Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Falusi állattartás

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    Nálunk sem tojótápon élnek, egy-két maréknyit kevert hozzá a szemes takarmányhoz a szomszédunk, hogy helyreálljon minél előbb a tojás náluk, annak idején, mikor megkaptuk. A kertben szabadon vannak engedve, minden gilisztát kiettek a jó vastagon mulcsolt ágyásaimból , és néha a kert végében lévő árokpartra is kiengedjük őket (azt nagyon élvezik). A szemes takarmányt szerintem csak megszokásból eszik, ha nem lenne, sem lenne bajuk, minden zöld- és tojáshéj hulladék (sőt a tészták, rizs) is náluk landol, nagyon szeretik. A tojáshéjat nem kell poritani, elég jól összetörni a markodban, a többit megoldják.
    üdv, Dóra és a csacsogó - dacoló . (08.06.01.)

    Comment


      Szerintem a legjobb kiegészítő tojó takarmány a zabos-borsó.Anyósom is meg anyukám is ezt ad nekik mert nem akartak tojni egy ideig.Most már nem tudunk mit csinálni a tojással.
      Gabi+M.(Férj)+Z.Kicsikénk(2015 08.08.)http://1.1.1.1/bmi/mamami.hu/forum/i...es/biggrin.gif

      Comment


        bejelentkezhetek ide

        múlt hétvégén megérkezett a 2 kiskecskénk, Ribizli és Szarvi..előbb költöztek az új házunkba, mint mi..vicces .
        Vagyis a kertbe.
        Vica vagyok, [COLOR="SandyBrown"]Marci, Bori, Johanna és Miska anyukája

        Comment


          Nálunk itt Balinkán a szomszéd nagyon profi galambász.Minden 7végén viszik versenyre a galambokat, egyenesbe láthatjuk, mikor repülnek több 100 km-ről.Lehet őket postagalambnak is használni, mint a régi szép időkben.Akkor már van hasznuk is.
          Ági:két fiú anyuja Matyi /2001/, Csabó /2008/ és apjuk szelídítője, a kecskék pásztora, agyag formázója

          Comment


            olyan bajban vagyok... úgy szeretnék egy csomó féle állatot, de nem szívesen tartanék olyat, aminek nincs haszna, nem tojik tojást, ad tejet, esszük meg a húsát.... marad a csirke, kecske, sertés... bár nem vagyok biztos, hogy a kecsketejet meginnánk. és hogy megfejném egyáltalán.
            Csupa szeretet G
            Csupa mosoly E

            Comment


              Yve eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
              galambokat tart valaki? én úgy szeretnék, bár hasznuk nem sok van...
              Lehet húsgalambot is és akkor hasznos. Én pl. nagyon szeretem/szeretném a King-eket. Olyan helyes, kerek formájuk van. Igaz repülni nemigazán szeretnek. Nagyon szép színeik is vannak, díszbaromfinak se utolsó...
              Bevetettük a kertbe az indiai futókacsákat. Eszik a meztelencsigákat. De a kert nagy, ők meg csak hárman vannak.
              Bori, ki 45. A fiúk: Apa, Zoltán 18, Csaba 17, Levente 6 és a lány : Katalin 14

              Comment


                ogbea77 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Szerintem is próbáld meg darálni. A régi kávédarálót is kipróbálhatod, lehet jó lesz ( vetőmagüzemben is használtunk kávédarálót... ).
                Azóta se ástuk ki,majd tavasszal...Bonyolult.Egy 1-1,5m2-es helyiség fullra van rakva minden kacattal,ember magasságig,abban van valahol asszem.Pedig jó lenne,mert most búzát hozott apu és nem tűnik úgy,hogy azt is nagyon akarná elhordani darálni.
                Ha nem jön be, azt tudom még javasolni, hogy át kell alakítani a darálót ( fordulat stb. ) és 220-as motrot rá. Nagyon nem értek hozzá, de mi is ezen gondolkodunk ( ugyanez a szitu ).
                Majd egy szakemberrel megnézetjük!
                Na de ahhoz venni is kéne,majd átalakítani,és annyit nem érnek a tyúkok...
                koc eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                nem értem pontosan, hol van most a fészkük?...
                Újfent megválaszolom:Most már az új csatornában,a régi fészek mellett vagy 20 centivel helyrajzilag.
                yvolux eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                ... Azóta egyszer abbahagyták a tojást kb. 10 napra, azóta tojnak szépen. A nagy meleg is befolyásolhatja szerintem a tojókedvüket....
                ...meg a hideg is,és a tollváltás.Ha vedlenek,nem tojnak.
                Cyanus eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                nekem mondta valaki, hogy tojótáp nélkül nem tojnak a tyúkok
                én nem akarok sok tojást,de nem azért szeretnék saját tyúkot, hogy tápozzam
                mi az ami van a tojótápban? SZÓJA.Meg búza meg búzaalkatrész főleg.A miénkben legalábbis.Szerintem szójamentes nincs,csak ha te kevered ,darálod.én arra gondoltam, hogy nem pl a kalcium muiatt mondkát? mert azt tuudom, hogy az apósom a kőörlőben volt üzemvezető, és rengeteg mészkőport szállítottak a nádudvari üzembe ahol ezeket gyártották...
                Az elejére:mi se akartunk tápozni,de a mai napig nem vagyok benne biztos,hogy nem attól hullottak-e el,hogy nekiálltunk csak búza+kukorica+konyhai maradék+ fűvel etetni.Mert ettek is,tojtak is,de csak elfogytak.Ok,élősködőjük is volt,szóval Domotox után táp is ezerrel mert előbb felesben később kisebb mértékben.Tehát nem tudni utólag,de aztán erőre kaptak.Mármint a maradék.
                sara1986 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                tojótáp nélkül is tojnak. ekkora baromságot! egyébként nagymamámék visszajuttatják nekik megtörve a tojáshéjat is
                Jaja,akkor a tyúk nem létezne,rég kihalt volna.
                Off:sara,meg akartam nézni az avatarod nagyobban,de nem tudtam,a képeid közt(amik szupeek!)nincs.
                On
                Yve eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                galambokat tart valaki? én úgy szeretnék, bár hasznuk nem sok van...
                Van húsgalamb vagy mi,volt kolléganőmék tartanak 1 utcával lejjebb.Azok nem röpködnek csak toporognak az udvarban,szépek és 1 hónaposan lehet őket vágni.Kérdezzek tőlük valamit?
                yvolux eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Nálunk sem tojótápon élnek, egy-két maréknyit kevert hozzá a szemes takarmányhoz a szomszédunk, hogy helyreálljon minél előbb a tojás náluk, annak idején, mikor megkaptuk. A kertben szabadon vannak engedve, minden gilisztát kiettek a jó vastagon mulcsolt ágyásaimból , és néha a kert végében lévő árokpartra is kiengedjük őket (azt nagyon élvezik). A szemes takarmányt szerintem csak megszokásból eszik, ha nem lenne, sem lenne bajuk, minden zöld- és tojáshéj hulladék (sőt a tészták, rizs) is náluk landol, nagyon szeretik. A tojáshéjat nem kell poritani, elég jól összetörni a markodban, a többit megoldják.
                Hümm,nálunk ami tavaly kikolbászolt a kerítésen át az udvarra,az el is tűnt,ki tudja,ki ette meg...
                Egy ól van nekik,körbekerített udvarrésszel.
                makoskutya eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Szerintem a legjobb kiegészítő tojó takarmány a zabos-borsó.Anyósom is meg anyukám is ezt ad nekik mert nem akartak tojni egy ideig.Most már nem tudunk mit csinálni a tojással.
                Azért én olvastam,hogy nekik is meg kell hogy legyen a 10 aminosav,ha 1 is hiányzik hosszú távon akkor elhullanak-azért nem vagyok biztos benne,mi is volt nálunk anno.
                Legel a tyúk,ha hagyják,de alig hiszem hogy a mezőn nem igény szerint étkezne,itt meg ugye azt kap,amit elébe zúdítunk(vaze,30-an vannak,ha 50 literes hordót 2x rakok gazzal,azt is eltüntetik szinte fullra délutántól délelőttig)
                Kecskésági eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Nálunk itt Balinkán a szomszéd nagyon profi galambász.Minden 7végén viszik versenyre a galambokat, egyenesbe láthatjuk, mikor repülnek több 100 km-ről.Lehet őket postagalambnak is használni, mint a régi szép időkben.Akkor már van hasznuk is.
                Yve eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                olyan bajban vagyok... úgy szeretnék egy csomó féle állatot, de nem szívesen tartanék olyat, aminek nincs haszna, nem tojik tojást, ad tejet, esszük meg a húsát.... ...
                Akkor aligátort semmiképp se...
                Yve,ne szeress semmit.Kezdd eggyel vagy 2-vel,aztán meglátod hogy jön be,hogy bírod,stb.És rájössz menet közben,mit szeretsz.Ne úgy indíts,hogy most van végre ház meg kert és akkor most rögtön legyen tyúk,liba,kacsa,disznó,birka,tehén...
                Én nem kezdeném mindjárt fejős állattal,bár nem tudom otthon mi volt nektek gyerekkorodban.Tehénnek pl,rengeteg széna,szalma kell,nyalósó,napi 2x fejni(ez eszközigényes is azért eléggé).Gondolom a kecske is ezen az elven működik,csak kevesebb helyet foglal.Meg kevesebb tejet ad.De nem kell gondolkoznod,mit csinálj a felesleggel.

                A baromfiudvar se olyan egyszerű,nálunk az utolsó tyúkokat azért kellett extra gyorsan vágni,mert idekerült 3 kacsa és egy liba,ölték őket folyamatosan,ahogy túlnőttek rajtuk.Folyton kergették,csípték,nem hagyták enni őket.Fogytak,sántítottak,összerezzentek ha a kacsa vagy a liba"szólt".Tök depisek lettek szegénykék,nem is tojtak.
                Nem tudom,sokkal nagyobb területen jobb lett volna-e a helyzet.Szóval nem akkora gond,ha először nem használsz ki minden ólat.Majd kialakul.
                (A húsgalambokkal én is szemezek,de több pszichothrillert kéne néznem,mert nincs,aki levágja...leglábbis eddig én meg a férjem nem tettünk ilyesmit)

                1-2 malaccal én is ellennék,de az is 2x eszik,(vagyis szüleimnél úgy volt,2 nagy etetés,meg amit bedobáltunk néha,ill.ha nagyon fogyott a dara,akkor ráönteni)meg mittomén.Napi 1x legalább ganézni.Vályút folyton mosni,mert belepisilnek,a moslékos vagy darás szájukról belepotyog a kajamaradék ugye...Vagy szalmaigényes,vagy vízigényes,ha betonos mosható az ól.Ha többen vannak kikezdhetik egymás farkát,fülét.Arra szoktak vasláncot lelógetni.Kismalacból ki lehet fogni fosósat,akkor Ridegazol meg mittoménmi,állatorvosbácsi.Fogaikat ki szokták szedni-ismét dokibácsipénzelős játék.Kanokat herélik is kiskorban...Oltani is kell...Ha elcsúszik és lábát töri azonnali disznóvágás.Ha nem vagy otthon és összebalhéznak és egyikük szívroham előtt áll kb.sokkos állapotban akkor szintén.

                Anyadisznó néha agyonfekszi a kicsiket,ellésnél ott kell lenni végig,a döglötteket kiszedni(ha van) nehogy megegye őket majd a többire is rátámadjon(nem tudom ennek mennyi az esélye,nekem ezt mondták anno.Volt,hogy 3-at megfeküdt az egyik),gyöngébbet esetleg odasegíteni óvatosan(villával,egyébbel,szigorúan kintről.Ha nem hülye az anya,akkor is nekikenhet a falnak csak mert a heyét keresi,állítólag a lábad is eltörheti úgy-lehet ez utóbbi gyerekijesztgetős)
                A kicsiknek elkerített rész infralámpa éjjel-nappal nem tudom meddig.

                Nyúlról hirtelen annyit,hogy nehogy testvéreket kapjatok,mert hiába pároztattok,megdöglik az alom(ismerős így járt épp).Nyúlra szúnyog ártalmas nagyon,azokat is szokták oltani.
                Nutriának medence kell,abba mindig friss víz,mert úsznának-asszem 1 méter széles árok az előírás-meg megmossák a kajájukat mindig.Betonos ól,vasajtó...Ha harap akkor rendesen,lévén nagy a foga.Asszem fogkoptató valami is kell,mint anyusziknak.A szaporultot ott is külön kell rakni egy idő után.De mondjuk aki belefog az nagyban csinálja,inkább leadásra és csak mellékesen eszi.Hmm,azért ha valaki megkínálna rántott nutriacombbal,bevágnám,már nem emlékszem az ízére.

                Birka elvan,kimegy-bejön,eszik-iszik,nyírni kell,de párnak a gyapját nem éri meg elszállíttatni.Vegyszeres fürdetés élősködők ellen tavasszal,de talán ősszel is.Asszem körmölni is szokták őket,ehhez is valami szaki kelletik,mint a lópatkoláshoz(hú,az egy horror,nem is tudom hol a hivatalos lópatkoló kovács mihozzánk a legközelebb,pedig mondta ismerős,meg az árát is,de van afalujában aki ért hozzá és megcsinálta töredékáron-neki ugye uzatnia se kellett.A lóápolás is elég időigényes úgy tudom,de a lovakról inkább kérdezni tudnék neked-bár ad itt felvilit más,akinek van,biztos.Hirtelen Lujzust tudom,hogy vannak lovaik).

                Ha meg libát tömnél,azt is asszem 2x szokták/nap,elég időigényes.Beáztatni a kevert magokat,szájába tenni,letuszkolni fakanálnyéllel valamennyire(fú,de sajnáltam őket mindig),majd simogatni a nyakát,míg leér a gyomráig-nagymamám legalábbis így csinálta.De tollfosztásról már nincsenek megbízható emlékeim.

                A gyöngytyúk nagyon röpködős,felszáll a diófa ágaira is.Kis korában olyan a hangja,mint az autóriasztónak,később is pöpec házőrző.De valami gond velük is volt,mikor ismerősék vágták őket.Talán túl kemény volt a húsuk...?Nálunk voltak a gyöngyösök,de többször nem akartak tartani.AZt tudom,hogy kicsinek kényesek.

                Kényes a páva is,de gyönyörű.(jó jó,nem eszsük meg,de frankó kis rikoltozó házőrző)Ott kezdődik,hogy drága a tojás,sok nem kel ki,nagy terültet szeret,egymást rosszul tűrik-végül is díszmadár,örülök,hogy sokszor láttam gyerekkoromban.

                Pulykával nem tudom mi van,de az tuti,hogy a levágása nagy feladat,egy 35 kilós levágása rettenetes erőt és több embert igényel(értsd:ismerősnél 2 erős edzett férfi meg egy nő kevés volt.Bár azóta rutinosabbak asszem,pulykájuk tán most is van)

                Hát bocs,ha valakit untattam,ez valahogy kijött.Én meg bemegyek.Az ágyba.
                Utoljára szerkesztette illaberek; 2011.08.01., 01:12.
                Krilla,a Katasztrófa sújtotta övezetből.Fűszerpaprika.Heppek:hordvisz,texpel,cicinlógás,együttfex+anyahátánisalsz Ált.tele a privim privik helyett ideiglenesen:illaberek-kukacka-pofa-pöttyöcske-be

                Comment


                  Fú Krilla... így kezdésnek asszem bevállalok vagy 3 letojt tyúkot... ezek után nem merek többet.
                  Csupa szeretet G
                  Csupa mosoly E

                  Comment


                    Yve eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    Fú Krilla... így kezdésnek asszem bevállalok vagy 3 letojt tyúkot... ezek után nem merek többet.
                    Jól elilyesztett Krilla.
                    Krilla tőled, hogy egy-két szavas hozzászólást még nem láttam. Életben is ilyen bő szavú vagy? jó szeretlek olvasni
                    "Higgy, remélj és szeress, hogy boldog ember lehess!"
                    Andi és a három tündérke: Andika 09.01.19. Léna 04.11.25. Bogi 02.02.26.
                    Köszönöm lányok! markotandi78kukac citromail pont hu

                    Comment


                      Há végigolvastam, és kiegészítem, hogy a húshibrid pulyka nagyon kényes, a szomszéd néni 6-ot vett, kettő nőtt meg de 10 kg körül le kellett vágni, mert volt velük valami, a többi megdöglött... De a paraszt pulyka biztos szívósabb...

                      Most más: második napja tojik a húshibrid tyúkom!! Szegényt kánikulában már majdnem le kellett vágni, mert fuldokolt, ezt a tyúkot amúgy a már említett néni adta, bár ő pucolva akarta húsvétra, de kértem élve, és Klotild a neve, és nagyon vicces ez nekem most, hogy megtojt, bár amilyen hatalmas olyan kicsi volt az első tojása... a második legalább 1 cm-el nagyobb...

                      JA és a témához, nem vettem tojótápot. Én adok házikosztot, moslék-szerűt, mindenféléket, meg kiengedem az udvarba, és borsós darát kaptak eddig, most kezdik a szemeset takarmányt... Meg futort is, ha ez a neve. És tojás héjat is esznek, tényleg imádnak mindent, tészta, dinnyehéj meg egyebek...

                      De a barikákkal már több amúgy a gond, pedig még nem is kell fejni... Már párszor elgondoltam, hogy túladok inkább rajtuk, elég a csirke, amúgy most 14 van... Ebből párat tenyésztési szándékkal tartok, páduai selyem, de a kutya ellenem dolgozik...


                      Tényleg szerintem sok macera van az állatokkal, amúgy, legrosszabb, hogy sehova se tudsz elmenni, mert ki eteti, köti ki addig?
                      Mondjuk mostanában nekem mindig van növendék kiscsirke, az macerás, ki be tenni, a nagyok már nem vészesek...

                      De mondom, a bárányok sokkal macerásabbak, már mondtam is, hogy egy kecske kell inkább, olcsóbb több tejet ad...

                      Ja na és a malac tényleg vad!! A szomszédban azért vágtak a hőségben, mert már nem bírtak velük, folyton megkékült a néni lába!!!
                      Sőt a mangalica képes lenne megenni, ha valaki elesik pl és nem tud kimenni, olyan hamis malac! Ezt hallottam.

                      NA szép jó éjt mindenkinek...
                      Veronika Otilia vagyok én és a gyerekeim: Vince Károly 2010.03.22., Blanka Veronika aliasz Bakka 2012.08.19. no és Adél Doloróza 2015. 01. 26. aliasz Zsebi

                      Comment


                        ha minden jól megy meglátogatom 1x Krillát, aztán kiderül, hogy ilyen bőbeszédű-e az életben is...
                        én is úgy terveztem egyébként, hogy elsőre csak pár pipi lesz, aztán ahogy látom, hogy mennyi időm marad a munka meg a kert mellett lehet több állat is. Szeretnék eljutni oda, hogy felneveljünk 1-2 malacot, esetleg anyuéknak is egyet, mert nekik nincs hol tartani. Föld van bőven, a takarmányukat meg tudom termelni, bár nem tudom, mit eszik a disznó.
                        Az a baj, hogy nálunk senki nem eszik olyat, hogy galamb, meg nyúl meg kacsa, liba. A párom még a pulykát sem szívesen eszi meg. Mivel helyem bőven van lehet, hogy tartok majd eladásra csirkét, mondjuk naposból rántani valót nevelek, vagy fiatal tyúkot, még nem tudom. Szívesen tartanék pulykát is eladásra, bár nem tudom, annak mekkora a kereslete minálunk, illetve a kacsát sem tudom, megéri-e. Még a nyúlon gondolkodtam, hogy leadni, de azt sem tudom, érdemes-e vele foglalkozni, mennyiért lehet eladni. ezeknek mind utána kell néznem, kérdeznem.
                        Csupa szeretet G
                        Csupa mosoly E

                        Comment


                          Sziasztok!
                          Bár elég sok mindent elmondtak az előttem szólók, mint állattartó ember, én is szólnék pár szót, aztán hátha vki még hasznát veszi.
                          Először is: mi a férjemmel mindketten falusiak vagyunk, ehhez képest az én szüleim semmilyen állatot sem tartottak, (csak méheket), ebből kifolyólag teljesen analfabéta és beszari alak voltam az állatokkal kapcsolatban. Közös életünket városban kezdtük, de rövid idő alatt kiderült, hogy a férjem ott nem képes élni, és jól emlékszem amikor azt mondta, hogy költözzünk haza, tartsunk állatokat, és bár sokkal többet kell dolgozni, de sokkal jobb lesz az életünk. Minden szava igaz volt, és hálás vagyok neki amiért ezt az utat választottuk. (Ez 10 éve volt)
                          Az első állatunk egy mázsás koca volt, amitől úgy féltem mint a tűztől - mára tudom, hogy sosem bántott volna . Örököltünk még 4 anyabirkát és ez volt a kezdő állományunk. A birkák szaporítását úgy oldottuk meg,hogy nyáron legelőre hajtottuk őket, és ott volt kos, ami fedezte őket. Innen szaporítottuk fel az állományunkat, mely a csúcson (kb 3 éve), így nézett ki: 3 anyakoca, átlag 40-50 db hízósertés, 30 anyajuh, 1 kos, kb 50-60 db baromfi (tyúk, vadkacsa, gyöngytyúk), kb 10 házinyúl. Ezekhez jön még a "haszontalan" (természetesen nagyon idézőjelben)állatok halmaza:1 komondor, 1 puli, és a vizslánk akkor még nem volt meg, ő még csak 1,5 éves, aztán 3 macska, és a folyamatosan változó, általunk befogadott ilyen-olyan állat, ami többek között a rókakölyköktől az őzgidáig elég széles skálán mozgott.
                          A jelenlegi helyzet: 1 anyakoca - 12 db 1,5 hetes malaccal , 15 anyajuh, és a kos, az 50-60 bfi, az állandó átlag , és van még 6 vaddisznónk (1 kan, két koca, 3 malac- a malacok nálunk születtek), illetve ami igazi siker számomra, a 150 db fácán, amiket én keltettem, nem kis munkával, de ez nagyon hosszú, ha érdekel vkit, szívesen leírom
                          A felvetett kérdéseitekkel kapcsolatban: a tyúkot a báránnyal együtt tartani nem célszerű, mert a juh nem tudja megemészteni a tollat, ami elkerülhetetlen, hogy az szénába keveredjen, és a juh nem fogja kiválogatni, juhász-szóval: megáll a kérője, és elpusztul.
                          A mi kosunk szarvalt, és egyáltalán nem agresszív, csak abban az esetben, ha nő nélkül hagyjuk , az biztos, hogy minél több jerke veszi körül, annál jobban érzi magát
                          Az itatással kapcsolatban én csak azt figyeltem meg, hogy nagyon finnyásak, ha bármilyen piszok kerül a vízbe, inkább egész nap szomjaznak, de nem isznak belőle, ill. szeretnek mindig ugyanabból az edényből (nálunk műa. vödör) inni.
                          A vágással kapcsolatban: sem én, sem a férjem nem szívesen teszi meg, ha hízót vágunk, Ő elmegy addig amíg leszúrják, bár Ő húzza ki, és utána minden mást meg is csinál... Én még csak két esetben vágtam el a csirke nyakát, mindkettőt azért, mert amúgy is elpusztultak volna, ezeket a dolgokat Anyósom, vagy Anyukám megcsinálja - nem tudom mi lesz, ha majd végképp nekünk kell...
                          Az én lányaimnak már természetese, hogy végig bent vannak, amikor a 3 mázsás disznó fial, mint ahogyan már nekem is, (bár nekem még nem túl régóta). Megtanultam bízni az állatokba, mert bennük valóban lehet is, de vannak dolgok amiket meg nekünk kell tiszteletben tartani, és akkor szent a béke.
                          A vaddisznókhoz is bejártam egészen az első búgási időszakig, amikor is a kan nagyon agresszív lett (2 hétig), és én azóta nem voltam náluk, de a férjem újra bejár - vkinek muszáj
                          A szomszédaink tartanak pávát is, de az elég kényes állat, a kakasuk egyik napról a másikra elpusztult, ill a kikelt 5 csibéből sincs már egy sem...
                          Ha szeretnétek, épp tegnap készítetem képeket a vaddisznókról, meg a fácánokról, este szívesen teszek föl képeket (már ha közelgő vihar miatt nem megy el a netünk...)
                          Összességében azt tudom javasolni azoknak akik még nem tartottak állatot, hogy ne féljenek belevágni, de legyen olyan, akitől tudnak tanácsot kérni, és azt meg is tudják fogadni, illetve, hogy számoljanak a kudarccal - ami jelen esetben állatok esetleges elhullását jelenti-, mert ez is benne van a pakliban, és sztem nem is ússza meg senki... Viszont hatalmas öröm, nem csak a gyerekeknek, hanem személy szerint nekem is, látni, ahogy kibújik egy kiscsirke a tojásból, vagy ellik egy birka, ill fial a disznó. Az biztos, hogy fel kell készülni minden eshetőségre, és a gyors döntés életeket menthet. Én személy szerint legalább annyira büszke voltam magamra, amikor egy kisbárányt nekem kellett a világra segíteni, mert a mellső lába visszafordult, vagy amikor az első olyan kismalacnak töröltem meg a száját, amelyik burokban született, és ha nem nem teszem, elpusztul, mint amikor én szültem... ( az ilyen dolgok mindig akkor történnek amikor a férjem éjszaka dolgozik...)
                          Na, bocsi a szájmenésért, ha van kérdésetek, szívesen válaszolok, ha tudok
                          Éva, Kamilla és Kincső, a két "kutyapók" , állandón, és sokszor fölöslegesen beszélő anyukája

                          Comment


                            Yve eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                            Fú Krilla... így kezdésnek asszem bevállalok vagy 3 letojt tyúkot... ezek után nem merek többet.
                            Ááá,nem az állat darabszámára gondoltam,hogy 1-2-t,hanem hogy egyszerre 1-2 fajt.
                            Tavalyig és se tudtam,hogy a kacsa,liba terrorizálja közös térben a tyúkot.együtt viszont ők amúgy elvoltak,kacsa+libahaver volt egymással)
                            Bocsánat,meghülyült,nem tudok javítani,mert ha visszaállok bárhol a szövegbe javítani akkor közben folyamatosan törli az utána lévőt...
                            Ha van egy ólad mg egy darab udvar ahol ellehetnek,akkor nyugodtan tarts többet,kezdheted mittomén 10-zel is.Lehet őket levágni sorban.
                            Nálunk úgy volt-tojótápszöveg ide vagy oda-hogy mikor jöttek rengeteget tojtak,azóta kevesebbet.2-3 naponta tojhatnak kábé,mert az átlag 30 tyúktól 11-13 tojás/nap.Jaaa,arra figyelj,hogy nagy ganék lesznek egy idő után,megtanulnak repülni...Ma nekem szállt szemben az egyik,ahogy kinyitottam az ajtó felső részét(naná,hogy nem egy irányban nyílik).Mikor képesek lennének a kerítés tetejére szállni és meglépni,akkor le szokták vágni a szárnytollaikat rövidebbre.Nálunk is azt kéne lassan,csak nem akaródzik,meg mivel nincs elzárható hely úgy tudom elképzelni,hogy mindet megfogni,megkötözni és mikor kész a szárnya,elengedni egyesével.És akkor nem fogom meg ugyanazt 3x.Hó vége felé tuti lesz pár vágva úgy hallottam.
                            vassanya eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                            Jól elilyesztett Krilla.
                            Krilla tőled, hogy egy-két szavas hozzászólást még nem láttam. Életben is ilyen bő szavú vagy? jó szeretlek olvasni
                            Aha...Meg hülye is vagyok,néha azért is vágok közbe,mert valami nagyon fontosnak tűnő eszembe jut és félek,hogy elfelejtem,mire a másik a végére ér.Élőben is csapongok.Na,olvashatsz.Képes vagyok 1 órán át is bejegyzést írni,itt a mamamin is néha sikerül.

                            Off
                            Várjál,2 gyöngyszem:..."molytetűnk,a szomszéddal és minimum egy ismerőssel közösen,kollektíve.És biotipp elérhető áron nemigen van ellene.Amúgy jól megy a parasztnak,krumplibogaram is van és talán még tetű is..."

                            "...végül nem is rossz ötlet,épp ma ettem szalonnát sóval és mézzel,fene tudja mi hiányom van az észen kívül... "


                            bojtorján eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                            Há végigolvastam, és kiegészítem, hogy a húshibrid pulyka nagyon kényes, a szomszéd néni 6-ot vett, kettő nőtt meg de 10 kg körül le kellett vágni, mert volt velük valami, a többi megdöglött... De a paraszt pulyka biztos szívósabb...
                            Ismerősé is pedig húshibrid volt asszem,nekik megnőttek szépen.
                            ...

                            JA és a témához, nem vettem tojótápot. Én adok házikosztot, moslék-szerűt, mindenféléket, meg kiengedem az udvarba, és borsós darát kaptak eddig, most kezdik a szemeset takarmányt... Meg futort is, ha ez a neve. És tojás héjat is esznek, tényleg imádnak mindent, tészta, dinnyehéj meg egyebek...
                            Nna,nálunk is esznek mindent,csak a takarmány ne legyen túl szemes és nem baj,ha tápszaga van...Én nem tudom azt megcsinálni úgy nézem,hogy addig nem kapnak enni,míg mindent össze nem csipegetnek.Mérges is vagyok rájuk.
                            De a barikákkal már több amúgy a gond, pedig még nem is kell fejni... Már párszor elgondoltam, hogy túladok inkább rajtuk, elég a csirke, amúgy most 14 van... Ebből párat tenyésztési szándékkal tartok, páduai selyem, de a kutya ellenem dolgozik...

                            Az miféle?Lehet,hogy rákeresek majd,de azért kérek saját szavas összefoglalót.Tényleg szerintem sok macera van az állatokkal, amúgy, legrosszabb, hogy sehova se tudsz elmenni, mert ki eteti, köti ki addig?
                            Mondjuk mostanában nekem mindig van növendék kiscsirke, az macerás, ki be tenni, a nagyok már nem vészesek...
                            Amúgy tyúkkal ketetni nagy gáz?Igaz,kakasunk nincs...Meg azon gondolkozom,"vörös" tyúkokhoz fehér kakas jó egyáltalán amúgy?Meg ha én nem akarok itthon kakast,azt hogy lehet "kölcsönözni"?Csirkéért?
                            Meg egyáltalán,ha nem nagy a csirkeudvar,akkor csak akkor lehetne tyúkot ültetni(ez is milyen már?Ül az magától is ha nem lopjuk el a tojásokat,nem?)ha csak pár van?

                            ...

                            Ja na és a malac tényleg vad!! A szomszédban azért vágtak a hőségben, mert már nem bírtak velük, folyton megkékült a néni lába!!!
                            Sőt a mangalica képes lenne megenni, ha valaki elesik pl és nem tud kimenni, olyan hamis malac! Ezt hallottam....
                            Miii?Ha folyton rendben tartod,nem vad.Ellésnél az a gond,hogy keresi a helyét,forgolódik és ha épple akar zöttyenni,nem fog felállni,mert épp alá kerülsz,vagy nekinyom a falnak.Mondjuk a természetben nem is ólban ellenek,amiben megfordulni lehet ugyan,de kört menni nem nagyon.
                            Nálunk apu gondozta a malacokat,de szükség esetén volt,hogy mi trágyáztunk(mosható alja volt)Persze a gumicsizmát a süldők szerették kóstolgatni,akkor odalocsoltunk,vagy odacsaptunk a seprűnyéllel,még ha ez nem is nagyon illik elvileg manapság.Az anyákhoz viszont nem mentünk be,de alattuk szalma volt.
                            Yve eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                            ha minden jól megy meglátogatom 1x Krillát, aztán kiderül, hogy ilyen bőbeszédű-e az életben is...
                            én is úgy terveztem egyébként, hogy elsőre csak pár pipi lesz, aztán ahogy látom, hogy mennyi időm marad a munka meg a kert mellett lehet több állat is. Szeretnék eljutni oda, hogy felneveljünk 1-2 malacot, esetleg anyuéknak is egyet, mert nekik nincs hol tartani. Föld van bőven, a takarmányukat meg tudom termelni, bár nem tudom, mit eszik a disznó.Mindent,még akár sertésmájkrémes kenyeret is.A moslékot gyűjtheted egy arra való fazékban/vödörben,nem kell minden adag maradékkal rögtön rohanni.Emlékeim szerint a lóherét nagyon komálják,meg búza-kukoricadara.Hízónak mondjuk hízótáppal keverve.Bármilyen gaz,romlani kezdő gyümölcs,krumplihéj,kajamaradék(csont és szálka nélkül) mehet a moslékba.
                            Tyúk meg malac pl.jó első kettőnek,napi 2x adsz enni.Tojásra esetleg ránézel gyakrabban.A tyúk szeret fészket rakni ha van miből,vagy elbújni pl.felállított pala mögé.Jó ha van tyúklétra(nálunk nincs,de érdekes módon az idei adagból csak 1 tyúk alszik kinn,kapaszkodva egy több méteres,vasállványon lévő műanyagnemtommi darabon.Asszem széles műanyag lambéria.A tavalyelőttiekből csomó sorban ült rajta és úgy aludt szabad ég alatt,a mostaniak összebújnak az ajtóban)
                            Az a baj, hogy nálunk senki nem eszik olyat, hogy galamb, meg nyúl meg kacsa, liba. A párom még a pulykát sem szívesen eszi meg. Mivel helyem bőven van lehet, hogy tartok majd eladásra csirkét, mondjuk naposból rántani valót nevelek, vagy fiatal tyúkot, még nem tudom. Szívesen tartanék pulykát is eladásra, bár nem tudom, annak mekkora a kereslete minálunk, illetve a kacsát sem tudom, megéri-e. Még a nyúlon gondolkodtam, hogy leadni, de azt sem tudom, érdemes-e vele foglalkozni, mennyiért lehet eladni. ezeknek mind utána kell néznem, kérdeznem.
                            Minden úgy van,hogy vannak jobb és rosszabb időszakok.Egy darabig jó,aztán meg nem.Apu anno a nyulaknak valami 16 "lakásos" ketrecrendszert épített,potyogtatós aljjal,a kaki legurult egy csatornába szintenként,onnan kellett kiszedni,de annak is volt lejtése.Az ellőodúk alja volt zárt.A nyúl is "fészket rak" maga köré,de asszem saját bundájából.(elnézést,nem nagyon szerettem őket,vadak voltak nagyon.Én meg csak ált.sulis.Ja,és öntöttvas--szerű akármiből volt hegesztve nekik etető-itató de azt is kiborították néha)Na aztán pár évig vitte őket leadni,aztán egyszer csak annyira nem érte meg,hogy a ketrecrendszert ingyen odaadta másnak.Később az is abbahagyta.
                            Ugyanez volt a nutriákkal,galambokkal,egy idő után nem érte meg.A disznónevelést vagy 3x hagyta abba életében,ebből egy esetben állítólag annyira lement az ár,hogy a kertben lett elásva agyoncsapás után az anyadisznó.
                            Disznóhoz még annyit,hogy ha jó kolbászt sonkát,szalonnát csináltok,azt még mindig el lehet adni.(Hahaha,most eszembe jutott egy öreg szomszéd,ők fiatalabb korában valakivel egyszer nyúlkolbászt is csináltak.Persze a nyúl belébe töltötték.Figyelem:cigitöltővel,arra fért rá)
                            Krilla,a Katasztrófa sújtotta övezetből.Fűszerpaprika.Heppek:hordvisz,texpel,cicinlógás,együttfex+anyahátánisalsz Ált.tele a privim privik helyett ideiglenesen:illaberek-kukacka-pofa-pöttyöcske-be

                            Comment


                              Krilla, be van nyomva az INSERT gombod, ha ilyet csinál... ( a delete felett találod jó esetben)
                              Csupa szeretet G
                              Csupa mosoly E

                              Comment


                                No, akkor jönnék egy biztató példával: mi 2 hektáron tartunk jelenleg 4 kecskét, 5 birkát (ezeknek egy szűk hektár van lekerítve, ott élnek), tyúkokat, csibéket, (vad és néma) kacsákat, pulykákat és gyöngyösöket. Szigorúan szabadtartásban, legeltetésben, gyümölcsösben, legelőn, erdőszélen. Reggel kiengedjük a baromfikat (akik vegyesen alszanak közös ólban), azok indulnak legelni, a kecskéket megfejem. Ők nyáron csak legelnek. A kacsáknak adok kukoricát, mert őket csak legeléssel nem lehet felhizlalni, ebből persze a többiek is esznek valamennyit. Vizet kap mindenki, a baromfiak naponta, a kecskéknek nagyobb tároló van, ott ritkábban. Este bezárjuk a baromfikat, miután friss almot kapnak. Kb. ennyi, amit kötelező jelleggel foglalkozunk velük. A kecskéket/birkát valóban körmölni kell, előzőt teljesen simán meg lehet tenni, utóbbi nehezebb, mert félősek, nehéz elkapni. Nem kell hozzá szakember, csak egy éles olló. A baromfiak között nincs terrorizálás, csipkelődés van, de ha valaki útban van, van helye, ahova távozhat. Egymás hegyinhátán alszanak az ólban, nappal meg mindenki megy a maga dolgára. Volt libánk, azok se bántották a többieket. A tyúkok tojótápot még soha nem láttak, de mindennap tojnak (még a letojt hibrid is, már egy éve nálunk van és még mindig bírja natúrkoszton.)
                                Mi is nulla tapasztalattal vágtunk bele, és nem bántuk meg. Most még tűnődünk a disznón, de mivel mindent a lehető legszabadabban akarunk tartani, még nem döntöttük el, hogy mi lenne a jó megoldás. Nyulat gondoltunk még, de azt is csak kolóniás rendszerben tudnánk elképzelni, nem ketrecben.
                                Szerintem nagyon sokat számít, ha elegendő hely van, hogy az állatok kiszolgálják magukat. Az persze igaz, hogy nyaralni menni csak akkor lehet, ha van aki átveszi a dolgokat. Ezért is lenne jó megint közösségekben élni.
                                Zsanett (Lotte 2006 augusztus, Tessza 2009 április)

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X