Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Pelexikon (wikipelenka)

Összecsuk
Kiemelt topik
X
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    #31
    Dóri szerintem így tök jó! egy fogalomkör. Babzsizsi

    Comment


      #32
      Pelenka külső anyagok és rövidítésük:

      PUL (Polyurethane laminate) lélegzőnek mondott műanyag vízzáró réteg, a pelenka külső vízzáró anyaga, melyet különböző textil anyagokra vasalnak. Itt az angol magyarázat.

      PUR lélegző (tapintásra műbőrszerű, kicsit a PULnál vastagabb) műanyag fólia, frottír anyagra laminálva, ettől a légáteresztése kedvezőbb, mint a sima PULnak, kórházi matracvédőnek is hívják, igen magas hőfokon mosható (90-120 fok, fajtától függően). Olykor hazai boltokban is fellelhető.

      Az egyes fóliák légáteresztő képességét mindkét oldalon adott felületen, a merőlegesen adott sebességgel áthaladó légáramlás adott idő alatt mért nyomásesésből állapítják meg, sajnos a pelenkákhoz használt PUL anyagok lélegző tulajdonságairól semmilyen adat nem áll rendelkezésre!

      TPU (thermoplastic polyurethane) valamivel vastagabb "lélegző" anyag, mint a PUL, de lényegében azonos funkciót lát el. Itt az angol magyarázat, de félek ezzel nem leszünk okosabbak.

      Polár (angolban fleece): műanyag hulladék flakonokból ipari eljárással vékony szálból szőtt textília, melyet egy géppel filcesítenek (műgyapjú), így egy víztaszító és a gyapjúhoz hasonlatos műanyag szövet jön létre (innét az angol elnevezése fleece). Lélegző tulajdonsága korlátozott, de sokkal intenzívebb, mint a TPU/PUL anyagoké! Egyik oldala erősen víztaszító (az amelyiket felbolyhosítják), másik elszívja a nedvességet.
      Van olyan poláranyag, amelyik mindkét oldalán "víznyelő", ezeket szárazontartó rétegnek használják (pl. zsebes pelenkába), és nem alkalmas pelenka külsőnek. Általában csak egy vízpróbával derül ki melyik milyen.

      Gyapjú: lanolinozva (gyapjúzsírral kenve) víztaszító, illetve igen nagy százalékban elnyeli a belekerülő nedvességet, ezért a természetes lélegzésű külső pelenkának talán ez a legalkalmasabb alapanyaga.
      A gyapjú pelenka külsőknek anyaguk szerint több típusa van használatban:
      Szőtt textíliák:
      A gyapjúfilc-nek nevezett alatt az un kártolt gyapjúszövetet használják, ahol a szőtt rész feletti szálakat felfésülik és ez kissé filces hatású lesz. Rugalmatlan anyag. Méretes, tépőzáras külsőt gyártanak belőle, általában gyári lanolinos impregnálással.
      A gyapjúszövet, kevéssé rugalmas, többnyire négyzetrácsos szövésű szövetanyag, olyasmi mint a vászon, amiből inget varrnak pl. Függőleges-vízszintes száliránnyal, ezért nem nyúlik.
      Kötött textíliák:
      A gyapjú jerseyt, ipari eljárással kötött anyag, polók, pulcsik, melegítők rugalmas anyaga pamutból is. Vékony, puha anyag, ami több rétegben lehet összevarrt peluskülső alapanyag.
      Végül a leggyakoribb sk alapanyag a gyapjúfonálból kézi kötésű bebújós, vagy űrsikló formájú külső, ez a legrugalmasabb, és te választod meg a vastagságát is. És ha kinőtte a gyerkő, lebontod és nagyobbat kötsz belőle . ha nagyon környezetbari vagy: S-bee, M-beee, L-beeee.

      Kassaizsuzs járt erre, szövegrendezgetni, örök hála érte!
      Utoljára szerkesztette redy; 2011.09.24., 22:54.

      Comment


        #33
        mindjárt fel is teszek egy kérdést amire nem leltem angol magyarázatot sem, csak sejteni merem, hogy a Minky pelenkák az állatmintás pelenkák, jól sejtem?

        Comment


          #34
          Itti Bittiknek is Minkey a külseje, nem?
          Az nem csak annyi, hogy ez a szőrös, plüss szerű külső?

          Én ezt találtam a G alapján is, képeken is
          Dóri, aki Zazi (2008.11.03) és Ákos (2010.10.29) anyája

          Comment


            #35
            G alapján is néztem de a számítógép monitorom még nem képes szőrös felületet mutatni, de biztos eljő azaz idő, mikor fogdoshatjuk amit látunk...igaz volt egy szőrös tuttom de nem tűnt fel, hogy minkynek írták volna.

            Comment


              #36
              Na utánanéztem, mert most már nagyon érdekelt.
              Az itti bittik is "minky"-k, csak ők minkee-nek mondják, fenn is van a honlapon: "With luxurious, soft and waterproof minkee fabric on the outside for babies comfort, no cover is required.. "

              ezt találtam máshol a leírásnál:
              "A minky fabric is defined as a plus, micro-fiber fabric, those “melt in your hands” fabric styles that will fit perfectly for a blanket for your new born baby for example.

              Minkee fabric

              It is quite common that this fabric is also referred by minkee fabric instead of minky fabric, but it does not matter, it is the same product." (forrás: http://minkyfabric.net/)

              Szóval, ami minky, az tulajdonképpen plüss, lehet rövid- vagy hosszú szőrű. Pl. Bitti Tutto (lásd. kép)
              Mellékletek
              Utoljára szerkesztette dhoora; 2011.05.10., 13:14.
              Dóri, aki Zazi (2008.11.03) és Ákos (2010.10.29) anyája

              Comment


                #37
                ügyes vagy és türelmes, hogy ezt így összeszedted. Joys-t megkérjük hogy vegye fel minky/minkee címen a 36.hsz.-t. mindenkinek csokorral.

                Comment


                  #38
                  et voilá!

                  az egyes hsz-ekhez akár lehetne linkeket is tenni, ha valakit bővebben érdekel.
                  a belsők anyagánál a tulajdonságok mellé elférne a leírása az adott anyagnak is, ha Dórinak van energiája módosítani.

                  Redy, te meg beírhatnád az 1. hsz-be, hogy lexikon az 5. hsz-ben.

                  jók vagytok!
                  L (07.03), L (10.08), G (13.02) és egy meglepetés (17.0?) anyája

                  Comment


                    #39
                    Te is!

                    Comment


                      #40
                      joys eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      et voilá!

                      az egyes hsz-ekhez akár lehetne linkeket is tenni, ha valakit bővebben érdekel.
                      már meg is tettem

                      Comment


                        #41
                        Kiegészítettem és linkeltem én is (még lehetne 100 helyre, de ezeket találtam a legpraktikusabbnak.)

                        Egyre jobb ez a topik
                        Dóri, aki Zazi (2008.11.03) és Ákos (2010.10.29) anyája

                        Comment


                          #42
                          Pelenka belső típusok:

                          Fitted, azaz "igazi" nadrágpelenka belső,
                          Contour/"kontúr",
                          Flat tipusú, (tetra)
                          Prefold
                          Zsebes belső pelenka
                          Eldobható belső (pl. FLIP rendszerben, GroVia rendszerben van ilyen lehetőség is)
                          Utoljára szerkesztette dhoora; 2011.05.10., 11:19.
                          Dóri, aki Zazi (2008.11.03) és Ákos (2010.10.29) anyája

                          Comment


                            #43
                            wikipelus:
                            00000000
                            -000000-
                            --00000--

                            Ez egy virtuális gyapjúpelenka, most kötöttem nektek, mondjuk lanolinozva is van (ld a vízszintes vonalak), hálám jeléül, hogy ilyen szorgalmasok vagytok. öröm nézni ahogy bővül!
                            Utoljára szerkesztette redy; 2011.05.06., 19:10.

                            Comment


                              #44
                              Papírbetét:

                              Általában biológiailag lebomlanak, némelyik többször is mosható ergo többször használható. Felfogják a szilárdabb "dolgokat", így könnyebbé válik a pelenka takarítása. Sokféle méret közül lehet válogatni, illetve készül anyatejes és "normál" melléktermékhez is.
                              Kiválthaó (és ezzel még környezetbarátabb megoldás) textilből készült betétekkel is, néhány gyártó termékei között megtalálható. (pl. TotsBots)
                              Dóri, aki Zazi (2008.11.03) és Ákos (2010.10.29) anyája

                              Comment


                                #45
                                Dóri, a textileseket azt hiszem hivatalosan szárazontartónak hívják, vagy ennek talán érdemes is csinálni egy fogalmat.

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X