Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

Jurtában élni...Valós alternatíva?

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    http://www.facebook.com/event.php?ei...t=event_invite itt lakom gyertek el erre ha érdekel benneteket

    Comment


      ja fészbukon megtaláltok...én vok Szépmező Szárnya

      Comment


        Ahoy!
        Olvastam pár hozzászólást (és aggodalmat) , amire tudok megoldást javasolni.
        A jurta lakható a mi éghajlatunkon is. Meg kell tanulni használni és gondozni. A szellőztetése is megoldható: nem a tono-n (karikán) keresztül, hanem a padlózat felett fel kell gyűrni a nemezt. Nyáron az északi oldalról kellemes hűvös levegő hűti az amúgy meleg jurtát... :-) A nemezt leginkább az egerek teszik tönkere, amit évente, kétévente célszerű javítani. Nem nagy meló, mert a lyukakat egyszerű benemezelni. A "vízhatlan" ponyva valóban a mese-kategória. A jurtát úgy lehet vízhatlanná tenni, hogy több réteg fedés alkalmazunk. Nálam bevált, hogy a külső ponyva és a nemez közé egy kimustrált ejtőernyőt (6-7000 Ft) tettem. Ez szellőzik, de a vizet nem ereszti be. A ponyvának leginkább az UV fény árt.
        Több jurtát összekapcsolni csak ott célszerű, ahol nincsenek erős szelek. Ahol erős szél fúj, ott Szélúrfi belekapaszkodik a szerkezetbe és viszi... A szimpla jurton nem talál "fogást".
        A jurta fűtése sem macera. Mivel csak akkor érdemes fűteni, amikor benne vagyunk, így sokat meg lehet spórolni a tűzifán. Sütni-főzni viszont célszerűbb egy másik jurtában vagy valami külön kecóben, mert a palacsinta szagát beveszi a gönc. A jurta hamar felmelegszik a legnagyobb hidegben is - viszont pár óra alatt kihűl.
        A jurtalakást csak az válassza, aki a hozzá kapcsolódó életmódot is bírja. A jurta velünk együtt él - mint valami családtag... Nem is szabad magára hagyni. :-) A romantikus gyertyalángos/petróleumos esték elég költségesek - hiszen 1 liter petro lassan 1000 Ft. A gyertyakészítés sem olcsó, hacsak nem igazi (büdös) faggyúból készítjük. Nálam bevált a napelem és a LED világítás. Amúgy a jurta keveset kér és sokat ad...

        Comment


          te honnan szerezted a jurtád?

          Comment


            Üdv!
            Saját készítésű. Az "eredeti" mongol (suvenir) jurták "hétvégi bulikra" jók. Amikor idehaza 70-80 cm magasan terheli a hó a szarufákat a szélvédett oldalon vagy amikor dinamikus lökésekben éri a szél a jurtot, azt csak erősebb anyagból készült szerkezet viseli el. Mivel benne lakom, nem engedhetem meg azt a "luxust", hogy egy vihar elvigye az otthonom. Inkább megépítettem erősebb és minőségibb anyagokból. A formán is változtattam kicsit: meredekebb a tető, mint a mongol ger-é, a kerege magassága is nagyobb, az ajtó is kicsit más és a kéményt is a karika másik felén viszem ki. Apró dolgoknak tűnnek ezek, de sokkal kényelmesebbé teszik a jurtát.
            Amúgy egyre többen válasszák a jurtát állandó "hajléknak" - nem csak kalandvágyból. Egy dolog viszont NAGYON FONTOS: ne kényszermegoldás legyen a jurta!!!! Ezt az életmódot választani kell - és érdemes.

            Comment


              Usztu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
              Üdv!
              Saját készítésű. Az "eredeti" mongol (suvenir) jurták "hétvégi bulikra" jók. Amikor idehaza 70-80 cm magasan terheli a hó a szarufákat a szélvédett oldalon vagy amikor dinamikus lökésekben éri a szél a jurtot, azt csak erősebb anyagból készült szerkezet viseli el. Mivel benne lakom, nem engedhetem meg azt a "luxust", hogy egy vihar elvigye az otthonom. Inkább megépítettem erősebb és minőségibb anyagokból. A formán is változtattam kicsit: meredekebb a tető, mint a mongol ger-é, a kerege magassága is nagyobb, az ajtó is kicsit más és a kéményt is a karika másik felén viszem ki. Apró dolgoknak tűnnek ezek, de sokkal kényelmesebbé teszik a jurtát.
              Amúgy egyre többen válasszák a jurtát állandó "hajléknak" - nem csak kalandvágyból. Egy dolog viszont NAGYON FONTOS: ne kényszermegoldás legyen a jurta!!!! Ezt az életmódot választani kell - és érdemes.
              szia!
              A szél és vihar az nekem is nagy dilemmám, mert a mi környékünkön sokx erősen fúj a szél.
              Szívesen néznék fotót a jurtáról, amit építettél! Van erre lehetőség?
              Köszönöm!

              Comment


                Mongóliában erős szél esetén terhelik a tetőgyűrűt, hogy a felhajtóerő ne emelje el. Konkrétan súlyt függesztenek rá.

                Usztu, milyen anyagokkal dolgoztál? A borítása is más? A falak metszéseit mivel rögzítetted?
                A meredekebb tető tény hogy jobb a mi éghajlatunkra. (Épp ezért ha valaki hagyományos jurtát venne, érdemes inkább a kazahhal szemezni.)
                Kata és Ármin + Timur + Miron

                Comment


                  Szilvi!
                  A szél nem árt a jurtának. Akkor igen, ha változtatunk a klasszikus kialakításon, pl egy elő tetővel, vagy egy újabb jurta hozzáépítésével, netán egy emelet toldásával. A 6 év alatt egyszer vitte el a szél a kéményemet... szerencsére nem messzire! más kárt nekem nem okozott a szél. Ahogy Mirr-murr is írja, a karikát szélben (nagyon erős szélben!) le kell kötni valami nehezékhez. Én a jurta padozatában alakítottam ki egy gyűrűt, ahhoz kötöm le a karikát - eddig még csak kétszer volt rá szükség, pedig a tanyám egy fennsíkon fekszik, ahol szinte mindig fúj a szél. megpróbálok pár képet beszúrni...







                  Mirr-murr!
                  A keregét bőrrel húzattam össze - ahogy kell. Amúgy minden alkatrésze "autentikus". A nemezt Mongóliából hozattam. A külső borítás Sattler ponyva, ez bírja a Nap UV sugarait. Belül bélésselyemmel takarom el a nemezt. Az alapja deszka és mdf lap. A jurta faanyaga hárs és nyír.
                  A kazah jurta valóban kényelmesebbnek tűnik, hiszen nincsenek benne oszlopok. Viszont pont ezért szét kell szedni és újra összerakni legalább évente kétszer. A mongol ger ezt nem igényli és szerintem stabilabb is. Arról nem is beszélve, hogy a kazah jurta munkaigényesebb - ezmiatt drágább is. Bukharából 1,5 milla + szállítás egy kisebb jurta ára. Ha hazai anyagokból (hazai fa, saját nemez, stb) rakom össze, akkor is jóval drágább, mint a mongol.

                  Comment


                    Akkor igazából egy mongol jurtát alakítottál át egy kicsit? (Elnézést hogy értetlenkedem, zsibbadtmazagyam.) A Sattler ponyvát hol szerezted be? S miből van rajta a piros szoknya? Az mdf lap hogy bírja a megpróbáltatásokat?
                    Idén akarunk rendes alapot a miénknek, rendes vasag fapadlóra nem lesz keret... Kavics-homok biztosan kerül alá a víz miatt, A tetejére még variálunk mi kerüljön. Milyen a ti alapotok pontosan? (Bocs a sok kérdésért...)
                    Kata és Ármin + Timur + Miron

                    Comment


                      Usztu!De jó a leírásod, a fényképek!Köszönjük!
                      Ha belefér, érdekelne minden, amit el tudsz mesélni.Az életmódod is.
                      Ági:két fiú anyuja Matyi /2001/, Csabó /2008/ és apjuk szelídítője, a kecskék pásztora, agyag formázója

                      Comment


                        Kellemes Húsvétot kívánok Nektek!
                        Mirr-murr
                        Igen, a mongolt méreteztem át. A piros aljzat a hó és a sár miatt van. Ha olvad a hó, akkor ponyva felszívja a vizet, a sarat meg le lehet mosni róla. Anyaga PVC "kamionponyva". Van hátránya i, mert a pára lecsapódik alatta, de ezt is ki lehet küszöbölni. Nem kötöm le az alap alá, hanem hagyom, hogy mozogjon a levegő alatt. Az alap alatt is jó ha mozog a levegő. Az alapot már másképpen csinálnám meg, mint most van. Jelenleg fenyő gerendákat tettem a ledöngölt földre és arra csavaroztam az mdf lapot. Ez sima és viszonylag nem szívja be a vizet. Nos: a fenyőgerenda elrohad és az mdf lap se kacérkodik az örökkévalósággal. Mivel az anyagi kereteim meglehetősen szűkek, mindig abból építek, ami van. A fenyőt kiváltom az idén akácra (kidobott szőlő-oszlopok), az mdf lap egyenlőre még bírja. Ami fontos: az alapot inkább kiemelni kell, mintsem körülárkolni!!! Az alap alá kavicságyat építeni jó megoldás. Egyébként Oszi barátom raklapokra állította a jurtáját - a nyulai meg befurták magukat a jurta alá és ott kölykeztek! Mármint a nyulak... Egy másik család egyszerűen kimerte a folyóból a kavicsot, és arra tettek vastagon szőnyegeket. Nem tűnt hidegnek. Amúgy a jurta padlószintjén "hideg" van, mert ott mindig mozog a levegő. Az alapnál arra ügyeljetek, hogy a ponyva lelógjon róla a becsorgó vizek miatt és a kerege lecsúszását is meg kell akadályozni az alapról. Én méterenként felfúrtam vékony kis léceket az alapra kívül és belül is. A karika közepe alatt levertem egy rohadt nagy karót a földbe, kifúrtam és egy erős kötelet húztam ár rajta, amit az alap fölé kihúztam. (remélem érthető) Ehhez kötöm le viharban a karikát. Nem kell becipelni az aksit, meg egyebeket.
                        A Sattler ponyvát BP-en legolcsóbban a Sarolta Bellon cégnél érdemes megvenni. Áfásan most 2600 Ft/m és 1,2 m széles. (Ez pontos ár, mert egy készülő jurtára most kértem meg az árajánlatukat!) Nem olcsó, mert egy 5-6 m-es jurtára kell legalább 60 m ponyva. Mégis azt tanácsolom, hogy ebből érdemes varratni, mert ez kibír 8-10 évet - ha nem többet. Az Ethnocenternél 18.000 Ft-ért is lehet rendelni eredeti mongol lepedőponyvát, de az alá komoly vízszigetelést kell kitalálni. Bogádi Nikiék az Őrségben most éppen ezt választották: mongol vékony lepedő + alatta ejtőernyő. Várom a tapasztalataikat. Az tuti, hogy évente kétszer cserélni kell a külső ponyvát. Azt is figyelembe kell venni, hogy télen komoly szikraeső hullik vissza a ponyvára begyújtáskor. Diszkrét kis lyukak keletkeznek a ponyván. Ezért a dupla felső takaró nem árt.
                        Kérdezz bátran! Amiben tudok segítek!

                        Comment


                          Ági!
                          Mire vagy kíváncsi? Az életmód? Hát... az nem nagy durranás. Naná, hogy vannak kecskéim! Rackák, szamarak... A történet annyi, hogy cirka 12-13 évvel ezelőtt megismertem Oszit. (Szó volt róla ezen a topicon is.) Mint amikor pofánvernek valakit... olyan hatással volt rám az, amiket mondott. Összebarátkoztunk és nagy sokára döntöttem: elég a vállalkozósdiból, meg a taposómalomból. 2006-ban állítottam fel a jurtámat és vettem 3 kecskét és egy hektár földet. A kölcsöneimet kifizettem és "szabadon" akartam élni. Sajna a családom másik fele (feleségem és a leánykám) nem így gondolja és Ők nem jurtáznak - a net is náluk van a "háznál" a városban. Nincsenek "mellette", de "ellene" sem. Mivel nincsen rendszeres bevétel, ezért olyan bizonytalannak ítélik meg ezt az életformát. Pedig úgy vélem egyre stabilabb a dolog... Igaz, hogy nincsen benne "pénz", de saját terményeinket esszük, ami azért bio, mert nincsen lóvé permetre! Amúgy nincs is rá szükség, mert pl a krumplibogarat ráérünk összeszedegetni kézzel is. Az állatoknak a takarmányt magam termelem meg (kukorica, lucerna, stb) Persze kézzel kaszálok és a cséplést is cséphadaróval végzem. Az egereket sem méreg írtja, hanem a kövér macskáim! Rengeteg gyümölcsfánk van és a "tea" csalánból és virágokból készül. Igazából sok dolog van ami változott - de a "drasztikus" változás inkább belül zajlott le, nem pedig a külsőségekben. A jurta sem fontos - lehet a hajlék bármi. A jurta azért bír jelentőséggel számomra, mert szimbólum és kihívás. Pár hét jurtában.... az semmi. Minden évszakot át kell élni. A hideg viharokat és forró nappalokat is. Ha hiszed ha nem: a jurtában hallod, amint a köd lélegzik! Reggel irdatlan madárcsicsergésre ébredsz, este meg nem bírsz elaludni a tücsköktől! Tök rossz...
                          Most már a gazdaság ott tart - ami a semmiből felfejlődött odáig, hogy ősszel vágni kell a kecskéket, mer nyüzsögnek mindenfelé. Tavaly 32 kecském volt - kecskehúst eszünk kecskehússal. A tejből túrót készít a nejem, az a cserekereskedelem alapja! Tavaly kezdtem a rackákkal. Most a kicsike nyájam 13 juhból áll. Van három csacsi - ezeket málházom és a szénázásnál lesznek nagy segítségemre. Persze a környék ovisainak a kedvencei! Baromfiak még nincsenek, mert nem tudom jól megoldani a róka kérdést... A kis vörös rafkósabb nálam. De nem adom fel és most téglából építem a tyúkólat - ahogy a pénztárca engedi. Cirka...
                          Utoljára szerkesztette Usztu; 2011.04.23., 09:24.

                          Comment


                            Nagyon köszi, Usztu!Mi is hasonló kérdésköröket járunk.NAGYON vonz minket, engem is az eféle életmód.De a gyerekek iskolába kell járjanak.Én nem vagyok olyan elszánt, hogy pereskedjek a Magyar Állammal, mint Osziék, és nem is alapos meggyőződésem, hogy mindenképp jobb a gyerekeket kivenni az iskolából.
                            Amin Oszival nem értek egyet (még?), az "ami tönkremegy, azt ne javíttassuk meg..."Értem én, de mégis , szeretem, ha van valami, akkor az jó.Ha az elektromos kemence, vagy akár, csak 1 lámpa is, ha JÓ, MÛKÖDIK, akkor az jó érzés nekem.És próbáltam, próbálgattuk a kézi mosást, de valahogy nem tudok ráhangolódni, hogy hetente pár délelőttöm erről szóljon.Hogy miként valósítható meg az áramtermelés nekünk elérhető szinten, azt még nem ismerjük alaposan.
                            Én, mi is szeretnénk hasonló életmódot élni, nem ragaszkodok a jurtához, a szalmabála ház talán jobban nekünk való.A NOMÁD ÉLETMÓD az, ami vonzó.
                            Télen a párom váltóban ménest őrzött egy gyönyörű helyen a Bakonyban, gerenda házban, vezetékes víz, és áram nélkül.Imádtunk ott vele lenni, de az nem saját volt, és a suli, és a hétköznapok kötelességei, realitása miatt nekem a gyerekekkel mindig haza kellett jönni.Most "parkolópályán" érzem magunkat.Annak az idejét éljük, amikor sok információt szeretnénk begyűjteni, ismeretséget, ahhoz, h STABILAN MEGALAPOZVA vágjunk bele abba, amit szeretnénk.
                            Ági:két fiú anyuja Matyi /2001/, Csabó /2008/ és apjuk szelídítője, a kecskék pásztora, agyag formázója

                            Comment


                              Usztu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                              Ági!
                              Mire vagy kíváncsi? Az életmód? Hát... az nem nagy durranás. Naná, hogy vannak kecskéim! Rackák, szamarak... A történet annyi, hogy cirka 12-13 évvel ezelőtt megismertem Oszit. (Szó volt róla ezen a topicon is.) Mint amikor pofánvernek valakit... olyan hatással volt rám az, amiket mondott. Összebarátkoztunk és nagy sokára döntöttem: elég a vállalkozósdiból, meg a taposómalomból. 2006-ban állítottam fel a jurtámat és vettem 3 kecskét és egy hektár földet. A kölcsöneimet kifizettem és "szabadon" akartam élni. Sajna a családom másik fele (feleségem és a leánykám) nem így gondolja és Ők nem jurtáznak - a net is náluk van a "háznál" a városban. Nincsenek "mellette", de "ellene" sem. Mivel nincsen rendszeres bevétel, ezért olyan bizonytalannak ítélik meg ezt az életformát. Pedig úgy vélem egyre stabilabb a dolog... Igaz, hogy nincsen benne "pénz", de saját terményeinket esszük, ami azért bio, mert nincsen lóvé permetre! Amúgy nincs is rá szükség, mert pl a krumplibogarat ráérünk összeszedegetni kézzel is. Az állatoknak a takarmányt magam termelem meg (kukorica, lucerna, stb) Persze kézzel kaszálok és a cséplést is cséphadaróval végzem. Az egereket sem méreg írtja, hanem a kövér macskáim! Rengeteg gyümölcsfánk van és a "tea" csalánból és virágokból készül. Igazából sok dolog van ami változott - de a "drasztikus" változás inkább belül zajlott le, nem pedig a külsőségekben. A jurta sem fontos - lehet a hajlék bármi. A jurta azért bír jelentőséggel számomra, mert szimbólum és kihívás. Pár hét jurtában.... az semmi. Minden évszakot át kell élni. A hideg viharokat és forró nappalokat is. Ha hiszed ha nem: a jurtában hallod, amint a köd lélegzik! Reggel irdatlan madárcsicsergésre ébredsz, este meg nem bírsz elaludni a tücsköktől! Tök rossz...
                              Most már a gazdaság ott tart - ami a semmiből felfejlődött odáig, hogy ősszel vágni kell a kecskéket, mer nyüzsögnek mindenfelé. Tavaly 32 kecském volt - kecskehúst eszünk kecskehússal. A tejből túrót készít a nejem, az a cserekereskedelem alapja! Tavaly kezdtem a rackákkal. Most a kicsike nyájam 13 juhból áll. Van három csacsi - ezeket málházom és a szénázásnál lesznek nagy segítségemre. Persze a környék ovisainak a kedvencei! Baromfiak még nincsenek, mert nem tudom jól megoldani a róka kérdést... A kis vörös rafkósabb nálam. De nem adom fel és most téglából építem a tyúkólat - ahogy a pénztárca engedi. Cirka...

                              építs a tyúkoknak olyat mint a csűr lábakon álljon a talaj felett egy fél méterrel és kösd alá a kutyát éjszakára mikor már beültek a tyúkok biztos nem megy oda semmi hacsak nem tud repülni

                              Comment


                                amugy kihoztam multkor a könyvtárból egy magyar néprajz könyvet...Balassa-Ortutay félét a népvándorlás egyetmes baromságátol eltekintve amit a magyar nép életmódjáról ír összefoglalóan használható teljesen a könyv...rengeteg istálló csűr góré különböző ólak karámok kerítések és primitiv lakhelyek ábrázolását leírását valamint alaprajzát tartalmazza jó ötletek ad az állatok tartásához h a környezetben található dolgokból főleg fából h építhetünk nekik menedéket v akár állandó szállást is...érdemes lapozgatni ajánlom mindenkinek

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X