Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

a kendő szövése

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    a kendő szövése

    a hordozókendő nem más mint egy darab anyag.
    de nagyon sok féle szövéssel készülhet. minden gyártónak meg van a maga elképzelése, hogy az ő kendőjének a szövése miért a legmegfelelőbb.

    arra gondoltam, összeszedhetnénk milyen fajta szövéseket ismerünk, hordozókendők esetében.

    jó lenne a különböző magyar elnevezések mellé közeli képet is csinálni, egy úgy szövött kendőről, hogy lássuk is miről beszélünk.
    meg összeírhatnánk az általunk ismert márkák milyen szövéssel készülnek
    na meg jöhetnek a tapasztalatok és összehasonlítások
    Lili, Hana(04/12/18) Iván(06/10/28) anyuja
    Waldorfbabák és Egyebek

    #2
    kezdhetnénk a nandu kendővel.

    a nandu kendőt forgalmazó honlap ezt írja a szövésről
    A Nandu hordozókendõk anyaga tiszta pamut. Szövése a hordozókendõket tanulmányozó ortopéd orvosok által nemzetközileg erre ajánlott szövéstechnika. Kizárólag ezzel a szövéssel készülõ kendõk támasztják megfelelõen a baba gerincét. Valamint az ezzel a technikával készülõ kendõk nem repenek, nem szakadhatnak szét hirtelen, így sokkal biztonságosabbak.
    ez akkor melyik szövés is? mi ennek a neve? amiről mondjuk egy szövésben szakember rögtön tudja miről beszélünk.
    ha jól tudom a Lanákat is így szövik. és a didymos? és a girasol?...stb
    hogy hívják ezt a szövést németül/angolul/finnül?
    Lili, Hana(04/12/18) Iván(06/10/28) anyuja
    Waldorfbabák és Egyebek

    Comment


      #3
      Szuper jo ötlet! Engem ez mar miota erdekel.
      Fiu(2007) lány (2009) fiu (2017)

      Comment


        #4
        Lili! Németül Kreuzköper, magyarul ripsz, vagy keresztsávoly. Angolul cross twill.

        Ez az egyetlen szövéstípus, aminél tudtommal minden gyártó egyetért, hogy alkalmas hordozókendőnek.

        Aztán van még a jaquard, ami sokak szerint alkalmas. Didy, Vatanai és Bebina is gyárt ilyet.

        Plusz van a Diamantköper, nem tudom magyarul mi. Ilyenek az egyszínű Storchenwiegék.
        Varda

        Roland (2007. december); Niké Boglárka (2013. április) anyuja

        Az igazságnak sok arca van

        Comment


          #5
          A regi Girasolok, meg ugy tudom a regi Hoppek is, Köper szövesüek voltak. Azok nem annyira jok hordozasra, de annyira nem lehetnek rosszak, mert a regi Hoppe is Ökotest gut-ot kapott. Az uj Hoppe meg Girasol persze keresztsavoly.

          Amit nagyon viccesnek tartok, hogy a Didymos azt allitja, hogy a Diamantenköper nem jo hordozasra, mert tul vastag
          En meg egyaltalan nem ereztem vastagnak a Leo-t (egyszinü Storch).

          Didymos honlaprol
          keresztsavoly:


          Jacquard:


          Diamantköper:
          Utoljára szerkesztette zsuzsmuzs; 2008.11.01., 21:53.
          Fiu(2007) lány (2009) fiu (2017)

          Comment


            #6
            Na én most a kép alapján nem értem, hogy mi a különbség a keresztsávoly és a Jacquard között. Nekem ugyanolyannak tűnik, csak minta is van beleszőve.

            Finnül talán vinojoustava?
            Jucuu és Szilárd (2007.08.04.)
            http://jucuu.blogspot.com/

            Comment


              #7
              Keresztsavolyba nem lehet mintat beleszöni
              Fiu(2007) lány (2009) fiu (2017)

              Comment


                #8
                háát nekem sem teljesen világos

                úgy tűnik, mintha a jacquard, sima vászonkötés lenne csak mintával
                pedig tudom, hogy az egy másik szövési technika


                ez alapján a ripsz kötés nem ugyanaz mint a keresztsávoly

                itt a jacquard

                sajnos ezek a leírások nekem semmit se mondanak. ez alapján nem tudnám megmondani egyetlen textilről sem, hogy milyen szövésű
                Lili, Hana(04/12/18) Iván(06/10/28) anyuja
                Waldorfbabák és Egyebek

                Comment


                  #9
                  A hordozo.hu oldalon ezt találtam:


                  Kétféle szövéstechnikájú kendővel találkoztam. Ha közelről megnézünk egy kendőt könnyen eldönthető, melyik típusba tartozik.
                  Vászonkötés: Adottak a felvetőszálak; a rájuk keresztben futó bevetőszálak (amivel az anyagot szőtték), az egyik felvetőszál alatt futnak, majd a másik fölött, mindig egy alatt és egy fölött. Az így szőtt anyagok merevek, jó tartásúak.
                  Ripszkötés: A bevetőszálak mindig kettő felvetőszál alatt, majd kettő fölött futnak és a szomszédos bevetőszálak eggyel el vannak csúsztatva egymáshoz képest. Ez egy lazább szövés, lágyabb esésű anyagot eredményez, mint a vászonkötés. A Lana kendők ripszkötésűek.
                  Az a tapasztalatom, hogy a vászonkötésű kendők az anyag merevsége miatt kevésbé alkalmasak hordozókendőnek. A vászonkötésű anyagnak az a tulajdonsága, hogy "úgy áll, ahogy ő akar". A ripszkötésű kendőnek ha meghúzom az egyik szegését kötözés közben, rám és a babára simul, mert lazább szövése ezt lehetővé teszi.
                  Ha mérlegelem, vajon jól lehet-e használni egy hordozókendőt, az első amit leellenőrzök, hogy ripszkötésű legyen!


                  ripsz=keresztsávoly Vagy tévedek?
                  Angéla
                  Huba Márton (2004), Keve László (2007),Hanga Piroska (2010) és Ilka Mária (2013)

                  Eladó vagy zsámbéki, töki ingatlanra cserélhető dobai (Veszprém m.) házunk.

                  Comment


                    #10
                    Ez elég érthető leírás volt Galang, köszi! Fentebb írta Varda, hogy a ripsz az a keresztsávoly.
                    Jucuu és Szilárd (2007.08.04.)
                    http://jucuu.blogspot.com/

                    Comment


                      #11
                      Hú de jó ez a topik is! Köszi savitri, hogy elindítottad, már én is gondolkodtam rajta. Én ezt találtam még a fentiekhez: http://www.rabeneltern.org/tragen/tr...rst_2006.shtml

                      Én nem hinném, hogy azt ripsz kötésnek hívnák amiből a didy és a lana van, a keresztsávoly szerintem nem ugyanaz.

                      Szerintem - de előre bocsátom, hogy nem értek hozzá - a ripsz anyagok azok amik közelről úgy néznek ki mint amikor kötésnél 2 sima 2 fordítottal kötsz, barázdák futnak az anyagban és olyan kicsit elasztikus kötött anyagot kapsz. A keresztsávoly talán abban tér el ettől, hogy el van tolva a minta, tehát kötés analógiát használva olyan mintha a kötésmintád így nézne ki:
                      sima: x, fordított: y
                      1. sor: xxyyxxyyxxyyxxyy
                      2. sor: yxxyyxxyyxxyyxxy
                      3. sor: yyxxyyxxyyxxyyxx
                      4. sor: xyyxxyyxxyyxxyyx
                      5. sor: xxyyxxyyxxyyxxyy

                      Ez mind csak hangos gondolkodás mert fogalmam sincs, de logikusnak hangzik. Nektek? Valakinek nincs textiles ismerőse aki tudna ebben segíteni? Van itthon pár szőtteses könyvem, majd belekukantok találok-e valamit.
                      Félix (2007 nov) és Frida (2010 nov) mamája, a mamami adminisztrátora
                      1001fonal.hu - természetes fonalak kötéshez, horgoláshoz

                      Comment


                        #12
                        kattix eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                        Hú de jó ez a topik is! Köszi savitri, hogy elindítottad, már én is gondolkodtam rajta. Én ezt találtam még a fentiekhez: http://www.rabeneltern.org/tragen/tr...rst_2006.shtml
                        Jo ez az összehasonlitas, de kicsit elavult es hianyos. Pl. a csikos Girasolok Kreuzköperek (ripsz? kersztsavoly?), ö azt irja, hogy csak Köper...
                        Fiu(2007) lány (2009) fiu (2017)

                        Comment


                          #13
                          Nem 100%, hogy a ripsz = keresztsávoly. Ezt igazán Ági honlapjáról vettem. Ami biztos, hogy a Lana is és a Didy csíkosak is Kreuzköperek. Ez tudtommal keresztsávoly magyarul.
                          Varda

                          Roland (2007. december); Niké Boglárka (2013. április) anyuja

                          Az igazságnak sok arca van

                          Comment


                            #14
                            Szávitri! A jaquardot mindenképp felismered a színnel szőtt mintáról. Arról, hogy mindkét felén ott a minta, csak fordított színkiosztással. Ez kizárólag jaquard szövéstechnikával lehetséges.
                            Varda

                            Roland (2007. december); Niké Boglárka (2013. április) anyuja

                            Az igazságnak sok arca van

                            Comment


                              #15
                              jó kis képek és leírások, különböző szövéstechnikákról itt
                              Lili, Hana(04/12/18) Iván(06/10/28) anyuja
                              Waldorfbabák és Egyebek

                              Comment

                              Mamami portál footer

                              Összecsuk

                              Friss bejegyzések

                              Összecsuk

                              Cikk a mamami portálról

                              Összecsuk

                              szivárvány
                              Betöltés...
                              X