Közlemény

Összecsuk
No announcement yet.

otthonoktatás

Összecsuk
X
 
  •    
  • Szűrő
  • Idő
  • Mutatás
Clear All
new posts

    Ja, bizony, itt is vannak ilyen gondok! De azért sok helyen ki lettünk biztosítva és ahhoz képest, hogy teljesen amatőr volt a gárda, nagyon jól megoldottak egy csomó mindent.
    PL olyan nincs, hogy totál nincs hang
    Meg pl a kismamás terembe végig ki volt vetítve minden, meg hangosítva, tuti nagy plazmatévét kaptak. Ott volt a legkényelmesebb az egész Gyerekek meg tornaszőnyegen játszottak, nagyon tuti volt.
    Az utolsó mondatodat bizony mi is sokat mondjuk
    Bernát (2008. április 24.)
    http://greyhomechool.blogspot.com/
    http://farkaszsolt.blogspot.com/

    Comment


      Otthon sokkal rövidebb idő alatt végzel az anyaggal, mert nem harminc gyerekkel dolgozol. Mi nem szoktunk napi 4-5-6 órát eltölteni "tanulással" (idézőjelben, mert tanulni egész nap lehet, nem csak a konyhaasztalnál). Szerintem bőven marad idő, hogy beleássa magát valamibe hónapokig.

      Számomra az idő nagy kincs. Hogy lehet órákig, napokig belemerülni valamibe. Legyen az akár "csak" játék.
      Ez nekem nagyon szimpatikus az oo -ban.
      (Ha "csak" 30 gyerek...mi valahol 38nál kezdtük aztán lecsökkent az osztály 35 főre az általános iskolában. Az irónia az, hogy a főiskolán 5-en voltunk a szakon egy évfolyamban kb 8-12 tantárgyra, időnként hörögtek is a tanulmányi osztályon, hogy kicsit érdekesen alakul a tanár-diák arány )
      http://irgulyas.freeblog.hu/

      "Az ember gondolatai terméke. Amit gondol, azzá válik."*(Mahatma Gandhi)

      Comment


        Ja, én is kiakadtam az osztálylétszámokon, 38, meg 45 a gimiben.
        Hiszen egyetemen a legtöbb szemináriumra nem mehettünk 12 nél többen, mert akkor nincs kemény munka. És az ált, meg a gimi nem előadásra van kitalálva! Ennyi erővel a tv bemondó is tarthatna történelem órát, még lehet, hogy építőbb lenne, a tv-t legalább nézik.
        Bár az én fiam konkrétan kikapcsolja ha a szomszédba átmegyünk és megy a tv, odamegy és kinyomja, pedig nem tanítottam neki.

        Oo-ra azt mondják, hogy 3-4 óra naponta elég.
        Viszont arra azért figyelni kell, pontosabb a realitások miatt jobb írni, hogy melyik nap volt tanulás, melyik nap nem, azaz mikor "hiányzott" a gyerek.

        A teológián volt, hogy ketten tanultunk egy tárgyat! Görögből egyedül maradtam harmadévre, akkor megkérdezte a tanárnő, hogy nem ismételném-e meg az évet, hogy megint csoportba legyek, meg úgyis rámfér (rámfért).
        Bár a legjobb mindig az egyházjog volt, három padsor, ablak felöl barnák (ferencesek), ajtó felől feketék (kispapok), középső padsorban én. Általában piros pulcsit vettem fel, báár egyszer találtam egy püspöklila szoknyát, nah annak volt ám sikere!
        Érdekes téma az oo-s dokumentáció, erről nem találtam még semmit összefüggően, inkább csak csipegetek.
        Nekem nem tetszenek az előre elkészített sablonok, sem a lapbook.oknél, se rendezésnél.
        Meg az állandó nyomtatás mánia, inkább készítsük el magunk.
        Szóval szerintem dokumentációnál is inkább megnézegetek rendszerezőket, alkalmazom magunkra és megalkotom, és annak ellenére, hogy mindig gépen dolgozunk, kézzel!
        Egyenlőre még az megy bele, hogy milyen mondóka, dal képezi a repertoárt, mik a tervek, valamint milyen meséket, könyveket olvasunk.
        Utoljára szerkesztette marywolf; 2010.02.03., 00:31. Oka: még fecsegtem hozzá
        Bernát (2008. április 24.)
        http://greyhomechool.blogspot.com/
        http://farkaszsolt.blogspot.com/

        Comment


          Bár a legjobb mindig az egyházjog volt, három padsor, ablak felöl barnák (ferencesek), ajtó felől feketék (kispapok), középső padsorban én. Általában piros pulcsit vettem fel, báár egyszer találtam egy püspöklila szoknyát, nah annak volt ám sikere!
          you made my day!

          A Unit studies-ről jutott eszembe, hogy szerintem ennek nagyon szép példái Fellegi Ádám lakáskoncertjei, a kiválasztott zongoradarabokat nem csak eljátsza, hanem el is meséli, valami fantasztikus dolog hallgatni, mindenkinek ajánlom..
          http://irgulyas.freeblog.hu/

          "Az ember gondolatai terméke. Amit gondol, azzá válik."*(Mahatma Gandhi)

          Comment


            Szerintem a Polgár családnál volt egy csomó klassz dolog, pl. hogy sok sakkozó megfordult náluk, és mindegyik tartott edzést a lányoknak. Ha pl. a lányom zongorázni tanulna, akkor én is meghívnám Fellegit, ha hegedülni, akkor pedig Lajkó Félixet.
            Viccen kívül, szerintem az nagyon szuper dolog, ha a gyerekek sokféle emberrel találkozhatnak, olyanokkal is, akik valamiben küllönlegesek, egy adott téma kimagasló szakértői, és ebbe számomra beletartoznak az igazi kétkezi mesteremberek is, akikből sajnos egyre kevesebb van. Pl. régebben is voltak olyan családok, akiknél összegyűltek a szalonokban a haladó gondolkodásúak, vagy rendszeress vendégek voltak a kor nagy költői, írói, beszélgettek az élet dolgairól, és ebből az atmoszférából táplálkozhattak a gyerekek is.
            Másállapot(ot) a szülészetben! Március 20. 15:00 Nyugati tér https://www.facebook.com/events/1532862387043803/

            Comment


              Én is csatlakozom, azokhoz, akik írták, hogy annyira élvezem most ezt a topikot, rengeteg hasznos és elgondolkodtató, és persze írtó érdekes téma merül fel. Olyan jó

              marywolf eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
              De belegondolva annyira nem nehéz ám a gyerek érdeklődéséhez igazítva megtanítani az anyagot is.
              Mert itt jön képbe a tematikus oktatás.
              A szülő átnézi a könyveket, végigbogarássza a követelményt és társait.
              Majd leül és összeszedi, hogy a csimotát éppen mik érdeklik.
              És itt ugrik a majom a vízbe
              Jöhet egy asszociációs lánc, pl nekem kell a terület került, a gyerekemet érdekli a traktor, a traktor nem csak furikázik, hanem húzza az ekét és boronálják a földet, mekkora is az föld? etc de ehhez hozzá lehet venni egyből modern és régi földművelést, előkerül a régi eszközök, háromnyomásos földművelés, jobbágyrendszer etc
              A láncolatok végtelenek.
              A gyereknek még a tankönyvet sem kell látnia, hanem ő maga készít mindehhez egy könyvet.
              marywolf eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
              Az a könyv, amit épp olvasok a Unit Study ról is pont ezeket írja.
              Melyik ez a könyv? Megírnád a címét? Köszi

              marywolf eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
              Ha megnézitek pl az első négy évet, hááát, nem is olyan sok, amit meg kell tanulni.
              Ez szerintem is igaz, olyan szempontból,hogy mint tananyag. Persze azalatt a négy év alatt is rengeteget tanul egy gyerek, ahogy születésétől, de igazából ami fontos, hogy írni, olvasni, számolni megtanuljon jól, hogy legyenek jó alapjai szerintem.

              marywolf eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
              Szóval én féléves vizsgák mellett is abszolute kivitelezhetőnek tartom azt, hogy csak a gyerek érdeklődését vegyem alapul, csak azt, amit örömmel tanul. Az én dolgom pedig az, hogy az ő érdeklődéséhez kapcsoltan megmutassam, hogy mi minden van még a világban.
              Nagyon elgondolkoztató amit írsz, Mary. Én eddig nagyon nagy korlátnak, tehernek éltem meg a negyedéves vizsga gondolatát, de lehet, hogy csak ha felkészülünk mi szülők, és aztán kreatívan állunk hozzá, és az egyik dolog vezet a másikhoz, akkor észrevétlenül a "kötelező" tananyag is beépül. Hmm.

              Én még mindig szabadabbnak érezném, ha nem kéne ennyire igazodni a kerettantervhez se témában, se időintervallmokban, de megláttattál velem egy pozitívumot is, hogy sokkal kreatívabbnak kell lenni itt a szülőnek. Tetszik a kihívás

              Comment


                marywolf eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Rita, köszi a felajánlást, majd mondhatod, hogy milyen könyveid vannak még
                Magyarul sajnos nincs más a témához kapcsolódó könyvem, de ha jól tudom egyenlőre csak egy magyar nyelvű könyv létezik hivatalosan otthonoktatás témában. Az viszont sajnos nincs meg. (Dehogyis most jut eszeme két John Holt is megjelent már magyar fordításban, h jól tudom).Angolul van pár, John Holt, és egy amit Unschooling Handbook-nak hívnak,(nem összekeverendő az Unschooling Unmanual-lel, amit szamócamama említett,amit sajnos nem ismerek.) Nekem az Unschooling Handbook nagy csalódás volt, bár sok jót hallottam róla előtte. Van egy "párja" a Homeschooling Handbook, az nincs meg.


                Polgár könyvről

                marywolf eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Most az apuka könyve megjelent átdolgozva, nekem pont azt sikerült megcsípnem, nem is volt rá semmi kezdvezmény
                Nekem az átdolgozott van meg, a Kepes könyv után vettem meg, hirtelen felindulásból, de szívesen neked adtam volna, ha tudom, hogy keresed. Nekem nagyon nem tetszett. Fura, mert a Kepes könyvből egész más személyiségű Polgár Apuka tükröződik vissza, ( sokkal szimpatikusabb,aki nagyon szerette a lányait bár még így is kicsit "fanatikus",), míg a saját könyvéből egy egész más, sokkal negatívabb benyomásom lett róla. Kíváncsi vagyok mit fogsz gondolni, ha elolvasod.
                Utoljára szerkesztette Elektra; 2010.02.03., 15:39.

                Comment


                  katt eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Valami ilyesmit akartam kihozni belőle.

                  Katt, én is úgy olvastam, hogy Mary és te hasonlóan közelítettétek meg a dolgokat, és köszönöm nektek,mert mostmár kevésbé nyomaszt ez kötelező tanterv/kövelező vizsga témakör

                  Comment


                    Leírjátok a kedvenc otthonoktatós, homeschooling, unschooling blogotok linkjét?
                    Vagy kedvenc témába vágó honlapot?

                    Comment


                      Az első négy év anyag meg nem véletlenül nem olyan rengeteg, hiszen az első négy évben valójába a készségeknek kellene fejlődnie, rengeteg rajz, zene, mozgás etc.
                      Csakhogy erre az iskolában semmi! lehetőség. Heti két rajzórával, meg tesivel ne röhögtessenek már.
                      Ehelyett mit csinálnak, lexikát nyomnak, behoznak még egy két tankönyvet, mert az milyen jó, hogy kinyílik a gyerek szeme. Van tk népmávészetre, ahelyett, hogy a gyereket elvinnék a tájházba, meg skanzenba (ok nálunk itt van Ópuszta, könnyen beszélek), de majd minden városba van tájház.


                      Érdekes, profi emberek - jaja, én is pont ebben gondolkodok, sőőőt, igyekszem ápolni anno egyetemista kapcsolataimat, annyi értékes emberrel találkoztam már, nem szabad ezeket a kapcsolatokat elveszíteni.
                      Szegeden pl rengeteg író olvasó találkozó van. Amikor egyszer egy rokon lánykának mondtam, hogy a Trapiti íróját hallgattam a héten, aki ki volt akadva, hogy dehát az írók hallottak, és ekkor már ötödikes volt!
                      Szóval ezért is jó az oo. mert még este 10 kor is kinn lehetünk felolvasáson, nem kell félni, hogy mit gondol a tantónéni. És ha bogarászunk, rengeteg városban van iylen és nagyon jó programok, csak nem hirdetik halálra.
                      Amire még sokszor sajnáljuk a pénzt: múzeum és tárlatvezetés. Merthogy mi is látjuk, de én olyan sok tárlatvezetést hallottam már és annyi mindent el tudnak mondani! OK persze van, ahol nem minőségi, de azért ennek utána lehet érdeklődni. Pannonhalmán pl eszméletlen jó és a suli diákjai tartják, komoly vizsgáik vannak előtte.
                      Meg voltam olyan kiállításon, ahol maga a művész tartotta a vezetést, hatalmas élmény volt.
                      Amik még nagyon jók: kiállításmegnyitók, hát ott aztán hihetetlen, hogy mennyi és milyen ember meg nem fordul. Ha az x. alkalommal már látnak minket, tuti megkérdezik, hogy mi a frászt keresünk ott egy fészekalj gyerekkel, akik ráadásul még viselkedni is tudnak (vannak ám álmaim), és ha kiderül, hogy oo-t csinálunk, tuti elkezdenek nyitni felénk, meg érdekli az "elvont" embereket ez a rendszer. Legalábbis én ezt tapasztaltam
                      Bernát (2008. április 24.)
                      http://greyhomechool.blogspot.com/
                      http://farkaszsolt.blogspot.com/

                      Comment


                        Kedvenc oldala, annyira nincs is, amiért folyamatosan rajonganék, mindig valamire rákattanok inkább.
                        Régen a miotthonunk.com ra szerettem járni, sajnálom, hogy "bezárt".
                        Azóta maradt a matrózképző, de azt nem szeretem annyira.
                        Sajnos igazán jó, gyakorlati oldalt magyarul nem találtam. Akik írnak rendszeresen, ott még kicsik a gyerekek vagy nem nagyon írnak gyakorlati tapasztalatokat.
                        Tehát én inkább csak keresgélek mostanában, ihletődöm.
                        Annyira nem tudok angolul, hogy lazán olvasgassak angol blogokat, pedig lehet hogy jó lenne egyre rákattanni és mindig elolvasni. Éljen a rendszeresség
                        Bernát (2008. április 24.)
                        http://greyhomechool.blogspot.com/
                        http://farkaszsolt.blogspot.com/

                        Comment


                          Kár, hogy magyar oo-s blog, vagy gyakorlati oldal nagyon kevés van, dehát ez nem is csoda, hiszen magyar oo-s is elég kis számban akad egyenlőre.

                          Comment


                            Hát igen, és az a kevés sem nagyon blogol, gyakorlatit pedig mégkevésbé.
                            Viszont itt egy piaci rés, magyar oo-s anyagokat árulni e.book és hasonló formában
                            Elég sok oo-s családnak van külföldön ebből bevétele.

                            A sok angol honlap miatt nekem ugrásszerűen nőtt a szókincsem az utóbbi hetekben Az Úr kipréseli belőlem az angoltanulást.
                            Lehet, hogy érdemes lenne belefogni könyvkiadásokba is, akinek van angoltudása, tőkéje, neki lehet esni, nem olyan vészes végigvinni egy könyvkiadást, mi a SzentAndrásban csináljuk és sokkal kisebb munka, mint én azt előtte elképzeltem, pedig még a tördelését is mi csináltuk és egy csomó mindent, amit mások ki szoktak adni.
                            Pl Charlotte Mason könyveket nagyon megérné kiadni!
                            http://amiotthonunk.com/otthonoktatas/linkek/
                            Asszem már belinkeltem, de itt van egy pár pdf és tényleg nagyon jók, bér ezek itt ingyenes anyagok.
                            Bernát (2008. április 24.)
                            http://greyhomechool.blogspot.com/
                            http://farkaszsolt.blogspot.com/

                            Comment


                              Mary, ez nem is rossz ötlet, tényleg van itt egy piaci rés
                              Angoltudásom van, tőkém nincs, sajnos. De jó, hogy írtad, hogy könnyebb egy könyvkiadást véghezvinni, mint gondolná az ember. Bennem mindig motoszkált, de elriasztott, hogy túl nagy falatnak tűnt.
                              Doc írta múltkor, hogy manapság a nehézség inkább a könyv terjesztése, eladása. A kötődő nevelésről ír könyvet, ott írt róla, (mármint az erről szóló topikban) hogy a kiadás még a könnyebbik falat.

                              Comment


                                Szerintem elsősorban ebook ban kellene gondolkodni, mert azt jobban fel tudják használni, legalábbis eddig az a tapasztalat. Oda meg "csak" annyit tőke kell, amennyi a jogok megvétele.
                                Én korrektúrát, lektorálást, szöveggondozást és designet vállalok, valamint alaptőke hányadot.
                                De főszervezést, koordinálást nem. Nekem elég most a SzentAndrásos vezetőségem, meg a közösségünk, úgyhogy én tuti nem leszek oo-ban sem vezető személyiség, sem nagy szervező.
                                Bernát (2008. április 24.)
                                http://greyhomechool.blogspot.com/
                                http://farkaszsolt.blogspot.com/

                                Comment

                                Mamami portál footer

                                Összecsuk

                                Friss bejegyzések

                                Összecsuk

                                Cikk a mamami portálról

                                Összecsuk

                                szivárvány
                                Betöltés...
                                X