Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Szoptatáshoz kapcsolódó élménybeszámolók / dühöngő

Collapse
X
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

Szoptatáshoz kapcsolódó élménybeszámolók / dühöngő

Úgy láttam, ilyen topik még nincs, ezért a hordozós élménybeszámolós mellé nyitok egy ilyet

A többi szoptatósban (negatív beszólások, szoptatási tanácsadók stb.) mindig előjönnek olyan sztorik, amiket jó lenne egybegyűjtve olvasgatni. Szóval jöhetnek megható sztorik, ezerszer hallott tévhitek (pl. teáztatás) és idióta rémtörténetek ismerősöktől/családtagoktól stb.
    Morzsa - egy 5,5 éves lány, egy 4 éves és egy 1 éves kisfiú anyukája Értékeléseim
    "Elolvadt a világ, de a közepén anya ül és ott ülök az ölében én." (Zelk Z.)

Kezdem is a sort (ez a dühöngő vonal lesz):

Ma a 6 hónapos tanácsadáson a 8 kilós gyerekemnek tejpépet (napi 2x) írt fel a dokinő, és ebédre mostantól főzeléket kell kapnia, valamint csak evés után szoptassam, mert alig hízott az eltelt két hónap alatt... (Még most is duci, és hosszban nőtt, kinövesztett 4 fogat, és nagyon nyugodt kislány.) És nem álltam le vitatkozni, mert azt hiszem, semmi értelme nem lett volna... (Csak nem váltottam ki a tejpépet, a hozzátáplálást pedig fokozatosan csinálom tovább, 4-5 naponként egy-egy új étellel).

Férjem nagymamája nemrég megkérdezte, hogy hozzám talán nem jár védőnő, hogy nem 3-4 óránként szoptatok, hanem gyakrabban. Nekem olyan hihetetlen, hogy az előző korosztályoknak eszükbe sem jut(ott) megkérdőjelezni, amit a gyerekorvos/védőnő mondott...

Anyukáméktól meg a szüleink korosztályától meg mindig hallgatom, hogy bezzeg mi már 2 hetesen narancslét kaptunk, nem sokkal később már mindenféle pempőket ettünk, és nem lett semmi bajunk. És hiába telt el azóta pár évtized, az, hogy ők felneveltek pár gyereket, sokkal erősebb érv...
    Morzsa - egy 5,5 éves lány, egy 4 éves és egy 1 éves kisfiú anyukája Értékeléseim

Comment

akkor en folytatom a sort, nalam az anyosom uzent a ferjemen keresztul, hogy hagyjam abba a szoptatast ( kiderul par napja hogy ujbol kisbaba erkezik) mert nem tesz jot a gyereknek, marmint akit szoptatok annak! mert mar nem jo a tej ilyenkor ha varandos vagyok! hozzateszem az Anyos afrikai fekete es 5 gyereket nevelt fel es a ferjemnek minden szava szent, szoval most a ferjem is azt mondja hagyjam abba a szoptatast! de en nem akarom a fiam meg plane nem! hat ez van! megkoszontem a tanacsot es foltatom a szoptatast, de ebbol persze megint sertodes van!
      A kiscsapat:Ceciliaa majdnem 8 éves kisasszony es tornaszlany, Ádám a 5 es fel eves futobajnok es szelidoriasom, Kristof(2010.05.19 o.sz. es vba2c)a nagy tanitomesterem

Comment

Előre is bocs az offért. Kiváncsi voltam, honnan jön ez a 3-4 óránkénti szoptatás, mi volt régen. Van egy könyvem, az a címe, hogy a "Magyar Család Aranykönyve", a kilencszázas évek elején adták ki. Na, ebben már elítélték az egyébként oly "bevett" össze-vissza szoptatást, és javasolták, hogy az anyák 3-4 óránként szoptassanak, a hasfájást elkerülendők. Hosszú oldalak szólnak a szoptatásról, de úgy érzem, elég jól sikerült a kampány, mert a mi anyáink - az enyém szerencsére nem - már szinte mind így csinálták.
        Az egyébként nagyon szép, ahogy a szoptatást pártolja, támogatja, javasolja, előírja ("ideges nő is tud szoptatni") és lebeszél a tehéntejről, helyette - saját tej hiányában - inkább a Nestlé tápot ajánlja - én meglepődtem, hogy tápszer már akkor is volt.
        Heni és Timi (mi) - (2008.07.22) , na meg a BeBuhttp://bebu.hu

Timi már oviba jár! Van hely, ahová felvették!!

Comment

Janet, itt nincs off, ha szoptatás a téma Én azt olvastam ugyanerről, hogy a bölcsődékkel egyidős az időre szoptatás is, mert amikor nem volt gyes/gyed, és pár hónapos gyerek mellől vissza kellett menni dolgozni, a bölcsiben napirend volt: 3 óránként kaptak enni a babák. A gondozónőknek meg persze az volt a jó, ha már otthon is ehhez szoknak hozzá, nem mindenféle elkanászodott igény szerint szopó baba sír majd nekik

Kriszta, anyósod 5 gyerekénél ezek szerint nagyobb a korkülönbség, tehát nála fel sem merült a terhesen szoptatás kérdése? A férjed az anyjának ad igazat?

Comment

kriszta29 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
            akkor en folytatom a sort, nalam az anyosom uzent a ferjemen keresztul, hogy hagyjam abba a szoptatast ( kiderul par napja hogy ujbol kisbaba erkezik) mert nem tesz jot a gyereknek, marmint akit szoptatok annak! mert mar nem jo a tej ilyenkor ha varandos vagyok! hozzateszem az Anyos afrikai fekete es 5 gyereket nevelt fel es a ferjemnek minden szava szent, szoval most a ferjem is azt mondja hagyjam abba a szoptatast! de en nem akarom a fiam meg plane nem! hat ez van! megkoszontem a tanacsot es foltatom a szoptatast, de ebbol persze megint sertodes van!
            Figyi, olvasgasd sokat Liv blogját!!! Ő végig szoptatott terhesség alatt. www.zimonyi.hu
            Szurkolok, hogy a férjed belássa, hogy ez jó a babának és neked is, és, hogy melléd álljon az anyja helyett!!!
            Kézműves és életmód blog kisvicus kukac gmail.com ---> privi helyett ide írj!!
            "Amit tollal írsz, azt szíveddel és jellemeddel írod. Amit géppel írsz, azt csak szándékoddal írod." (Márai)

Comment

Rólunk bevezetésként: Mi nagyon megszenvedtünk a szoptatással, mivel a Baba hipoton volt és nem bírt szopni. Így lefejt tejet kapott cumisüvegből. Utána szoptatási tanácsadónő és Feleségem elképesztő kitartásának köszönhetően sikerült cicire szoktatni, azóta megy az igény szerinti szopi, a Kisfiúnk azóta elképesztően fejlődik, 4 hónapos korára már megduplázta a súlyát. Itt egy "csokor" a dühítő-buta beszólásokból:

"Ha igény szerint szoptat, késöbb majd nem tudja cumira szoktatni" (nővér, kórházi kivizsgálás)
              "Biztos benne, hogy csak az anyatej megfelelő?"(gyerekorvos, kórházi kivizsgálás)
              "Már ideje lenne egy kis teát adni a gyereknek" (Rokonok)
              "Napi 8 etetés?! De szerencsések vagytok, hogy van elég tejetek!"
              "90grammos gyerek" ez egyéb babás fórumokon, ami azt jelenti ennyit eszik alkalmanként. Mi 1 hónapos kora óta NEM mérjük... A súlyát kb. havonta, kíváncsiságból.
              "Már csak napi 5x szopik" (Internetes "szakértői" oldal, 4 hónapos babák fejlődéséről)

8 babás ismerősből 7 állandóan mér, aggódik, hozzátápi (3 hónaposan!!!),és persze időre szoptat. Nem sok minden változott...
              Meleg ruhák babáknak és mamáknak

Comment

Anyuék mesélték, hogy engem anno az éjszakai szoptatás előtt-után is megmértek, és persze a kötelező böfiztetés sem maradhatott ki. Ha nem ettem meg az előírt adagot, folytatni kellett a szopást. Kérdeztem, mit csináltak, ha belealudtam a szopiba. Hát mit, felébresztettek, mert a böfiztetés+mérés nem maradhatott el semmiképp... Ja és persze szigorúan 3 óránként kaptam tejet, hiszen annál hamarabb "nem lehet éhes a gyerek". (Szerintem nincs abban semmi meglepő, hogy hosszú hetekig sírós baba voltam. Aztán gondolom, betörtem.)

Comment

Sundae eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Anyuék mesélték, hogy engem anno az éjszakai szoptatás előtt-után is megmértek, és persze a kötelező böfiztetés sem maradhatott ki. Ha nem ettem meg az előírt adagot, folytatni kellett a szopást. Kérdeztem, mit csináltak, ha belealudtam a szopiba. Hát mit, felébresztettek, mert a böfiztetés+mérés nem maradhatott el semmiképp... Ja és persze szigorúan 3 óránként kaptam tejet, hiszen annál hamarabb "nem lehet éhes a gyerek". (Szerintem nincs abban semmi meglepő, hogy hosszú hetekig sírós baba voltam. Aztán gondolom, betörtem.)
                  Igen ez a kényszeres és értelmetlen méricskélés, ez borzasztó!!!
                  Így nem csoda, ha nem etetnek éjszakánként, mivel felébred a baba, és sír... Aztán visszaaltatás az nem mindig könnyű, aztán újra eljött a köv. 3 órás időpont..! Meg van akinek a folytonos stressztől(babás rokon) fogy a teje, kezdi is a hozzátápit...) Ez szerintem fejben dől el, csak nehéz lehet állandóan szembe menni a környezet és a szakértők elvárásainak.

Még ezt is hallottam: "még sokat sír, még nincs betörve"
                  Meleg ruhák babáknak és mamáknak

Comment

Kedvenc szoptatós "beszólásom" a következő:
                    "Ha ilyen gyakran szoptatja, anyuka, meg fog állni a fejlődésben." - ügyeletes gyermekorvos mondta Bendegúz két hónapos korában. 5 és fél kg volt, és kb. 10x szopott naponta.
                    A doktornő szerint (és ezt utána a gyerekosztályon is megerősítették) 5-6x kellett volna ennyi idősen ennie nappal, az éjszaka meg természetesen átaludva!
                    Most már jól szórakozok ezen, de akkor eléggé megingattak (nem azzal, hogy nem fejlődik, mert azon már akkor is röhögnöm kellett, hanem, hogy attól fáj a hasa), és egy darabig igyekeztem legalább 2 órásra nyújtani a szopik közti időt.
                    Ági
                    Bendegúz (08.07.28.) és Panna (11.03.18.) anyukája

Comment

daridagi eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      Most már jól szórakozok ezen, de akkor eléggé megingattak
                      Ne érezd emiatt rosszul magad... Én is az eszemmel is tudom, hogy a szoptatás a legjobb mindkettőnknek, mégis elbizonytalanít, amikor töményen jön a sok tévképzet mindenfelől: védőnőtől, gyerekorvostól, rokonoktól... Vagyis nem jó szó, hogy elbizonytalanít, de elgondolkoztat, elveszi a kedvem, na, biztos értitek, mit akarok. Olyan rossz, amikor a saját anyád (aki szoptatáspárti, és jót akar Neked is, az unokájának is) mond ilyeneket, hogy túleteted azt a gyereket, meg hogy még nem lehet éhes, hisz nem telt el 3 óra... Vagy a gyerekorvos mondja, hogy 4 hónaposan el kell kezdeni a kóstolgatást, meg hogy ilyen lapos mellbimbóval nem fogsz tudni bimbóvédő nélkül szoptatni (én hülye addig tudtam, de ezek után vettem egy bimbóvédőt, amiről később sikerült leszokni...). Ehh.

Comment

A mi történetük szerencsére happy-end-es, de a mai napig kiborulok a védőnő tanácsain, ha visszagondolok a kezdetekre.
                        Még nagy pocakkal el-elolvasgattam a szakirodalom vonatkozó fejezeteit, de magamban azt gondoltam: " Ugyan, mit lehet rosszul csinálni, úgyis menni fog..." Azt hiszem, ezzel nem vagyok egyedül.

Anna és én elég ügyetlenek voltunk, így nem egyszer tartott 20 percig a "mellre tevés", de hamar beindult a tejem. Már itthon az első napokban feltette a kérdést a védőnő: "Van elég teje?" Én meg nagy magabiztosan válaszoltam igennel. "Mi nem szeretjük az igény szerinti szoptatást - ami divatos manapság -, nincs így az anyukának magánélete" - mondta a több évtizedes szaktudását lobogtató védőnőnk. Akkor álljunk rá a 3 órás etetésekre, mérjük, azt is elmondta, mennyit kell Annának ennie, stb.. Ez így is ment. Számolgattuk a preceket, félórákat. Nade mindig sír... Tea, víz. Aztán elkezdtem fejni, mert "nincs elég tej". Nagyon ment a parázás. A lefejt tejet is cumisüvegből adtuk. 2,5 hetesen kapott már tápszert is, mert még mindig éhes!!!!
                        Ezek után beállt a kb. 70 perces etetési rend: szopizás (2 hónaposan már csak pár percig volt hajlandó), lefejt tej cumisüvegből, tápszer cumisüvegből, ha még kellett valami, majd fejés. Fejés, még éjszaka is . 2 hónapig jegyeztem, mikor mennyit eszik, mennyit fejtem. Eljutottunk arra a szintre, hogy 80-90%-ban anyatejet kapott, de nagyrészt üvegből.
                        Elgondolkodtam: vajon miért kell nekem mosogatnom, sterilizálnom, hűtenem, melegítenem???? A védőnő erre: "Örüljön, hogy van még ennyi teje, nem mindegy, miből kapja a gyerek?" (Ja, és ő biztatott, hogy tápszerrel is ugyanúgy fel lehet nőni, meg az ő első lánya is tápszeres..) Nem bökte ki, hogy van LLL, és léteznek szoptatási tanácsadók, pedig biztos tud róla, és látta, hogy érdekel a téma, nem hagy nyugodni.
                        Szép lassan magam jutottam el interneten oda, hogy Rózsa Ibolyát felhívtam, aki kijött hozzánk, megállapította a cumizavart, és elmondta a "kezelés" módját (azt hiszem, ezt nem kell itt részleteznem).
                        Azóta rendben vagyunk, Anna 1 éves elmúlt, még mindig szopizik, de azért már eszik is rendes gyermek módjára
                        A cumisüveg azonnali, vissza nem vonható eldobása utáni 2-3 hétben férjemmel volt egy-két harc (csak egy kicsi teát hadd adjak, stb..), de Ő is örül, hogy nem engendtem a kísértésnek, és inkább hosszabb időt vett igénybe az esti altatás. Nekem is voltak nagy kételyeim. Néha megijedtünk, mikor 20g-ot fogyott tegnap óta!!!!!!!! Atyavilág!!!
                        Kicsit hosszúra nyúlt, bocsánat, de ez így is tömörített változat...
                        Emese kincseink: Anna (2008.08.29), Lea (2010.09.17), pocaklakó 3. leányzó (aug.)
                        Lana kék csillag , Didy Ellipsen Schoko, Amasonas karikás, Manduca Chocolate Cake

Comment

Ja, és a ráadás: ma felhívott nagyrabecsült védőnőnk, hogy a védőnői szolgálat tart egy anyatejes napot, ahova a min. 1 éves korukig szoptató anyákat hívják meg. Kicsit jutalmazzák, értékelik a szoptatást komolyan vevő anyukákat. Ezt az ő szájából Elmegyünk.
                          Amúgy csodabogárnak tekint, hogy - idézek - "még szoptatási tanácsadót is felhívott".

Persze nálunk is volt a "Most már el kellene kezdeni a hozzátáplálást, mert hozzászokik az édes ízhez."
                          Csak azt nem értem, hogy a védőnőknek nem kell szakmai továbbképzésen részt venniük?
                          És az Eü. Világszervezet ajánlása? Ott mind tök hülyék ülnek?
                          És, ha belegondolok, hogy hány újszülöttes anyukának ad ez a nő "jó tanácsokat"...

Hát ennyi.
                          Én tényleg jól kidühöngtem magam, köszönet!
                          Emese kincseink: Anna (2008.08.29), Lea (2010.09.17), pocaklakó 3. leányzó (aug.)
                          Lana kék csillag , Didy Ellipsen Schoko, Amasonas karikás, Manduca Chocolate Cake

Comment

Emese, gratulálok! Ügyesek vagytok!

Szerintem kiadták utasításba a védőnői szolgálatnak, hogy kell ilyen anyatejes napot tartaniuk, mert épp ma hallottam az egyik itteni védőnőtől, hogy ők is szerveznek. Csak azt nem tudom hogyan, hiszem abszolút nem szoptatás pártiak, mert szerintem a 3 óránkénti szopi + tea, víz - főleg éjszaka + HT 5 hónapos kortól nem kedvez a hosszan tartó szoptatásnak.

De én már elhatároztam, hogy megyek bomlasztani
                            Juli

Comment

emese66 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                              "Mi nem szeretjük az igény szerinti szoptatást - ami divatos manapság -, nincs így az anyukának magánélete" - mondta a több évtizedes szaktudását lobogtató védőnőnk. Akkor álljunk rá a 3 órás etetésekre, mérjük, azt is elmondta, mennyit kell Annának ennie, stb..
                              Hát nem is tudom, kinek van több magánélete: aki fej, sterilizál, szoptat, tápszert kever, és nézi az órát meg a mérleget, vagy aki szoptat igény szerint

Comment

Betöltés...
                              X