), Anna (2009. július) és Barnabás (2012. március) mamája}

                              Comment


                                #75
                                olvasom ezt a többemberes sztorit újra és itt is, de mamami nénik, másmilyen gyerek is van? és az jó???

                                Nekem sose jutott eszembe, hogy az volna a jó, ha a csecsemőm "ellenne egyedül" és nem sírna, ha baja van. Nagyon félek az apatikusan "jó" gyerekektől, mindig valami erőszak nyomát látom rajtuk, (Például, hogy nem figyelnek a jelzéseikre, nyöszörögni, sírni hagyták őket és szegénykék feladtak már minden reményt.)

                                Az, ha a lányomnak én kellek, miért ne lenne öröm? Még hány ember van a világon, aki az ölemben akarna aludni? A frusztráció leküzdését ugyanúgy meg kell tanítanom neki, mint a cipőkötést - honnan kéne magától tudnia?

                                Ha a következő gyerekem olyan lesz, aki nem "kényszeríti" ki a folyamatos hordozást és nem "követeli" a szopit, akkor én fogom kínálgatni mindkettővel. Olyan sok maradhat ki egy ilyen gyereknél! Azokat, akik nem tudnak kérni, én ügyetlennek látom, nem "jó"-nak.

                                A "nem jó neked semmi"-percek/időszakok rólam is szólnak, leginkább arról, hogy megelőzően nem figyeltem eléggé, vagy nyuszi voltam, mert mondjuk rokonnal játszott, és ugyan észrevettem, hogy sok lesz, de nem akartam játékrontó lenni - ennek pl. nálunk mindig megvan a böjtje.

                                Ja, és ha éjjel sokat kel, legalább nem vagyok egyedül.
                                Az ágy közös. A párna is.

                                Petra
                                Manna Gerda és Vilja Holda mamája

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X