Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Jurtában élni...Valós alternatíva?

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    Usztu!
    Köszi a fotókat és a leírásokat is!
    Én csak álmodozom...innen a téglaházból,de van gerendaház is anyumnál. Jurtát még nem láttam élőben, de ami késik az jön!

    Comment


      Elf!
      Köszi a tippet, ezen filóztam magam is... Azt mondják az "öregek", hogy a lábon álló "tikól" hideg és télen nem fognak tojni a tyúkok. Egy néni földbe ásott tyúkólat javasolt... Mindenesetre gondolkodom a lábon álló megoldáson is. (A kutyám inkább játszana a rókával... )
      A vesszőből font falalt próbáltam. Szőlővenyigét fontam akáckarók közé és ezt tapasztottam sárral. Éppen egy néprajzos könyvből lestem el a technológiát. Valami nem volt jó, mert leomlott a vályog, a kecskék kikezdték a vesszőket és vidáman ki-be jártak a lyukon az állatkák. Biztosan nem jól csináltam valamit.
      Mindig akad valahol építési hulladék, némi sódermaradék, bontott tégla, maradék tetőléc... Na ilyeneket kaptam, és most egy igazi tégla ólat építek. (Már egy éve, mert cement nem nagyon szokott megmaradni!) Az a tapasztalatom, hogy EGYSZER kell jól megcsinálni valamit, de az legyen örökös! Ha folyton javítgatni kell, akkor az csak viszi az időt. Pl: kecskéknek készítettem akácfából szénázó rácsot - jó erőset. Persze szétverték. Szinte naponta kellett javítgatnom a magam szűkös lehetőségeihez mérten. Rengeteg időbe került. Aztán hegesztettem acélból egy rácsot - évek óta semmi gond vele. Ilyesmire gondolok.

      Comment


        Szilvi!
        Nincs mit... Örülök, hogy érdekel benneteket a jurta! Szerintem ha kicsit utána érdeklődsz, akkor a környékeden biztosan találsz valakit, aki jurtázik. Egyre többen választják hajlékul. Bár azt gyorsan leírom, hogy a jurta igazi előnye abban rejlik, hogy költöztethető minden macera nélkül. Aki csak ideiglenesen (egy-két évig) lakik egy területen, annak pont ez kell. Lehet benne lakni hosszú éveken keresztül is, de "kísérő épület" előbb-utóbb megépül a jurta mellett. (Konyha, fürdő, fatározó, kamra, stb)

        Comment


          Usztu, köszönöm a sok plusz infót. Az alapunkra úgy néz ki kapunk egy kis bontott cserepet, az öerül majd rá. A ponyvánk még bírja, a nemezen lenne mit javítani. Illetve az örx- nek teljesen új anyag kéne. Na azzal most pár héten belül el kell készülnöm, 4hét múlva állítjuk.

          Szilvi, nem olyan messze tőletek állítjuk fel a jurtát, Szigligeten. Ha érdekel, gyertek.
          Kata és Ármin + Timur + Miron

          Comment


            Hát ez csodás! Picit irigykedek most! Az én férjemnek ilyent megemlíteni sem lehet. Poénnak venné!
            Hédi és a nagycsalád:

            Comment


              Usztu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
              Elf!
              Köszi a tippet, ezen filóztam magam is... Azt mondják az "öregek", hogy a lábon álló "tikól" hideg és télen nem fognak tojni a tyúkok. Egy néni földbe ásott tyúkólat javasolt... Mindenesetre gondolkodom a lábon álló megoldáson is. (A kutyám inkább játszana a rókával... )
              A vesszőből font falalt próbáltam. Szőlővenyigét fontam akáckarók közé és ezt tapasztottam sárral. Éppen egy néprajzos könyvből lestem el a technológiát. Valami nem volt jó, mert leomlott a vályog, a kecskék kikezdték a vesszőket és vidáman ki-be jártak a lyukon az állatkák. Biztosan nem jól csináltam valamit.
              Mindig akad valahol építési hulladék, némi sódermaradék, bontott tégla, maradék tetőléc... Na ilyeneket kaptam, és most egy igazi tégla ólat építek. (Már egy éve, mert cement nem nagyon szokott megmaradni!) Az a tapasztalatom, hogy EGYSZER kell jól megcsinálni valamit, de az legyen örökös! Ha folyton javítgatni kell, akkor az csak viszi az időt. Pl: kecskéknek készítettem akácfából szénázó rácsot - jó erőset. Persze szétverték. Szinte naponta kellett javítgatnom a magam szűkös lehetőségeihez mérten. Rengeteg időbe került. Aztán hegesztettem acélból egy rácsot - évek óta semmi gond vele. Ilyesmire gondolok.
              szerintem az volt a gond a tapasztásoddal a kerítésen h nem raktál hozzá tehén meg ló trágyát meg töreket anélkül nem marad együtt és lepereg a földbe mélyített tyúk ól az jó meleg tuti akkor van gond ha megjelennek a patkányok v ha feljön a talajvíz a lábakon állót meg ugyan úgy belehet tapasztani alját oldalát mennyezetét törekes trágyás agyagos földel mint mikor a vályog házban saralják a mennyezetet meg vakolnak...szerintem nem lenne az hideg de te tod az biztos h ha földbe építesz tyúkólat ha kiástad égesd ki szalmával a belsejét a veremnek annyira h cserepesre égjen az oldala akkor nagyon kemény lesz nem omlik be nem pereg a föld és nem engedi a vizet se be olyan könnyen ja és éjjelre kösd oda a kutyát mert a rókák is ráérnek ásni
              a kecskéknek a gazdaságos etető meg olyan h egy nagy zárt fa jászol olyan mint egy vályú aminek olyan magas a fala amibe nem tudnak beleugrani kb 1.2m és akkor nekik fejmagasságba kivágsz egy kört az oldalán vis köröket amin be tudják dugnia fejüket a vályuba enni akkor nem huzzák ki a szénát a földre és nem pocsékolnak hanem belülröl kirágják a kaját néhol ugy oldják meg h nem köröket vágnak hanem ilyen csepp alakut ami lefelé nyúlik meg h a kecske nyaka kicsit lefelé is tudjon mozogni és akkor jobban elérik a vályú alján a szénát de még nem tudják kihuzni mert a fejük továbbra is bent van szerintem jo megoldás

              Comment


                Az a jurta aminek az alapja raklap azt hogyan oldották meg? Mi is ebben gondolkoduni most, és már csak azt nem tudom, hogy kell e hogy pontosan kör alakú legyen, és ha igen, akkor azt hogy oldjuk meg, hogy a stabilitásából ne veszítsen. Köszönöm a segítséget.
                Amúgy okoz bármi gondot ha a gyermek jurtából jár iskolába, óvodába?
                szilda
                Olivér
                Tivadar és Johanna anyukája
                Életünk képei "hobbim"

                Comment


                  Lehet, ha olyan életmódot sikerül élni a jurtában, akkor nem okoz semmi gondot.Ha van valahol mosógép, minden napra tuti- szupi tiszta ruha...Az én fiam "normális" házban lakik, mosok rendesen, igaz, kissé ökosan, de így is megszólják, ha többször veszi fel a farmerját...Én nehezen tudom már csak gondolatban is 1eztetni ezt a túlzott skatulyából előhúzott iskolás állapotot, persze, menő, divatos cuccokban, és a jurtás életmódot.

                  Persze, ha civilizált helyen 1 család jurtában lakik, vannak melléképületek, ahol működnek a háztartás gépei, van áram, víz, és minden egyéb a civilizált élethez, akkor lehet, hogy semmi gond.
                  Lehet, hogy kispályás vagyok, de azt, hogy jurtában élek családdal, a hozzá tartozó életmóddal, és közben az iskolás gyerekeknek minden napra mosok váltás friss ruhát kézzel most nem tudom elképzelni..
                  Kicsit beakadt nálam ez a mosás téma Vagy milyen lehet 1 szépen berendezett jurta, és benne himbálózik vidáman 1 mosógép?!
                  Ági:két fiú anyuja Matyi /2001/, Csabó /2008/ és apjuk szelídítője, a kecskék pásztora, agyag formázója

                  Comment


                    Ági, jót mosolyogtam a mosógépes dilemmádon, én a mosómedve...

                    Szilda, sztem gondot biztos nem okoz, csak esetleg érdekesség lesz az osztálytársaknak. Sokféle ember van, sokféle családból jövő gyerekek, biztos jut majd egy-két nem szép odaszólás is, benne van a pakliban!
                    Szurkolok nektek!
                    Mi házat építünk, megyek is megnézem mit írnak a többiek amott!

                    Comment


                      Ha csak nem szép odaszólásokkal kell számolni, akkor az mindig benne van. Akkor legalább lakjunk számunkra tökéletes helyen. Nem tudom, hogy ez a jurta-e, még bizonytalan vagyok, de vonz. Bár kézzel mosást nem vállalnék...
                      szilda
                      Olivér
                      Tivadar és Johanna anyukája
                      Életünk képei "hobbim"

                      Comment


                        régen amugy nem volt ennyi ruhája egy embernek...a kézzel mosás nem volt gáz de felraksz egy szél kereket v nap panelt és van annyi áramod ami a mosogépnek kell..nem kell seggre ülni...

                        Comment


                          Szilda!
                          A raklapokat át kell kissé alakítani. A résekbe (másik raklapból) deszkákat kell szögelni. A köralakot úgy éred el, hogy a szélső raklapokat szét kell szedni és a külső deszkát az ívhez alakítod. (Remélem érthetően írom...) Persze nem lesz tökélesen kör, ezért a jurta ponyváját a raklapokon kívülre le kell húzni, mert amúgy befolyna a víz. A külső raklapokat célszerű rögzíteni a belsőkhöz, hogy ne mozduljanak meg a jurta súlya alatt. A lecsúszást pedig keskeny lécek leszögelésével lehet megakadályozni. A baj csak az, hogy a raklapok billegnek és idővel elrohadnak. Egy nehezebb kályhát a korhadt raklap már nem tart meg és eltörik. ...de legalább ingyen van.
                          Szia

                          Comment


                            Ági!
                            A jurta mellé biztosan fel kell építeni valami kecót. Konyhát, fürdőt, fatározót, stb. Az áram is megoldható egy kis barkácsolással - igaz, hogy nagyon takarékosan kell bánni vele és lehet, hogy a szupermodern vízmelegítős mosógépet nem bírja a házi villanygyár. Viszont az életmódhoz tartozik, hogy VAN IDŐD! Van időd megmelegíteni a vizet, van időd kiteregetni a ruhákat... na jó, a vasalás biztosan macera. (Arra nincsen javaslatom, mert soha nem vasaltam!)
                            Ha meg valaki azon aggódik, hogy kicsit sáros a nacim széle vagy kicsit lószagom van, akkor ez van! Lehet kissé "alulcivilizált" a külsőm, de nem aggasztanak a napi árfolyamok és a számlák. Azt komoly problémának érzem (és tapasztalom) hogy a külsőről ítélnek meg embereket. Az értékmérő a "pénz". Ezt nem közhelynek szánom, hanem a szavak mögötti gondolatnak van súlya - ha jól belegondoltok!

                            Szia!

                            Comment


                              énnagyon gondolkodom egy földházon...fa alapra...

                              Comment


                                Képzeljétek, azt álmodtam, hogy nyertem a lottón, vettem a pénzből egy nagy földet - több száz hektárt - építtettem rá egy autonóm házat vályogból, és páran Ti is ott laktatok a birtokon a jurtákban, az állatok meg a dús legelőkön legeltek békésen. Klassz álom volt, bárcsak a valóságban is így lehetne! ))
                                üdv, Dóra és a csacsogó - dacoló . (08.06.01.)

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X